Історія справи
Постанова ВП ВС від 05.06.2019 року у справі №822/724/17
Ухвала КАС ВП від 31.01.2019 року у справі №822/724/17

УХВАЛА07 лютого 2019 рокуКиївсправа №822/724/17адміністративне провадження №К/9901/44944/18Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Берназюка Я.О., судді Гриціва М.І., судді Коваленко Н.В., під час розгляду в письмовому провадженні у касаційному порядку справи № 822/724/17за касаційною скаргою Головного управління Національної поліції в Хмельницькій областіна постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 19 квітня 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 03 серпня 2017 рокуза позовом Новоушицького районного центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття
до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області,третя особа: ОСОБА_2,про стягнення заборгованості,ВСТАНОВИВ:Новоушицький районний центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, в якому просив стягнути заборгованість по внескам на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у розмірі 11531,42 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за період перебування на обліку у Новоушицькому районному центрі зайнятості з 30 березня 2016 року по 24 жовтня 2016 року ОСОБА_2 було нараховано та виплачено допомогу по безробіттю на загальну суму 11531,42 грн., у зв'язку з чим позивач просить стягнути вказану суму з Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області.Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19 квітня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 03 серпня 2017 року, позовні вимоги задоволено.Суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що сума виплаченого забезпечення у розмірі 11531,42 грн., надана ОСОБА_2 за час перебування на обліку у Новоушицькому районному центрі зайнятості як безробітному, підлягає відшкодуванню Головним управлінням Національної поліції України в Хмельницькій області у відповідності до частини
4 статті
35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.На постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 19 квітня 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 03 серпня 2017 року до суду надійшла касаційна скарга Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, в якій скаржник, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та на порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та закрити провадження у справі.Касаційна скарга подана 28 серпня 2017 року.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 01 вересня 2017 року відкрито касаційне провадження у справі № 822/724/17, витребувано адміністративну справу та запропоновано сторонам надати заперечення на касаційну скаргу, однак розгляд справи цим судом не був закінчений.Згідно з пунктом 4 Перехідних положень
КАС України касаційні скарги на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22 березня 2018 року для розгляду цієї справи визначено новий склад колегії суддів, а саме: судді-доповідача Берназюка Я.О., суддів Гриціва М.І. та Коваленко Н.В.Суддя-доповідач Берназюк Я.О. ухвалою від 24 січня 2019 року прийняв до свого провадження адміністративну справу та призначив її до розгляду ухвалою від 06 лютого 2019 року в порядку письмового провадження за наявними матеріалами без повідомлення та виклику учасників справи колегією у складі трьох суддів на 07 лютого 2019 року.Головним управлінням Національної поліції в Хмельницькій області подано клопотання про участь у касаційному розгляді адміністративної справи у судовому засіданні представника в режимі відеоконференції, в задоволенні якого було відмовлено ухвалою Верховного Суду від 06 лютого 2019 року
В обґрунтування касаційної скарги скаржник зазначає, що вказана справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки судами було неправильно застосовано норми матеріального права та порушено норми процесуального права. Зазначає також, що спір по цій справі не є публічно-правовим, так позивач і відповідач в даному випадку не являються суб'єктами владних повноважень в розумінні пункту
7 частини
1 статті
3 КАС України та не виконують владних управлінських функцій.Відповідно до частини
6 статті
346 КАС України справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду в усіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної юрисдикції.Враховуючи, що учасник справи оскаржує рішення судів першої та апеляційної інстанцій з підстав порушення правил предметної юрисдикції, то за правилами частини
6 статті
346 КАС України є підстава для передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду.Конституційний Суд України у рішенні від 09 вересня 2010 року № 19-рп/2010 прийшов до наступних висновків. Відповідно до частини
2 статті
3 Конституції України головним обов'язком держави є утвердження і забезпечення прав і свобод людини, за свою діяльність держава відповідає перед людиною.Забезпечення прав і свобод потребує, зокрема, законодавчого закріплення механізмів (процедур), які створюють реальні можливості для здійснення кожним громадянином прав і свобод (абзац четвертий підпункту 3.2 пункту 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 24 грудня 2004 року № 22-рп/2004). До таких механізмів належить структурована система судів і види судового провадження, встановлені державою. В Україні систему судів утворено згідно з положеннями
Конституції України із застосуванням принципу спеціалізації з метою забезпечення найбільш ефективних механізмів захисту прав і свобод людини у відповідних правовідносинах.
Частиною
2 статті
6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.Відповідно до статті
17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення
Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.Як зазначив Європейський суд з прав людини у пунктах 23,24 та тексті свого рішення у справа
"Сокуренко і Стригун проти України" ( № 29458/04 та № 29465/04) відповідно до прецедентної практики Суду термін "встановленим законом" у статті
6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод спрямований на гарантування того, "що судова гілка влади у демократичному суспільстві керується законом, що приймається парламентом" (Zand v. Austria № 7360/76); фраза "встановленим законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність; термін "судом, встановленим законом" у пункті
1 статті
6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачає усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів; вимога стосовно того, що суд має бути "встановленим законом" є однією з декількох вимог Конвенції та протоколів до неї і встановлює, що дії національних органів мають базуватись на внутрішньому праві; вся організаційна система судів, включаючи не тільки питання, які підпадають під юрисдикцію певних видів судів, але також встановлення окремих судів та визначення їх місцевої юрисдикції (Coeme and others v. Belgium № 32492/96).Крім того, Європейський суд з прав людини у Рішенні від 25 лютого 1993 року у справі
"Доббертен проти Франції" зазначив, що частина перша статті 6 Конвенції змушує держави-учасниці організувати їхню судову систему в такий спосіб, щоб їхні суди і трибунали виконували кожну зі своїх функцій (пункт 44), притаманну відповідній судовій установі (
Dobbertin v. France № 88/1991/340/413).
Керуючись статтями
341,
345,
346,
347,
359 КАС України,УХВАЛИВ:Передати справу № 822/724/17 за касаційною скаргою Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 19 квітня 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 03 серпня 2017 року за позовом Новоушицького районного центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, третя особа: ОСОБА_2, про стягнення заборгованості на розгляд Великої Палати Верховного Суду.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною і оскарженню не підлягає.Суддя-доповідач Я.О. Берназюк
Судді: М.І. ГрицівН.В. Коваленко