Історія справи
Ухвала КАС ВП від 23.10.2019 року у справі №808/4195/15

ПОСТАНОВАІменем України24 жовтня 2019 рокуКиївсправа №808/4195/15адміністративне провадження №К/9901/14438/18Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:головуючого Тацій Л. В.,суддів: Бучик А. Ю., Рибачука А. І., -
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Нацкомісія) на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2015 року (ухвалену судом у складі судді Сіпаки А. В. ) та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19 квітня 2016 року (прийняту судом у складі: головуючого судді Суховарова А. В., суддів:Головко О. В., Ясенова Т. І.) у справі за позовом Запорізького державного підприємства "Радіоприлад" (далі - Підприємство) до Відділу Нацкомісії в Запорізькій області (далі - Відділ Нацкомісії) про зобов'язання погодити кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання, -ВСТАНОВИВ:ІСТОРІЯ СПРАВИКороткий зміст позовних вимог
У липні 2015 року Підприємство звернулося до суду з адміністративним позовом, у якому просив зобов'язати відповідача вчинити дії, передбачені абзацом другим пункту 2.7 Методики обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж, затвердженої постановою Нацкомісії від 12 червня 2008 року № 691 (далі - Методика обрахування плати), щодо погодження Підприємству кошторису витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання на рівні витрат, визначених за об'ємом умовних одиниць електроустановок власника мереж, та нормативу витрат на умовну одиницю, які склались за результатами діяльності електропередавальної організації, на території здійснення ліцензованої діяльності якої приєднані електроустановки власника мереж на 2015 рік.Короткий зміст рішень судів першої й апеляційної інстанційЗапорізький окружний адміністративний суд постановою від 30 вересня 2015 року позов задовольнив.Зобов'язав Нацкомісію вчинити дії, передбачені абзацом другим пункту 2.7 Методики обрахування щодо погодження Підприємству кошторису витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання на рівні витрат, визначених за об'ємом умовних одиниць електроустановок власника мереж, та нормативу витрат на умовну одиницю, які склались за результатами діяльності електропередавальної організації, на території здійснення ліцензованої діяльності якої приєднані електроустановки власника мереж на 2015 рік.Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 19 квітня 2016 року постанову суду першої інстанції залишив без змін.
Приймаючи такі рішення, суди виходили із того, що відповіді Відділу Нацкомісії на звернення позивача щодо погодження кошторису витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання носять явно неконкретний характер, не містять ґрунтовного опису які недоліки має кошторис та яким чином вони повинні бути усунуті. Відповіді містять виключно загальні вислови. При такому формулюванні Підприємство поставлено у невизначене становище стосовно дій, які необхідно вчинити для отримання позитивного результату, а відтак суб'єктом владних повноважень недотриманий принцип відповідальності за свою діяльність, закріплений в статті
3 Конституції України.Рішення Відділу НКРЕ в Запорізькій області про відмову в погодженні кошторису витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання не відповідають критеріям, визначеним частиною
3 статті
2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -
КАС), у редакції чинній до 15 грудня 2017 року. Акти суб'єктів владних повноважень, які впливають на права і обов'язки інших осіб, повинні бути чіткими, конкретними, однозначно зрозумілими, такими, що не допускають різноманітне тлумачення та невизначеність відносно порядку і способу виконання.Єдина відповідь Відділу Нацкомісії, яка, як зазначив суд, більш-менш конкретизує вимоги до позивача, була направлена 23 квітня 2015 року за №40-12/231. Після цієї відповіді Підприємство представило повний пакет документів для погодження кошторису витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання. Наступні два листа про відмову в погодженні кошторису носять необґрунтований характер та є протиправними.Суд апеляційної інстанції також зазначив, що розділом ІІ Методики обрахування плати визначені складові кошторису витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання. Проте на порушення конкретних пунктів цього розділу суб'єкт владних повноважень не вказує.Короткий зміст вимог касаційної скарги
10 травня 2016 року Нацкомісія звернулася до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, у якій просить рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати і ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позову.У скарзі зазначає, що обов'язок територіального підрозділу Нацкомісії погодити наданий кошторис витрат на утримання технологічних мереж спільного використання виникає лише за умови дотримання власником мереж визначених в Методиці обрахування плати вимог в повному обсязі. При цьому, листами Відділу Нацкомісії позивачу не було відмовлено у погодженні наданого кошторису та не було повернуто, а запропоновано скласти кошторис у відповідності до вказаної Методики з урахуванням відсоткового співвідношення.У запереченнях на касаційну скаргу Підприємство просить залишити її без задоволення, а судові рішення - без змін.ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИВищий адміністративний суд України ухвалою від 11 травня 2016 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою Нацкомісії.
15 грудня 2017 року набрав чинності
Закон України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України
Цивільного процесуального кодексу України
Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" (далі - ~law13~). З цієї дати набула чинності нова редакція
Кодексу адміністративного судочинства України (далі -
КАС).Згідно з підпунктом 4 пункту 1 Перехідних положень
КАС касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.На виконання вимог підпункту 7 пункту 1 Перехідних положень справа була передана до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.Відповідно до автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02 лютого 2018 року визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Анцупова Т. О., судді: Стародуб О. П., Кравчук В. М.Відповідно до повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10 червня 2019 року на підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 10 червня 2019 року № 671/0/78-19 визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Тацій Л. В., судді: Бучик А. Ю., Рибачук А. І., справу передано головуючому судді.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙПідприємство є власником електричних мереж, які знаходяться на території підприємства за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна, 3, не має ліцензії на право здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії, але його мережами здійснюється передача електроенергії іншим споживачам.Між Підприємством та Відкритим акціонерним товариством "Запоріжжяобленерго" (далі - ВАТ) укладений договір про спільне використання технологічних електричних мереж №1-164 від 01 грудня 2012 року.Згідно з пунктом 1.1 договору Підприємство забезпечує транзит електричної енергії власними електричними мережами в точки приєднання електроустановок користувачів, передачу електроенергії яким забезпечує ВАТ, у свою чергу ВАТ зобов'язано своєчасно сплачувати вартість наданих послуг з утримання технологічних електричних мереж спільного використання.Згідно з пунктом 2.1 договору Підприємство зобов'язане утримувати технологічні електричні мережі спільного використання в належному технічному стані, формувати електричну схему цих мереж необхідної пропускної здатності та забезпечувати технічну можливість для передачі електричної енергії до межі балансової належності електроустановок ВАТ або інших споживачів.
Згідно з пунктом 7.1 договору вартість послуг з утримання технологічних електричних мереж спільного використання визначається за Методикою обрахування, на підставі узгодженого Відділом Нацкомісії кошторису витрат на утримання технологічних електричних мереж власника мереж.Підприємство листом № ЗГи4-2275 від 10.04.2013 направило на адресу Відділу Нацкомісії для узгодження кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання на 2015 рік.Листом №30-07-18/740 від 26.11.2014 відповідач повідомив про невідповідність наданого кошторису в частині змісту статей витрат "операційні витрати" в повному обсязі, "матеріальні витрати" в частині витрат на електроенергію та процентного співвідношення всіх статей витрат.Підприємство листом № ЗГи4-2783 від 22.12.2014 направило на адресу Відділу Нацкомісії для узгодження кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання на 2015 рік.Підприємство листом № ЗГи4-609 від 31.03.2015 направило на адресу Відділу Нацкомісії для узгодження кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання на 2015 рік.
Листом №40-12/231 від 23.04.2015 відповідач повідомив, що Підприємством не надані такі документи: проект договору про спільне використання технологічних електричних мереж; однолінійну схему технологічних електричних мереж спільного використання; розрахунок об'єму умовних одиниць технологічних електричних мереж спільного використання; довідку про баланс споживання і передачі електричної енергії в технологічних електричних мережах спільного використання.Підприємство листом № ЗГи4-936 від 21.05.2015 направило на адресу Відділу Нацкомісії для узгодження кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання на 2015 рік. Кошторис, крім іншого, містить матеріали, відсутність яких була приводом для відмови в узгодженні за попередніми зверненнями.Листом №40-12/386 від 16.06.2015 відповідач повідомив про невідповідність наданого кошторису в частині переліку змісту статей операційних витрат та їх відсоткового співвідношення.ДП "Радіоприлад" листом 131-1209 від 01.07.2015 знову направило на адресу Відділу Нацкомісії для узгодження кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання на 2015 рік.Листом №40-12/480 від 13.07.2015 Відділ Нацкомісії надав відповідь, яка дослівно повторює лист №40-12/386 від 16.06.2015.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУВерховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у межах доводів касаційної скарги перевірив постановлені у цій справі судові рішення, обговорив доводи касаційної скарги і дійшов висновку про таке.Частиною
2 статті
19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.Методологію обрахування вартості обґрунтованих витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання, у тому числі порядок складення кошторису витрат власників мереж на утримання їх технологічних електричних мереж, порядок розрахунку об'єму технологічного обладнання електричних мереж в умовних одиницях електропередавальних організацій, на території здійснення ліцензованої діяльності яких приєднані електроустановки власників мереж, та власників мереж, порядок визначення нормативів витрат на умовну одиницю та розподілу витрат на утримання мереж між суб'єктами господарювання, які використовують мережі, на частини, що відповідають платі за спільне використання відповідного суб'єкта господарювання, встановлює Методика обрахування плати.Відповідно до пункту 6.29 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України (далі - НКРЕ) від 31 липня 1996 року № 28 (зареєстровано в міністерстві юстиції України 02 серпня 1996 року за № 417/1442; чинних на момент виникнення спірних відносин; далі - Правила користування) електропередавальні організації, які використовують технологічні електричні мережі інших власників електричних мереж, сплачують останнім плату за спільне використання технологічних електричних мереж, яка визначається відповідно до Методики обрахування плати.
Згідно із абзацами 6,7 пункту 6.32 Правил користування у разі використання електропередавальною організацією, яка здійснює ліцензовану діяльність на закріпленій території, мереж споживача (основного споживача) останній погоджує кошторис обґрунтованих витрат у відповідному територіальному представництві НКРЕ. Узгоджений з територіальним представництвом НКРЕ кошторис витрат є невід'ємним додатком до договору про спільне використання технологічних електричних мереж.Згідно з пунктом 1.4 розділу І Методики обрахування плати, перелік операційних витрат, що включаються до кошторису витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання власника мереж, визначається відповідно до розділу II "Порядок складення кошторису обґрунтованих річних витрат власника мереж на утримання електричних мереж спільного використання" цієї Методики за формою, наведеною в додатку 1 до неї.Згідно з пунктом 1.8 розділу І Методики обрахування плати, для підтвердження величини обґрунтованих витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання за розрахунковий період (календарний рік) власник мереж складає кошторис витрат (без ПДВ) на підставі бухгалтерських документів про фактичні витрати, що безпосередньо стосуються цього виду діяльності за попередній календарний рік.Пунктами 2.1,2.2 розділу ІІ Методики обрахування плати вказано, що під час складення кошторису витрат з утримання технологічних електричних мереж спільного використання враховуються витрати, які належать до валових витрат виробництва та обігу: витрати, пов'язані з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем послуг, охороною праці тощо, які необхідні для утримання технологічних електричних мереж спільного використання. Кошторис витрат з утримання технологічних електричних мереж спільного використання складається без ПДВ.У переліку операційних витрат, що включаються до кошторису витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання власника мереж, наведені структура та зміст статей кошторису, а саме: матеріальні витрати; відрахування на амортизацію основних засобів власника мереж за нормами, передбаченими законодавством та запровадженими власником мереж відповідно до облікової політики; витрати на оплату праці робітників та фахівців, зайнятих у діяльності власника мереж з утримання (експлуатації та обслуговування) власних технологічних електричних мереж спільного використання; відрахування на соціальні заходи відповідно до законодавства; інші операційні витрати, пов'язані з утриманням та обслуговуванням власних технологічних електричних мереж спільного використання (витрати на охорону праці; витрати, пов'язані з професійною підготовкою та перепідготовкою керівників, робітників, фахівців та інших працівників, зайнятих у діяльності власника мереж з утримання та обслуговування власних технологічних електричних мереж).
Відповідно до пункту 2.4 розділу ІІ Методики обрахування плати для узгодження кошторису витрат власник мереж надає територіальному представництву НКРЕ такі матеріали: складений власником мереж кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання на поточний календарний рік з розшифровкою усіх статей витрат; копію проекту договору про спільне використання технологічних електричних мереж, оформленого в установленому порядку; однолінійну схему технологічних електричних мереж спільного використання, підтверджену електропередавальною організацією, на території здійснення ліцензованої діяльності якої приєднані електроустановки власника мереж; розрахунок об'єму умовних одиниць технологічних електричних мереж спільного використання, виконаний власником мереж або електропередавальною організацією, на території здійснення ліцензованої діяльності якої приєднані електроустановки власника мереж, на замовлення власника мереж; підтверджену електропередавальною організацією довідку про баланс споживання та передачі електричної енергії в технологічних електричних мережах спільного використання.Відповідно до пункту 2.5 Методики обрахування плати кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання з обґрунтуванням щодо кожної статті витрат та розрахунок плати за спільне використання технологічних електричних мереж подаються власником мереж щороку на погодження до відповідного територіального представництва НКРЕ.У разі обґрунтованих змін статей витрат на утримання мереж спільного використання, що відбулися протягом календарного року, власник мереж зобов'язаний погодити новий кошторис.Кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання та/або зміни до нього подаються до відповідного територіального представництва НКРЕ та розглядаються останнім протягом 30 календарних днів.Погоджений територіальним представництвом НКРЕ кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання та/або зміни до нього надаються власником мереж електропередавальній організації не пізніше ніж за 2 місяці до закінчення поточного календарного року.
Узгоджений з територіальним представництвом НКРЕ кошторис витрат є додатком до договору про спільне використання технологічних електричних мереж, укладеного згідно з Правилами користування.Пунктом 2.7 Методики обрахування плати передбачено, що територіальні представництва НКРЕ перевіряють розрахунок об'єму умовних одиниць та співвідношення граничного рівня витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання з відповідною сумою витрат власника мереж за кошторисом.У разі, якщо сума витрат за кошторисом перевищує граничний рівень витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання, кошторис погоджується на рівні витрат, визначених за об'ємом умовних одиниць електроустановок власника мереж, та нормативу витрат на умовну одиницю, які склались за результатами діяльності електропередавальної організації, на території здійснення ліцензованої діяльності якої приєднані електроустановки власника мереж.Обставини встановлені судами попередніх інстанцій свідчать про те, що відповідач не погодив наданий позивачем кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання, у зв'язку з його невідповідністю вимогам Методики обрахування плати в частині переліку змісту статей операційних витрат та їх відсоткового співвідношення.Як вбачається з Додатку 1 до Методики обрахування плати, співвідношення витрат в кошторисі витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання власника мереж встановлено наступним чином (+/- 5%): матеріальні витрати - 20%; амортизація - 15%; витрати на оплату праці - 40%; відрахування на соціальні заходи - 15%; інші операційні витрати - 10%.
З наданого до Запорізького відділу Нацкомісії кошторису витрат за утримання технологічних електричних мереж спільного використання на 2015 рік, позивачем на матеріальні витрати віднесено ~money0~ (~0,5% від затвердженого Методикою 20% [+/- 5%]); амортизація - ~money1~ (~1,9% від затвердженого Методикою 15% [+/- 5%]); витрати на оплату праці - ~money2~ (~72% від затвердженого Методикою 40% [+/- 5%]); відрахування на соціальні заходи - ~money3~ (~25% від затвердженого Методикою 15% [+/- 5%]); інші операційні витрати - ~money4~ (~0% від затвердженого Методикою ~10% [+/- 5%]).Таким чином, поданий Підприємством до затвердження кошторис витрат на 2015 рік не відповідає встановленим Методикою обрахування плати вимогам, зокрема, щодо співвідношення таких витрат.Як вбачається із вказаних вище положень Методики обрахування плати до повноважень територіальних представництв НКРЕ віднесена перевірка розрахунку об'єму умовних одиниць та співвідношення граничного рівня витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання з відповідною сумою витрат власника мереж за кошторисом.Разом з цим, аналіз положень Методики обрахування плати свідчить про те, що кошторис витрат має бути погоджений у будь-якому разі, навіть, якщо сума відшкодування за кошторисом перевищує рівень затрат електропередавальної організації.За таких обставин, на думку колегії суддів, оскільки зазначені вище нормативні акти не передбачають можливість відмови в узгодженні кошторису, а навпаки, визначають необхідність здійснення певних дій, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про обов'язок відповідача вчинити дії щодо погодження кошторису.
Аналогічна правова позиція вже викладена у постанові Верховного Суду від 01 листопада 2018 року справа № 808/9030/15.Оцінюючи наведені сторонами аргументи, Касаційний адміністративний суд виходить з того, що всі аргументи скаржника, наведені в касаційній скарзі, були ретельно перевірені та проаналізовані судом апеляційної інстанції, та їм була надана належна правова оцінка. Жодних нових аргументів, які б доводили порушення норм матеріального або процесуального права, у касаційній скарзі не зазначено.Як зазначено у частині
4 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального чи порушення норм процесуального права.Враховуючи наведене, Суд визнає, що суди попередніх інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень, внаслідок чого касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій - без змін.З огляду на викладене, керуючись статтями
341,
342,
343,
349,
350,
355,
356,
359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
постановив:Касаційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг залишити без задоволення, а постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2015 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19 квітня 2016 року - без змін.Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.Головуючий Л. В. ТаційСудді: А. Ю. Бучик
А. І. Рибачук