Історія справи
Ухвала КАС ВП від 27.04.2020 року у справі №490/977/20

УХВАЛА27 квітня 2020 рокуКиївсправа №490/977/20адміністративне провадження №К/9901/11141/20Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача - Жука А. В.,суддів: Мартинюк Н. М., Мельник-Томенко Ж. М.,перевіривши касаційну скаргу Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області
на постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2020 рокуу справі №490/977/20за позовом Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській областідо ОСОБА_1про затримання особи з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, -
ВСТАНОВИВ:Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області звернулося до Центрального районного суду м. Миколаєва з позовом до ОСОБА_1, в якому просило затримати відповідача з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, строком на шість місяців.Рішенням Центрального районного суду м. Миколаєва від 19 лютого 2020 року адміністративний позов задоволено частково, затримано особу без громадянства ОСОБА_1, з поміщенням його до ДУ "Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні" з метою ідентифікації особи затриманого, на строк чотири місяці. В решті позову відмовлено.Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, рішення Центрального районного суду м.Миколаєва від 19 лютого 2020 року скасовано, прийнято нову постанову, якою в задоволені позовних вимог відмовлено.
21 квітня 2020 року до Верховного Суду засобами поштового зв'язку надійшли матеріали касаційної скарги Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області.Відповідно до частини
1 статті
334 КАС України за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.Перевіривши зміст оскаржуваного судового рішення, доводи касаційної скарги, суд касаційної інстанції виходить з такого.Пунктом
8 частини
2 статті
129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.Наведеним конституційним положенням кореспондує стаття
14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Згідно з частиною
1 статті
328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених частиною
1 статті
328 КАС України.2) судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до частиною
1 статті
328 КАС України розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо:а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до частиною
1 статті
328 КАС України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;
г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.У свою чергу, за змістом пункту
11 частини
6 статті
12 КАС України для цілей пункту
11 частини
6 статті
12 КАС України справами незначної складності є, зокрема, справи щодо перебування іноземців або осіб без громадянства на території України.Предметом розгляду цієї справи є затримання особи без громадянства, з поміщенням його до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні з метою ідентифікації особи затриманого.З огляду на зазначене, зважаючи на предмет розгляду справи за своєю суттю вона є справою щодо перебування іноземців або осіб без громадянства на території України, а отже є справою незначної складності.Оцінивши доводи касаційної скарги та правове значення цієї справи для формування єдиної правозастосовної практики, колегія суддів констатує, що скаржником не наведено обґрунтованих посилань на існування обставин передбачених підпунктами "а "- "г" пункту
2 частини
5 статті
328 КАС України у касаційній скарзі відсутні та такі обставини не встановлені судом з поданих матеріалів касаційної скарги, а мотиви касаційної скарги зводяться до переоцінки встановлених судом попередніх інстанцій обставин.
Також судом відхиляються доводи скаржника щодо необхідності відкриття провадження у даній справі з посиланням на частину
4 статті
272 КАС України, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій ухвалені за правилами статті
289 КАС України і можливість касаційного оскарження рішень у таких справах частини
4 статті
272 КАС України не передбачена.Відповідно до пункту
1 частини
1 статті
333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.Разом з тим, Суд також враховує позицію висловлену Європейським Судом з прав людини в ухвалі від 9 жовтня 2018 року щодо неприйнятності у справі
"Азюковська проти України" (
Azyukovska v. Ukraine, заява № 26293/18). Суд визнав, що заява є неприйнятною ratione materiae у сенсі п. 3 (а) ст. 35 Конвенції і має бути відхилена відповідно до п. 4 цієї статті. ЄСПЛ зазначив, що застосування критерію малозначності справи в цій справі було передбачуваним, справу розглянули суди двох інстанцій, які мали повну юрисдикцію, заявниця не продемонструвала наявності інших виключних обставин, які за положеннями Кодексу могли вимагати касаційного розгляду справи. В ухвалі також ідеться, що в контексті аналізу застосування критерію ratione valoris щодо доступу до вищих судових інстанцій ЄСПЛ також брав до уваги наявність або відсутність питання щодо справедливості провадження, яке здійснювалося судами нижчих інстанцій.Однак у цій справі тією мірою, в якій заявниця ставила питання щодо справедливості провадження в судах першої і другої інстанцій, ЄСПЛ не визнав, що мали місце порушення процесуальних гарантій п. 1 ст. 6 Конвенції.За такого правового врегулювання та обставин справи підстави для відкриття касаційного провадження відсутні.
Також суд звертає увагу скаржника, що відповідно до пункту
3 частини
1 статті
7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі.На підставі викладеного, керуючись статтями
3,
328,
333 КАС України,УХВАЛИВ:1. Відмовити у відкритті касаційного провадження за скаргою Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області на постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2020 року у справі №490/977/20.2. Копію цієї ухвали разом із касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити особі, яка її подала.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не може бути оскаржена.........................................А. В. ЖукН. М. МартинюкЖ. М. Мельник-Томенко,Судді Верховного Суду