Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 15.10.2018 року у справі №826/9726/17 Ухвала КАС ВП від 15.10.2018 року у справі №826/97...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 15.10.2018 року у справі №826/9726/17



УХВАЛА

22 жовтня 2018 року

Київ

справа №826/9726/17

адміністративне провадження №К/9901/63829/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Данилевич Н.А.,

суддів - Шарапи В.М., Бевзенка В.М.,

перевіривши касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2018 року в адміністративній справі № 826/9726/17 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Українські новини" до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про скасування постанови та зобов'язання вчинити дії, -

встановив:

12 жовтня 2018 року касаційна скарга надійшла до Верховного Суду, як суду касаційної інстанції в адміністративних справах відповідно до статті 327 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України в якому просив суд: скасувати постанову Головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Шевченка М.Р. від 31 січня 2018 року про завершення виконавчого провадження №53217860; зобов'язати надати відповідь на клопотання позивача від 22.06.2017 року, що було подане в рамках цього виконавчого провадження.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.07.2018 року у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 24.09.2018 року апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Інформаційне агентство "Українські новини" було задоволено, скасовано рішення суду першої інстанції та прийнято нове рішення, яким адміністративний позов задоволено.

Ухвалюючи таке рішення суд апеляційної інстанції, виходив з того, що оскільки рішення суду у справі №826/5047/16 боржником не виконано, тому оскаржувана постанова державного виконавця про закінчення виконавчого провадження є незаконною та підлягає скасуванню. Також суд апеляційної інстанції зазначив, що клопотання ТОВ "Українські новини" про стан здійснення виконавчого провадження, було отримано органом державної виконавчої служби. Проте, докази надання стягувачу відповіді на вказаний запит матеріали справи не містять. З огляду на викладене, право позивача на розгляд поданого клопотання та на отримання інформації щодо виконавчого провадження є порушеним та підлягає відновленню шляхом зобов'язання відповідача надати відповідь на запит.

Разом з тим, Міністерство внутрішніх справ України, як боржника у вказаному виконавчому провадженні, до розгляду справи судами попередніх інстанцій залучено не було.

У поданій 12.10.2018 касаційній скарзі Міністерство внутрішніх справ України, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржуване судове рішення та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Обговоривши доводи касаційної скарги та додані до неї матеріали, колегія суддів дійшла висновку про необхідність відмови у відкритті касаційного провадження з таких підстав.

Пункт 8 частини 2 статті 129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Наведеним конституційним положенням кореспондує стаття 14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Отже, оскарження рішень судів у касаційному порядку можливе лише у випадках, якщо таке встановлено законом.

Відповідно до частини 3 статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження з перегляду ухвали про повернення заяви позивачеві (заявникові), а також судових рішень у справах, визначених частини 3 статті 333 КАС України, якщо рішення касаційного суду за наслідками розгляду такої скарги не може мати значення для формування єдиної правозастосовчої практики.

Статтями 280 281 287 288 КАС України передбачено: особливості провадження у справах за адміністративними позовами органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування про встановлення обмеження щодо реалізації права на свободу мирних зібрань; особливості провадження у справах за адміністративними позовами про усунення перешкод та заборону втручання у здійснення права на свободу мирних зібрань; особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця; особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу примусового повернення чи примусового видворення іноземців або осіб без громадянства за межі території України.

У свою чергу, стаття 287 КАС України передбачає особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.

З матеріалів касаційної скарги вбачається, що спір у цій справі виник у відносинах з приводу рішення та бездіяльності органу державної виконавчої служби.

За такого правового врегулювання та обставин справи оскарження рішень судів попередніх інстанцій у касаційному порядку можливе лише у випадку, якщо розгляд такої скарги може мати значення для формування єдиної правозастосовної практики.

Водночас аналіз ухвалених у цій справі судових рішень і доводів касаційної скарги не дає підстав для висновку, що рішення суду касаційної інстанції за наслідком розгляду касаційної скарги матиме значення для формування єдиної правозастосовчої практики в такій категорії адміністративних справ, а тому підстави для відкриття касаційного провадження відсутні.

Таким чином, законодавець обмежив можливість касаційного оскарження судових рішень у названій категорії адміністративних справ, поставивши можливість такого оскарження в залежність від імовірності значення ухваленого за наслідком касаційного провадження судового рішення для формування практики застосування відповідних правових норм.

З огляду на зазначені положення Кодексу адміністративного судочинства України, Суд вважає, що у відкритті касаційного провадження з перегляду судового рішення у справі, зазначеної категорії, слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись статтями 287 328 333 КАС України,

ухвалив:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Міністерства внутрішніх справ України на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2018 року в адміністративній справі № 826/9726/17 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Українські новини" до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про скасування постанови та зобов'язання вчинити дії.

Копію цієї ухвали разом з касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити особі, яка її подала.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Н.А. Данилевич

Судді В. М. Шарапа

В.М. Бевзенко
logo