Історія справи
Ухвала КАС ВП від 04.02.2018 року у справі №817/891/17

ВЕРХОВНИЙ СУДУХВАЛА29.01.2018 Київ К/9901/3338/17 817/891/17 Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Хохуляка В.В., перевіривши касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області (далі - Головне управління ДФС у Рівненській області) на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 26 червня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2017 року у справі № 817/891/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро Рівне" до Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,встановив:Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро Рівне" звернулося до адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 26 червня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2017 року, позовні вимоги - задоволено.Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій Головне управління ДФС у Рівненській області 24 листопада 2017 року звернулось з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України.Ухвалою судді Вищого адміністративного суду України від 28 листопада 2017 року касаційну скаргу було залишено без руху з мотивів її невідповідності вимогам статті
213 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -
КАС України) в редакції Закону України від 13 липня 2017 року № 2136-VІІІ, у зв'язку з тим, що до касаційної скарги не додано документ про сплату судового збору, та надано строк на усунення недоліків протягои тридцяти днів з дня отримання ухвали.15 грудня 2017 року розпочав роботу Верховний Суд як найвищий суд у системі судоустрою України, відповідно до пункту 7 Розділу XII "Прикінцеві та перехідні положення"
Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02 червня 2016 року № 1402-VIII Вищий адміністративний суд України припинив свою діяльність.Відповідно до підпункту 4 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення"
КАС України (в редакції, що діє з 15 грудня 2017 року) касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
27 грудня 2017 року матеріали касаційної скарги передані до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду та визначені Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою судді-доповідачу Хохуляку В.В.
Законом України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України
Цивільного процесуального кодексу України
Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року, внесено зміни до
КАС України, шляхом викладення його в іншій редакції.Відповідно до положень частини
3 статті
3 КАС України, що діє з 15 грудня 2017 року провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до Закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.Відповідно до підпункту 12 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення"
КАС України заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.На виконання вимог ухвали Вищого адміністративного суду України від 28 листопада 2017 року заявником на адресу Верховного Суду направлено клопотання, в якому податковий орган просить суд відстрочити сплату судового за подання касаційної скарги у даній справі до ухвалення судового рішення, з огляду на незатверджений кошторис на 2018 рік.
Разом з тим, розглянувши вказане клопотання, суд дійшов висновку, що у його задоволенні слід відмовити.Відповідно до частини
1 статті
88 КАС України (в редакції, що діяла на момент звернення з касаційною скаргою) суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.Згідно абзацу другого пункту 45 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року № 288, під час складання на наступний рік розписів відповідних бюджетів, кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету та планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів) і помісячних планів використання бюджетних коштів враховуються обсяги здійснених видатків і наданих кредитів з бюджету згідно з тимчасовими розписами відповідних бюджетів та тимчасовими кошторисами, тимчасовими планами використання бюджетних коштів і тимчасовими помісячними планами використання бюджетних коштів.Статтею
129 Конституції України передбачено, що однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 19 червня 2001 року у справі
"Креуз проти Польщі" "право на суд" не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими. Вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявників на доступ до правосуддя.
Згідно з положеннями
Закону України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року № 3674-VI органам фіскальної служби не надано пільг щодо сплати судового збору.Органи доходів і зборів є державними органами, які утримуються за рахунок Державного бюджету України, та мають право в межах бюджетних асигнувань здійснити розподіл коштів, якими можна було б забезпечити сплату судового збору.Заявником касаційної скарги не надано доказів які б підтверджували сукупність послідовних та регулярних дій, спрямованих на отримання достатнього для сплати судового збору у даній справі фінансування з Державного бюджету України. Також, не зазначено в який розумний строк недоліки касаційної скарги можуть бути усунуті.Відповідно до частини
2 статті
332 КАС України до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених частини
2 статті
332 КАС України, застосовуються положення частини
2 статті
332 КАС України.На дату прийняття Верховним судом ухвали на адресу суду від заявника касаційної скарги не надходив документ про сплату судового збору.
Пунктом
1 частини
4 статті
169 КАС України передбачено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.За змістом частини
8 статті
169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.Враховуючи викладене, Головне управління ДФС у Рівненській області не виконано вимоги ухвали Вищого адміністративного суду України від 28 листопада 2017 року щодо надання документу про сплату судового збору, у зв'язку з чим касаційна скарга підлягає поверненню.Керуючись статтями
169,
248,
332,
355,
359 КАС України, суд -ухвалив:
Відмовити в задоволенні клопотання Головного управління ДФС у Рівненській області про відстрочення сплати судового збору за подання касаційної скарги у справі № 817/891/17.Касаційну скаргу Головного управління ДФС у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 26 червня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2017 року у справі № 817/891/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро Рівне" до Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - повернути заявнику.Копію ухвали про повернення касаційної скарги надіслати учасникам справи, заявнику - копію даної ухвали разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.Суддя В.В. Хохуляк