Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 05.04.2021 року у справі №640/18626/20 Ухвала КАС ВП від 05.04.2021 року у справі №640/18...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 05.04.2021 року у справі №640/18626/20



ПОСТАНОВА

Іменем України

27 травня 2021 року

Київ

справа №640/18626/20

адміністративне провадження №К/9901/9438/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Губської О. А.

суддів: Єресько Л. О., Мартинюк Н. М.,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії, провадження у якій відкрито

за касаційною скаргою Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 грудня 2020 року, прийняте у складі судді Огурцова О. П. та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 березня 2021 року, ухвалену у складі колегії суддів: Парінова А. Б. (головуючий), Беспалова О. О., Ганечко О. М.

І. Суть спору:

1. ОСОБА_1 (далі- ОСОБА_1, позивач) звернулася до суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання незаконною та скасування постанови старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Сіренка Сергія Володимировича від 13.07.2020 про відкриття виконавчого провадження № 62552771.

2. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що виконавцем не вчинено дій з примусового виконання рішення суду та фактично не було стягнуто коштів за виконавчим документом, а тому відсутні підстави для стягнення з боржника виконавчого збору.

3. Відповідач позов не визнав та просив відмовити в його задоволенні.

ІІ. Установлені судами фактичні обставини справи

4. На виконанні у Відділі примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України у виконавчому провадженні № 46131245 перебував виконавчий лист від 12.12.2014, виданий Святошинським районним судом міста Києва по справі №759/16366/13-ц про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Цезар", ОСОБА_1 солідарно на користь Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк" заборгованість за кредитним договором від 27.10.2008 № 102/2008Ю та додатковими договорами до нього в розмірі 10907874,82 грн., судовий збір в розмірі 3441,00 гр., а всього 10911315,82 грн.

5. Постановою від 20.01.2015 відкрито виконавче провадження № 46131245.

6. Постановою від 06.02.2015 стягнуто з боржника ОСОБА_1 виконавчий збір у розмірі 1091131,58 гривень.

7. Постановою від 10.07.2020 у зв'язку з поданням представником стягувача письмової заяви, на підставі пункту 1 частини 1 статті 37 Закону України "Про виконавче провадження", виконавчий документ повернуто стягувачу без виконання.

8. Постанову від 06.02.2015 про стягнення виконавчого збору виділено в окреме виконавче провадження.

9. Постановою відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України відкрито виконавче провадження № 62552771 про стягнення з ОСОБА_1 на користь Держави виконавчого збору у розмірі 1091131,58 гривень.

10. Позивач, вважаючи постанову про відкриття виконавчого провадження № 62552771 від 13 липня 2020 року такою, що була прийнята за відсутності законних підстав для її прийняття, звернулася до суду з цим позовом.

ІІІ. Рішення судів першої й апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення

11. Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 грудня 2020 року позовні вимоги задоволено.

12. Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що у державного виконавця відсутні підстави для виділення постанови про стягнення виконавчого збору в окреме виконавче провадження, оскільки, у зв'язку з відсутністю доказів фактичного виконання рішення, постанова про стягнення про стягнення з боржника виконавчого збору від 06.02.2015 № 46131245 є такою, що не підлягає виконанню. Також, судом першої інстанції зазначено, що постанова про стягнення з боржника основної винагороди може бути оскаржена лише у разі її фактичного стягнення після закінчення виконавчих дій, передбачених законом. До моменту закінчення виконавчого провадження та звернення її до примусового виконання постанова про стягнення виконавчого збору не порушує права та інтереси позивача, оскільки нею визначається розмір та порядок стягнення основної винагороди, яка підлягає стягненню у разі забезпечення виконавцем повного виконання рішення пропорційно до розміру фактично стягнутої суми. Водночас, у даному випадку виконавцем не було забезпечено виконання рішення та не було стягнуто жодних сум, а отже постанова про стягнення виконавчого збору не підлягає виконанню, а тому позивачем обрано вірний спосіб захисту своїх прав, а саме оскарження постанови про відкриття виконавчого провадження щодо виконання постанови про стягнення виконавчого збору.

12.1. При цьому суд апеляційної інстанції послався на правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду від 03.03.2020 у справі №260/801/19.

13. Шостий апеляційний адміністративний суд постановою від 04 березня 2021 року змінив рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 грудня 2020 року в частині мотивування. В іншій частині рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 грудня 2020 року залишив без змін.

14. Таке рішення апеляційного суду ґрунтується на тому, що відповідачем не було дотримано вимог Закону України "Про виконавче провадження" та правові підстави для прийняття відповідачем оскаржуваної постанови про відкриття виконавчого провадження № 62552771 були відсутні, а тому погодився з висновками суду першої інстанції про те, що постанова про відкриття виконавчого провадження № 62552771 є протиправною та підлягає скасуванню.

14.1. При цьому суд зазнчив, що строк пред'явлення виконавчого документа (постанови від 06 лютого 2015 року № 46131245 про стягнення з боржника ОСОБА_1 виконавчого збору у розмірі 1091131,58 гривень) до виконання було визначено в один рік, проте в межах вказаного строку зазначений виконавчий документ не було пред'явлено до виконання. У свою чергу, положеннями ч. 4 ст. 4 ~law14~ визначено, що виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо пропущено встановлений законом строк пред'явлення виконавчого документа до виконання. Отже, з огляду на встановлені обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів суду апеляційної інстанції прийшла до висновку, що відповідачем не було дотримано вказаних норм законодавства.

15. Водночас, суд апеляційної інстанції вказав про помилковість посилання суду першої інстанції на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 03 березня 2020 року у справі № 260/801/19, оскільки дослідивши зміст зазначеної постанови Верховного Суду вбачається, що предметом спору у даній справі ( №260/801/19) були дії приватного виконавця щодо прийняття постанови про стягнення з боржника основної винагороди, а не постанова про відкриття виконавчого провадження по виконанню постанови про стягнення виконавчого збору, що становить предмет спору у цій справі, та не є тотожним предмету спору у справі № 260/801/19.

IV. Провадження в суді касаційної інстанції

16. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач звернувся з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права, просив скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

17. В обґрунтування касаційної скарги скаржник посилається на те, що в оскаржуваних судових рішеннях застосовано норми матеріального права без урахування висновків щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду.

17.1. При цьому, позивач посилається на те, що позивач не обґрунтовує протиправність постанови про відкриття виконавчого провадження, а фактично наводить доводи щодо незгоди із постановою державного виконавця про стягнення виконавчого збору, яка у цій справі не оскаржується. Враховуючи відсутність порушення відповідачем порядку прийняття оскаржуваної постанови про відкриття виконавчого провадження, та факт не оскарження позивачем постанови про стягнення виконавчого збору, у Суду були відсутні підстави для скасування постанови від
16.07.2020 у ВП №62552771 про відкриття виконавчого провадження з виконання постанови про стягнення виконавчого збору. При цьому, відповідач зазначає, що аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 травня 2020 року у справі № 0340/1792/18, постановах Верховного Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 26.08.2020 № 360/4369/19, Верховного Суду від 20.11.2019 у справі № 480/1558/19, Верховного Суду від 29.04.2020 у справі №480/3452/19.

17.2. Крім того, скаржник звертає увагу, що апеляційним судом не враховано висновок наданий Верховним Судом щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, а саме статті 12 Закону України "Про виконавче провадження" №1404, який надано в постанові Верховного Суду від 22.02.2020 у справі №816/823/17.

17.3. Також скаржник зазначає, що розгляд справи матиме фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики та учасника справи, що подає касаційну скаргу.

18. Позивач у відзиві на касаційну скаргу вказує на її безпідставність та просить залишити її без задоволення, а рішення суду першої та апеляційної інстанції - без змін.

19. Крім того, позивачем подано клопотання про передачу справи на розгляд до Великої Палати Верховного Суду у зв'язку з тим, що справа містить виключну правову проблему і така передача необхідна для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовчої практики.

V. Джерела права й акти їх застосування

20. Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

21. До 05 жовтня 2016 року умови і порядок виконання рішень судів у разі невиконання їх у добровільному порядку визначав Закон України "Про виконавче провадження" від 21 квітня 1999 року №606-XIV (далі-Закон №606-XIV; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

22. Відповідно до ~law17~ виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у ~law18~, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених ~law19~, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до ~law20~ та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до ~law21~ підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).

23. Згідно з ~law22~ державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим ~law23~, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.

24. ~law24~ встановлено, що державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених ~law25~.

25. Копії постанови про відкриття виконавчого провадження надсилаються не пізніше наступного робочого дня стягувачу та боржникові (~law26~).

26. Згідно з ~law27~ у разі ненадання боржником у строки, встановлені ~law28~ для самостійного виконання рішення, документального підтвердження повного виконання рішення державний виконавець на наступний день після закінчення відповідних строків розпочинає примусове виконання рішення.

27. Відповідно до ~law29~ у разі невиконання боржником рішення майнового характеру у строк, встановлений ~law30~ для самостійного його виконання, постановою державного виконавця з боржника стягується виконавчий збір у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає стягненню чи поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом. У разі невиконання боржником у той самий строк рішення, за яким боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавчий збір стягується в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - фізичної особи і в розмірі ста двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - юридичної особи. У зазначених розмірах виконавчий збір стягується з боржника також у разі повернення виконавчого документа без виконання за письмовою заявою стягувача та у разі виконання рішення про звернення стягнення на предмет іпотеки та виконання боржником рішення після закінчення строку для самостійного його виконання, зокрема шляхом перерахування коштів безпосередньо на рахунок стягувача. Постанова про стягнення виконавчого збору може бути оскаржена в десятиденний строк у порядку, встановленому ~law31~.

27.1. Виконавчий збір стягується незалежно від вчинення державним виконавцем заходів примусового виконання, передбачених ~law32~.

28. Згідно з ~law33~ постанова про стягнення виконавчого збору виноситься під час першого надходження виконавчого документа державному виконавцю. Під час наступних пред'явлень до виконання виконавчого документа державному виконавцеві виконавчий збір стягується в частині, що не була стягнута під час попереднього виконання.

29. Згідно з ~law34~ розмір фактично стягнутого з боржника виконавчого збору державний виконавець зазначає у виконавчому документі.

30. У разі завершення виконавчого провадження з підстав, передбачених ~law35~, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня після завершення (закінчення) такого виконавчого провадження відкриває виконавче провадження за постановою про стягнення виконавчого збору (~law36~).

31. ~law37~ передбачено, що строки пред'явлення виконавчого документа до виконання перериваються пред'явленням виконавчого документа до виконання.

32.05 жовтня 2016 року набрав чинності Закон України "Про виконавче провадження" від 02 червня 2016 року №1404-VIII (далі-Закон №1404-VIII; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

33. ~law39~ передбачено, що відповідно до ~law40~ підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих документів - постанов державних виконавців про стягнення виконавчого збору.

34. Відповідно до ~law41~ строки у виконавчому провадженні - це періоди часу, в межах яких учасники виконавчого провадження зобов'язані або мають право прийняти рішення або вчинити дію.

Будь-яка дія або сукупність дій під час виконавчого провадження повинна бути виконана не пізніше граничного строку, визначеного ~law42~.

35. Згідно з ~law43~ виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців. Строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття.

36. ~law44~ передбачено, що строки пред'явлення виконавчого документа до виконання перериваються у разі пред'явлення виконавчого документа до виконання.

37. У Розділі XIII "Прикінцеві та перехідні положення" ~law45~ закріплено, що виконавчі документи, видані до набрання чинності ~law46~, пред'являються до виконання у строки, встановлені ~law47~.

38. Відповідно до ~law48~ виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.

38.1. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому ~law49~.

39. Згідно з ~law50~ виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.

40. ~law51~ встановлено, що виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів.

41. Виконавчий збір не стягується: 1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів (крім виконавчих документів про стягнення аліментів, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців), накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню; 2) у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини; 3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень"; 4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень"; 5) у разі виконання рішення приватним виконавцем; 6) за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" (~law56~).

42. ~law57~ передбачено, що у разі наступних пред'явлень державному виконавцю до виконання виконавчого документа виконавчий збір стягується в частині, що не була стягнута під час попереднього виконання.

43. Відповідно до ~law58~ виконавчий документ повертається стягувачу, якщо стягувач подав письмову заяву про повернення виконавчого документа.

44. Відповідно до ~law59~ у разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених ~law60~, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених ~law61~), 11,14 і 15 ~law62~, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) виносить постанову про стягнення виконавчого збору, яку виконує в порядку, встановленому ~law63~.

45. Згідно з пунктом 6 розділу XIII "Прикінцеві та перехідні положення" ~law64~ рішення, які виконувалися органами державної виконавчої служби до набрання чинності ~law65~, продовжують виконуватися цими органами до настання підстав для завершення виконавчого провадження.

46. Відповідно до пунктом 7 розділу XIII "Прикінцеві та перехідні положення" ~law66~ виконавчі дії, здійснення яких розпочато до набрання чинності ~law67~, завершуються у порядку, що діяв до набрання чинності ~law68~.

Після набрання чинності ~law69~ виконавчі дії здійснюються відповідно до ~law70~.

VI. Висновок Верховного Суду

47. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України), вважає за необхідне зазначити наступне.

48. Відповідно до частини 1 статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

49. Згідно з приписами частини 4 статті 328 КАС України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно в таких випадках: 1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; 2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; 3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; 4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частини 4 статті 328 КАС України.

50. Зі змісту ухвали Верховного Суду від 21 квітня 2020 року слідує, що провадження у справі відкрито з підстав, визначених пунктом 1 частини 4 статті 328 КАС України, з посиланням у касаційній скарзі на те, що в оскаржуваних судових рішеннях суди застосували норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 травня 2020 року у справі № 0340/1792/18, постановах Верховного Суд від 26.08.2020 № 360/4369/19, Верховного Суду від 20.11.2019 у справі № 480/1558/19, Верховного Суду від 29.04.2020 у справі №480/3452/19.

51. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України), вважає за необхідне зазначити наступне.

52. Як вбачається з позовної заяви, позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження з виконання постанови про стягнення виконавчого збору, насамперед, обґрунтовуючи це тим, що стягнення з позивача виконавчого збору є неправомірним, оскільки, на його думку, державний виконавець не вчинив жодних дій щодо виконання рішення суду.

53. Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що правові підстави для прийняття відповідачем оскаржуваної постанови про відкриття виконавчого провадження № 62552771 були відсутні.

53.1. При цьому, суд першої інстанції виходив з того, що державним виконавцем не вчинено в межах виконавчого провадження №46131245 жодних заходів примусового виконання рішення у справі №759/16366/13-ц, а тому підстави для стягнення з позивачки виконавчого збору відсутні.

54. Разом з тим, суд апеляційної інстанції змінив рішення суду першої інстанції в частині мотивування та звернув увагу саме на те, що строк пред'явлення виконавчого документа (постанови від 06 лютого 2015 року № 46131245 про стягнення з боржника ОСОБА_1 виконавчого збору у розмірі 1091131,58 гривень) до виконання було визначено в один рік, проте в межах вказаного строку зазначений виконавчий документ не було пред'явлено до виконання. А тому відповідачем при прийнятті оскаржуваної постанови не було дотримано вимог положеннями ч. 4 ст. 4 ~law71~, відповідно до яких виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо пропущено встановлений законом строк пред'явлення виконавчого документа до виконання.

55. У розмінні ~law72~ постанова про стягнення виконавчого збору є різновидом виконавчого документу, примусове виконання якого здійснюється з певними особливостями, обумовленими правовою природою виконавчого збору як плати за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби.

56. Як убачається з вищенаведених обставин справи, постанова про стягнення виконавчого збору була прийнята до набрання чинності ~law73~.

57. Так, аналіз ~law74~ дає підстави для висновку, про те, що про стягнення виконавчого збору та його розмір державний виконавець зазначав у постанові, яку приймав після закінчення строку для самостійного виконання рішення суду, за умови, що рішення не було виконано.

58. Аналогічним за змістом чином, як у ~law75~, ~law76~ були врегульовані випадки, коли виконавчий збір за наслідками фактичного виконання у повному обсязі рішення суду з тих чи інших причин залишався не стягнутим.

59. За змістом ~law77~ у разі закінчення виконавчого провадження з підстав передбачених, зокрема, пунктом 1 частини першої статті 47 (виконавчий документ, на підставі якого відкрито виконавче провадження, за яким виконання не здійснювалося або здійснено частково, повертається стягувачу у разі, якщо є письмова заява стягувача), якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня після закінчення такого виконавчого провадження зобов'язаний відкрити виконавче провадження за постановою про стягнення виконавчого збору.

60. Отже, як ~law78~, так і у ~law79~ передбачено, що нестягнута сума виконавчого збору у випадку повернення виконавчого документа стягувачу якщо стягувач подав письмову заяву про повернення виконавчого документа, підлягає стягненню (продовжує стягуватися) в окремому виконавчому провадженні на підставі постанови про стягнення виконавчого збору.

61. Відмінність полягає у тому, що відповідно до ~law80~ таку постанову державний виконавець виносить одночасно з початком примусового виконання рішення, яким є сплив строку для самостійного його виконання, тоді як відповідно до ~law81~ така постанова виноситься після закінчення виконавчого провадження з указаних підстав.

62. Проте часткова зміна механізму стягнення виконавчого збору не означає, що у ситуації, що розглядається, коли тривалість основного виконавчого провадження перевищувала визначений у законі строк пред'явлення постанови про стягнення виконавчого збору, остання не може бути пред'явлена до виконання через закінчення такого строку.

63. Суд зазначає, що відповідно до ~law82~ та ~law83~ строки пред'явлення виконавчого документа до виконання перериваються у разі пред'явлення виконавчого документа до виконання.

64. Ураховуючи, що до набрання чинності ~law84~ постанова про стягнення виконавчого збору приймалася одночасно з початком примусового виконання рішення і виконувалася за рахунок стягнутих із боржника грошових сум одночасно із задоволенням вимог стягувача в межах основного виконавчого провадження, постанова про стягнення виконавчого збору від 06 лютого 2015 року є такою, що автоматично пред'явлена до виконання з дати її прийняття.

65. Отже, строк її пред'явлення до виконання був перерваний, у зв'язку з чим його початок після переривання у спірних правовідносинах необхідно обчислювати з моменту завершення виконавчого провадження та повернення виконавчого документу стягувачу без виконання постановою від 10.07.2020, у межах якого вона виконувалася (була пред'явлена до виконання), - ВП № 46131245.

66. Аналогічна правова позиція міститься в постановах Верховного Суду від 12 серпня 2020 року у справі №320/6360/18, від 26.08.2020 у справі №360/4369/19, від 29.05.2020 у справі №826/7708/17 і Суд не знаходить підстав для відступу від неї під час розгляду цієї справи.

67. Отже станом на 13.07.2020 місячний строк пред'явлення до виконання постанови про стягнення виконавчого збору від 06 лютого 2015 року не закінчився.

68. Таким чином, відповідачем були вчинені дії, направлені на виконання постанови про стягнення з позивача виконавчого збору у відповідності до вимог ~law85~. Вчинення аналогічних дій передбачала і попередня редакція ~law86~.

69. Крім того, як було зазначено вище та вбачається з позовної заяви, позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження з виконання постанови про стягнення виконавчого збору, насамперед, обґрунтовуючи це тим, що стягнення з позивача виконавчого збору є неправомірним, оскільки, на його думку, державний виконавець не вчинив жодних дій щодо виконання рішення суду.

70. Отже, позивач не обґрунтовує протиправність постанови про відкриття виконавчого провадження, а фактично наводить доводи щодо незгоди із постановою державного виконавця про стягнення виконавчого збору, яка у цій справі не оскаржується.

71. Враховуючи відсутність порушення відповідачем порядку прийняття оскаржуваної постанови про відкриття виконавчого провадження, та факт не оскарження позивачем постанови про стягнення виконавчого збору, Верховний Суд приходить до висновку про відсутність підстав для скасування постанови старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Сіренка Сергія Володимировича від 13.07.2020 про відкриття виконавчого провадження № 62552771 з виконання постанови про стягнення виконавчого збору.

72. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 травня 2020 року у справі №0340/1792/18 (провадження №11-733апп19).

73. Як підсумок, Суд дійшов висновку про правомірність постанови про відкриття виконавчого провадження від 16.04.2020 року у ВП №61846191.

74. Суд вважає, що неврахування вищевказаних обставин, порушення норм матеріального та процесуального права призвело до помилкових висновків судів попередніх інстанцій та неправильного вирішення спору.

75. Відповідно до частини 1 статті 351 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

76. Оскільки доводи касаційної скарги про порушення норм матеріального та процесуального права знайшли підтвердження під час касаційного перегляду, Суд дійшов висновку, що відповідні судові рішення суду першої та апеляційної інстанції підлягають скасуванню з ухваленням нової постанови - про відмову у задоволенні позову повністю.

77. Щодо клопотання позивача про передачу цієї справи на розгляд Великої Палати Верховного Суд для вирішення виключної правової проблеми застосування положень Закону України "Про виконавче провадження" з приводу стягнення виконавчого збору за виконавчими провадженнями, які є завершеними, та за якими не відбулося фактичне стягнення (виконання рішення суду) та з приводу виключної правової проблеми у розрізі дотримання строків пред'явлення постанов про стягнення виконавчого збору із боржника до виконання, Верховний Суд зазначає таке.

78. Згідно з частинами 5 , 6 статті 346 КАС України суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії або палати, має право передати справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду, якщо дійде висновку, що справа містить виключну правову проблему і така передача необхідна для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовчої практики.

79. Справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної юрисдикції, крім випадків, якщо:

1) учасник справи, який оскаржує судове рішення, брав участь у розгляді справи в судах першої чи апеляційної інстанції і не заявляв про порушення правил предметної юрисдикції;

2) учасник справи, який оскаржує судове рішення, не обґрунтував порушення судом правил предметної юрисдикції наявністю судових рішень Верховного Суду у складі колегії суддів (палати, об'єднаної палати) іншого касаційного суду у справі з подібною підставою та предметом позову у подібних правовідносинах;

3) Велика Палата Верховного Суду вже викладала у своїй постанові висновок щодо питання предметної юрисдикції спору у подібних правовідносинах.

80. За змістом наведеної норми права вирішуючи питання щодо наявності чи відсутності підстав для передачі справи на розгляд Великої Палати Суд, керуючись внутрішнім переконанням, у кожному конкретному випадку, з урахуванням змісту спірних правовідносин та їх предмету правового регулювання оцінює наявність виключної правової проблеми та необхідність передачі справи для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовної практики на розгляд Великої Палати Верховного Суду.

81. Проаналізувавши зазначені скаржником підстави, якими заявник обґрунтовує необхідність передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду, Суд дійшов висновку про відсутність у спірних відносинах виключної правової проблеми, такі правовідносини врегульовано нормами права, та в повній мірі дозволяють вирішити спір.

82. З урахуванням викладеного, клопотання позивача про передачу цієї справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 351, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

1. У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про передачу справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду відмовити.

2. Касаційну скаргу Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України задовольнити.

2. Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 грудня 2020 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 березня 2021 року у справі №640/18626/20 скасувати.

3. Прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий О. А. Губська

Судді Л. О. Єресько

Н. М. Мартинюк
logo