Главная Сервисы для юристов ... Законы Кримінальний кодекс України Стаття 247. Порушення законодавства про захист рослин Стаття 247. Порушення законодавства про захист рос...

Стаття 247. Порушення законодавства про захист рослин

Кримінальний кодекс України (СОДЕРЖАНИЕ) Прочие кодексы
  • 7129

    Просмотров

  • 7129

    Просмотров

  • Добавить в избраное

    Порушення правил, установлених для боротьби зі шкідниками і хворобами рослин, та інших вимог законодавства про захист рослин, що спричинило тяжкі наслідки, -

    карається штрафом до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот годин, або пробаційним наглядом на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк.

    {Стаття 247 із змінами, внесеними згідно із Законами № 270-VI від 15.04.2008 , № 3342-IX від 23.08.2023 }

    Предыдущая

    311/575

    Следующая
    Добавить в избраное

    Порушення правил, установлених для боротьби зі шкідниками і хворобами рослин, та інших вимог законодавства про захист рослин, що спричинило тяжкі наслідки, -

    карається штрафом до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот годин, або об­меженням волі на строк до двох років.

    (Стаття 247 у редакції Закону України № 270-УІ від 15 квітня 2008 р.)

    1. Суспільна небезпечність порушення правил боротьби зі шкідниками і хвороба­ми рослин, а також щодо їх захисту полягає в тому, що порушення посягає на суспіль­ні відносини у сфері рослинного світу, який складає невід’ємну частку людського існування.

    Відносини у сфері захисту рослин регулюються законами України «Про рослинний світ» від 9 квітня 1999 р. (ВВРУ. - 1999. - № 22-23. - Ст. 198), «Про захист рослин» від 14 жовтня 1998 р. (ВВРУ. - 1998. - № 50-51. - Ст. 310), «Про пестициди і агро- хімікати» від 2 березня 1995 р. (ВВРУ. - 1995. - № 14. - Ст. 91), «Про карантин рос­лин» від 30 червня 1993 р. (ВВРУ. - 1993. - № 34. - Ст. 352) та іншими нормативно- правовими актами.

    1. Об’єктом даного злочину виступає встановлений законодавством порядок за­хисту рослин від шкідників і хвороб.
    2. Предметом злочину є рослинний світ (рослини) - сукупність усіх видів рослин, а також грибів та утворених ними угруповань на певній території (ст. 3 Закону Укра­їни «Про рослинний світ»).
    3. Об’єктивна сторона порушення законодавства про захист рослин характери­зується порушенням правил, установлених для боротьби зі шкідниками і хворобами рослин, та інших вимог законодавства про захист рослин, настанням у результаті цих порушень тяжких наслідків і причинного зв’язку між порушенням правил і на­слідками.

    Шкідники рослин - це види тварин (комахи, кліщі, мікроорганізми), здатні запо­діяти шкоду рослинам, чагарникам, деревам, продукції рослинного походження, збитки від якої економічно доцільно відвернути (ст. 1 Закону України «Про захист рослин»).

    Хвороби рослин - це порушення нормального обміну речовин у рослині під впли­вом фітопатогенів (віруси, бактерії, гриби) або несприятливих умов середовища (ст. 1 Закону України «Про захист рослин»).

    Захист рослин - це комплекс заходів, спрямованих на зменшення втрат урожаю та запобігання погіршенню стану рослин сільськогосподарського та іншого призначення, багаторічних і лісових насаджень, дерев, чагарників, рослинності закритого ґрунту, продукції рослинного походження через шкідників, хвороби і бур’яни. Методи за­хисту рослин - способи, за допомогою яких здійснюється захист рослин (організа­ційно-господарські, агротехнічні, селекційні, фізичні, біологічні, хімічні та ін.). Засо­би захисту рослин - хімічні, біологічні та інші засоби, які використовуються для захисту рослин від шкідників, хвороб і бур’янів.

    1. Основними законодавчо встановленими вимогами щодо захисту рослин є:
    • додержання технології вирощування рослин сільськогосподарського та іншого призначення, багаторічних і лісових насаджень, дерев, чагарників, рослинності за­критого ґрунту;
    • екологічне та економічне обґрунтування доцільності захисту рослин від шкід­ливих організмів;
    • обов’язковість здійснення заходів щодо захисту рослин підприємствами, уста­новами, організаціями всіх форм власності та громадянами, діяльність яких пов’язана з користуванням землею, лісом, водними об’єктами, вирощуванням рослин сільсько­господарського та іншого призначення, багаторічних і лісових насаджень, дерев, ча­гарників, рослинності закритого ґрунту, а також реалізацією, переробкою, зберіганням і використанням рослин та продукції рослинного походження;
    • суворе додержання регламентів зберігання, транспортування та застосування засобів захисту рослин;
    • збереження корисної флори і фауни;
    • недопущення пошкодження рослин, погіршення їх стану та забруднення про­дукції рослинного походження і довкілля засобами захисту рослин.
    1. Порушення законодавства про захист рослин - це дія або бездіяльність з неви­конання вимог тих нормативно-правових актів, які регулюють питання захисту рослин.

    Диспозиція статті є бланкетною, тому як приклади порушень законодавства про захист рослин згідно із Законом України «Про захист рослин» можна відзначити:

    • поширення шкідливих організмів унаслідок порушення технології вирощування рослин сільськогосподарського та іншого призначення;
    • екологічно необгрунтоване здійснення захисту рослин;
    • недодержання вимог нормативно-правових актів з питань захисту рослин, що призвело до пошкодження, погіршення стану рослин та якості продукції рослинного походження, а також забруднення довкілля;
    • неповідомлення (приховування) або надання неправдивої інформації про загро­зу посівам, деревним насадженням, іншій рослинності відкритого та закритого ґрун­ту, а також продукції рослинного походження від шкідливих організмів;
    • завезення на територію України та реалізація засобів захисту рослин, а також речовин і сировини для їх виготовлення, що не пройшли державних випробувань і реєстрації;
    • ухилення від пред’явлення або непред’явлення засобів захисту рослин для про­ведення їх огляду, досліджень;
    • невиконання законних вимог посадових осіб, які здійснюють державний конт­роль за додержанням законодавства про захист рослин тощо.
    1. Зважаючи на бланкетність диспозиції, для притягнення до відповідальності за нею необхідно точно встановити, які з правил були порушені і в чому це порушення виявилося (наслідки).

    Кримінальна відповідальність за даною статтею може наступати лише при наяв­ності тяжких наслідків. Характер цих наслідків і їх вага визначаються відповідно до характеру порушення й з урахуванням усіх обставин справи в сукупності. Тяжкими можуть бути заподіяння значного матеріального збитку, зараження хворобами або загибель значної частини площ лісу, залишення великої площі землі без посадок і т. д. Сюди варто віднести також і заподіяння шкоди життю і здоров’ю людей у ре­зультаті вживання продуктів із рослин, що піддалися псуванню або захворюванню.

    Під тяжкими наслідками також слід розуміти істотне погіршення екологічної обстановки в тому чи іншому регіоні (місцевості); зникнення, масова загибель чи тяжкі захворювання об’єктів рослинного світу; неможливість відтворити протягом тривалого часу ті чи інші природні об’єкти або використовувати природні ресурси у певному регіоні; генетичне перетворення тих чи інших природних об’єктів; запо­діяння матеріальної шкоди в особливо великих розмірах тощо (див. п. 5 ППВСУ «Про судову практику у справах про злочини та інші правопорушення проти до­вкілля» від 10 грудня 2004 р. № 17).

    1. Суб’єктивна сторона злочину має складний характер і визначається окремо до дії й окремо до наслідків, що настали. Порушення відповідних правил може бути вчинене як умисно, так і з необережності. Стосовно наслідків вина виражається тіль­ки в необережності.

    Умисел стосовно наслідків допускає наявність іншого складу злочину - умисне знищення майна, а також заподіяння шкоди життю і здоров’ ю людей.

    1. Суб’єктом злочину є особи, які досягли 16-річного віку і на яких покладені обов’язки зі здійснення заходів щодо боротьби з шкідниками і хворобами рослин (керівники господарств, власники земельних ділянок, державні інспектори з каранти­ну рослин та ін.).

    При кваліфікації необхідно відмежовувати даний склад злочину від інших складів, зокрема, коли вказані дії вчинені з метою ослаблення держави (поширення епіфітотій), вони кваліфікуються як диверсія (ст. 113 КК).

    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст

    Приймаємо до оплати