Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 31.01.2021 року у справі №580/2439/20 Ухвала КАС ВП від 31.01.2021 року у справі №580/24...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 31.01.2021 року у справі №580/2439/20



УХВАЛА

28 січня 2021 року

м. Київ

справа № 580/2439/20

адміністративне провадження № К/9901/1085/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (далі - Суд):

судді-доповідача - Радишевської О. Р.,

суддів - Кашпур О. В., Уханенка С. А.,

перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2020 року в справі №580/2439/20 за позовом ОСОБА_1 до Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Регіонального представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИЛ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1) звернувся до суду з позовом до Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Регіонального представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, у якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність під час розгляду скарги від 05 грудня 2019 року щодо непритягнення до адміністративної відповідальності секретаря Білозірської сільської ради;

- зобов'язати поновити провадження за скаргою від 05 грудня 2019 року щодо притягнення до адміністративної відповідальності секретаря Білозірської сільської ради;

- зобов'язати скласти протокол про адміністративне правопорушення стосовно секретаря Білозірської сільської ради.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2020 року в задоволенні позову відмовлено.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2020 року рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2020 року скасовано та ухвалено нове судове рішення про часткове задоволення позову:

- зобов'язано Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини повторно розглянути скаргу ОСОБА_1 від 05 грудня 2019 року щодо притягнення до адміністративної відповідальності секретаря Білозірської сільської ради відповідно до вимог статті 17 Закону України "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини" та надати обґрунтовану відповідь з урахуванням висновків суду.

- у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

11 січня 2021 року до Верховного Суду надіслано касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2020 року в справі №580/2439/20.

За правилами частини 1 статті 334 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.

Перевіряючи касаційну скаргу на відповідність вимогам процесуального закону, Суд дійшов висновку про відмову у відкритті касаційного провадження з огляду на таке.

Пункт 8 частини 2 статті 129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Наведеним конституційним положенням кореспондує стаття 14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII.

Згідно з частиною 1 статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених частиною 1 статті 328 КАС України.

Водночас пунктом 2 частини п'ятої цієї ж норми процесуального закону обумовлено, що не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до частиною 1 статті 328 КАС України розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо:

а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;

б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до частиною 1 статті 328 КАС України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;

в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;

г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Відповідно пункту 2 частини 6 статті 12 КАС України для цілей пункту 2 частини 6 статті 12 КАС України справами незначної складності є, зокрема, справи щодо оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію.

У касаційній скарзі скаржник зазначає, що підставою касаційного оскарження судових рішень є відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах та не застосування судом апеляційної інстанції вимог статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Зі змісту касаційної скарги убачається, що скаржник не погоджується із тим, що на запит від 14 листопада 2019 року Білозірська сільська рада надала йому відповідь 25 листопада 2019 року, тобто поза межами установленого частиною 1 статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" п'ятиденного терміну. Скаржник посилається на те, що судом апеляційної інстанції залишено поза увагою, що спірні правовідносини пов'язані саме із несвоєчасним наданням розпорядником інформації - Білозірською сільською радою - відповіді на запит, а тому установлені судом обставини справи не відповідають фактичним обставинам. За таких обставин уважає, що відповідачі допустили протиправну бездіяльність під час розгляду його скарги про надання розпорядником інформації несвоєчасної відповіді на запит, за наслідком розгляду якої стосовно розпорядника інформації зобов'язані були скласти протокол про адміністративне правопорушення.

Спірні правовідносини у справі №580/2439/20 пов'язані з розглядом Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, у порядку вимог статті 17 Закону України "Про Уповноваженого Верховної Ради з прав людини", скарги ОСОБА_2 від 05 грудня 2019 року, в якій він просив притягнути до адміністративної відповідальності в порядку вимог статті 212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення секретаря Білозірської сільської ради за порушення строку розгляду скарги від 05 грудня 2019 року.

Отже, мотиви, наведені у касаційній скарзі, зводяться до переоцінки доказів у справі та незгоди з висновком суду апеляційної інстанції щодо необґрунтованості позовних вимог в частині зобов'язання відповідачів скласти протокол про адміністративне правопорушення стосовно секретаря Білозірської сільської ради у зв'язку із наданням відповіді на звернення від 14 листопада 2019 року поза межами строку, встановленого частиною 1 статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Аналіз доводів касаційної скарги в сукупності з викладеними у рішеннях судів першої та апеляційної інстанцій обставинами справи не дають підстав для висновку про наявність у цьому випадку обставин, наведених у підпунктах "а "- "в" пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України.

За такого правового регулювання та обставин справи відсутні підстави для відкриття касаційного провадження за скаргою ОСОБА_1 на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2020 року в справі №580/2439/20.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.

Оскільки касаційна скарга подана на судове рішення, яке не підлягає касаційному оскарженню, у відкритті касаційного провадження у цій справі необхідно відмовити.

Керуючись статтями 248, 333 КАС України, Суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2020 року в справі №580/2439/20.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та не може бути оскаржена.

Суддя-доповідач: О. Р. Радишевська

Судді: О. В. Кашпур

С. А. Уханенко
logo