Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 07.10.2014 року у справі №875/157/14 Постанова ВАСУ від 07.10.2014 року у справі №875/1...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 07.10.2014 року у справі №875/157/14

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 жовтня 2014 року м. Київ справа № 875/157/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді: Маринчак Н.Є.,

суддів: Вербицької О.В.,

Муравйова О.В.

за участю секретаря: Сватко А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Центральної виборчої комісії

на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 02 жовтня 2014 року

у справі №875/157/14

за позовом ОСОБА_2

до Центральної виборчої комісії

про визнання протиправною та скасування постанови від 28.09.2014 року №1284, -

ВСТАНОВИВ:

01.10.2014р. позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до ЦВК про скасування постанови Центральної виборчої комісії №1284 від 28.09.2014р. в частині відмови в реєстрації кандидата в народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі №154 та зобов'язання ЦВК зареєструвати ОСОБА_2 кандидатом в народні депутати України у одномандатному виборчому окрузі №154 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014р.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що факт подачі позивачем всіх необхідних документів підтверджується довідкою Центральної виборчої комісії від 23.09.2014р. виданою ОСОБА_2. Правовою підставою для відмови в реєстрації позивача кандидатом у депутати могла бути лише відсутність заяви, а не її оформлення з порушенням вимог п.2 ч.2 ст.55 Закону України «Про вибори народних депутатів України». При цьому позивач вказує на те, що заява від 23.09.2014р. до Центральної виборчої комісії ОСОБА_2 була оформлена по формі розмішеній на офіційному сайті Центральної виборчої комісії. Зокрема, в заяві наявна інформація про те, що «Іншого представницького мандата, який відповідно до Конституції України та законів України несумісний з мандатом народного депутата України, не маю». Враховуючи, що позивачем були подані всі документи передбачені п.2 ч.2 ст.55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», у тому числі заяву про самовисування, оформлену згідно вимог Закону та по формі визначеній відповідачем, тому у Центральної виборчої комісії були відсутні підстави для відмови в реєстрації позивача кандидатом у депутати, а отже постанова Центральної виборчої комісії №1284 від 28.09.2014р. в частині відмови в реєстрації кандидата в народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі №154 підлягає скасуванню.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.10.2014р. позов задоволено частково. Визнано протиправною та скасовано постанову Центральної виборчої комісії №1284 від 28.09.2014р. в частині відмови у реєстрації кандидатом у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі №154 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014р. Зобов'язано Центральну виборчу комісію розглянути подані ОСОБА_2 документи щодо реєстрації кандидатом у народні депутати України, який балотується в одномандатному виборчому окрузі №154 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014р. У задоволенні іншої частини позову відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з апеляційною скаргою, у якій просить суд скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 01.10.2014 року та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначає, що суд першої інстанції не надав належну оцінку тому, що у заяві про самовисування позивача відсутнє зобов'язання у разі обрання ОСОБА_2 депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, яка відповідно до Конституції України та законів України несумісна з мандатом народного депутата України, у зв'язку з чим, подана заява не відповідає вимогам пункту 1 частини другої ст.55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" та не може вважатися поданою.

У судовому засіданні представник відповідача підтримав апеляційну скаргу та просив її задовольнити.

Представники позивача проти задоволення апеляційної скарги заперечували, надали письмові заперечення.

Заслухавши доповідь судді, пояснення представників позивача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Так, з матеріалів справи вбачається, що 23.09.2014р. позивачем подано до Центральної виборчої комісії заяву про самовисування та інші документи щодо реєстрації його кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №154 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014р.

28.09.2014р. Центральною виборчою комісією було прийнято постанову №1284 про відмову в реєстрації кандидатом у народні депутати України позивача в одномандатному виборчому окрузі №154 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014р., мотивуючи тим, що на порушення п.1 ч.2 ст.55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» заява ОСОБА_2 про самовисування не містить зобов'язання у разі його обрання депутатом припинити діяльність, яка відповідно до Конституції України та Законів України несумісна з мандатом народного депутата України.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки позивач виконав вимоги п.1 ч.2 ст.55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» та рекомендації зазначені в «Заяві про самовисування та реєстрації кандидата в народні депутати в одномандатному виборчому окрузі», розміщеному на сайті Центральної виборчої комісії, тому підстави для винесення спірної постанови були відсутні.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з такими висновками суду першої інстанції у зв'язку з неправильним застосуванням норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Згідно з частиною 4 статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" Центральна виборча комісія видає особі, яка подала документи, зазначені у частині першій або частині другій цієї статті, довідку про їх прийняття. Довідка має містити перелік прийнятих документів, число, місяць і рік, а також час їх прийняття, посаду і прізвище особи, яка прийняла документи.

Відповідно до довідки про прийняття документів, наявна у матеріалах справи, 23.09.2014р. для реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №154 ОСОБА_2 особисто пред'явлено паспорт та подано, серед інших документів, заяву про самовисування кандидатом у народні депутати України.

Відповідно до частини 2 статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування за умови пред'явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини третьої статті 2 цього Закону, та отримання нею визначених Законом документів, зокрема, заяви про самовисування, датована днем подання документів для реєстрації його кандидатом у депутати до Центральної виборчої комісії, із зобов'язанням у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах, а також із зобов'язанням у разі обрання депутатом протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає).

З матеріалів справи вбачається, що позивачем в заяві про самовисування надано згоду на оприлюднення його біографічних відомостей і зазначено про відсутність у нього іншого представницького мандату, який відповідно до Конституції України та законів України несумісний з мандатом народного депутата, а також у разі обрання його народним депутатом України зобов'язується протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом, але при цьому не зазначено зобов'язання у разі обрання його народним депутатом України припинити діяльність, яка відповідно до Конституції України та законів України несумісна з мандатом народного депутата України.

Частиною 3 статті 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України" помилки і неточності, виявлені в поданих кандидатами на реєстрацію документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.

Наведені положення свідчать, що зазначення в заяві про прийняття на себе обов'язку припинити несумісні зі статусом депутата діяльність та/або скласти представницький мандат є безумовним обов'язком особи. Відсутність у особи відповідних мандатів не звільняють заявника від зазначеного зобов'язання.

Крім того, взяття особи на себе зазначеного зобов'язання є необхідним волевиявленням особи, яке спрямоване на підтвердження права особи бути обраною народним депутатом, а тому відсутність відповідних відомостей у заяві, поданої до Центральної виборчої комісії, не може розглядатись як помилка або неточність у поданих документах у розумінні частини 3 статті 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України".

Судом не приймаються до уваги посилання позивача в позовній заяві на заповнення документів відповідно до зразка, розміщеного на сайті Центральної виборчої комісії, оскільки особа, яка має намір балотуватися кандидатом у народні депутати, має керуватися виключно нормами Закону, які в розглядуваній ситуації відповідають вимогам законодавства і є чіткими, конкретними і зрозумілими.

Частиною першою статті 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позову про скасування постанови Центральної виборчої комісії №1284 від 28.09.2014р. в частині відмови в реєстрації кандидата в народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі №154.

Стосовно іншої частини позовних вимог, то вони не підлягають задоволенню, оскільки вони є похідними від позовних вимог щодо скасування постанови Центральної виборчої комісії №1284 від 28.09.2014р. в частині відмови в реєстрації кандидата в народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі №154.

Враховуючи, що Київський апеляційний адміністративний суд під час розгляду справи неправильно застосував норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 02.10.2014 року у справі №875/157/14 підлягає скасуванню із прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 172, 177, 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив :

Апеляційну скаргу Центральної виборчої комісії - задовольнити.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 02 жовтня 2014 року - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 про скасування постанови Центральної виборчої комісії №1284 від 28 вересня 2014 року в частині відмови в реєстрації кандидата в народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі №154 та зобов'язання ЦВК зареєструвати ОСОБА_2 кандидатом в народні депутати України у одномандатному виборчому окрузі №154 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий: Н.Є. Маринчак

Судді: О.В. Вербицька

О.В. Муравйов

logo