Історія справи
Ухвала КАС ВП від 17.08.2021 року у справі №640/14836/20

УХВАЛА17 серпня 2021 рокуКиївсправа № 640/14836/20адміністративне провадження № К/9901/29656/21Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача - Гімона М. М.,суддів: Дашутіна І. В., Яковенка М. М.,перевіривши касаційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.03.2021 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 07.07.2021 у справі № 640/14836/20 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування наказу, вимоги про сплату боргу (недоїмки), рішень та податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:11.08.2021 до суду надійшла касаційна скарга фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі, розглянутій за правилами спрощеного позовного провадження, предметом спору у якій було визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень від 26.11.2019:- № 0090104209, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 233075,45 грн;- № 0090094209, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору на загальну суму 17233,57 грн;- № 0090084209, якими позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 206682,94 грн;
- № 090074209, яким до позивача застосовано штраф в сумі 510 грн;- №0090064209 про визначення грошового зобов'язання за штрафною санкцією у розмірі 170 грн.Також просила скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-115У від26.11.2019 з єдиного внеску на суму 137602,08 грн та рішення про застосування штрафних санкцій №0090144209 за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно ненарахованого єдиного внеску, яким застосовано штраф у сумім 13760,20 грн; рішення про застосування штрафних санкцій № 0090114209 за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, яким застосовано штраф у сумі 170 грн.При вирішенні питання щодо можливості відкриття касаційного провадження за зазначеною касаційною скаргою суд виходить з такого.Однією з основних засад (принципів) адміністративного судочинства є забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у випадках, визначених законом (частина 3 статті
2 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно з частиною 1 статті
13 Кодексу адміністративного судочинства України (далі
- КАС України) учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.Відповідно до частини 1 статті
328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених частини 1 статті
328 КАС України.Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їх перегляду в апеляційному порядку, можуть скористатися правом їх оскарження у касаційному порядку лише у визначених законом випадках.Згідно з пунктом 2 частини 5 статті
328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до пунктом 2 частини 5 статті
328 КАС України розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до пунктом 2 частини 5 статті
328 КАС України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.Частиною 6 статті
12 КАС України передбачено перелік категорій справ, які відносяться до справ незначної складності. Такий перелік не є вичерпним.
Зі змісту пункту 10 частини 6 статті
12 КАС України можна зробити висновок про те, що суд має право віднести до категорії справ незначної складності справу, яка не передбачена у вищезазначеному переліку, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.За правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи, які підлягають розгляду за правилами загального позовного провадження у виключному порядку (частина 4 статті
12 КАС України), а також через складність та інші обставини.Відповідно до пункту 20 частини 1 статті
4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.Системний аналіз вищезазначених положень процесуального закону дає підстави вважати, що суд має право віднести справу до категорії малозначних за результатами оцінки характеру спірних правовідносин, предмету доказування, складу учасників та інших обставин, а також крім справ, які підлягають розгляду в порядку загального позовного провадження.Зокрема, відповідно до пункту 4 частини 4 статті
257 КАС України та пункту 4 частини 4 статті
12 КАС України справи у спорах щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, не можуть розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження, їх розгляд здійснюється виключно за правилами загального позовного провадження.
Предметом спору у цій справі є визнання протиправними і скасування рішень суб'єкта владних повноважень, на підставі яких ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що не перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на час звернення до суду з позовом (1051000 грн).На підставі наведеного, оцінивши характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників, встановивши, що предмет спору не віднесений до переліку справ, які підлягають розгляду виключно за правилами загального позовного провадження, колегія суддів вважає, що ця справа дійсно є справою незначної складності, а тому, розглядаючи цю справу в порядку спрощеного позовного провадження, судом не було порушено норм процесуального права.За таких обставин, колегія суддів вважає, що вищезгадану касаційну скаргу подано на судові рішення, які не підлягають касаційному оскарженню, крім випадків, визначених пунктом 2 частини 5 статті
328 КАС України.У касаційній скарзі міститься посилання на наявність винятків, передбачених пунктами "а " і "в" пункту 2 частини 5 статті
328 КАС України. Скаржник зазначає, що справедливе вирішення спору має для неї виняткове значення оскільки, предметом розгляду у справі є оцінка законності прийнятих рішень контролюючим органом як суб'єктом владних повноважень, ухвалення судових рішень без урахування висновків Верховного суду щодо застосування норм права. Крім того, зазначені обставини становлять значний суспільний інтерес, оскільки коло правовідносин, що виникають у сфері справляння податків і зборів - є найширшим.Оцінивши такі доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що обґрунтування скаржника винятків, передбачених підпунктами "а " і "в" пункту 2 частини 5 статті
328 КАС України, мають загальний характер, зводяться до незгоди із судовими рішеннями по суті спору, що, однак, не може сприйматися як виключний випадок.
Інші обґрунтовані посилання на існування обставин передбачених підпунктами "а "- "г" пункту 2 частини 5 статті
328 КАС України у касаційній скарзі відсутні та такі обставини не вбачаються з поданих матеріалів касаційної скарги.Згідно з пунктом 1 частини 1 статті
333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.З огляду на наведене, колегія суддів вважає, що у відкритті касаційного провадження за поданою касаційною скаргою слід відмовити.На підставі вищенаведеного та керуючись статтями
12 257 328 333 359 КАС України,УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.03.2021 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від07.07.2021 у справі № 640/14836/20 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування наказу, вимоги про сплату боргу (недоїмки), рішень та податкових повідомлень-рішень.Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами направити особі, яка подала касаційну скаргу.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.СуддіМ. М. Гімон І. В. Дашутін М. М. Яковенко