Історія справи
Ухвала КАС ВП від 24.09.2019 року у справі №331/1595/17

ПОСТАНОВАІменем України26 вересня 2019 рокуКиївсправа №331/1595/17касаційне провадження №К/9901/44200/18Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:головуючого - Чиркіна С. М.,суддів: Єзерова А. А., Саприкіної І. В.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Запорізького обласного військового комісаріату на постанову Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 22.03.2017 (головуючий суддя: Жукова О. Є.) та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01.06.2017 (головуючий суддя: Чередниченко В. Є., судді: Іванов С. М., Панченко О. М. ) у справі №331/1595/17 за позовом ОСОБА_1 до Запорізького обласного військового комісаріату про зобов'язання вчинити певні дій,ВСТАНОВИВ:У лютому 2017 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 або позивач) звернувся до суду з позовом до Запорізького обласного військового комісаріату (далі - Запорізький ОВК), в якому просив:визнати протиправними дії Запорізького ОВК щодо повернення документів ОСОБА_1;зобов'язати Запорізький ОВК відповідно до пункту 7 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 №499 (далі - Порядок №499) подати до Міністерства оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що має право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги, як інвалід ІІІ групи внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) отриманого під час виконання обов'язків військової служби в країнах, де велись бойові дії відповідно до статті
16 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; надалі - ~law13~). ОСОБА_1 зазначив, що з метою реалізації свого права на виплату одноразової грошової допомоги він звернувся через Запорізький ОВК до Міністерства оборони України з заявою про призначення та виплату вказаної грошової допомоги, до якої додано усі документи, визначені Порядком №499, натомість відповідач протиправно відмовив позивачу у направленні вказаних документів до Міністерства оборони України.Позивач вказує, що такими діями відповідач порушив його право на соціальний захист та отримання належної грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому інвалідності ІІІ групи, яка настала внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові діїПостановою Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 22.03.2017, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від01.06.2017, адміністративний позов задоволено.Ухвалюючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходили з того, що уповноважений орган зобов'язаний протягом 15-ти днів з дня реєстрації всіх документів прийняти висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцю та передати його до розпорядника коштів для прийняття відповідного рішення. При цьому, уповноважений орган, зокрема, військовий комісаріат не має права приймати рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги військовослужбовцю.Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, у якій з посиланням на порушення судами норм матеріального та процесуального права просить суд касаційної інстанції скасувати зазначені судові рішення та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову. Касаційна скарга обґрунтована тим, що обставини встановлення позивачу інвалідності не підпадають під дію ~law14~, оскільки на момент одержання поранення, яке стало причиною інвалідності, позивач не проходив військову службу (звільнений 04.05.1987), а тому такий не набув право на одержання одноразової грошової допомоги.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 03.08.2017 відкрито касаційне провадження у справі.15.12.2017 розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України від03.10.2017 № 2147-VIII "Про внесення змін до
Господарського процесуального кодексу України,
Цивільного процесуального кодексу України,
Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", яким
КАС України викладено в новій редакції.Підпунктом 4 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення"
КАС України в редакції зга~law15~ передбачено, що касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.У березні 2018 року цю справу передано на розгляд Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
В порядку статті
31 КАС України, пункту 15 Перехідних положень
КАС України за результатами повторного автоматизованого розподілу від 27.06.2019 визначений новий склад суду.Ухвалою Верховного Суду від 23.09.2019 справу прийнято до провадження та призначено її до розгляду в порядку письмового провадження відповідно до вимог статті
345 КАС України.Позивач правом на подання відзиву на касаційну скаргу не скористався.Верховний Суд переглянув оскаржені судові рішення у межах доводів касаційної скарги, з урахуванням вимог статті
341 КАС України з'ясував повноту фактичних обставин справи встановлених судами, перевірив правильність застосування норм матеріального і процесуального права та дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач є інвалідом війни ІІІ групи, має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни.
З 29.12.2008 під час повторного огляду позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності, що підтверджується інформацією з довідки до акту огляду МСЕК серії АД №083347. У графі "причини інвалідності" зазначено, що захворювання пов'язано з виконанням службових обов'язків при виконанні інтернаціонального обов'язку.08.12.2016 позивач звернувся до Запорізького ОВК із заявою про виплату одноразової грошової допомоги, з переліком документів згідно додатку.Листом від 21.12.2016 Запорізький ОВК повернув позивачу подані документи через відсутність законодавчо визначених підстав для призначення одноразової грошової допомоги.Вважаючи такі дії протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, Верховний Суд виходить з такого.
Принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень полягає у тому, щоб рішенням було прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі
"Суомінен проти Фінляндії" (
Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року, вказує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.Згідно частини
2 статті
2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.Встановлення невідповідності діяльності суб'єкта владних повноважень вказаним критеріям для оцінювання рішення, (дій) є достатньою підставою для задоволення адміністративного позову, за умови, що встановлено порушення прав та інтересів позивача.У спорах про оскарження акта індивідуальної дії суб'єкта владних повноважень, який стосується прав та обов'язків особи, суд при вирішенні справи має надати повну та об'єктивну правову оцінку такому акту.Отже, з урахуванням завдань адміністративного судочинства, Верховний Суд вважає, що необхідним при вирішенні даної справи є перевірка дотримання відповідачем процедури розгляду питання про призначення та виплату позивачу одноразової грошової допомоги.
Відповідно до статті
41 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "
Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".~law17~ передбачено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з ~law18~ мають право на її отримання.~law19~ передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб на момент встановлення позивачу інвалідності визначався постановою Уряду №499.
Перелік документів, які подаються особою до військомату для виплати одноразової грошової допомоги визначений у пункті 4 Порядку №499.Відповідно до положень пунктів 7,9 Порядку №499 керівник уповноваженого органу подає в 15-денний строк з дня реєстрації документів головному розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 3 і 4 цього Порядку.Головний розпорядник коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів на їх підставі рішення про призначення одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або в разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу.Фінансування витрат, пов'язаних з виплатою одноразової грошової допомоги, здійснюється відповідно до ~law20~.
Відповідно до ~law21~ фінансове забезпечення витрат, пов'язаних з реалізацією ~law22~, здійснюється за рахунок коштів, що передбачаються в Державному бюджеті України на відповідний рік для Міністерства оборони України, розвідувальних органів України та інших центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування та правоохоронні органи, інших джерел, передбачених законом.Пільги, компенсації та гарантії, передбачені ~law23~ надаються за рахунок і в межах бюджетних асигнувань на утримання відповідних бюджетних установ.Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що передумовою отримання одноразової грошової допомоги, яка виплачується Міністерством оборони України, є звернення до уповноваженого органу, в даному випадку - військкомату, із відповідною заявою та іншими необхідними документами, які в установлений строк розглядаються цим органом, після чого складається висновок за результатами розгляду заяви про призначення та виплати одноразової грошової допомоги виплати одноразової грошової допомоги, який направляється розпоряднику бюджетних коштів для прийняття відповідного рішення (про призначення чи про відмову в призначенні такої допомоги).При цьому, на відповідача покладено обов'язок направити до Міністерства оборони України висновок та документи для прийняття рішення про призначення або про відмову у призначені одноразової грошової допомоги, а до компетенції Міністерства оборони України віднесено прийняття відповідного рішення.Аналогічна позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від01.08.2018 у справі № 750/5060/17, від 22.08.2018 у справі № 802/1966/17-а, від
03.10.2018 у справі №331/3287/17, від 18.10.2018 у справі № 825/454/18, від20.05.2019 у справі 697/566/17, від 04.06.2019 у справі № 702/501/17.Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про те, що відповідачем визначених чинним законодавством дій щодо подання висновку розпоряднику коштів зроблено не було, документи повернуто позивачу, чим порушено вимоги пункту 7 Порядку № 499.Крім того, колегія суддів Верховного Суду виходить з того, що суди першої та апеляційної інстанцій задовольняючи позовні вимоги та зобов'язуючи військовий комісаріат направити до розпорядника бюджетних коштів висновок з доданими до нього документами про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як інваліду війни IIІ групи, не визначали конкретного рішення, яке має бути прийнято Міністерством оборони України оскільки прийняття рішення про призначення або про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги відноситься до повноважень Міністерства оборони України.Доводи касаційної скарги зводяться виключно до непогодження з оцінкою обставин справи, наданою судами попередніх інстанцій. Касаційна скарга не містять інших обґрунтувань ніж ті, які були зазначені (наведені) в запереченнях на позов, апеляційній скарзі та з урахуванням яких суди попередніх інстанцій вже надавали оцінку встановленим обставинам справи. Обґрунтувань неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права касаційна скарга відповідача не містить.Частиною
1 статті
350 КАС України передбачено, що суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Верховний Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень, а тому підстави для скасування рішень судів попередніх інстанцій - відсутні.Керуючись статтями
341,
345,
349,
350,
355,
356,
КАС України, судПОСТАНОВИВ:Касаційну скаргу Запорізького обласного військового комісаріату залишити без задоволення.Постанову Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 22.03.2017 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01.06.2017 у справі №331/1595/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.Судді Верховного Суду: С. М. ЧиркінА. А. ЄзеровІ. В. Саприкіна