Історія справи
Ухвала КАС ВП від 15.07.2021 року у справі №480/6937/20

УХВАЛА15 липня 2021 рокум. Київсправа № 480/6937/20адміністративне провадження № К/9901/24489/21Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача - Шевцової Н. В.,суддів: Данилевич Н. А., Мацедонської В. Е.перевірив касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2020 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2021 року у справі № 480/6937/20 за позовом ОСОБА_1 до Глухівської міської ради, Виконавчого комітету Глухівської міської ради Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку,
УСТАНОВИЛ:ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Глухівської міської ради, Виконавчого комітету Глухівської міської ради Сумської області, в якому просив:- визнати протиправним та скасувати рішення Глухівської міської ради VII скликання від 25.08.2020 № 227 "Про дострокове припинення повноважень секретаря Глухівської міської ради ОСОБА_1.";- поновити ОСОБА_1 на посаді секретаря Глухівської міської ради VII скликання;- стягнути з Виконавчого комітету Глухівської міської ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 25.08.2020 по 01.12.2020 в загальному розмірі 72465,56 грн.
16 грудня 2020 року рішенням Сумського окружного адміністративного суду, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2021 року, відмовлено у задоволенні позову.На зазначені рішення суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції позивачем подано касаційну скаргу, яку зареєстровано у Верховному Суді 05 липня 2021 року.Пункт
8 частини
2 статті
129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.Згідно з частиною
1 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -
КАС України) учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених
КАС України.Водночас пунктом
2 частини
5 статті
328 КАС України обумовлено, що не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до пунктом
2 частини
5 статті
328 КАС України розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до пунктом
2 частини
5 статті
328 КАС України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
У свою чергу, за змістом пункту
1 частини
6 статті
12 КАС України для цілей пункту
1 частини
6 статті
12 КАС України справами незначної складності є, зокрема справи у спорах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні
Закону України "Про запобігання корупції" займають відповідальне та особливо відповідальне становище.Предметом розгляду цієї справи є протиправність рішення відповідача про дострокове припинення повноважень секретаря Глухівської міської ради ОСОБА_1 та поновлення її на посаді.Позивач не відноситься до категорії службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище у розумінні примітки до статті
513 Закону України "Про запобігання корупції". Згідно з останньою під службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, зокрема віднесено особи, посади яких частиною
1 статті
14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" віднесені до першої - третьої категорій посад в органах місцевого самоврядування.Відповідно до частини
1 статті
14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" посада "секретаря Глухівської міської ради" відноситься до четвертої категорії посад в органах місцевого самоврядування, а отже позивач не відноситься до категорії службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище у розумінні примітки до статті
50 Закону України "Про запобігання корупції".Оскаржуючи судові рішення, прийняті у справі незначної складності, позивач не зазначає про наявність виняткових обставин, передбачених пунктом
2 частини
5 статті
328 КАС України, за яких оскаржувані рішення суду першої інстанції та постанова суду апеляційної інстанції підлягають перегляду в касаційному порядку, що є передумовою для перевірки вмотивованості підстав, передбачених частиною
4 статті
328 КАС України.
Інші, наведені у касаційній скарзі доводи та мотиви не дають підстав для висновку, що судові рішення, постановлені у зазначеній справі, можливо віднести до випадків, передбачених пунктом пункту
2 частини
5 статті
328 КАС України.Таким чином, характер спірних правовідносин, предмет і категорія спору, коло учасників спірних правовідносин, правозастосовна практика, що складалася з приводу спорів цієї категорії, відсутність ознак, які відрізняють цю касаційну скаргу від інших, дають підстави вважати, що судові рішення, які ухвалені у справі за позовом ОСОБА_1, як у справі незначної складності, не підлягають касаційному оскарженню.Разом з тим, Суд також враховує позицію висловлену Європейським Судом з прав людини в ухвалі від 9 жовтня 2018 року щодо неприйнятності у справі
"Азюковська проти України" (
Azyukovska v. Ukraine, заява № 26293/18). Суд визнав, що заява є неприйнятною ratione materiae у сенсі п. 3 (а) ст. 35 Конвенції і має бути відхилена відповідно до п. 4 цієї статті. ЄСПЛ зазначив, що застосування критерію малозначності справи в цій справі було передбачуваним, справу розглянули суди двох інстанцій, які мали повну юрисдикцію, заявниця не продемонструвала наявності інших виключних обставин, які за положеннями Кодексу могли вимагати касаційного розгляду справи. В ухвалі також ідеться, що в контексті аналізу застосування критерію ratione valoris щодо доступу до вищих судових інстанцій ЄСПЛ також брав до уваги наявність або відсутність питання щодо справедливості провадження, яке здійснювалося судами нижчих інстанцій.Однак у цій справі тією мірою, в якій заявниця ставила питання щодо справедливості провадження в судах першої і другої інстанцій, ЄСПЛ не визнав, що мали місце порушення процесуальних гарантій пункту 1 статті 6 Конвенції.Відповідно до пункту
1 частини
1 статті
333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Зважаючи на те, що оскаржувані судові рішення ухвалені у справі, яка процесуальним законом віднесена до категорії справ незначної складності, а з наведених у касаційній скарзі мотивів й доданих до неї матеріалів не вбачається наявності передбачених пунктом
2 частини
5 статті
328 КАС України виняткових обставин, у відкритті касаційного провадження у даній справі необхідно відмовити.На підставі викладеного, керуючись пунктом
2 частини
5 статті
328, пунктом
1 частини
1 статті
333 КАС України, СудУХВАЛИВ:Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2020 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2021 року у справі № 480/6937/20 за позовом ОСОБА_1 до Глухівської міської ради, Виконавчого комітету Глухівської міської ради Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н. В. ШевцоваСудді Н. А. ДанилевичВ. Е. Мацедонська