Історія справи
Ухвала КАС ВП від 05.03.2019 року у справі №813/290/17

УХВАЛА04 березня 2019 рокуКиївсправа №813/290/17адміністративне провадження №К/9901/42515/18Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача - Стрелець Т. Г.,суддів: Білоуса О. В., Желтобрюх І. Л.,перевіривши матеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергозбереження Львів" на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2017 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергозбереження Львів" до Головного управління Держпраці у Львівській області про визнання протиправними та скасування постанови та припису,
встановив:21 березня 2018 року на розгляд колегії суддів Судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян передано зазначену касаційну скаргу № К/9901/42515/18.Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено склад колегії суддів: Стрелець Т. Г. (суддя-доповідач), Білоус О. В., Желтобрюх І. Л.Разом з цим, суддею-доповідачем Стрелець Т. Г. та суддями Білоус О. В., Желтобрюх І. Л. заявлено самовідводи, які обґрунтовані порушенням порядку визначення суддів для розгляду справи, встановленого статтею
31 КАС України, а саме, без урахування спеціалізації.Заяви про самовідвід суддів підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до частини
1 статті
31 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -
КАС України) визначення судді, а в разі колегіального розгляду - судді-доповідача для розгляду конкретної справи здійснюється Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою під час реєстрації документів, зазначених в
КАС України, а також в інших випадках визначення складу суду на будь-якій стадії судового процесу, з урахуванням спеціалізації та рівномірного навантаження для кожного судді, за принципом випадковості та в хронологічному порядку надходження справ.Зазначеній справі присвоєно категорію "Справи зі спорів з приводу забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема зі спорів щодо: цивільного захисту; охорони праці" (пункт 3.5 Класифікатора категорій адміністративних справ, затвердженого рішенням Ради суддів адміністративних судів України від 31 жовтня 2013 року № 114; далі - Класифікатор).Між тим, присвоєна цій справі категорія не відповідає суті правовідносин, з яких виник спір.Як убачається з ухвалених у згаданій справі судових рішень, Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергозбереження Львів" звернулося до суду з позовом до Головного управління Держпраці у Львівській області про визнання протиправними та скасування постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №13010532440-0523 від 28.12.2016 року та припису №13-01-053/2440-1778 від 07.12.2016 року в частині встановлення порушення статті
106 Кодексу законів про працю України.Предметом спірних правовідносин є припис щодо усунення порушень законодавства про працю в частині забезпечення дотримання вимог статті
106 Кодексу законів про працю України і постанова про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами, якою позивача притягнуто до відповідальності за порушення законодавства про працю у порядку, визначеному статтею
265 Кодексу законів про працю України.
З огляду на зазначене, дана справа підпадає під категорію "Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян, та спорів у сфері публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо праці, зайнятості населення (крім зайнятості інвалідів) (пункт 10.4.1 Класифікатора).Наказом від 21 грудня 2018 року № 622 Державна судова адміністрація України затвердила Загальний класифікатор спеціалізацій суддів та категорій справ (далі - Загальний класифікатор). Відповідно до Загального класифікатора (який чинний з 01 січня 2019 року) зазначена справа віднесена до категорії 112040100 "Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо праці".Рішенням зборів суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді № 5 від 06 грудня 2017 року було утворено судові палати Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, визначено спеціалізації суддів і судових палат, їх кількісний склад.Рішенням зборів суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді від 06 грудня 2017 року № 6 було затверджено персональний склад судових палат Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, в якому вказано, що, зокрема, судді: Стрелець Т. Г., Білоус О. В., Желтобрюх І. Л. входять до складу судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян.14 січня 2019 року рішенням зборів суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді № 1, визнано таким, що втратив чинність пункт 3 рішення зборів суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді № 5 від 06 грудня 2017 року щодо визначення спеціалізації. Проте, цим же рішенням № 1, збори суддів визначили нову спеціалізацію суддів та судових палат відповідно до Загального класифікатора спеціалізації суддів та категорій справ.
Судді Верховного Суду у складі cудової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян не спеціалізуються на розгляді категорій адміністративних справ за кодом 112000000-112050000 Загального класифікатора (чинного з 01 січня 2019 року), так само, як і за пунктом 10.4.1 Класифікатора (чинного до 01 січня 2019 року).Отже, при визначенні суддів для розгляду даної справи допущено помилку в їх спеціалізації, що є порушенням порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого статтею
31 КАС України.Відповідно до частини
1 статті
39 КАС України за наявності підстав, зазначених у частини
1 статті
39 КАС України, суддя, секретар судового засідання, експерт, спеціаліст, перекладач зобов'язані заявити самовідвід.Так, згідно з пунктом
5 частини
1 статті
36 КАС України суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу) у разі порушення порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого пунктом
5 частини
1 статті
36 КАС України.За правилами частини
1 статті
40 КАС України питання про самовідвід судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі.
Враховуючи вищевикладене, заяви суддів Стрелець Т. Г., Білоуса О. В., Желтобрюх І. Л. про самовідвід підлягають задоволенню.На підставі викладеного, керуючись статтями
31,
36,
39,
40 Кодексу адміністративного судочинства України,ухвалив:Задовольнити заяви суддів Стрелець Т. Г., Білоуса О. В., Желтобрюх І. Л. про самовідвід.Відвести суддів Стрелець Т. Г., Білоуса О. В., Желтобрюх І. Л. від розгляду касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергозбереження Львів" на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2017 року у справі №813/290/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергозбереження Львів" до Головного управління Держпраці у Львівській області про визнання протиправними та скасування постанови та припису.
Передати касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергозбереження Львів" на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2017 року у справі №813/290/17 до Секретаріату Касаційного адміністративного суду для визначення складу суду в порядку, передбаченому
Кодексом адміністративного судочинства України, Положенням про автоматизовану систему документообігу суду та Тимчасовими засадами використання автоматизованої системи документообігу суду та визначення складу суду у Верховному Суді.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та оскарженню не підлягає.Суддя-доповідач Т. Г. СтрелецьСудді О. В. БілоусІ. Л. Желтобрюх