5
0
6678
Відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства (далі – КУзПБ) боржником, стосовно якого порушено процедуру банкрутства, може бути як юридична особа, так і фізична, у тому числі фізична особа – підприємець. Це є істотною новацією, оскільки до появи цього нормативного акта фізичні особи могли стати банкрутами хіба що в побутових розмовах. Розгляньмо детальніше процедури, повязані з неплатоспроможністю та банкрутством фізосіб.
Ознаки неплатоспроможності фізосіб
Ознакою боржників-банкрутів є їх неспроможність виконати свої грошові зобов’язання, строк виконання яких настав. Грошовим зобов’язанням, невиконання якого є підставою для початку процедури банкрутства вважається зобов’язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. Так, до грошових зобов’язань належать також:
На відміну від юридичної особи, для визнання якої банкрутом за нормами КУзПБ не має значення сума простроченого грошового зобов’язання, яке боржник не в змозі виконати, для відкриття провадження щодо фізичної особи мають існувати відповідні підстави, а саме:
До того ж, на відміну від процедури банкрутства щодо юридичної особи, інціювати яку може як кредитор, так і боржник, провадження у справі про неплатоспроможність боржника – фізичної особи може бути відкрито лише за заявою боржника.
А ще слід мати на увазі наслідки визнання банкрутом фізичної особи. Так якщо юридична особа ліквідується і припиняє своє існування, то фізична особа продовжує жити: для неї настають інші наслідки. Господарський суд, постановляючи ухвалу про завершення процедури погашення боргів боржника та закриття провадження у справі про неплатоспроможність, ухвалює рішення про звільнення боржника – фізичної особи від боргів. Йдеться не про усі борги фізичної особи. Так, вона не звільняється від подальшого виконання вимог кредиторів щодо:
Такі вимоги продовжують своє існування у частині, не погашеній у справі про неплатоспроможність. Вони можуть бути заявлені після закінчення провадження у справі про неплатоспроможність.
Якщо фізична особа – банкрут може вважати для себе «позитивним» наслідком звільнення її від боргів, то навряд чи стане вона вважати «позитивними» такі наслідки власного банкрутсва:
Тобто якщо такі наслідки боржника не лякають, то він сміливо може розпочинати процедуру власного банкрутства, яка відповідно до ст.113 КУзПБ є аналогічною процедурі провадження у справах про неплатоспроможність юридичних осіб. Проте тут мають враховуватися певні особливості, встановлені Книгою четвертою КУзПБ, що має назву «Відновлення платоспроможності фізичної особи». Однією з таких особливостей є незастосування досудової санації боржника. Хоча КУзПБ не містить заборони застосування цієї процедури до фізичної особи. Однак ініцатором цієї процедури відповідно до ст.5 КУзПБ є боржник за рішенням засновників (учасників, акціонерів) боржника. З цього можна зробити висновок про те, що фізична особа не може ініціювати таку процедуру, оскільки у неї не буде рішення засновників (учасників, акціонерів).
Крім того, до плану санації, який має бути затверджений у цій процедурі, має бути доданий ліквідаційний аналіз, який свідчить про вигідність для кредиторів виконання плану санації порівняно з ліквідацією боржника. А, як було вказно вище, ліквідація боржника не може бути наслідком банкрутства фізичної особи.
Отже, щодо фізичних осіб процедури відновлення платоспроможності починаються зі звернення фізичної особи – боржника до господарського суду із відповідною заявою.
Заява боржника про своє банкрутство
Оскільки процедура банкрутства фізичної особи починається із її, а не кредиторів, заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, то КУзПБ приділяє цьому документу особливу увагу, подібну до тієї, що приділяються заяві боржника – юридичної особи. Передусім ця особлива увага полягає в істотній кількості додатків, які мають бути додані до такої заяви. Їх аж 14, та передусім пильності заслуговують такі:
Велике значення КУзПБ приділяє такій процесуальній дії як прийняття рішення про реструктуризацію боргів фізичної особи. Пропозиції щодо реструктуризації боргів (проект плану реструктуризації боргів) боржник зобов’язаний також додати до заяви. Такі пропозиції потім суд враховує при затвердженні плану реструктуризації боргів.
Наслідки початку справи про банкрутство
І хоча метою боржника, що подав заяву про визнання його банкрутом, є позбуття боргів, йти до цієї мети йому треба довго та через істотну кількість обмеження його прав. Так, наприклад, господарський суд має право за вмотивованим клопотанням сторін у справі про неплатоспроможність чи за своєю ініціативою вжити заходів для забезпечення вимог кредиторів. Такими заходами є:
І з усіма цими заходами боржник може жити досить довго, аж до того моменту, коли його суд визнає банкрутом.
Після того, як суд постановить ухвалу про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника, стосовно майна та майнового стану боржника настають (а не можуть настати, як заходи для забезпечення вимог кредиторів), такі наслідки:
Реструктуризація боргів
Реструктуризація боргів боржника є по суті найбільш бажаною альтернативою закінчення процедури банкрутства фізичної особи, оскільки його метою є відновлення платоспроможності боржника, тобто майже повне погашення його боргів. У такому плані зазначаються у тому числі інформація про визнані судом вимоги кредиторів із зазначенням їх розміру та черговості задоволення; інформація про всі доходи боржника, у тому числі доходи, які боржник розраховує отримати протягом процедури реструктуризації боргів; розмір суми, яка щомісяця буде виділятися для погашення вимог кредиторів; вимоги кредиторів до боржника, які будуть прощені (списані) у разі виконання плану реструктуризації боргів.
У такому плані реструктуризації зазначається і розмір суми, яка щомісяця залишатиметься боржнику на задоволення побутових потреб, у розмірі не менше одного прожиткового мінімуму на боржника та на кожну особу, яка перебуває на його утриманні.
Слід мати на увазі, що борги щодо сплати аліментів, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю фізичної особи, щодо сплати ЄСВ, реструктуризувати не вдасться, оскільки план реструктуризації боргів боржника затверджується господарським судом лише після повного їх погашення.
Після затвердження судом плану реструктуризації боржник втрачає право:
Він також стає зобов’язаним протягом дії плану реструктуризації боргів повідомляти кредиторів, включених до плану реструктуризації боргів, про істотні зміни у своєму майновому стані, а також про отримання позик і кредитів, у тому числі про придбання товарів у кредит, повідомляти інші сторони перед укладенням таких договорів про введення щодо нього процедури реструктуризації боргів.
За результатами розгляду звіту про виконання плану реструктуризації боргів боржника, а також скарг кредиторів господарський суд постановляє постанову про закриття провадження у справі про неплатоспроможність у зв’язку з виконанням боржником плану реструктуризації боргів, або ж постанову про невиконання боржником плану реструктуризації боргів, визнання боржника банкрутом і введення процедури погашення боргів боржника.
Постанова про визнання боржника банкрутом і введення процедури погашення боргів боржника може з’явитися не лише у разі невиконання боржником плану реструктуризації, а й у разі, якщо протягом 120 днів з дня відкриття провадження у справі про неплатоспроможність зборами кредиторів не прийнято рішення про схвалення плану реструктуризації боргів боржника або прийнято рішення про перехід до процедури погашення боргів боржника.
У разі визнання боржника банкрутом суд призначає керуючого реалізацією майна боржника, який спільно з боржником проводить інвентаризацію його майна та визначає його вартість. Таке майно складає ліквідаційну масу, до складу якої включається все майно боржника, що перебуває у його власності, а також те, що буде отримано боржником у власність після визнання його банкрутом і до завершення процедури погашення боргів боржника.
До ліквідаційної маси не потрапляє житло, яке є єдиним місцем проживання сім’ї боржника (квартира загальною площею не більше 60 м2 або житловою площею не більше 13,65 м2 на кожного члена сім’ї боржника чи житловий будинок загальною площею не більше 120 м2) та не є предметом забезпечення, а також інше майно боржника, на яке згідно із законодавством не може бути звернено стягнення, та кошти, що перебувають на рахунках боржника у пенсійних фондах та фондах соціального страхування.
А далі для боржника настають наслідки, про які йшлося на початку цього матеріалу.
Опубліковано: БухгалтеріяUA, № 46 (72), 11.11.2019, стор. 19-22
Автор статі: Олександр Єфімов, керуючий партнер Адвокатської фірми "Єфімов та партнери", доктор філософії права, доцент, адвокат, аудитор.
Просмотров
Коментарии
Просмотров
Коментарии
Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях
Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис
На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение
Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу
Просмотров:
550
Коментарии:
0
Просмотров:
1530
Коментарии:
0
Просмотров:
292
Коментарии:
0
Просмотров:
3179
Коментарии:
0
Просмотров:
275
Коментарии:
0
Просмотров:
920
Коментарии:
0
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2025 «Протокол». Все права защищены.