Історія справи
Ухвала КАС ВП від 19.02.2018 року у справі №812/266/17

ПОСТАНОВАІменем України04 вересня 2019 рокуКиївсправа №812/266/17провадження №К/9901/21830/18Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:головуючого - Смоковича М. І.,суддів: Бевзенка В. М., Данилевич Н. А.
розглянув у письмовому провадженні у касаційній інстанції адміністративну справуза позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області, Державної судової адміністрації України, за участю третьої особи - Управління Державної казначейської служби України в місті Рубіжному Луганської області, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, провадження по якій відкритоза касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15 червня 2017 року, прийняту у складі головуючого судді Шембелян В. С., та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 липня 2017 року, постановлену у складі колегії суддів: головуючого - Ястребової Л. В., суддів: Васильєвої І. А., Компанієць І. Д.І. Суть спору1. У лютому 2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області (далі - ТУ ДСА України в Луганській області), Державної судової адміністрації України (далі - ДСА України), за участю третьої особи - Управління Державної казначейської служби України в місті Рубіжному Луганської області (далі - УДКС України в м. Рубіжному), в якому просила:
1.1. визнати протиправними дії ТУ ДСА України в Луганській області щодо нарахування та виплати судді Рубіжанського міського суду Луганської області ОСОБА_1 суддівської винагороди за січень 2017 року, виходячи з посадового окладу 16000,00 гривень;1.2. зобов'язати ТУ ДСА України в Луганській області здійснити донарахування та виплати судді Рубіжанського міського суду Луганської області ОСОБА_1 суддівської винагороди за січень 2017 року, виходячи з посадового окладу 32000,00 гривень, з урахуванням раніше сплачених сум;1.3. зобов'язати ДСА України виділити ТУ ДСА України в Луганській області з бюджетної програми "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів" для виплати донарахованої суддівської винагороди судді Рубіжанського міського суду Луганської області ОСОБА_1 суддівської винагороди за січень 2017 року.2. В обґрунтування позову позивач зазначає, що на теперішній час вона здійснює правосуддя як суддя Рубіжанського міського суду Луганської області.2.1. Вказує, що з ТУ ДСА України в Луганській області нею отримано інформацію щодо суми суддівської винагороди, яка нарахована та виплачена позивачу за січень 2017 року, виходячи з посадового окладу у розмірі 16000,00 гривень.
2.2. Вважаючи, що відповідачами не виконано вимоги частини
3 статті
133 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" від 07 липня 2010 року № 2453-VI, в якій встановлений посадовий оклад судді місцевого суду на рівні 10 мінімальних заробітних плат та, не погоджуючись з вищевказаним нарахуванням та виплатою винагороди в меншому розмірі ніж це передбачено законодавством, ОСОБА_1 звернулась до суду з вимогою зобов'язати здійснити донарахування та виплату суддівської винагороди за січень 2017 року, виходячи з посадового окладу 32000,00 гривень, з урахуванням раніше сплачених сум.ІІ. Встановлені судами фактичні обставини справи3. Відповідно до Указу Президента України "Про призначення суддів" від 23 серпня 2012 року № 484/2012 ОСОБА_1 призначено строком на п'ять років на посаду судді Рубіжанського міського суду Луганської області.4. На підставі наказу Голови Рубіжанського міського суду Луганської області від 27 вересня 2012 року № 41-ОС позивача зараховано до штату Рубіжанського міського суду Луганської області з 01 жовтня 2012 року.5. За виконання професійних обов'язків позивачу виплачується суддівська винагорода, яка з 01 січня 2017 року нараховується місцевим судом, виходячи з посадового окладу 16000,00 гривень.
6. Листом від 07 лютого 2017 року № 268/17вих ТУ ДСА в Луганській області на звернення ОСОБА_1 від 06 лютого 2017 року повідомило останню про те, що відповідно до пункту 23 розділу ХІІ "Прикінцеві та перехідні положення"
Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02 червня 2016 року № 1402-VIII до проходження кваліфікаційного оцінювання суддя отримує суддівську винагороду, визначену відповідно до положень
Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07 липня 2010 року № 2453-VI, а саме: посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється в розмірі 10 мінімальних заробітних плат. Регіональні коефіцієнти до посадового окладу не застосовуються. Згідно зі статтею
7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" з 01 січня 2017 року прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлений у розмірі 1600,00 грн. Пунктом 3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення"
Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII встановлено, що мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі 1600,00 гривень.Враховуючи викладене, територіальне управління Державної судової адміністрації України в Луганській області здійснило нарахування та виплату суддівської винагороди позивачу, виходячи з посадового окладу у розмірі 16000,00 гривень, на підставі положень чинного законодавства України та відповідних роз'яснень Державної судової адміністрації України, як головного розпорядника бюджетних коштів.ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення7. Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 15 червня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 липня 2017 року, в позові відмовлено.8. Відмовляючи в позові, суд першої інстанції виходив з того, що
Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" видатки на оплату суддів, що не пройшли кваліфікаційне оцінювання, виходячи з посадового окладу 3200,00 грн. не передбачені, а відтак відповідачі не мали правових підстав для перерахунку та виплати суддівської винагороди ОСОБА_1 поза межами видатків державного бюджету на її оплату праці.
9. Таку позицію Луганського окружного адміністративного суду підтримав і Донецький апеляційний адміністративний суд, який здійснив перегляд цієї справи.IV. Касаційне оскарження10. У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати їх рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги.11. Свою касаційну скаргу мотивує застосуванням судами першої та апеляційної інстанцій пункту 3 розділу ІІ "Прикінцеві положення"
Закону України № 1774 від 06 грудня 2016 року "Про внесення до деяких законодавчих актів України", яку не належить застосовувати до спірних правовідносин. Наголошує, що невиконання пункту 23 розділу ХІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1402 порушує гарантоване державою право на належне матеріальне забезпечення судді як одну із складових його незалежності.V. Релевантні джерела права й акти їх застосування
12. Статтею
327 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції
Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України
Цивільного процесуального кодексу України
Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", що набув чинності 15 грудня 2017 року (далі -
КАС України), обумовлено, що судом касаційної інстанції в адміністративних справах є Верховний Суд.13. За правилами частини
3 статті
3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.14. Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення"
КАС України касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.15. Приписами частини
1 статті
341 КАС України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.16. Частиною
2 статті
19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
17. В силу статті
130 Конституції України держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя. Розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.18. Згідно з частиною
1 статті
135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02 червня 2016 року № 1402-VIII (далі-Закон № 1402-VIII) суддівська винагорода регулюється частиною
1 статті
135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02 червня 2016 року № 1402-VIII (далі-Закон № 1402-VIII та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.19. У відповідності до пункту 22 Розділу XII "Прикінцевих та перехідних положень" ~law22~ право на отримання суддівської винагороди у розмірах, визначених ~law23~, мають судді, які за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердили відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначені на посаду за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності ~law24~.20. За правилами пункту 23 наведеного Розділу до проходження кваліфікаційного оцінювання суддя отримує суддівську винагороду, визначену відповідно до положень
Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07 липня 2010 року № 2453-VI (далі-Закон № 2453-VІ).21. ~law26~ обумовлено, що посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється в розмірі 10 мінімальних заробітних плат.
VI. Позиція Верховного Суду22. З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 призначено на посаду судді до набрання чинності ~law27~. При цьому, кваліфікаційне оцінювання у відповідності до вимог законодавства позивач не проходила.23. Враховуючи приписи пункту 23 Розділу XII "Прикінцевих та перехідних положень" ~law28~, в якому визначено, що до проходження кваліфікаційного оцінювання суддя отримує суддівську винагороду, визначену відповідно до положень ~law29~, Верховний Суд вважає правильними висновки судів попередніх інстанцій про те, що позивачу повинна нараховуватись суддівська винагорода відповідно до ~law30~.24. Зі спірних правовідносин, що склались у цій справі вбачається, що позивач наголошує на незастосуванні відповідачами приписів ~law31~, в якій обумовлено, що посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється в розмірі 10 мінімальних заробітних плат.25. З цього приводу слід зазначити, що наведена норма є бланкетною, оскільки визначає лише кількість мінімальних заробітних плат для встановлення розміру посадового окладу судді, але не встановлює розмір мінімальної заробітної плати, який необхідний для цього.
26. За таких обставин, необхідно звернутися до інших законів, які встановлюють розмір мінімальної заробітної плати. Такі норми доповнять частину третю статті 133 Закону 2453-VI і становитимуть єдину спеціальну норму, якою буде визначено розмір посадового окладу судді.29. Нормативним доповненням до зазначеної статті є відповідні законодавчі положення, а саме, пунктом 3 Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення"
Закону України від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" установлено, що мінімальна заробітна плата (3200,00 грн. ) після набрання чинності
Закону України від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.30. Отже, таким приписом законодавець заборонив застосовувати новий розмір мінімальної заробітної плати (3200,00 грн. ) як розрахункової величини для визначення посадових окладів, в тому числі й суддів.31. Водночас цим пунктом законодавець передбачив таке: "До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі 1600,00 гривень".32. Аналіз такого правового врегулювання дає підстави зробити правовий висновок, що законодавець встановив: по-перше, два види (розміри) мінімальної заробітної плати; по-друге, заборонив застосовувати для визначення розмірів посадових окладів розмір мінімальної заробітної плати 3200,00 грн. ; по-третє, чітко передбачив, що для визначення посадових окладів суддів застосовується розмір мінімальної заробітної плати 1600,00 гривень.
33. Крім того, таким врегулюванням законодавець не порушив гарантії суддів щодо розміру суддівської винагороди, оскільки для визначення окладу судді підлягає застосуванню розмір мінімальної заробітної плати, який не є меншим від того, що застосовувався раніше до такого врегулювання.34. За таких обставин і правового врегулювання Верховний Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що в задоволенні позову слід відмовити за відсутністю підстав.35. Доводи ж касаційної скарги не спростовують висновки судів першої та апеляційної інстанцій і зводяться до переоцінки встановлених судами обставин справи.36. З огляду на викладене, висновки судів попередніх інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.37. Зважаючи на приписи статті
350 КАС України, касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
VII. Судові витрати38. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.Керуючись статтями
3,
341,
345,
349,
350,
355,
356,
359 КАС України, судпостановив:1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
2. Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15 червня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 липня 2017 року у цій справі залишити без змін.Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.Головуючий М. І. СмоковичСудді В. М. Бевзенко' Н. А. Данилевич