Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КЦС ВП від 08.04.2019 року у справі №207/1193/17 Ухвала КЦС ВП від 08.04.2019 року у справі №207/11...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КЦС ВП від 08.04.2019 року у справі №207/1193/17

Постанова

Іменем України

18 вересня 2019 року

м. Київ

справа № 207/1193/17-ц

провадження № 61-6677св19

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

Луспеника Д. Д. (суддя-доповідач), Гулька Б. І., Кривцової Г. В.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідачі: Президент України Порошенко Петро Олексійович, Прем'єр-міністр України Гройсман Володимир Борисович, Департамент охорони здоров'я та соціальної політики Кам'янської міської ради Дніпропетровської області,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Президента України Порошенка Петра Олексійовича, Прем'єр-міністра України Гройсмана Володимира Борисовича, Департаменту охорони здоров'я та соціальної політики Кам'янської міської ради Дніпропетровської області про стягнення недоплаченої щорічної одноразової допомоги учаснику бойових дій та відшкодування моральної шкоди за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 07 лютого 2018 року у складі судді Савченка В. О. та постанову Дніпровського апеляційного суду від 05 березня 2019 року у складі колегії суддів: Єлізаренко І. А., Красвітної Т. П., Свистунової О. В.,

ВСТАНОВИВ:

1. Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У травні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Президента України Порошенка П. О., Прем'єр-міністра України Гройсмана В. Б., Департаменту охорони здоров'я та соціальної політики Кам'янської міської ради Дніпропетровської області про стягнення недоплаченої щорічної одноразової допомоги учаснику бойових дій та відшкодування моральної шкоди.

Позовна заява мотивована тим, що він є учасником бойових дій, має посвідчення учасника бойових дій в обмеженому контингенті Афганістану. Після перенесеної контузії, потребує постійного медикаментозного лікування, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії від 10 травня 2017 року № 1434. Йому повинна надаватись одноразова грошова допомога у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, згідно з пунктом 22 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Починаючи з 22 травня 2008 року було відновлено дію частини 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до якої розмір грошової допомоги учасникам бойових дій має становити п'ять мінімальних пенсій за віком.

Позивач зазначав, що не отримує щорічну одноразову допомогу учаснику бойових дій у передбаченому законом розмірі, тому неправомірні дії відповідачів щодо виплати йому грошових коштів у неповному розмірі, призводять до погіршення його матеріального становища, як користувача законодавчо встановленими пільгами, компенсаціями та гарантіями.

Вважав, що відповідачі своїми діями проігнорували вимоги статей Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни. Крім того, відповідачі, не контролюючи надання встановлених пільг у повному обсязі, порушують вимоги статей 19, 22, 46, 48, 64, 68 Конституції України.

Спір з виплати йому призначеної грошової допомоги у добровільному порядку не вирішується. Такими діями відповідачів йому заподіяна моральна шкода у зв'язку з невиплатою вказаних сум. Він був вимушений звертатися до різних установ з проханнями та заявами. Це принижувало його гідність, як воїна-інтернаціоналіста, що виконував свій обов'язок перед Батьківщиною. Нанесені йому моральні травми позначилися на стійкому погіршенні його здоров'я.

Ураховуючи викладене, ОСОБА_1, уточнивши позовні вимоги, просив суд: визнати причини пропуску строку його звернення до суду поважними і такими, що не залежали від нього та поновити строк звернення до суду з позовом; стягнути з Президента України суму невиплаченої допомоги у розмірі 173 689,72 грн та перерахувати на його рахунок № НОМЕР_1 в Ощадбанку м. Кам'янске № 3293, як суму недоплаченої одноразової щорічної грошової допомоги учаснику бойових дій; стягнути з Прем'єр-міністра України на його користь 20 000 грн на відшкодування моральної шкоди.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 07 лютого 2018 рокуу задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позову ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив із того, що позовні вимоги стосуються питання виплати одноразової щорічної грошової допомоги, встановленої статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

До повноважень Прем'єр-міністра України, що викладені у статті 42 Закону України "Про Кабінет Міністрів України", не відноситься виплата одноразової щорічної грошової допомоги.

ОСОБА_1 не наведено доказів протиправних дій зі сторони Президента України Порошенка П. О. та Прем'єр-міністра України Гройсмана В. Б., також не доведено і завдання йому відповідачами моральної шкоди.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

Постановою Дніпровського апеляційного суду від 05 березня 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення.

Рішення Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 07 лютого 2018 рокузалишено без змін.

Апеляційний суд, залишаючи рішення суду першої інстанції без змін, погодився з його висновком і зазначив, що у матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, що позивач звертався до відповідних уповноважених органів з приводу виплати йому допомоги, як учаснику бойових дій. Доказів на підтвердження отримання ОСОБА_1 відмови у таких виплатах від уповноважених органів суду також не надано. Також відсутні докази протиправних дій Президента України Порошенка П. О., Прем'єр-міністра України Гройсмана В. Б.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У березні 2019 року ОСОБА_1 подав до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просив скасувати оскаржувані судові рішення, ухвалити нове рішення про задоволення позову.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 08 квітня 2019 року відкрито касаційне провадження в указаній справі і витребувано цивільну справу № 207/1193/17-ц з Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області.

Згідно зі статтею 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.

У квітні 2019 року справа надійшла до Верховного Суду.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга мотивована тим, що відповідачі порушили вимоги Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" за час розгляду справи судом розмір завданої йому матеріальної шкоди збільшився до 205 259,14
грн
і продовжує зростати через відсутність в Україні засобів ефективного захисту прав людини, гарантованих статтями 1, 6, 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Доводи осіб, які подали відзив на касаційну скаргу

У квітні 2019 року представник Президента України Шершель О. В. подав до Верховного Суду відзив на касаційну скаргу, в якому зазначено, що оскаржувані судові рішення є законними і обґрунтованими, суди правильно застосували норми матеріального та процесуального права відповідно до встановлених фактичних обставин справи, дали належну правову оцінку доказам, наданим сторонами.

У квітні 2019 року Управління соціальної політики Кам'янської міської ради Дніпропетровської області подало до Верховного Суду відзив на касаційну скаргу, в якому зазначено, що оскаржувані судові рішення є законними і обґрунтованими, суди правильно застосували норми матеріального та процесуального права відповідно до встановлених фактичних обставин справи, дали належну правову оцінку доказам, наданим сторонами.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням учасника бойових дій в обмеженому контингенті Афганістану (а. с. 6).

Відповідно до висновку лікарсько-консультативної комісіївід 10 травня 2017 року № 1434 ОСОБА_1 після перенесеної контузії потребує постійного медикаментозного лікування (а. с. 7).

2. Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Згідно із положенням частини 2 статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Касаційна скарга ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.

Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права

Відповідно до частини 2 статті 21 КАС України у редакції, чинній на час пред'явлення позову, вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.

Згідно з частиною 3 статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до вимог частин 1 і 2 статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Встановлено й це вбачається із матеріалів справи, що оскаржувані судові рішення ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а доводи касаційної скарги цих висновків не спростовують.

Відповідно до частини 2 статті 6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України, визначається і діє принцип верховенства права.

Норми Конституції України є нормами прямої дії.

Стаття 24 Конституції України гарантує рівність конституційних прав і свобод та рівність всіх громадян перед законом.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України гарантовано право особи на соціальний захист, що включає і право на забезпечення громадян у старості. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ та організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Згідно з пунктом 22 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня, учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2017 року № 223 "Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" виплату разової грошової допомоги до 5 травня здійснює Міністерство соціальної політики України шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті рад.

Районні органи соціального захисту населення перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання) для учасників бойових дій у розмірі 1 200 грн (за 2017 рік).

Відповідно до Положення про управління соціальної політики Кам'янської міської ради, координація діяльності управлінь соціального захисту населення адміністрацій районів міста щодо реалізації державної політики, не належить до компетенції управління, оскільки управління соціального захисту населення адміністрацій районів міста є структурними підрозділами підзвітними та підконтрольними адміністраціям районів міста.

Згідно з статтею 19 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" діяльність Кабінету Міністрів України спрямовується на забезпечення інтересів Українського народу шляхом виконання діяльності Кабінету Міністрів України, схваленої Верховною Радою України, вирішення питань державного управління, зокрема, у сфері економіки та фінансів, соціальної політики, праці та зайнятості, охорони здоров'я, .. правової політики, законності, забезпечення прав і свобод людини та громадянина, запобігання і протидії корупції, розв'язання інших завдань внутрішньої і зовнішньої політики, цивільного захисту, національної безпеки та обороноздатності.

Відповідно до частини 1 статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених частини 1 статті 81 ЦПК України.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина 1 статті 76 ЦПК України).

Згідно з частиною 1 статті 80 ЦПК України достатніми є докази, які в своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Відповідно до статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

У матеріалах справи відсутні докази на підтвердження як протиправних дій зі сторони відповідачів, так і завдання позивачу моральної шкоди.

Вирішуючи спір, суди з дотриманням вимог статей 89, 263, 264, 382 ЦПК України повно та всебічно з'ясували обставини справи, надали належну правову оцінку доводам сторін, наданим ними доказам та дійшли обґрунтованого висновку про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1.

Висновки судів відповідають обставинам справи, які встановлені відповідно до вимог процесуального закону, а також узгоджуються з нормами матеріального права, які судами правильно застосовані.

Доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують, на законність судових рішень не впливають, фактично стосуються переоцінки доказів, що знаходиться поза межами повноважень суду касаційної інстанції.

Відповідно до частини 3 статті 401 ЦПК України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Керуючись статтями 400, 401, 416, 418, 419 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палатиКасаційного цивільного суду

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 07 лютого 2018 року та постанову Дніпровського апеляційного суду від 05 березня 2019 року залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Судді: Д. Д. Луспеник

Б. І. Гулько

Г. В. Кривцова
logo