Історія справи
Ухвала КАС ВП від 23.01.2020 року у справі №826/10678/17
Ухвала КАС ВП від 23.01.2020 року у справі №826/10678/17

УХВАЛА21 січня 2020 рокуКиївсправа №826/10678/17адміністративне провадження №К/9901/35815/19Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача - Пасічник С. С.,суддів: Юрченко В. П., Шипуліної Т. М.,перевіривши касаційну скаргу Головного управління ДФС у м. Києві на ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.12.2019 у справі №826/10678/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
УСТАНОВИЛ:ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у місті Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від05.05.2017 №44954-1305, яким нараховано податкове зобов'язання по сплаті земельного податку з фізичних осіб за 2017 рік у сумі 18991,45 грн.Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.02.2019 адміністративний позов задоволено.Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.12.2019 відмовлено у відкритті апеляційного провадження у справі за апеляційною скаргою податкового органу відповідно до приписів пункту 4 частини 1 статті
299 Кодексу адміністративного судочинства України (далі
- КАС України).Відмовляючи у відкритті апеляційного провадження у цій справі, апеляційний суд виходив з того, що відповідач пропустив строк апеляційного провадження і наведені ним підстави для поновлення цього строку є неповажними.
Не погодившись із вказаним судовим рішенням, відповідач звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою.Обґрунтовуючи вимоги касаційної скарги, Головне управління ДФС у м. Києві посилається на помилковість висновку про неповажність наведених відповідачем підстав для поновлення строку апеляційного оскарження, оскільки несвоєчасність звернення до суду була зумовлена відсутністю фінансування видатків бюджету, призначених для сплати судового збору, що призвело до повернення первісно поданої апеляційної скарги у зв'язку з невиконанням у встановлений судом строк вимог процесуального закону і суду щодо надання документу про сплату судового збору.Водночас, за приписами пункту 5 частини 1 статті
333 Кодексу адміністративного судочинства України (далі
- КАС України) суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо суд у порядку, передбаченому частинами другою, третьою цієї статті, дійшов висновку, що касаційна скарга є необґрунтованою.В свою чергу, у відповідності до пункту 2 частини 2 статті
333 КАС України у справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до пункту 2 частини 2 статті
333 КАС України розглядаються за правилами загального позовного провадження), а також у випадку оскарження ухвали (крім ухвали, якою закінчено розгляд справи), суд може визнати касаційну скаргу необґрунтованою та відмовити у відкритті касаційного провадження, якщо правильне застосовування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення.Зі змісту матеріалів касаційної скарги, а також судових рішень, ухвалених у даній справі судами попередніх інстанцій, та наявних у Єдиному державному реєстрі судових рішень, вбачається наступне.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва ухвалене в порядку письмового провадження 13.02.2019, а відтак, останнім днем строку апеляційного оскарження є 15.03.2019.Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДФС у м. Києві оскаржило його в апеляційному порядку, однак, апеляційна скарга не була оформлена у відповідності до вимог пункту 1 частини 5 статті
296 КАС України щодо надання документа про сплату судового збору.Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 25.03.2019 апеляційну скаргу відповідача залишено без руху та встановлено десятиденний з дня вручення копії ухвали строк для усунення вказаного недоліку, як це передбачено частиною 2 статті 298, статтею
169 КАС України.Строк для усунення недоліку апеляційної скарги ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 17.04.2019 було продовжено до 17.05.2019.Апеляційним судом встановлено, що копію ухвали від 17.07.2019 про продовження строку усунення недоліку апеляційної скарги отримано відповідачем 20.04.2019 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
У межах встановленого судом строку недолік апеляційної скарги усунуто не було, документу про сплату судового збору суду апеляційної інстанції не подано, натомість відповідачем заявлено клопотання про продовження строку усунення недоліку апеляційної скарги, у якому Головне управління ДФС у м. Києві, як на підставу його задоволення, посилалось на вжиття заходів для сплати судового збору (звернення зі службовою запискою про сплату судового збору до ГУ Казначейської служби України у місті Києві).У задоволенні вказаного клопотання Шостий апеляційний адміністративний суд відмовив у зв'язку з його необгрунтованістю та ухвалою від 27.05.2019 повернув апеляційну скаргу особі, яка її подала, з огляду на неусунення недоліку останньої та на підставі частини 2 статті 298, статті
169 КАС України.Відповідач повторно подав апеляційну скаргу разом з клопотанням про поновлення строку апеляційного оскарження у якому, як на поважні підстави пропуску цього строку, посилався на відсутність фінансування видатків бюджету, призначених для сплати судового збору, зазначав, що податковим органом вживалися заходи щодо сплати судового збору, проте виділення відповідних коштів потребує певного часу.Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.08.2019 на підставі частини 3 статті
298 КАС України апеляційну скаргу залишено без руху й встановлено десятиденний з дня отримання копії ухвали строк, упродовж якого податковий орган мав право вказати інші підстави для поновлення строку апеляційного оскарження.30.08.2019 відповідач звернувся до апеляційного суду з клопотанням про поновлення строку апеляційного оскарження, мотивоване тим, що вперше подав апеляційну скаргу в межах встановленого процесуальним законом строку, яку однак було повернуто у зв'язку з неусуненням її недоліку щодо сплати судового збору, проте відповідач не позбавлений права повторного звернення до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою.
Втім наведені відповідачем підстави для поновлення строку апеляційного оскарження визнані неповажними, а тому, з огляду на викладене та на підставі пункту 4 частини 1 статті
299 КАС України ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.12.2019 відмовлено у відкритті апеляційного провадження у справі.Так, статтею
129 Конституції України, як одну з основних засад судочинства, визначено забезпечення права на апеляційний перегляд справи.Із зазначеною правовою нормою Основного Закону України кореспондуються пункт 6 частини 3 статті
2 КАС України, який відносить до основних засад (принципів) адміністративного судочинства забезпечення права на апеляційний перегляд справи, а також пункт 6 частини 3 статті
2 КАС України, якою визначено право, зокрема, учасників справи на апеляційний перегляд справи.Механізм же реалізації права на апеляційне оскарження судового рішення в адміністративному судочинстві врегульовано Главою першою Розділу ІІІ
КАС України.Зокрема відповідно до частини 1 статті
295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Своєю чергою пунктом 1 частини 5 статті
296 КАС України закріплено вимоги щодо форми та змісту апеляційної скарги, в тому числі щодо надання документа про сплату судового збору.У відповідності ж з положеннями частини 3 статті
298 КАС України апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених частини 3 статті
298 КАС України, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.Суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними (пункт 4 частини 1 статті
299 КАС України).Також статтею
44 КАС України передбачено обов'язок учасників справи добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки, зокрема, виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки, а також виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом (пункти 6,7 частини п'ятої цієї статті).Наведеними положеннями
КАС України чітко окреслено характер процесуальної поведінки, який зобов'язує учасників справи діяти сумлінно, тобто проявляти добросовісне ставлення до наявних у них прав і здійснювати їх реалізацію таким чином, щоб забезпечити неухильне виконання своїх обов'язків, встановлених законом або судом, зокрема, щодо належного оформлення апеляційної скарги, окрім іншого, стосовно надання документа про сплату судового збору, в тому числі, на підставі ухвали суду апеляційної інстанції про залишення апеляційної скарги без руху.
Таким чином, відповідач, маючи намір добросовісної реалізації належного йому права на апеляційний перегляд справи, повинен забезпечити неухильне і своєчасне виконання вимог процесуального закону і суду, зокрема, стосовно форми та змісту апеляційної скарги, в тому числі щодо надання документа про сплату судового збору, для чого, як особа, зацікавлена у її поданні, повинен вчиняти усі можливі та залежні від нього дії, використовувати усі наявні засоби та можливості, передбачені законодавством.Це стосується і заявників, які, маючи однаковий обсяг процесуальних прав та обов'язків поряд з іншими учасниками справи, діють як суб'єкти владних повноважень й, до того ж, є бюджетними установами, фінансування яких здійснюється з Державного бюджету України, в тому числі щодо видатків на сплату судового збору, а відтак кошти на вказані цілі повинні бути передбачені у кошторисі такої установи своєчасно і у повному обсязі з урахуванням здійснених видатків за минулий бюджетний період, що кореспондується з пунктами 44,45 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року №228, якими, крім іншого, визначено, що розписи бюджетних установ затверджуються в установленому порядку у місячний строк з початку року. До затвердження в установленому порядку кошторисів використання бюджетних коштів підставою для здійснення видатків бюджету є проекти зазначених кошторисів (з довідками про зміни до них у разі їх внесення), засвідчені підписами керівника установи та керівника її фінансового підрозділу або бухгалтерської служби. У разі коли бюджетний розпис на наступний рік не затверджено в установлений законодавством термін, в обов'язковому порядку складається тимчасовий розпис бюджету на відповідний період. Бюджетні установи складають на цей період тимчасові індивідуальні кошториси (з довідками про зміни до них у разі їх внесення), а під час складання кошторисів на наступний рік враховуються обсяги здійснених видатків.З огляду на наведене, відповідач не був позбавлений можливості протягом усього бюджетного року здійснювати видатки бюджету, передбачені для сплати судового збору на підставі кошторису, а у разі його відсутності проекту кошторису, тимчасового індивідуального кошторису, тимчасового розпису бюджету в обсязі, не меншому за розмір використаних бюджетних коштів у минулому періоді й, при цьому, має право в межах бюджетних асигнувань здійснити розподіл коштів з метою забезпечення сплати судового збору.Окрім цього, пунктом 2 частини 3 статті
2 КАС України рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом віднесено до основних засад (принципів) адміністративного судочинства, зміст якого розкриває пунктом 2 частини 3 статті
2 КАС України й визначає, що усі учасники судового процесу є рівними перед законом і судом.Такі приписи наведених правових норм процесуального права знайшли своє відображення і у статті
44 КАС України, частина перша якої вказує, що учасники справи мають рівні процесуальні права та обов'язки.
Отже державні органи, які діють як суб'єкти владних повноважень та звертаються до суду з метою захисту інтересів у правовідносинах, які виникли з приводу реалізації ними публічно-владних управлінських функцій, мають діяти вчасно та в належний спосіб, дотримуватися своїх власних внутрішніх правил та процедур, встановлених державою, в тому числі нормами процесуального закону, не можуть і не повинні отримувати вигоду від їх порушення, уникати або шляхом допущення зайвих затримок та невиправданих зволікань відтерміновувати виконання своїх процесуальних обов'язків.Зважаючи на викладене, суд апеляційної інстанції, відмовляючи у відкритті апеляційного провадження у даній справі, не допустив порушення норм процесуального права, оскільки апеляційна скарга подана поза межами строку апеляційного оскарження, а наведені податковим органом підстави для поновлення цього строку обґрунтовано визнані неповажними.За таких обставин, касаційна скарга є необґрунтованою, оскільки, у даному випадку, правильне застосовування апеляційним судом норм процесуального права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо їх застосування чи тлумачення, що, в свою чергу, у розумінні пункту 5 частини 1 та частини 2 статті
333 КАС України є підставою для відмови у відкритті касаційного провадження у справі.Керуючись статтею
333 КАС України, судУХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргоюГоловного управління ДФС у м. Києві на ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.12.2019 у справі №826/10678/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.........................................С. С. ПасічникВ. П. ЮрченкоТ. М. Шипуліна,
Судді Верховного Суду