Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 26.04.2017 року у справі №916/1578/15-г Постанова ВГСУ від 26.04.2017 року у справі №916/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2017 року Справа № 916/1578/15-г Вищий господарський суд України у складі колегії: головуючого, судді Васищака І.М., суддів Грека Б.М., Студенця В.І., за участі представників сторін Р. Лобанова (дов. від 30.03.2017), В. Лисого (дов. від 28.10.2016), прокурора відділу Генеральної прокуратури України та М. Томчук, розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу приватного акціонерного товариства "Ізмаїльський виноробний завод" на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 25 січня 2017 року у справі № 916/1578/15-г за позовом першого заступника прокурора міста Одеси в інтересах держави в особі регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області до приватного акціонерного товариства "Ізмаїльський виноробний завод" про внесення змін до договору оренди цілісного майнового комплексу,

УСТАНОВИВ: У квітні 2015 року перший заступник прокурора м. Одеси в інтересах держави в особі регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області звернувся до Господарського суду Одеської області з позовом до приватного акціонерного товариства "Ізмаїльський виноробний завод про внесення змін до договору оренди цілісного майнового комплексу від 15 листопада 2000 року шляхом викладення пункту 3.2 розділу 3 договору у наступній редакції:

"Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропозиції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 року № 786 (зі змінами та доповненнями внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2011 року № 961) і становить без урахування податку на додану вартість за базовий місяць розрахунку - серпень 2011 року - 202 391 грн 10 коп. Нарахування податку на додану вартість на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством".

Викладення пункту 3.3 договору оренди у наступній редакції:

"Орендна плата за місяць оренди - квітень 2012 року визначається шляхом коригування орендної плати за місяць оренди - березень 2012 року на індекс інфляції за квітень 2012 року включно. Розмір орендної плати за кожен наступний місяць визначається шляхом корегування орендної плати за попередній місяць оренди на індекс інфляції поточний місяць".

Доповнити розділ 3 договору оренди пунктом 3.11. такого змісту:

"Ці зміни діють з 15 квітня 2012 року, є невід'ємною та складовою частиною договору оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства "Ізмаїльський виноробний завод" від 15 листопада 2000 року" (з урахуванням уточнених позовних вимог).

Приватне акціонерне товариство "Ізмаїльський виноробний завод" позов не визнало та подало заяву про застосування позовної давності.

Рішенням Господарського суду Одеської області від 14 листопада 2016 року (суддя В. Петров) позов задоволено в частині внесення змін до договору оренди цілісного майнового комплексу "Ізмаїльський виноробний завод" від 15 листопада 2000 року (зі змінами та доповненнями) шляхом викладення пункту 3.2 вказаного договору оренди у наступній редакції: "Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропозиції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 року № 786 (зі змінами та доповненнями внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2011 року № 961) і становить без урахування податку на додану вартість за базовий місяць розрахунку - серпень 2011 року - 202 391 грн 10 коп. Нарахування податку на додану вартість на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством"; у решті позову відмовлено.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 25 січня 2017 року (судді І. Філінюк, Л. Лавриненко, К. Богатир) рішення скасовано в частині відмови в задоволенні позовних вимог про внесення змін в пункт 3.3 розділу 3 та розділу 3 договору оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства "Ізмаїльський виноробний завод" від 15 листопада 2000 року зі змінами та доповненнями та в цій частині позов задоволено; у решті рішення залишено без змін.

Приватне акціонерне товариство "Ізмаїльський виноробний завод" просить постанову скасувати з підстав порушення апеляційним господарським судом статті 188 Господарського кодексу України, статей 268, 391, 632, 653 Цивільного кодексу України, статей 33, 43 Господарського процесуального кодексу України та прийняти нове рішення, яким у позові відмовити.

Прокурор та регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області проти доводів касаційної скарги заперечують і в її задоволенні просять відмовити.

Колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.

Господарськими судами встановлено, що 15 листопада 2000 року між регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області (орендодавець) та закритим акціонерним товариством "Ізмаїльський виноробний завод" (орендар) укладено договір оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства "Ізмаїльський вин завод" (далі - договір), відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне володіння та користування цілісний майновий комплекс державного підприємства "Ізмаїльський виноробний завод", розташований за адресою: м. Ізмаїл, вул. Гагарина, 44 та філії без юридичного статусу, що знаходяться за адресою: Одеська область, Ізмаїльський район, смт Суворово, вул. Лиманська, 18 та Одеська область, Ренійського району, с. Плавні, склад і вартість якого визначені згідно з актом оцінки, затвердженого наказом регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області від 30 жовтня 2000 року № 957, та передаточного балансу вказаного підприємства, складеного станом на 1 червня 2000 року. Орендар викупає оборотні матеріальні засоби за 891 000 грн. Викуп оформлюється окремим договором купівлі-продажу, який є невід'ємною частиною договору, одночасно із підписанням цього договору.

Умовами договору сторони погодили, що орендар є правонаступником прав та обов'язків орендного підприємства "Ізмаїльський виноробний завод"; метою використання об'єкту оренди є ведення виробничої, господарської, підприємницької й інших видів діяльності відповідно статуту закритого акціонерного товариства, чинному законодавству України, насичення ринку своєю продукцією, товарами і послугами та отримання прибутку; вступ орендаря у користування орендованим майном настає одночасно із підписанням сторонами цього договору та акта прийому-передачі вказаного майна; передача майна в оренду не спричиняє передачу орендарю права власності на це майно; власником орендованого майна залишається держава, а орендар користується ним протягом строку оренди; передача майна в оренду здійснюється за вартістю, визначеною в акті оцінки цього майна, складеного згідно з відповідною Методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України і складає 2 881 000 грн; орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності; орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 року № 786 "Про Методику розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна" зі змінами внесеними постановою від 18 травня 1998 року № 699 та постановою від 19 січня 2000 року № 75, і складає за рік 86 430 грн, за базовий місяць (жовтень 2000 року) - 7 764 грн 30 коп.; розмір орендної плати за кожен наступний місяць визначається шляхом корегування розміру місячної орендної плати за попередній місяць оренди на індекс інфляції за поточний місяць; орендна плата перераховується орендарем до Державного бюджету щомісячно не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним з урахуванням щомісячного індексу інфляції, визначеного Державним комітетом статистики; одночасно копія платіжного доручення надсилається орендодавцеві; розмір орендної плати може бути переглянутим в разі змін чинного законодавства та Методики її розрахунку, змін централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених законодавством України; договір діє з моменту підписання і складається терміном на 4 роки (пункти 1.2, 1.3, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 3.3, 3.5, 3.7, 11.1 договору).

15 листопада 2000 року між регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області та закритим акціонерним товариством "Ізмаїльський виноробний завод" складено акт прийому-передачі в оренду державного майна - цілісного майнового комплексу "Ізмаїльський вин завод", розташованого за адресою: 69640, смт Суворово, вул. Лиманська, 18.

Додатковими угодами від 29 квітня 2002 року та 21 квітня 2004 року до договору були внесені зміни і доповнення.

3 грудня 2007 між регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області та закритим акціонерним товариством "Ізмаїльський виноробний завод" укладено договір про внесення змін до договору оренди цілісного майнового комплексу "Ізмаїльський вин завод", згідно з яким були викладені у новій редакції преамбула та розділи 1-4 договору оренди від 15 листопада 2000 року (у редакції договору зі змінами та доповненнями від 29 квітня 2002 року та від 21 квітня 2004 року), а також продовжено дію договору до 2 листопада 2020 року, наразі викладено у новій редакції розрахунок орендної плати, що є додатком до договору.

У цей же день сторони склали в новій редакції акт прийому-передачі цілісного майнового комплексу "Ізмаїльський винзавод".

Згідно пункту 3.2 договору в редакції від 3 грудня 2007 року встановлено, що орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 року № 786 (зі змінами та доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2006 року № 1846) та складає за базовий місяць оренди (грудень 2006 року) - 44 490 грн 9 коп. Нарахування податку на додану вартість на суму орендної плати здійснюється в порядку, визначеному чинним законодавством України. Орендна плата за місяць оренди січень 2007 року визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць оренди (грудень 2006 року) на індекс інфляції за січень 2007 року. Окрім того розділом ІІ цього договору визначено, що додатки до додаткових угод від 29 квітня 2002 року та від 21 квітня 2004 року, крім акта оцінки вартості майна від 20 квітня 2004 року, що передається в оренду, є такими, що втратили чинність. При цьому орендар зобов'язаний протягом місяця з моменту підписання цих змін сплатити у повному обсязі до державного бюджету орендну плату, визначену в пункті 3.2 договору, яка підлягає донарахуванню із 1 січня 2007 року. Сторони домовились, що вказані зміни діють з моменту їх підписання та є невід'ємною і складовою частиною договору від 15 листопада 2000 року.

У подальшому сторони уклали договір від 6 травня 2011 року про внесення змін до договору від 15 листопада 2000 року, яким замінено закрите акціонерне товариство "Ізмаїльський винзавод" на приватне акціонерне товариство "Ізмаїльський виноробний завод".

Внесення змін до методики розміру ставок орендної плати, на підставі якої відповідно до умов договору оренди визначається розмір орендної плати, зумовлює, на думку прокурора, перегляд розміру орендної плати, а отже зміни умов договору.

Як установлено господарськими судами, при укладанні договору від 3 грудня 2007 року про внесення змін до основного договору була застосована орендна ставка, яка передбачена Методикою розрахунку орендної плати, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 року № 786 (зі змінами та доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2006 року № 1846), та орендна плата становила 44 490 грн 90 коп. за базовий місяць (грудень 2006 року).

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2006 року № 1846 "Про внесення змін до Методики розрахунку порядку використання плати за оренду державного майна" затверджені нові орендні ставки за використання цілісних майнових комплексів лікеро-горілчаної та виноробної промисловості - 10 відсотків. У зв'язку з цим 3 грудня 2007 року у спірний договір оренди були внесені відповідні зміни в частині розміру орендної плати та викладено у новій редакції розрахунок орендної плати, що є додатком до договору, відповідно до якого орендна ставка складає 10 відсотків, а орендна плата без податку на додану вартість за базовий місяць розрахунку (грудень 2006 року) - 44 490 грн 90 коп.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2011 року № 961 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1995 року № 629 і від 4 жовтня 1995 року № 786", яка набрала чинності з 20 вересня 2011 року, були змінені орендні ставки за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств, зокрема, у додатку 2 до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, для цілісних майнових комплексів державних підприємств тютюнової промисловості, лікеро-горілчаної та виноробної промисловості, радгоспів заводів (що виробляють виноробну продукцію) встановлено орендну ставку у розмірі 25 відсотків.

Прокурор стверджує, що орендна плата за використання цілісного майнового комплексу "Ізмаїльський вин завод" з моменту внесення змін до Методики має становити за базовий місяць розрахунку (серпень 2011 року) без урахування податку на додану вартість 202 391 грн 10 коп.

На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2011 року, керуючись положеннями пункту 3.6 договору оренди від 15 листопада 2000 року, статті 21 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", статей 188, 222 Господарського кодексу України, статей 5, 6 Господарського процесуального кодексу України, з метою приведення умов договору у відповідність до вимог чинного законодавства, регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області 15 листопада 2011 року направило відповідачу оферту про зміну умов договору оренди цілісного майнового комплексу "Ізмаїльський виноробний завод" (зі змінами та доповненнями), яку відповідач відхилив з мотивів економічної недоцільності збільшення розміру орендної плати відносно встановленої договором та відсутні обов'язку змінювати погоджені сторонами умови договору.

З огляду на недосягнення сторонами згоди щодо зміни умов договору оренди заступник прокурора м. Одеси у квітні 2015 року звернувся до господарського суду з позовом в інтересах позивача, який виступає орендодавцем за спірним договором.

За правилами частини 1 статті 651 Цивільного кодексу України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. При цьому приписами частини 1 статті 188 Господарського кодексу України встановлено, що зміна та розірвання договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором.

За змістом частини 1 статті 286 Господарського кодексу України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

Статтею 632 Цивільного кодексу України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які регулюються уповноваженими органами. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Відповідно до частини 3 статті 762 Цивільного кодексу України договором або законом може бути встановлений періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру за користування майном.

Згідно приписів статті 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (далі - Закон) орендна плата є однією із істотних умов договору. Розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також і в інших випадках, встановлених законодавчими актами України (частини 1, 2 статті 21 Закону).

Отже нормами чинного законодавства України передбачено можливість зміни умов договору, в тому числі і за рішенням суду, на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

За змістом пункту 3.4 Типового договору оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства (структурного підрозділу підприємства), затвердженого наказом Фонду державного майна України від 23 серпня 2000 року № 1774, розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни методики її розрахунку, змін централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.

Пунктом 3.6 договору від 15 листопада 2000 року (у редакції договору від 3 грудня 2007 року) сторони погодили, що розмір орендної плати може бути переглянутий в разі змін чинного законодавства та методики її розрахунку, змін централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених законодавством України.

Статтею 19 Закону встановлено, що орендар вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем та балансоутримувачем визначаються для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України.

Ставки за використання нерухомого державного майна встановлені у Методиці розрахунку, за змістом додатку 2 якої розмір орендної ставки залежить від використання орендарем нерухомого майна за цільовим призначенням.

Згідно пункту 3.2. договору орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої Кабінетом Міністрів України. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2011 року № 961 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1995 року № 629 та від 4 жовтня 1995 року № 786" внесено зміни, зокрема, у пункт 1 додатку 1 зазначеної Методики та змінено (збільшено) розмір орендних ставок за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств. Зазначені зміни набрали чинності з 20 вересня 2011 року.

Таким чином господарські суди дійшли правомірного висновку про те, що встановлення в договорі оренди умови щодо визначення розміру орендної плати за Методикою розрахунку орендної плати, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України, до якої було внесено зміни є підставою для зміни розміру орендної плати та зміни умов договору оренди в цій частині.

Даний висновок господарського суду ґрунтується на правовій позиції Верховного Суду України, викладеній у постанові від 20 серпня 2013 року у справі № 5017/781/2012.

Господарські суди дійшли також правомірного висновку про відмову в застосуванні до спірних правовідносин позовної давності, заявленої відповідачем, оскільки право на внесення змін до договору у зв'язку із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2011 року № 961 може бути реалізоване протягом всього строку дії вказаного договору.

Водночас апеляційний господарський суд дійшов правомірного висновку про можливість внесення судовим рішенням змін до договору з моменту, що передує ухваленню рішення (частина 5 статті 188 Цивільного кодексу України), оскільки встановлення або зміна орендної ставки оренди державного та комунального майна набирає чинності, а отже є обов'язковою для учасників орендних правовідносин з моменту набрання чинності законодавчим актом, яким така ставка встановлюється або змінюється.

Разом з тим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2006 року № 1846 внесені зміни до Методики, зокрема до пункту 8, якими визначено, що річна ставка орендної плати розраховуються шляхом множення вартості майна, визначеної шляхом проведення незалежної оцінки, на орендну ставку, визначену у додатку № 2. Відповідно до статті 118 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" у 2007 році передача в оренду державного та комунального майна здійснюється виключно на конкурсних засадах. Орендна плата за державне та комунальне майно визначається відповідно до її ринкової вартості у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Договори оренди державного та комунального майна, укладені до 1 січня 2007 року, у шестимісячний термін підлягають обов'язковому перегляду відповідно до встановленої норми.

Оскільки нездійснення сторонами оцінки орендованого майна призводе до подальшого ухилення відповідача від сплати орендної плати у встановленому законодавством розмірі, апеляційний господарський суд дійшов правомірного висновку про внесення змін до договору в редакції позивача.

Таким чином, з урахуванням меж перегляду справи в касаційній інстанції, колегія суддів вважає, що під час розгляду справи фактичні її обставини були встановлені апеляційним господарським судом на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження поданих сторонами доказів, висновки суду відповідають цим обставинам і їм дана належна юридична оцінка з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ: Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 25 січня 2017 року у справі № 916/1578/15-г залишити без змін, а касаційну скаргу приватного акціонерного товариства "Ізмаїльський виноробний завод" без задоволення.

Головуючий, суддя І. М. Васищак Суддя Б. М. Грек Суддя В. І. Студенець

logo

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст