Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 12.07.2021 року у справі №420/8934/20 Ухвала КАС ВП від 12.07.2021 року у справі №420/89...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 12.07.2021 року у справі №420/8934/20



УХВАЛА

30 липня 2021 року

м. Київ

справа № 420/8934/20

адміністративне провадження № К/9901/26838/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Уханенка С. А.,

суддів - Кашпур О. В., Радишевської О. Р.

перевірив касаційну скаргу Міністерства юстиції України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2020 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Держави Україна в особі Секретаріату уповноваженого у справах Європейського Суду з прав людини, Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Держави Україна в особі Секретаріату уповноваженого у справах Європейського Суду з прав людини, Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (далі - Департамент ДВС), в якому просив: визнати протиправними дії Департаменту ДВС щодо надання інформації про нібито виконання рішення національного суду у справі №2а/1570/8165/2011 від 17 грудня 2012 року, відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 19 листопада 2015 року №64511/12, яка міститься у доповідній записці від 26 березня 2019 року № 832-5.2.2-19/20.1/23 до Секретаріату Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини, в частині, що стосується ОСОБА_1; визнати протиправними дії Держави Україна, в особі Секретаріату уповноваженого у справах Європейського Суду з прав людини, щодо надання до Європейського суду з прав людини інформації про нібито виконання рішення національного суду у справі №2а/1570/8165/2011 від 17 грудня 2012 року, відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 19 листопада 2015 року №64511/12, яка міститься у листі Секретаріату уповноваженого у справах Європейського Суду з прав людини від 01 квітня 2019 року №12536/1029-30-19/5.2.2 та такими, що порушують права позивача на справедливий суд, гарантованого Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод; зобов'язати Державу Україна, в особі Секретаріату уповноваженого у справах Європейського Суду з прав людини надіслати до Європейського суду з прав людини спростування інформації, яку викладено у листі Секретаріату уповноваженого у справах Європейського Суду з прав людини від 01 квітня 2019 року №12536/1029-30-19/5.2.2 про нібито виконання рішення національного суду у справі №2а/1570/8165/2011 від 17 грудня 2012 року, відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 19 листопада 2015 року № 64511/12.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2020 року, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2021 року, позов задоволено частково. Зобов'язано Секретаріат уповноваженого у справах Європейського Суду з прав людини надіслати до Європейського суду з прав людини актуальну інформацію щодо виконання рішення національного суду у справі №2а/1570/8165/2011 від 17 грудня 2012 року нарахування та виплату 06 травня 2017 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області доплату за період з 13 серпня 2008 року по 30 вересня 2010 року у сумі 80676,00 грн. В інший частині позову відмовлено.

15 липня 2021 року Міністерство юстиції України подало касаційну скаргу на рішення рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2020 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2021 року, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення ними норм процесуального права. Заявник просить переглянути і скасувати судові рішення та відмовити в позові.

Предметом спору у цій справі є надання суб'єктом владних повноважень недостовірної інформації стосовно виконання рішення Європейського суду з прав людини та спростування цієї інформації.

Перевіривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що у відкритті касаційного провадження необхідно відмовити з таких підстав.

Згідно з частиною 1 статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених частиною 1 статті 328 КАС України.

Відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо:

а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;

б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;

в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;

г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Порядок розгляду справ за правилами спрощеного позовного провадження, визначений Главою 10 КАС України.

Так, частинами 1 -2 статті 257 КАС України установлено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Згідно з частиною 4 статті 257 КАС України такими винятками є справи у спорах: щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених частиною 4 статті 257 КАС України; щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності; щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень, ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2020 року розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження.

Підстав, за яких судові рішення, постановлені у зазначеній справі можливо віднести до випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України судом касаційної інстанції не встановлено і заявником такі не зазначено.

Правила, запроваджені законодавцем щодо обмеження права на касаційне оскарження, відповідають статті 129 Конституції України, згідно з пунктом 8 частини другої якої основними засадами судочинства є, зокрема, забезпечення права на апеляційний перегляд справи та, у визначених законом випадках, - на касаційне оскарження судового рішення.

Зазначена конституційна норма кореспондується з положеннями частини 1 статті 14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.

Враховуючи те, що заявник, оскаржуючи судові рішення, прийняті у справі незначної складності, не вказав випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України, які є передумовою для перевірки наявності підстав касаційного оскарження цих рішень, встановлених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України, у відкритті касаційного провадження у цій справі необхідно відмовити.

Керуючись статтями 248, 328, 333 КАС України, Суд

УХВАЛИВ:

1. У відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Міністерства юстиції України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2020 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Держави Україна в особі Секретаріату уповноваженого у справах Європейського Суду з прав людини, Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії відмовити.

2. Копію цієї ухвали разом із касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити особі, яка її подала.

3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач: С. А. Уханенко

Судді: О. В. Кашпур

О. Р. Радишевська
logo