Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 28.01.2021 року у справі №420/1193/20 Ухвала КАС ВП від 28.01.2021 року у справі №420/11...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 28.01.2021 року у справі №420/1193/20



УХВАЛА

10 березня 2021 року

Київ

справа №420/1193/20

адміністративне провадження №К/9901/1457/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Н. В. Коваленко,

суддів: І. В. Желєзного, С. М. Чиркіна,

перевіривши касаційну скаргу Головного управління Держпраці в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 червня 2020 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2020 року у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держпраці в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови,

УСТАНОВИЛ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління Держпраці в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови №ОД1246/1579/СПТД-ФС від 19 грудня 2019 року про накладення штрафу у розмірі 417 300,00 грн за скоєння правопорушення щодо невиконання вимоги про надання документів, передбаченого частиною 2 статті 265 КЗпП України.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25 червня 2020 року позов задоволено.

Визнано протиправною та скасовано постанову Головного управління Держпраці в Одеській області №ОД1246/1579/СПТД-ФС від 19 грудня 2019 року про накладення штрафу у розмірі 417 300,00 грн.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2020 року апеляційну скаргу Головного управління Держпраці в Одеській області задоволено частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 червня 2020 року змінено шляхом виключення застосування Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 червня 2020 року залишено без змін.

Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, Головне управління Держпраці в Одеській області звернулось до Верховного Суду із касаційною скаргою.

Згідно із відтиском поштового штемпелю на конверті касаційна скарга направлена до Верховного Суду 11 січня 2021 року.

Ухвалою Верховного Суду від 27 січня 2021 року Головному управлінню Держпраці в Одеській області відмовлено у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору. Касаційну скаргу залишено без руху з підстав її невідповідності статті 330 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки скаржником не сплачено судовий збір. Скаржнику надано десятиденний строк з дня отримання ухвали на усунення недоліків касаційної скарги.

На виконання вимог ухвали Верховного Суду 16 лютого 2021 року скаржником надано оригінал платіжного доручення № 19 від 09 лютого 2021 року про сплату судового збору за подання касаційної скарги в сумі 8 346,00 грн.

Отже, слід вважати, що недоліки касаційної скарги скаржником усунуто.

Перевіривши відповідність вказаної касаційної скарги та доданих до неї документів вимогам Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для відкриття касаційного провадження.

Розгляд справи у суді першої інстанції відбувався за правилами спрощеного позовного провадження із повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до положень пункту 8 статті 129 Конституції України, однією з основних засад судочинства є забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

08 лютого 2020 року набрав чинності Закон України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".

За правилами пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного провадження (крім справ, які відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України розглядаються за правилами загального позовного провадження) не підлягають касаційному оскарженню, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

У зв'язку з цим, відповідно до частини 1 та 4 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених частини 1 та 4 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України. Підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, зокрема, якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадків наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку.

Як на підставу касаційного оскарження рішення Головне управління Держпраці в Одеській області вказує на порушення судами першої та апеляційної інстанції підпункту г) пункту 2 частини 5 та пункту 1 частини 4 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України. Виклад такої підстави мотивує тим, що судами попередніх інстанцій при вирішенні справи застосовано норми абзаців 3-7 пункту 2 та пункту 8 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019р. №823 без урахування висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 22 квітня 2019 року у справі № 806/2143/18 та від 26 березня 2019 року у справі № 815/4691/16.

Окрім того, скаржник вказує на неврахування судами попередніх інстанцій статті 13 Закону України "Про поштовий зв'язок" від 04 жовтня 2001 року № 2759-II та рішення Конституційного Суду України у справі № 1-7/99 від 09 лютого 1999 року щодо застосування положень частини 1 статті 58 Конституції України.

Також в касаційній скарзі скаржник посилається на те, що судом апеляційної інстанції надано невірну оцінку наявним в матеріалах доказам у системному взаємозв'язку із нормами частини 3 статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877.

Наведені скаржником аргументи потребують ретельної перевірки та вивчення матеріалів справи, чого не можна виконати на стадії відкриття касаційного провадження, тому проаналізувавши підставу на якій подано касаційну скаргу у цій справі, колегія суддів погоджується з необхідністю здійснити касаційний перегляд рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 червня 2020 року та постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2020 року.

Наведені доводи вказують на існування обставин, визначених пунктом 4 частини 4 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, і є підставою для відкриття касаційного провадження.

Касаційна скарга відповідає вимогам статті 330 Кодексу адміністративного судочинства України, подана з дотриманням установленого процесуальним законом строку на касаційне оскарження, підстави для повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження, відсутні.

Керуючись статтями 328, 329, 330, 334 Кодексу адміністративного судочинства України

УХВАЛИВ:

Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою Головного управління Держпраці в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 червня 2020 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2020 року у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держпраці в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови.

Витребувати з Одеського окружного адміністративного суду справу № 420/1193/20 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держпраці в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови.

Надіслати учасникам справи копії цієї ухвали разом із копіями касаційної скарги та доданих до неї матеріалів.

Встановити строк для подачі відзиву на касаційну скаргу - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали та роз'яснити, що до відзиву додаються докази надсилання (надання) його копій та доданих до нього документів іншим учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Н. В. Коваленко

Суддя І. В. Желєзний

Суддя С. М. Чиркін
logo