Головна Блог ... Аналітична стаття Статті Права та обов’язки землевласників і землекористувачів через призму добросусідства Права та обов’язки землевласників і землекористува...

Права та обов’язки землевласників і землекористувачів через призму добросусідства

Відключити рекламу
 - ed937598408167a1e7aed99ca6f35289.jpg

Добросусідство — один із основоположних принципів, на якому побудована модель поведінки групи людей, що об’єднанні територіально місцем проживання.

Порушення правил добросусідства із давніх часів було предметом спорів та пересудів. Усім відома повість «Кайдашева сім’я» українського письменника Івана Семеновича Нечуя-Левицького, яка була написана ще в далекому 1847 році, ілюструє один із прикладів спору на тлі порушення правил добросусідства. На жаль, головні герої повісті не знали, що дерева, які стоять на межі суміжних земельних ділянок, а також плоди цих дерев належать власникам цих ділянок у рівних частинах.

Але повернемось до сьогодення й окреслимо основні права та обов’язки землевласників та землекористувачів, визначені Земельним кодексом України (ЗКУ), які беззаперечно входять у зміст поняття «добросусідство».

Користуйтеся консультацією: Добросусідство – як зробити так, щоб земельна суперечка не дійшла до суду

Права:

  • є право вимагати припинення діяльності на сусідній земельній ділянці, здійснення якої може призвести до шкідливого впливу на здоров’я людей, тварин, на повітря, земельні ділянки та інше;
  • у випадку проникнення коренів і гілок дерев з однієї земельної ділянки на іншу власники та землекористувачі земельних ділянок мають право відрізати корені дерев і кущів, які проникають із сусідньої земельної ділянки, якщо таке проникнення є перепоною у використанні земельної ділянки за цільовим призначенням.
  • є право вимагати від власника суміжної земельної ділянки сприяння у встановленні спільних меж, а також встановлення або відновлення межових знаків, у разі якщо вони відсутні, зникли, перемістилися або стали невиразними;
  • коли сусідні земельні ділянки відокремлені рослинною смугою, стежкою, рівчаком, каналом, стіною, парканом або іншою спорудою, то власники цих ділянок мають право на їх спільне використання, якщо зовнішні ознаки не вказують на те, що споруда належить лише одному із сусідів.
  • власники сусідніх земельних ділянок можуть користуватися межовими спорудами спільно за домовленістю між ними; витрати на утримання споруди в належному стані сусіди здійснюють у рівних частинах;
  • кожен із сусідів має право вимагати ліквідувати дерева, які стоять на спільній межі, витрати на ліквідацію цих дерев покладаються на сусідів у рівних частинах тощо.

Користуйтеся консультацією: Земельний сервітут: що це і які можливості надає

Обов’язки:

  • власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, за яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо) (ч. 1 ст. 103 ЗКУ);
  • власники та землекористувачі земельних ділянок зобов’язані не використовувати земельні ділянки способами, які не дозволяють власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок використовувати їх за цільовим призначенням (неприпустимий вплив) (ч. 2 ст. 103 ЗКУ);
  • власники та землекористувачі земельних ділянок зобов’язані співпрацювати під час вчинення дій, спрямованих на забезпечення прав на землю кожного з них та використання цих ділянок із запровадженням і додержанням прогресивних технологій вирощування сільськогосподарських культур та охорони земель (обмін земельних ділянок, раціональна організація територій, дотримання сівозмін, встановлення, зберігання межових знаків тощо) (ч. 3 ст. 103 ЗКУ);
  • власники земельних ділянок та землекористувачі зобов’язані дотримуватися меж земельних ділянок (ч. 6 ст. 106 ЗКУ).

Користуйтеся консультацією: Як себе поводити, якщо сусід поставив свій паркан на вашій ділянці

Порушення землевласниками та землекористувачами встановлених законом обов’язків стає предметом спорів, серед яких слід виокремити такі:

  • спори, підвідомчі лише суду, а саме земельні спори з приводу володіння, користування і розпоряджання земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей (ч. 2 ст. 158 ЗКУ);
  • спори, підвідомчі органам місцевого самоврядування, відносно земельних спорів у межах території територіальних громад щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності та користуванні громадян, обмежень у використанні земель та земельних сервітутів, додержання громадянами правил добросусідства, а також спори щодо розмежування меж районів у містах (ч. 3 ст. 158 ЗКУ).

Аналізуйте судовий акт: Як змусити сусіда замінити паркан, що заважає вам жити (ВС/КЦС у справі №598/1708/18 від 17.02.2021)

Найпоширенішими порушеннями правил добросусідства є:

  • спалювання гілок дерев, бур’яну, листя, що створює негативний вплив на здоров’я людей, які проживають на сусідніх земельних ділянках, та загалом на навколишнє середовище;
  • зведення парканів із порушенням вимог ДБН;
  • скидання сміття, злив нечистот на сусідні земельні ділянки;
  • бездіяльність у боротьбі з амброзією, що створює небезпеку для людей з алергічною реакцією, астмою та пригнічує ріст плодових дерев і рослин, тощо.

Усі перелічені порушення (не виключно) призводять до цивільної та адміністративної відповідальності.

Користуйтеся консультацією: Встановлення меж земельної ділянки: покрокова інструкція

Варто виокремити постулати, прописані у главі 23 Цивільного кодексу України (ЦКУ), а саме:

  • власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону (ч. 2 ст. 319 ЦКУ);
  • під час реалізації своїх прав та виконання обов’язків власник зобов’язаний додержуватися моральних засад суспільства (абз. 2 ч. 2 ст. 319 ЦКУ);
  • усім власникам забезпечуються рівні умови реалізації своїх прав (ч. 3 ст. 319 ЦКУ);
  • власність зобов’язує (ч. 4 ст. 319 ЦКУ);
  • власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі (ч. 5 ст. 319 ЦКУ);
  • діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов’язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом (ч. 7 ст. 319 ЦКУ).

Отже, маючи права, землевласники та землекористувачі повинні з повагою та громадянською відповідальністю ставитись до прав інших громадян і вживати заходів для запобігання порушенню їхніх прав та інтересів.

У розрізі врегулювання спорів цієї категорії необхідно звернути особливу увагу на відносно новий правовий механізм — медіацію. У зв’язку з прийняттям 16 листопада 2021 року Закону України «Про медіацію» № 1875-IX Земельний кодекс України був доповнений ст. 158-1 , яка допускає вирішення спору шляхом переговорів за участю медіатора. Положення означеної статті наголошує, що суд та органи місцевого самоврядування, яким підвідомчі спори, сприяють примиренню сторін земельного спору.

Аналізуйте судовий акт: Зобов’язати особу не чинити перешкод у встановленні огорожі на спільній межі між земельними ділянками (будинками) є належним способом захисту порушеного права (ВС/КЦС у справі № 309/828/17 від 16 жовтня 2020 р.)

Сторони спору, що дійшли згоди стосовно вирішення спору шляхом медіації, укладають договір у письмовій формі. У разі невиконання чи неналежного виконання договору сторони медіації мають право звернутися для розгляду земельного спору до органів, що вирішують земельні спори.

Медіація в питанні вирішення спорів, що виникають на фоні порушення правил добросусідства, — це шлях до збереження добросусідських відносин, економії фінансових витрат та власного часу на вирішення спору, «екологічність» вирішення спору в частині міжособистісних відносин сторін, що спонукає сторони до порозуміння та якнайшвидшого залагодження конфлікту, зменшення кількості судових спорів та навантаженні на суддів; це є виправдана альтернатива судовій тяганині, що виснажує та озлоблює сторони спору.

*

Досі актуальним є відомий вираз французького письменника Франсуа Ларошфуко: «Моя свобода розмахувати руками закінчується там, де починається ніс сусіда». Якщо трансформувати цей вираз під умови сьогодення, то він би мав такий вигляд: «Моє право закінчується там, де починається право іншого». Дотримуючись цього принципу, ви позбавите себе від виснажливих спорів.

Автор статті: Анна Франкова, адвокат

Джерело: ЮП

Аналізуйте судовий акт: Відмова сусіда у підписанні АКТУ погодження меж НЕ є порушенням права на приватизацію земельної ділянки і НЕ потребує оскарження у суді (ВС/КЦС у справі №346/4408/15-ц від 18 квітня 2018 р.)

Висаджувати дерева та кущі біля межі чи прямо на межі між приватними земельними ділянками законодавство не забороняє (Чернігівський районний суд Чернігівської області від 28 березня 2016р)

  • 2519

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 2519

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні аналітичні статті

    Дивитись усі статті
    Дивитись усі статті
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст