Історія справи
Постанова ВАСУ від 26.10.2016 року у справі №2а-11109/12/2070
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"26" жовтня 2016 р. м. Київ К/800/7105/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого Бившевої Л.І.,
суддів: Олендера І.Я., Шипуліної Т.М.,
секретар судового засідання Шевчук П.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Основ'янської міжрайонної державної податкової інспекції міста Харкова Харківської області Державної податкової служби
на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2012 року
та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2013 року
у справі № 2-а-11109/12/2070
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Костарика-10»
до Основ'янської міжрайонної державної податкової інспекції міста Харкова Харківської області Державної податкової служби
про визнання дій протиправними, -
В С Т А Н О В И Л А :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Костарика-10» (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Основ'янської міжрайонної державної податкової інспекції міста Харкова Харківської області Державної податкової служби (далі - відповідач) про визнання протиправними дій Основ'янської МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС з проведення зустрічної звірки ТОВ «Костарика-10» щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків ТОВ «АКПД-ПЛЮС», ТОВ «ФУТУР-10» у періоді з 01 серпня 2011 року по 31 серпня 2011 року, за наслідками якої складений акт № 802/23-104/37365226 від 31 жовтня 2011 року.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2012 року позов був задоволений у повному обсязі. Визнано протиправними дії Основ'янської МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС з проведення зустрічної звірки ТОВ «Костарика-10» щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків ТОВ «АКПД-ПЛЮС», ТОВ «ФУТУР-10» у періоді з 01 серпня 2011 року по 31 серпня 2011 року, за наслідками якої складений акт № 802/23-104/37365226 від 31 жовтня 2011 року.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2013 року постанову Харківського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2012 року було залишено без змін.
В касаційній скарзі Основ'янська МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2012 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2013 року і ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
З урахуванням неприбуття у судове засідання жодної з осіб, які беруть участь у справі, та які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів дійшла висновку про можливість розгляду справи за наявними у справі матеріалами за відсутності сторін.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.
ДПІ у Комінтернівському районі м. Харкова у зв'язку із встановленням сумнівності у факті здійснення операцій (існування розбіжностей, задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість, показників податкового кредиту та податкових зобов'язань) звернулась до позивача із запитом від 13 жовтня 2011 року № 17176/10/15-415 про надання інформації та її документального підтвердження по господарських відносинах з ТОВ «АКПД-ПЛЮС», ТОВ «ФУТУР-10» у періоді з 01 серпня 2011 року по 31 серпня 2011 року, який був вручений особисто керівнику ТОВ «Костарика-10» - Гаврюшенку В.Г. 18 жовтня 2011 року (арк. справи 50).
Станом на 31 жовтня 2011 року ТОВ «Костарика-10» на запит податкового органу не надало будь-яких документів та відповідних пояснень.
31 жовтня 2011 року відповідно до пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України ДПІ у Комінтернівському районі м. Харкова вчинила заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «Костарика-10» з питань підтвердження господарських відносин із платниками податків ТОВ «АКПД-ПЛЮС», ТОВ «ФУТУР-10» у періоді з 01 серпня 2011 року по 31 серпня 2011 року, внаслідок чого склала акт від 31 жовтня 2011 року № 802/23-104/37365226 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Костарика-10» щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків ТОВ «АКПД-ПЛЮС», ТОВ «ФУТУР-10» у періоді з 01 серпня 2011 року по 31 серпня 2011 року» (арк. справи 42-46).
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що дії податкового органу по проведенню зустрічної звірки позивача, за результатами якої складений акт від 31 жовтня 2011 року № 802/23-104/37365226, є протиправними та не відповідають вимогам Податкового кодексу України щодо підстав, порядку та процедури проведення податкового контролю платника податку.
Однак, погодитись з такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій колегія суддів не може, виходячи з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, щодо компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, урегульовані Податковим кодексом України.
У абзаці 1 пункті 61.1 статті 61 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Способом здійснення такого контролю є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів (підпункт 62.1.2 пункту 62.1 статті 62 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)).
Відповідно до статті 71 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - це комплекс заходів із збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання органами державної податкової служби покладених на них функцій та завдань.
Згідно з приписами підпункту 72.1.1 пункту 72.1 статті 72 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності державної податкової служби використовується інформація, що надійшла: від платників податків та податкових агентів, зокрема інформація: що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків; про застосування реєстраторів розрахункових операцій.
Згідно з пунктом 73.5 статті 73 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначено Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1232 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
З метою впровадження єдиного порядку направлення запитів на проведення зустрічних звірок, а також оформлення, передачі та накопичення матеріалів зустрічних ДПА України були розроблені та затверджені наказом від 22 квітня 2011 року № 236 Методичні рекомендації, згідно з підпунктом 4.4 пункту 4 яких (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (далі - Акт) (додаток 3), реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) (далі - Журнал реєстрації довідок/актів) (додаток 4) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України. При подальшому залученні суб'єкта господарювання (посадових осіб суб'єкта господарювання) до проведення зустрічної звірки відповідальний підрозділ органу ДПС забезпечує проведення такої звірки.
Виходячи з аналізу зазначених норм, колегія суддів вказує, що акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, який є відображенням дій працівників податкових органів, не породжує правових наслідків для платника податків і, відповідно, не порушує його прав.
За таких обставин, суди попередніх інстанцій дійшли неправомірного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, з огляду на що ухвалені у даній справі судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню із прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позову.
Відповідно до частини 1 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 210, 220, 221, 223, 229, 230, 232, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Касаційну скаргу Основ'янської міжрайонної державної податкової інспекції міста Харкова Харківської області Державної податкової служби задовольнити.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2012 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2013 року скасувати і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Л.І. БившеваСудді: І.Я. Олендер Т.М. Шипуліна