Історія справи
Ухвала КАС ВП від 24.11.2019 року у справі №759/6425/17
Ухвала КАС ВП від 24.11.2019 року у справі №759/6425/17

УХВАЛАпро відмову у відкритті касаційного провадження22 листопада 2019 рокум. Київсправа №759/6425/17провадження №К/9901/31653/19Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача Єзерова А. А.,суддів: Кравчука В. М., Стародуба О. П.,
перевіривши касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві на рішення Святошинського районного суду міста Києва від 04.09.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 25.09.2019 у справі № 759/6425/17 за позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України та Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,установив:15.11.2019 до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві на рішення Святошинського районного суду міста Києва від 04.09.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 25.09.2019 у справі № 759/6425/17.Дослідивши зміст касаційної скарги Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, колегія суддів дійшла висновку про те, що у відкритті касаційного провадження у цій справі належить відмовити з огляду на таке.Статтею
129 Конституції України передбачено, що однією із основних засад судочинства визначено забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Згідно з частиною 1 статті
13 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом
- КАС України) України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.Відповідно до частини 1 статті
328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених частини 1 статті
328 КАС України.Отже, особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їхнього перегляду в апеляційному порядку, можуть реалізувати право на їхнє оскарження у касаційному порядку тільки у визначених законом випадках.Згідно з пунктом 3 частини 6 статті
12 КАС України для цілей пунктом 3 частини 6 статті
12 КАС України справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.Спір у цій справі виник через ухвалення висновку за підписом начальника Офісу великих платників податків ДФС України від 08.02.2017 про відмову ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції згідно із
Податковим кодексом України та Законом України від 20 грудня 1990 року № 565-XII "Про міліцію". Тому з огляду на те, що предметом спору є рішення про відмову в призначенні грошової допомоги, ця справа є справою незначної складності відповідно до пункту 3 частини 6 статті
12 КАС України.
Водночас за пунктом 2 частини 5 статті
328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до пунктом 2 частини 5 статті
328 КАС України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.Буквальне тлумачення положень зазначеної норми дає підстави для висновку про те, що процесуальний закон пов'язує можливість касаційного перегляду у справах незначної складності тільки з тими юридичними фактами, вичерпний перелік яких викладений у підпунктах "а ", "б ", "в " та "г" пункту 2 частини 5 статті
328 КАС України. Водночас обов'язок доведення наявності таких виняткових обставин покладається на особу, яка звертається до суду з касаційною скаргою.Вказані критерії прийнятності касаційної скарги встановлені задля можливості забезпечення Верховним Судом ключової мети касаційного перегляду - виправлення судових помилок та усунення недоліків судочинства, що призвели до порушення прав учасників справи. Тобто касаційний перегляд за своєю сутністю має екстраординарний характер і спрямований на забезпечення основоположних гарантій справедливого судового розгляду, які становлять зміст конституційного принципу верховенства права.У касаційній скарзі заявник зазначає про обставини, на підставі яких Офіс великих платників податків ДФС України відмовив ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції згідно із
Податковим кодексом України та Законом України від 20 грудня 1990 року № 565-XII "Про міліцію", а також надає правове обґрунтування наведеним ним обставинам.Натомість ці обставини та аргументи не є підставою для касаційного перегляду справи незначної складності. Скаржник не обґрунтував у касаційній скарзі того, чи стосується касаційна скарга питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; чи був скаржник позбавлений можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, під час розгляду іншої справи; чи справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; чи суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Колегія суддів також не встановила випадків, зазначених у пункті 2 частини 5 статті
328 КАС України, які могли б слугувати підставою для відкриття касаційного провадження.Суд також бере до уваги, що у постанові Верховного Суду від 20.05.2019 у справі № 405/704/17 викладена правова позиція з питання, яке є предметом касаційної скарги, а висновки, зроблені судами першої та апеляційної інстанцій, узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду. Також колегія суддів не вбачає підстав для відступлення від зазначеної позиції.Відповідно до вимог пункту 1 частини 1 статті
333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.Отже, оскільки касаційна скарга Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві подана на судове рішення, яке за законом не належить оскаржувати у касаційному порядку, у відкритті провадження за цією скаргою треба відмовити.На підставі викладеного вище, керуючись статтями
12 328 333 КАС України,
ухвалив:1. Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві на рішення Святошинського районного суду міста Києва від 04.09.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 25.09.2019 у справі № 759/6425/17.2. Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами надіслати скаржнику.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та не може бути оскаржена.Суддя-доповідач А. А. Єзеров
Суддя В. М. КравчукСуддя О. П. Стародуб