1. Неповнолітній, який вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин, може бути звільнений судом від покарання, якщо буде визнано, що внаслідок щирого розкаяння та подальшої бездоганної поведінки він на момент постановлення вироку не потребує застосування покарання.
2. У цьому разі суд застосовує до неповнолітнього такі примусові заходи виховного характеру:
1) застереження;
2) обмеження дозвілля і встановлення особливих вимог до поведінки неповнолітнього;
3) передача неповнолітнього під нагляд батьків чи осіб, які їх заміняють, чи під нагляд педагогічного або трудового колективу за його згодою, а також окремих громадян на їхнє прохання;
4) покладення на неповнолітнього, який досяг п'ятнадцятирічного віку і має майно, кошти або заробіток, обов'язку відшкодування заподіяних майнових збитків;
5) направлення неповнолітнього до спеціальної навчально-виховної установи для дітей і підлітків до його виправлення, але на строк, що не перевищує трьох років. Умови перебування в цих установах неповнолітніх та порядок їх залишення визначаються законом.
3. До неповнолітнього може бути застосовано кілька примусових заходів виховного характеру, що передбачені у частині другій цієї статті. Тривалість заходів виховного характеру, передбачених у пунктах 2 та 3 частини другої цієї статті, встановлюється судом, який їх призначає.
4. Суд може також визнати за необхідне призначити неповнолітньому вихователя в порядку, передбаченому законом.
{Стаття 105 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2617-VIII від 22.11.2018 }
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Все права защищены.
Аналізуйте судовий акт: Звільнення від покарання із застосуванням примусових заходів виховного характеру допускається, в тому числі, у разі вчинення неповнолітнім двох аналогічних кримінальних правопорушень, які утворюють повторність (ВС ККС справа № 161/20070/19 від 11.02.2021
Неповнолітня особа вчинила крадіжку алкоголю із супермаркету, а на наступний день –за аналогічних обставин, знову намагалася таємно викрасти дві пляшки, втім його злочин не було закінчено, з причин, що не залежали від його волі (закінчений замах). Вироком суду першої інстанції, неповнолітнього визнано винуватим за ст. 185 ч. 1, ст. 15 ч. 2, ст. 185 ч. 2 КК України, проте, на підставі ст. 105 ч. 1 КК України - звільнено від покарання із застосуванням примусових заходів виховного характеру, у виді передачі його під нагляд матері - тривалістю 1 рік. Ухвалою суду апеляційної інстанції цей вирок залишено без змін.
Прокурор, не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, подав касаційну скаргу, де наголошував, що неповнолітній вчинив два кримінальні правопорушення, а це виключає можливість звільнення його від покарання з підстав ст. 105 КК України, а також, на те що така поведінка свідчить про системний характер вчинення кримінальних правопорушень і відсутність в діях неповнолітнього щирого каяття та бездоганної поведінки.
Не погоджуючись із касаційною скаргою прокурора, ВС ККС залишив ухвалу апеляційного суду без змін.
Отже, у цій справі, стосовно умов та підстав застосування примусових заходів виховного характеру, а також, щодо вчинення неповнолітнім двох аналогічних кримінальних правопорушень, які утворюють повторність - ВС ККС зазначив наступне: Читати повністю