0
0
3223
Добросусідство — один із основоположних принципів, на якому побудована модель поведінки групи людей, що об’єднанні територіально місцем проживання.
Порушення правил добросусідства із давніх часів було предметом спорів та пересудів. Усім відома повість «Кайдашева сім’я» українського письменника Івана Семеновича Нечуя-Левицького, яка була написана ще в далекому 1847 році, ілюструє один із прикладів спору на тлі порушення правил добросусідства. На жаль, головні герої повісті не знали, що дерева, які стоять на межі суміжних земельних ділянок, а також плоди цих дерев належать власникам цих ділянок у рівних частинах.
Але повернемось до сьогодення й окреслимо основні права та обов’язки землевласників та землекористувачів, визначені Земельним кодексом України (ЗКУ), які беззаперечно входять у зміст поняття «добросусідство».
Користуйтеся консультацією: Добросусідство – як зробити так, щоб земельна суперечка не дійшла до суду
Користуйтеся консультацією: Земельний сервітут: що це і які можливості надає
Користуйтеся консультацією: Як себе поводити, якщо сусід поставив свій паркан на вашій ділянці
Аналізуйте судовий акт: Як змусити сусіда замінити паркан, що заважає вам жити (ВС/КЦС у справі №598/1708/18 від 17.02.2021)
Усі перелічені порушення (не виключно) призводять до цивільної та адміністративної відповідальності.
Користуйтеся консультацією: Встановлення меж земельної ділянки: покрокова інструкція
Отже, маючи права, землевласники та землекористувачі повинні з повагою та громадянською відповідальністю ставитись до прав інших громадян і вживати заходів для запобігання порушенню їхніх прав та інтересів.
У розрізі врегулювання спорів цієї категорії необхідно звернути особливу увагу на відносно новий правовий механізм — медіацію. У зв’язку з прийняттям 16 листопада 2021 року Закону України «Про медіацію» № 1875-IX Земельний кодекс України був доповнений ст. 158-1 , яка допускає вирішення спору шляхом переговорів за участю медіатора. Положення означеної статті наголошує, що суд та органи місцевого самоврядування, яким підвідомчі спори, сприяють примиренню сторін земельного спору.
Аналізуйте судовий акт: Зобов’язати особу не чинити перешкод у встановленні огорожі на спільній межі між земельними ділянками (будинками) є належним способом захисту порушеного права (ВС/КЦС у справі № 309/828/17 від 16 жовтня 2020 р.)
Сторони спору, що дійшли згоди стосовно вирішення спору шляхом медіації, укладають договір у письмовій формі. У разі невиконання чи неналежного виконання договору сторони медіації мають право звернутися для розгляду земельного спору до органів, що вирішують земельні спори.
Медіація в питанні вирішення спорів, що виникають на фоні порушення правил добросусідства, — це шлях до збереження добросусідських відносин, економії фінансових витрат та власного часу на вирішення спору, «екологічність» вирішення спору в частині міжособистісних відносин сторін, що спонукає сторони до порозуміння та якнайшвидшого залагодження конфлікту, зменшення кількості судових спорів та навантаженні на суддів; це є виправдана альтернатива судовій тяганині, що виснажує та озлоблює сторони спору.
Досі актуальним є відомий вираз французького письменника Франсуа Ларошфуко: «Моя свобода розмахувати руками закінчується там, де починається ніс сусіда». Якщо трансформувати цей вираз під умови сьогодення, то він би мав такий вигляд: «Моє право закінчується там, де починається право іншого». Дотримуючись цього принципу, ви позбавите себе від виснажливих спорів.
Автор статті: Анна Франкова, адвокат
Джерело: ЮП
Аналізуйте судовий акт: Відмова сусіда у підписанні АКТУ погодження меж НЕ є порушенням права на приватизацію земельної ділянки і НЕ потребує оскарження у суді (ВС/КЦС у справі №346/4408/15-ц від 18 квітня 2018 р.)
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
410
Коментарі:
0
Переглядів:
1189
Коментарі:
1
Переглядів:
500
Коментарі:
0
Переглядів:
631
Коментарі:
1
Переглядів:
757
Коментарі:
1
Переглядів:
476
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2025 «Протокол». Всі права захищені.