Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 16.10.2014 року у справі №1170/2а-426/11 Постанова ВАСУ від 16.10.2014 року у справі №1170/...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 16.10.2014 року у справі №1170/2а-426/11

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"16" жовтня 2014 р. м. Київ К/800/32097/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді-доповідача Конюшка К.В.

суддів: Гончар Л.Я., Чалого С.Я.

розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами касаційну скаргу Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2012 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21 січня 2014 року

справа № 1170/2а-426/11

за позовом Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області

до Комунального закладу «Навчально-виховне об'єднання № 32 «Спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, позашкільний центр «Школа мистецтв» Кіровоградської міської ради Кіровоградської області

треті особи ОСОБА_2, гуманітарний департамент Кіровоградської міської ради

про зобов'язання вчинити певні дії

В С Т А Н О В И В :

У лютому 2012 року Державна фінансова інспекція в Кіровоградській області звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального закладу «Навчально-виховне об'єднання № 32 «Спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, позашкільний центр «Школа мистецтв» Кіровоградської міської ради Кіровоградської області, треті особи ОСОБА_2, гуманітарний департамент Кіровоградської міської ради, про (з урахуванням уточнених позовних вимог) зобов'язання виконати пункти 6, 7, 8, 9,13 листа-вимоги від 19.03.2010 № 08-14/279.

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07.09.2012, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21.01.2014, у задоволенні позову відмовлено.

У касаційній скарзі скаржник просив скасувати вказані судові акти з мотивів порушення названими судами норм матеріального та процесуального права, прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

У своїх запереченнях на касаційну скаргу Комунальний заклад «Навчально-виховне об'єднання № 32 «Спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, позашкільний центр «Школа мистецтв» Кіровоградської міської ради Кіровоградської області просив залишити рішення судів попередніх інстанцій без змін, а скаргу - без задоволення.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження, установленому пунктом першим частини першої статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з частиною другою статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи і правильність застосування судами норм процесуального та матеріального права, судова колегія дійшла висновку про те, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.

Як установлено судами попередніх інстанцій, Середня загальноосвітня школа № 32 зареєстрована як юридична особа 18.01.2000. Рішення Кіровоградської міської ради від 14.09.2011 № 758 «Про перейменування навчальних закладів» перейменована в Комунальний заклад «Навчально-виховне об'єднання №32 «Спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, позашкільний центр «Школа мистецтв» Кіровоградської міської ради Кіровоградської області».

З 25.01.2010 по 26.02.2010 ревізійною групою Кіровоградського об'єднаного контрольно-ревізійного відділу проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Комунальний заклад «Навчально-виховне об'єднання №32 «Спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, позашкільний центр «Школа мистецтв» Кіровоградської міської ради Кіровоградської області» за період з 01.01.2007 по 01.01.2010.

За результатами перевірки складено Акт ревізії від 05.03.2010 № 09-10/47, яким встановлено, зокрема, порушення щодо оплати праці працівників та нарахувань на заробітну плату.

Начальником Кіровоградського об'єднаного контрольно-ревізійного відділу на ім'я директора Середньої загальноосвітньої школи № 32 ОСОБА_2 направлено лист-вимогу від 19.03.2010 № 08-14/279 про усунення недоліків, виявлених ревізією. Вимогою зобов'язано відповідача усунути порушення законодавства з питань збереження та використання бюджетних коштів та державного майна, що викладені в Акті ревізії від 05.03.2010 № 09-10/47.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що Державна фінансова інспекція в Кіровоградській області, звернувшись з даним позовом, обрала спосіб захисту порушеного права, який не відповідає способам, визначеним законом, оскільки у спірних правовідносинах способом захисту порушеного права держави в контексті зазначених норм Закону є звернення органу державної контрольно-ревізійної служби до суду в інтересах держави з відповідним позовом до підконтрольних установ (осіб), які безпідставно отримали та використали державні активи (кошти).

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з висновками судів попередніх інстанцій та вважає їх помилковими з огляду на таке.

Згідно з Положення про Державну фінансову інспекцію України, затверджене Указом Президента України від 23.04.2011 № 499/2011 (далі - Положення) Державна фінансова інспекція України (далі - Держфінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальність винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів <…> (підпункт 4 пункту 4 Положення).

Відповідно до пункту 6 Положення Держфінінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Також Положенням установлено, що Держфінінспекція України має право звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Зазначені норми кореспондуються з положеннями пункту 7 статті 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», згідно з якими державній контрольно-ревізійній службі надано право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Частиною другою статті 15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» передбачено, що законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

Порядок проведення державною контрольно-ревізійною службою державного фінансового аудиту та інспектування встановлюється Кабінетом Міністрів України ( частина шоста статті 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»).

Відповідно до пункту 46 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.06 № 550 (надалі - Порядок № 550, у редакції, чинній на момент звернення позивача до суду з даним позовом), якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом служби у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об'єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний орган служби з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень.

Пунктом 49 Порядку № 550 передбачено, що у разі коли діями чи бездіяльністю працівників об'єкта контролю державі або підконтрольній установі заподіяна матеріальна шкода, орган служби ставить вимоги перед керівником об'єкта контролю та органом його управління щодо пред'явлення цивільних позовів до винних осіб.

Згідно з пунктом 50 Порядку № 550 за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав органи служби вживають заходів для забезпечення: - притягнення до адміністративної, дисциплінарної та матеріальної відповідальності винних у допущенні порушень працівників об'єктів контролю; - звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства; - застосування заходів впливу за порушення бюджетного законодавства.

На підставі наведеного колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку про наявність у органу державного фінансового контролю права заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ.

Крім того, слід зазначити, що постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08.09.2010, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 06.04.2011, у задоволенні позовних вимог Спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 32 до Контрольно-ревізійного управління в Кіровоградській області про визнання протиправними (незаконними) вимоги вказані в пунктах 6,7,8,9 листа-вимоги від 19.03.2010 № 08-14/279 відмовлено. Пункт 13 листа-вимоги від 19.03.2010 № 08-14/279, відповідачем у встановленому порядку не оскаржувався.

Зважаючи на викладене, доводи касаційної скарги підтверджуються викладеними нормами права та встановленими обставинами справи, у зв'язку з чим оскаржувані рішення судів попередніх інстанцій підлягають скасуванню.

Відповідно до частини першої статті 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Керуючись статтями 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області задовольнити.

Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2012 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21 січня 2014 року в цій справі скасувати.

Адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області задовольнити.

Зобов'язати Комунальний заклад «Навчально-виховне об'єднання № 32 «Спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, позашкільний центр «Школа мистецтв» Кіровоградської міської ради Кіровоградської області виконати пункти 6, 7, 8, 9, 13 листа-вимоги від 19.03.2010 № 08-14/279.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України у строк та у порядку, визначеними статтями 237 - 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

logo