Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 17.03.2020 року у справі №560/2728/19 Ухвала КАС ВП від 17.03.2020 року у справі №560/27...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 17.03.2020 року у справі №560/2728/19



УХВАЛА

17 квітня 2020 року

Київ

справа №560/2728/19

адміністративне провадження №К/9901/5589/20

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Мартинюк Н. М.,

суддів - Мельник-Томенко Ж. М., Шишова О. О.,

перевірив касаційну скаргу Регіонального сервісного центру МВС в Тернопільській області на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 30 січня 2020 року у справі №560/2728/19 за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії.

І. Суть справи

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Регіонального сервісного центру МВС в Тернопільській області.

Хмельницький окружний адміністративний суд своїм рішенням від 6 листопада 2019 року у задоволенні позову відмовив.

Це рішення Сьомий апеляційний адміністративний суд своєю постановою від 30 січня 2020 року, скасував. Ухвалив нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнив, а саме:

- визнав протиправними дії Регіонального сервісного центру МВС в Тернопільській області щодо скасування первинної державної реєстрації від 15 листопада 2018 року та інші реєстраційні операції відносно транспортного засобу, марки "Volkswagen" моделі "Crafter A 308.51", 2012 року випуску, ідентифікаційний номер (номер кузова/шасі) НОМЕР_1, який належить ОСОБА_1 свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2, номерний знак НОМЕР_3;

- зобов'язав Регіональний сервісний центр МВС в Тернопільській області поновити (відновити) первинну державну реєстрацію від 15 листопада 2018 року та інші реєстраційні операції відносно транспортного засобу марки "Volkswagen" моделі "Crafter A 308.51", 2012 року випуску, ідентифікаційний номер (номер кузова/шасі) НОМЕР_1, який належить ОСОБА_1 свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2, номерний знак НОМЕР_3.

26 лютого 2020 року Регіональний сервісний центр МВС в Тернопільській області надіслав до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 30 січня 2020 року у справі №560/2728/19, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 6 листопада 2019 року залишити без змін.

Ухвалою Верховного Суду від 17 березня 2020 року касаційну скаргу залишено без руху з підстав не сплати судового збору.

Однак, скаржник усунув недоліки касаційної скарги шляхом направлення на адресу суду квитанції про сплату судового збору.

Отже, скаржником усунуто недоліки касаційної скарги, вона відповідає вимогам статті 330 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - "КАС України"), що дає змогу суду вирішити питання про відкриття або відмову у відкритті касаційного провадження.

Ознайомившись із доводами касаційної скарги Верховний Суд вважає за потрібне відмовити у відкритті касаційного провадження.

ІІ. Мотиви Верховного Суду

Положеннями пункту 8 частини 2 статті 129 Конституції України і статті 14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" гарантовано право особи на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Відповідно до частини 1 статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених частини 1 статті 328 КАС України.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їх перегляду в апеляційному порядку, можуть скористатися правом їх оскарження у касаційному порядку лише у визначених законом випадках.

Отже, оскарження рішень судів у касаційному порядку можливе лише у випадках, якщо таке встановлено законом.

Відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню, зокрема, судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо:

а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;

б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;

в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;

г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Водночас, у касаційній скарзі Регіонального сервісного центру МВС в Тернопільській області зазначає, що відсутня сформована практика щодо справ пов'язаних із скасуванням реєстрації транспортних засобів пов'язаних із невідповідністю у сертифікації. Також вважає, що суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Предметом спору у цій справі є відносини щодо визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії Регіонального сервісного центру МВС щодо скасування первинної державної реєстрації і інших реєстраційних операцій відносно транспортного засобу.

Суд звертає увагу на те, що в постановах Верховного Суду неодноразово викладалися висновки у справах з подібними правовідносинами. Зокрема у постановах Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі №803/64/18, від 5 грудня 2019 року у справі №161/18700/17 встановлено, що скасування державної реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу може бути здійснено тільки після отримання відповідних документів, що підтверджують, зокрема, факт підробки чи фіктивності документа, який став підставою для реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу.

Як встановлено колегією суддів апеляційної інстанції, реєстрацію транспортного засобу VOLKSWAGEN CRAFTER А308.51,2012 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 скасовано відповідачем, оскільки виявлено розбіжності між сертифікатом відповідності, який було подано для первинної реєстрації транспортного засобу, та сертифікатом відповідності, який надано уповноваженим органом сертифікації, наданому у додатку до листа 29 листопада 2018 року №155 ТОВ "УКР-ТЕСТ-СТАНДАРТ".

Окрім того, суд апеляційної інстанції встановив, що на момент прийняття рішення про скасування державної реєстрації транспортного засобу у розпорядженні уповноваженої особи сервісного центру МВС повинні бути беззаперечні документальні докази того, що транспортний засіб був зареєстрований (перереєстрований) за фіктивними чи підробленими документами. Так, підставою для скасування державної реєстрації транспортного засобу може слугувати судове рішення за результатом розгляду кримінального провадження, в якому встановлений факт підробки (фіктивності) документів, на підставі яких був зареєстрований автомобіль. Разом з тим, обвинувальний вирок суду чи постанова про закриття кримінального провадження з нереабілітуючих підстав, якими було б встановлено факти знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами, як цього вимагає пункт 40 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, як на момент ухвалення оскаржуваного рішення відповідача, так і на час судового розгляду цієї справи в судах першої і апеляційної інстанцій відсутні.

Аналізуючи рішення суду апеляційної інстанції, Верховний Суд дійшов висновку, що суд апеляційної інстанції переглянув судове рішення у справі №560/2728/19 відповідно до висновків Верховного Суду, викладених у постановах щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.

Отже, суд апеляційної інстанції переглянув судове рішення відповідно до правового висновку Верховного Суду, постанова Верховного Суду про відступлення від такого висновку відсутня, а також Верховний Суд не вважає за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах.

Крім того, колегія суддів відхиляє доводи скаржника про те, що суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково, з огляду на таке.

Частиною 6 статті 12 КАС України передбачено перелік категорій справ, які відносяться до справ незначної складності. Такий перелік не є вичерпним.

Згідно пункту 10 частини 6 статті 12 КАС України до справ незначної складності належать інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.

За правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи, які підлягають розгляду за правилами загального позовного провадження у виключному порядку (частина 4 статті 12 КАС України), а також через складність та інші обставини (частина 3 статті 12 КАС України).

Предметом розгляду в цій справі є оскарження дій і рішення сервісного центру МВС щодо скасування реєстрації транспортного засобу.

Керуючись нормами КАС України, суд першої інстанції 9 вересня 2019 року постановив ухвалу про відкриття провадження у справі №560/2728/19 і вирішив проводити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши встановлені судами першої й апеляційної інстанцій обставини справи, вивчивши викладені у касаційній скарзі доводи й обґрунтування, з'ясувавши характер спірних правовідносин, предмет спору та обраний позивачем спосіб захисту, врахувавши обсяг і характер досліджених судами доказів, суд касаційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що ця адміністративна справа є справою незначної складності.

Отже, Регіональний сервісний центр МВС в Тернопільській області не продемонстрував наявності обставин, наведених у підпунктах "а "- "в" пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України, які могли б вимагати касаційного розгляду справи. Застосування критерію малозначності справи в цій справі було передбачуваним, справу розглянули суди двох інстанцій, які мали повну юрисдикцію.

Верховний суд зазначає, що правила, запроваджені законодавцем щодо обмеження права на касаційне оскарження, відповідають Конституції України, згідно зі статтею 129 якої основними засадами судочинства є, серед інших, забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Наведене повністю узгоджується з правовими позиціями, сформованими Європейським судом з прав людини, згідно з якими умови прийнятності касаційної скарги, відповідно до норм законодавства, можуть бути суворішими, ніж для звичайної заяви (ухвала Європейського суду з прав людини від 9 жовтня 2018 року щодо неприйнятності у справі "Азюковська проти України"). Тому відмова Верховного Суду у розгляді касаційної скарги Регіонального сервісного центру МВС в Тернопільській області у цій справі на підставі критерію малозначності справи не становить порушення права відповідача на доступ до суду за пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.

За таких умов і обставин справи підстави для відкриття касаційного провадження відсутні.

Крім того, Верховний Суд звертає увагу, що відповідно до положень пункту 3 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі, зокрема, відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі.

Керуючись статтями 328, 333 КАС України, Верховний Суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційної скаргою Регіонального сервісного центру МВС в Тернопільській області на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 30 січня 2020 року у справі №560/2728/19 за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії.

Копію цієї ухвали разом із касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити особі,

яка її подала. Копію касаційної скарги залишити в суді касаційної інстанції.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і не може бути оскаржена..................................................

Н. М. Мартинюк

Ж. М. Мельник-Томенко О. О. Шишов,

Судді Верховного Суду
logo