Історія справи
Ухвала КГС ВП від 03.02.2019 року у справі №910/12353/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2019 року
м. Київ
Справа № 910/12353/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Берднік І. С. - головуючого, Міщенка І. С., Сухового В. Г.,
секретар судового засідання - Корнієнко О. В.,
за участю представників:
Товариства з обмеженою відповідальністю
"Крокус Груп" - Кириченка Р.Ю.,
Київської міської ради - Пилипчук І.І.,
Департамент земельних ресурсів виконавчого органу
Київської міської ради
(Київської міської державної адміністрації) - Штода І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Київської міської ради
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 03.12.2018 (у складі колегії суддів: Сулім В. В. (головуючий), Коротун О. М., Чорногуз М. Г.)
у справі № 910/12353/17
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Крокус Груп"
до Київської міської ради,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації),
про зобов'язання укласти договір,
ВСТАНОВИВ:
У липні 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Крокус Груп" (далі - ТОВ "Крокус Груп") звернулося до суду з позовом до Київської міської ради (далі - Київська міськрада), у якому просило зобов'язати відповідача укласти з позивачем договір оренди земельної ділянки для експлуатації та обслуговування виробничої бази за адресою: м. Київ, Деснянський район, вул. Пухівська, 1 а (літ Б).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наявність підстав для укладення договору оренди земельної ділянки відповідно до рішення Київської міськради від 10.12.2014 № 610/610 "Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю "Крокус Груп" земельної ділянки для експлуатації та обслуговування виробничої бази на вул. Пухівській, 1-а (літ. Б) у Деснянському районі м. Києва". Незважаючи на неодноразові письмові звернення позивача, відповідачем не здійснено дій по укладенню вказаного договору, чим порушено положення частини 1 статті 124 Земельного кодексу України (далі - ЗК), та стало підставою для звернення до суду з відповідним позовом.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 17.10.2017 (суддя Якименко М.М.) у задоволенні позову відмовлено.
Судове рішення мотивовано тим, що позивачем не було дотримано визначеного чинним законодавством порядку укладення договору оренди земельної ділянки на вул. Пухівській, 1-а (літ. Б) у Деснянському районі м. Києва; станом на дату звернення позивача до Департаменту земельних ресурсів строк, наданий ТОВ "Крокус Груп" для виконання рішення Київської міськради від 10.12.2014 № 610/610, сплив, наслідком чого є відсутність укладеного договору оренди на протязі більше одного року після прийняття цього рішення. За висновками суду зазначене свідчить про відсутність у позивача підстав посилатися на те, що відповідач ухиляється від укладення договору оренди земельної ділянки на підставі прийнятого ним рішення. Судом відхилено посилання позивача на наявність судових процесів щодо визнання права власності на майно, розташоване на спірній земельній ділянці (справи №№ 910/14334/13, 910/11607/16, 23/447-49/290-2012), та довготривале виготовлення технічної документації як на підставу неможливості надання відповідачу для укладення договору оренди земельної ділянки належних документів та, відповідно, виконання пункту 2.2 рішення Київської міськради від 10.12.2014 № 610/610, з огляду на предмет доказування у цій справі, відсутність доказів визнання недійсним або скасування зазначеного рішення Київської міськради, а також визначення останнім чітких необхідних умов і строків виконання та реалізації останнього.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 03.12.2018 рішення суду першої інстанції скасовано, ухвалено нове рішення, яким позов задоволено. Зобов'язано Київську міськраду укласти з ТОВ "Крокус Груп" договір оренди земельної ділянки для експлуатації та обслуговування виробничої бази на вул. Пухівській, 1-а (літ. Б) у Деснянському районі міста Києва.
Апеляційний суд, ухвалюючи нове рішення, виходив із того, що підставою для укладення договору оренди та набуття позивачем права користування земельною ділянкою за наведеною адресою є рішення Київської міськради від 10.12.2014 № 610/610, згідно з яким позивачу передано вказану земельну ділянку в довгострокову оренду із земель комунальної власності територіальної громади міста Києва, отже, у сторін виник обов'язок укласти договір оренди земельної ділянки. Проте, позивач на виконання пункту 2.2 рішення Київської міськради від 10.12.2014 № 610/610 лише 18.02.2016 звернувся до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міськради (КМДА) із клопотаннями щодо виготовлення документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою, та, зокрема, визначення розміру орендної плати, з огляду на наявність судових спорів щодо визнання права власності на майно, розташоване на спірній земельній ділянці, що стало наслідком довготривалого виготовлення технічної документації. З урахуванням того, що невиконане відповідачем рішення від 10.12.2014 № 610/610, яке згодом визнано таким, що втратило чинність, суперечить законодавству та правовій позиції, викладеній у рішеннях Конституційного Суду України, та приймаючи до уваги перебування на спірній земельній ділянці нерухомого майна позивача, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.
Не погоджуючись із висновками суду апеляційної інстанції, у січні 2019 року Київська міськрада подала касаційну скаргу, у якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права і порушення норм процесуального права, просить скасувати постанову Північного апеляційного господарського суду від 03.12.2018, а рішення Господарського суду міста Києва від 17.10.2017 залишити в силі.
Касаційну скаргу Київська міськрада обґрунтовує, зокрема, тим, що апеляційним судом не враховано того, що відповідно до Порядку набуття прав на землю із земель комунальної власності міста Києва, затвердженого рішенням Київської міськради від 04.03.2015 № 63/9120 "Про внесення змін до рішення Київської міськради від 28.02.2013 № 63/9120, рішення ради втрачає чинність, якщо протягом року з дня набрання ним чинності не укладено відповідного договору оренди землі; позивач з відповідним питанням до Департаменту земельних ресурсів звернувся поза межами річного строку, ним не доведено належними і допустимими доказами перешкоджання відповідачем реалізації права позивача на користування земельною ділянкою, а також виконання приписів рішення ради від 10.12.2014 № 610/610 щодо подання у місячний термін визначених законодавством документів до Департаменту земельних ресурсів для укладення договору оренди земельної ділянки; позивачем з порушенням річного строку було виготовлено і технічну документацію та здійснено ряд дій, які свідчать про його готовність до укладення договору; поважних причин пропуску такого строку позивачем не наведено.
У відзиві на касаційну скаргу ТОВ "Крокус Груп" зазначає про правильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні справи, тому просить залишити оскаржене судове рішення без змін.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи та заперечення проти неї, перевіривши матеріали справи, Верховний Суд вважає, що касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення з таких підстав.
При вирішенні справи судами першої та апеляційної інстанцій установлено, що Київською міськрадою 10.12.2014 прийнято рішення № 610/610 "Про передачу ТОВ "Крокус Груп" земельної ділянки для експлуатації та обслуговування виробничої бази по вул. Пухівській, 1-а (літ. Б) у Деснянському районі м. Києва".
Згідно із зазначеним рішенням ТОВ "Крокус Груп", за умови виконання пункту 2 цього рішення, передано в довгострокову оренду на 10 років земельну ділянку площею 0,9448 га (кадастровий номер 8000000000:62:076:0003) для експлуатації та обслуговування виробничої бази по вул. Пухівській, 1-а (літ. Б) у Деснянському районі м. Києва із земель комунальної власності територіальної громади міста Києва у зв'язку з переходом права власності на майно (договір купівлі - продажу нежитлової будівлі від 30.03.2012, акт прийому-передачі до договору купівлі - продажу, договір продажу майнових прав на нерухоме майно від 30.03.2012), категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
За змістом цього рішення, зокрема пункту 2, ТОВ "Крокус Груп" має виконувати обов'язки землекористувача відповідно до вимог статті 96 ЗК (підпункт 2.1); у місячний термін надати до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) документи, визначені законодавством, необхідні для укладання договору оренди земельної ділянки (підпункт 2.2); забезпечити вільний доступ для прокладання нових, ремонту та експлуатації існуючих інженерних мереж і споруд, що знаходяться в межах земельної ділянки (підпункт 2.3); виконати вимоги, викладені у висновку Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 13.01.2006 № 19-45 (підпункт 2.4); у разі необхідності проведення реконструкції чи нового будівництва питання оформлення дозвільної та проектно-кошторисної документації вирішувати у порядку, визначеному законодавством України (підпункт 2.5); питання пайової участі та укладення з Департаментом економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міськради (Київської міської державної адміністрації) договору про пайову участь вирішувати в порядку та випадах, встановлених законодавством (підпункт 2.6).
Цим рішенням розірвано договір оренди земельної ділянки від 23.07.2010 № 62-6-00549 з моменту державної реєстрації договору оренди земельної ділянки між Київською міськрадою і ТОВ "Крокус Груп" (пункт 3); попереджено землекористувача, що використання земельної ділянки не за цільовим призначенням тягне за собою припинення права користування нею відповідно до вимог статей 141, 143 ЗК (пункт 4). Контроль за виконанням цього рішення покладено на постійну комісію Київської міськради з питань містобудування, архітектури та землекористування.
У листі від 29.01.2015 № 057041-1340 Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міськради (Київської міської державної адміністрації) повідомлено позивача про необхідність державної реєстрації земельної ділянки, що передається в оренду, в Державному земельному кадастрі та укладення договору оренди земельної ділянки на підставі прийнятого рішення Київської міськради.
Судами також установлено, що на виконання рішення Київської міськради позивач звернувся до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міськради (Київської міської державної адміністрації) з листом від 18.02.2016 № 1 (вх. № 057/2999 від 19.02.2016), у якому просив підготувати проект договору оренди земельної ділянки по вул. Пухівській, 1-а (літ. Б) у Деснянському районі м. Києва, долучивши до листа копію рішення Київської міськради та фотофіксацію земельної ділянки.
Згідно з листом від 18.02.2016 № 2 (вх. № 057/3319 від 19.02.2016) позивач звернувся до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міськради (Київської міської державної адміністрації) з проханням підготувати розрахунок орендної плати за земельну ділянку комунальної власності по вул. Пухівській, 1-а (літ. Б) у Деснянському районі м. Києва та повідомив, що на земельній ділянці розташовані будівлі та споруди загальною площею 2 249,4 кв. м, які використовуються за КВЕД "52.10 Складське господарство", дозвіл на проведення будівельних робіт і декларація про початок будівельних робіт відсутні, будівельні роботи не проводяться, а також надав оригінал витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, виданий 17.02.2016 Головним управлінням Держгеокадастру у м. Києві, і довідку управління статистики. Копії зазначених листів наявні в матеріалах справи.
У листі від 29.12.2016 № 05707-24260 Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міськради (Київської міської державної адміністрації) повідомив ТОВ "Крокус Груп" про те, що на підставі рішення Київської міськради від 10.12.2014 № 610/610 та відповідних матеріалів, наданих ТОВ "Крокус Груп", Департаментом у встановленому порядку підготовлено проект договору оренди земельної ділянки та розрахунок розміру орендної плати. Також повідомлено, що з метою продовження терміну дії рішень Київської міськради, у тому числі рішення від 10.12.2014 № 610/610, що втратили чинність відповідно до пункту 12 рішення ради від 04.03.2015 № 195/1060 "Про внесення змін до рішення Київської міськради від 28.02.2013 № 63/9120 "Про тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві", Департаментом підготовлено відповідний проект рішення, який двічі не набрав голосів під час голосування на пленарних засіданнях сесії Київської міськради від 30.06.2016 та 21.07.2016 і відповідно до статті 28 пункту 22 Регламенту Київської міськради вважається відхиленим. Департаментом повторно підготовлено та 12.10.2016 передано до Київської міськради проект рішення для розгляду та прийняття відповідного рішення у встановленому порядку. З метою додаткового вивчення зазначеного проекту рішення та опрацювання переліку рішень ради, що втратили чинність, постійною комісією Київської міськради з питань містобудування, архітектури та землекористування створено робочу групу. З цих підстав, укладення договору оренди земельної ділянки між Київською міськрадою та ТОВ "Крокус Груп" можливо лише після вирішення питання щодо продовження терміну дії рішення ради від 10.12.2014 № 610/610.
Звертаючись до суду з позовом про зобов'язання відповідача укласти договір, позивач послався на те, що за результатами неодноразових письмових звернень на виконання рішення Київської міськради від 10.12.2014 № 610/610 відповідачем не вчинено відповідних дій щодо укладення договору оренди земельної ділянки, що свідчить про ухилення відповідача від виконання зазначеного рішення та призводить до порушення положень статті 124 ЗК, а також прав та законних інтересів позивача.
Відповідно до частини 1 статті 93 ЗК право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону (частина 1 статті 116 ЗК).
Згідно із частиною 1 статті 124, статті 125 ЗК передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
У пункті 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин відповідно до закону.
Як установлено судами попередніх інстанцій, рішенням Київської міськради від 10.12.2014 № 610/610 ТОВ "Крокус Груп" передано в довгострокову оренду на 10 років земельну ділянку площею 0,9448 га (кадастровий номер 8000000000:62:076:0003) для експлуатації та обслуговування виробничої бази по вул. Пухівській, 1-а (літ. Б) у Деснянському районі м. Києва із земель комунальної власності територіальної громади міста Києва у зв'язку з переходом до позивача права власності на майно, яке розташовано на цій земельній ділянці.
На час прийняття зазначеного рішення діяв Тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності міста Києва, затверджений рішенням Київської міськради від 28.02.2013 № 63/9120, у статті 33 якого було визначено, зокрема, що у рішенні Київської міськради про передачу земельної ділянки в оренду обов'язково встановлюється, що таке рішення втрачає чинність через дванадцять місяців після набуття ним чинності, у разі якщо протягом цього строку не укладений відповідний договір оренди земельної ділянки.
Судом апеляційної інстанції установлено і це підтверджено матеріалами справи, що рішення Київської міськради від 10.12.2014 № 610/610, яким позивачу в оренду надано земельну ділянку, не містить положень і умов, які б обмежували у часі термін дії цього рішення стосовно реалізації позивачем права на укладання договору оренди земельної ділянки. Отже, за обставин відсутності відповідної умови у рішенні Київської міськради від 10.12.2014 № 610/610, посилання відповідача на втрату чинності цього рішення відповідно до Тимчасового порядку є безпідставним.
Водночас слід зауважити, що ненормативні акти органу місцевого самоврядування передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і вичерпують свою дію фактом їхнього виконання.
Також судами встановлено, що у подальшому рішенням Київської міськради від 04.03.2015 № 195/1060 внесено зміни до рішення від 28.02.2013 № 63/9120 і викладено у новій редакції Порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності міста Києва.
Зокрема, у пункті 12 цього рішення встановлено, що рішення Київської міськради про передачу земельних ділянок в оренду, які прийняті і не виконані (договори оренди земельних ділянок на підставі таких рішень не укладені) до набрання чинності цим рішенням, втрачають чинність через дванадцять місяців після набрання чинності цим рішенням.
Крім того, у частині 7 статті 32 зазначеного Порядку наведено ряд умов, за яких рішення Київської міськради про передачу земельної ділянки в оренду втрачає чинність у разі якщо протягом року з дня державної реєстрації земельної ділянки або з дня набрання цим рішенням чинності не укладено відповідного договору оренди земельної ділянки.
Згідно з пунктами 17, 18 рішення Київської міськради від 04.03.2015 № 195/1060 це рішення підлягає офіційному оприлюдненню у газеті Київської міськради "Хрещатик" та набуває чинності з дня його офіційного оприлюднення (опубліковане в газеті "Хрещатик" і набуло чинності 31.03.2015).
За змістом статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Отже, офіційне оприлюднення, опублікування нормативного акта органу місцевого самоврядування є конституційно встановленою процедурою, необхідною для набрання ним чинності.
За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині 1 статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
З урахуванням наведеного, як рішення Київської міськради від 04.03.2015 № 195/1060, так і Порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності міста Києва, затверджений зазначеним рішенням ради, не можуть мати зворотної дії в часі та скасовувати волевиявлення відповідача, зокрема на передачу земельної ділянки в користування позивачу, яке у правовідносинах між сторонами у справі було оформлене органом місцевого самоврядування у межах визначених законом повноважень рішенням від 10.12.2014 № 610/610, після прийняття якого у органу місцевого самоврядування та землекористувача виник обов'язок укласти договір оренди земельної ділянки.
Зазначеним спростовуються доводи Київської міськради, наведені у касаційній скарзі, щодо необхідності застосування до спірних правовідносин положень Порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності міста Києва, затвердженого рішенням Київської міськради від 04.03.2015 № 195/1060, зокрема частини 7 статті 32 Порядку.
Також судом апеляційної інстанції установлено, що позивачем на виконання рішення Київської міськради від 10.12.2014 № 610/610 вчинено ряд дій, у тому числі виготовлено технічну документацію, що свідчить про намір позивача укласти договір оренди земельної ділянки, а невиконання позивачем цього рішення протягом певного часу було зумовлено наявністю об'єктивних обставин, які не залежали від його волі, а саме, - судових процесів щодо визнання права власності на майно, розташоване на спірній земельній ділянці, що підтверджено судовими рішеннями у справах № 910/14334/13, № 910/11607/16, № 23/447-49/290-2012.
Крім того, колегія суддів враховує обставини знаходження на спірній земельний ділянці об'єктів нерухомого майна, право власності на які перейшли до позивача на підставі договорів купівлі-продажу нежитлової будівлі та продажу майнових прав на нерухоме майно від 30.03.2012, що відповідно до положень статті 120 ЗК і статті 377 Цивільного кодексу України передбачає перехід до позивача права на земельну ділянку у зв'язку з набуттям права на будівлі та споруди, що розміщені на ній. Разом із тим слід зауважити, що за таких же умов зазначену земельну ділянку було передано за рішенням Київської міськради від 10.12.2014 № 610/610 в довгострокову оренду ТОВ "Крокус Груп" для експлуатації та обслуговування виробничої бази по вул. Пухівській, 1-а (літ. Б) у м. Києві.
Ураховуючи те, що необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки, тому зобов'язання цього органу в судовому порядку укласти такий договір за наявності зазначеного рішення не суперечить положенням чинного законодавства та не порушує виключну компетенцію органу місцевого самоврядування, передбачену Конституцією України.
Оцінюючи наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд апеляційної інстанції встановив і дійшов правильного висновку про наявність правових підстав для зобов'язання Київської міськради укласти з ТОВ "Крокус Груп" договір оренди земельної ділянки для експлуатації та обслуговування виробничої бази на вул. Пухівській, 1-а (літ. Б) у Деснянському районі міста Києва.
Посилання суду апеляційної інстанції в оскарженій постанові на рішення Конституційного Суд України від 16.04.2009 № 1-9/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) у контексті вирішення спору у справі, яка розглядається, є помилковим, однак зазначене не вплинуло на правильність рішення апеляційного суду по суті та не є підставою для його скасування.
Наведені у касаційній скарзі аргументи не можуть бути підставами для скасування постановленого у справі судового рішення, оскільки вони не підтверджуються матеріалами справи, ґрунтуються на неправильному тлумаченні скаржником норм матеріального та процесуального права та зводяться до переоцінки встановлених судом обставин.
Ураховуючи викладене, а також беручи до уваги наведені приписи законодавства та обставини, установлені судом, колегія суддів з урахуванням меж розгляду справи в суді касаційної інстанції, передбачені статтею 300 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК), зазначає, що підстав для скасування оскарженої постанови суду апеляційної інстанції та задоволення касаційної скарги немає.
Судовий збір за подання касаційної скарги у порядку статті 129 ГПК покладається на скаржника.
Керуючись статтями 300, 301, 308, 309, 314, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Касаційну скаргу Київської міської ради залишити без задоволення.
2. Постанову Північного апеляційного господарського суду від 03.12.2018 у справі № 910/12353/17 залишити без змін з урахуванням мотивувальної частини даної постанови.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя І. С. Берднік
Судді: І. С. Міщенко
В. Г. Суховий