Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 24.03.2020 року у справі №9901/73/20 Ухвала КАС ВП від 24.03.2020 року у справі №9901/7...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 24.03.2020 року у справі №9901/73/20
Ухвала ВП ВС від 27.04.2020 року у справі №9901/73/20



УХВАЛА

24 березня 2020 року

Київ

справа №9901/73/20

адміністративне провадження №П/9901/73/20

Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Мельник-Томенко Ж. М.,

перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Вищої ради правосуддя про визнання протиправними дій, -

УСТАНОВИЛ:

ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду як суду першої інстанції, з позовом до Вищої ради правосуддя, у якому просив:

- визнати протиправними дії Вищої ради правосуддя, які полягають у залишенні без розгляду та поверненні ОСОБА_1 його скарги від 02 лютого 2020 року (вх №789/0/7-20 від 03 лютого 2020 року) поданої до Вищої ради правосуддя щодо неналежної поведінки суддів під час розгляду Господарським судом міста Києва справи №910/6889/13.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що 03 лютого 2020 року позивач як громадянин України сам особисто від свого імені звернувся до відповідача зі скаргою від 02 лютого 2020 року (вх №789/0/7-20 від 03 лютого 2020 року) щодо неналежної поведінки суддів під час розгляду Господарським судом міста Києва справи №910/6889/13. Ухвалою Вищої ради правосуддя від 06 лютого 2020 року указану скаргу залишено без розгляду та повернуто скаржнику у зв'язку з тим, що така подана генеральним директором ПП "ВДК" Діми Вина "СКАЛА" ОСОБА_1, а не через адвоката.

Не погоджуючись із такими діями Вищої ради правосуддя позивачем 20 березня 2020 року подано позовну заяву.

Вирішуючи питання про відкриття провадження у адміністративній справі, Судом з'ясоване наступне.

Порядок дисциплінарного провадження щодо судді врегульовано Законом України "Про судоустрій і статус суддів", зокрема частиною першою статті 107 визначено право на звернення зі скаргою щодо дисциплінарного проступку судді (дисциплінарною скаргою) має будь-яка особа. Громадяни здійснюють зазначене право особисто або через адвоката, юридичні особи - через адвоката, органи державної влади та органи місцевого самоврядування - через своїх керівників або представників, Комісія з питань доброчесності та етики - через її голову або членів Комісії.

Із матеріалів позовної заяви вбачається, що ОСОБА_1 реалізував право на звернення до Вищої ради правосуддя зі скаргою щодо неналежної поведінки суддів під час розгляду Господарським судом міста Києва справи №910/6889/13.

Згідно зі статтею 108 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" дисциплінарне провадження щодо судді здійснюють дисциплінарні палати Вищої ради правосуддя у порядку, визначеному Законом України "Про Вищу раду правосуддя", з урахуванням вимог Законом України "Про Вищу раду правосуддя".

Дисциплінарні провадження щодо суддів здійснюють Дисциплінарні палати Вищої ради правосуддя (частина 2 статті 42 Закону України "Про Вищу раду правосуддя").

Дисциплінарне провадження передбачає: 1) попереднє вивчення матеріалів, що мають ознаки вчинення суддею дисциплінарного проступку, та прийняття рішення про відкриття дисциплінарної справи або відмову у її відкритті; 2) розгляд дисциплінарної скарги та ухвалення рішення про притягнення або відмову в притягненні судді до дисциплінарної відповідальності (частина 3 статті 42 Закону України "Про Вищу раду правосуддя").

Пунктами 1, 2 частини 1 статті 43 Закону України "Про Вищу раду правосуддя" передбачено, що член Дисциплінарної палати, визначений для попередньої перевірки відповідної дисциплінарної скарги (доповідач): вивчає дисциплінарну скаргу і перевіряє її відповідність вимогам закону та наявність підстав для залишення без розгляду дисциплінарної скарги чи відмови у відкритті дисциплінарної справи; за наявності підстав, визначених Пунктами 1, 2 частини 1 статті 43 Закону України "Про Вищу раду правосуддя", - повертає дисциплінарну скаргу скаржнику.

Як вбачається з позовної заяви та доданих до неї матеріалів ухвалою від 06 лютого 2020 року №764/0/18-20 членом Третьої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя Івановою Л. Б. скаргу ОСОБА_1 за вихідним №764/0/18-20 стосовно неналежної поведінки суддів під час розгляду Господарським судом міста Києва справи №910/6889/13 залишено без розгляду та повернуто скаржнику. Рішення вмотивоване тим, що скарга подана генеральним директором ПП "ВДК" Діми Вина "СКАЛА" ОСОБА_1, а не через адвоката.

Зміст цієї ухвали свідчить про те, що членом Третьої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя Івановою Л. Б. проведено попередню перевірку указаної дисциплінарної скарги.

Суд звертає увагу, що дії Вищої ради правосуддя щодо проведення попередньої перевірки не можуть бути самостійним предметом адміністративного позову з огляду на постановлення ухвали за результатами проведення такої попередньої перевірки, оскільки не обумовлюють виникнення жодних юридичних наслідків для позивача.

Частиною 4 статті 44 Закону України "Про вищу раду правосуддя" передбачено, що рішення про повернення дисциплінарної скарги не оскаржуються.

Відповідно до частини 2 статті 50 Закону України "Про вищу раду правосуддя" за результатами розгляду дисциплінарної справи Дисциплінарна палата ухвалює рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності судді або про відмову у притягненні до дисциплінарної відповідальності судді.

Якщо Дисциплінарна палата ухвалила рішення про відмову у притягненні судді до дисциплінарної відповідальності, дисциплінарне провадження припиняється (частина 6 статті 50 Закону України "Про вищу раду правосуддя").

Частиною 1 статті 51 Закону України "Про вищу раду правосуддя" передбачено, що право оскаржити рішення Дисциплінарної палати у дисциплінарній справі до Вищої ради правосуддя має суддя, щодо якого ухвалено відповідне рішення.

Скаржник має право оскаржити рішення Дисциплінарної палати у дисциплінарній справі до Вищої ради правосуддя за наявності дозволу Дисциплінарної палати на таке оскарження (частина 1 статті 51 Закону України "Про вищу раду правосуддя").

Згідно з положеннями статті 52 Закону України "Про вищу раду правосуддя" до суду може бути оскаржене рішення Вищої ради правосуддя, ухвалене за результатами розгляду скарги на рішення Дисциплінарної палати.

Пунктом 3 частини 1 статті 131 Конституції України передбачено, що в Україні діє Вища рада правосуддя, яка розглядає скарги на рішення відповідного органу про притягнення до дисциплінарної відповідальності судді чи прокурора.

Таким чином, ОСОБА_1 заявив позовні вимоги, які зводяться до визнання протиправною бездіяльності Вищої ради правосуддя щодо невідкриття дисциплінарного провадження щодо суддів, які брали участь у розгляді справи №910/6889/13, чим фактично оскаржує діяльність щодо постановлення ухвали від 06 лютого 2020 року №764/0/18-20 членом Третьої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя Івановою Л. Б.

З викладених законодавчих приписів і матеріалів позовної заяви можна зробити висновок, що ухвала від 06 лютого 2020 року №764/0/18-20 та діяльність органів Вищої ради правосуддя щодо їх постановлення не можуть бути оскаржені в судах.

Суд наголошує, що адміністративним судом захищається лише фактично порушене право особи, яка перебуває у публічно-правових правовідносинах з відповідачем, котрий здійснює владні управлінські функції. Право на оскарження рішення, дій Вищої ради правосуддя, її органів, що здійснюють дисциплінарне провадження, мають лише суб'єкти цього провадження у порядку, передбаченому законом.

Громадяни, які не є суб'єктами дисциплінарного провадження щодо суддів, не мають права оскаржувати дії та рішення визначених законом органів за результатами такого провадження.

Частиною 3 статті 124 Конституції України передбачено, що юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення.

Водночас, ОСОБА_1 не є суб'єктом дисциплінарного провадження у розумінні зазначених норм законодавства, тобто між ним та Вищою радою правосуддя, органи якої розглянули його скаргу в установленому законодавством порядку, відсутній будь-який спір, який належить до юрисдикції судів.

З матеріалів позовної заяви вбачається, що Вища рада правосуддя не вчиняла жодних дій, не допускала фактів бездіяльності, які б створювали для позивача права та обов'язки і породжували для нього право на захист, і, відповідно, право на звернення до суду з таким позовом.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Зважаючи на обставини, у зв'язку з якими ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду і наведене вище правове регулювання цих відносин, Суд вважає, що у відкритті провадження у справі за цим позовом слід відмовити.

Керуючись статтями 22, 170, 248, 266, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Вищої ради правосуддя про визнання протиправними дій.

Ухвала може бути оскаржена до Великої Палати Верховного Суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її прийняття та набирає законної сили після її перегляду в апеляційному порядку або після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Суддя Ж. М. Мельник-Томенко
logo