Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова КАС ВП від 28.12.2022 року у справі №580/5873/20 Постанова КАС ВП від 28.12.2022 року у справі №580...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

касаційний адміністративний суд верховного суду ( КАС ВП )

Історія справи

Постанова КАС ВП від 28.12.2022 року у справі №580/5873/20

Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2022 року

м. Київ

справа № 580/5873/20

адміністративне провадження № К/9901/38444/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Шишова О.О.,

суддів: Дашутіна І.В., Яковенка М.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Вайріс Ойл» до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою Головного управління ДПС у Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 28 травня 2021 року (прийняте в складі: головуючого судді Рідзеля О.А.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2021 року (постановлену в складі колегії суддів: головуючого судді Губської Л.В., суддів Епель О.В., Карпушової О.В.)

У С Т А Н О В И В:

РУХ СПРАВИ

І. Короткий зміст позовних вимог

1. Товариство з обмеженою відповідальністю «Вайріс Ойл» (далі-позивач, товариство) звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі- відповідач, податковий орган) в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 15.09.2020 №0000640901,яким до нього застосовано штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального у розмірі 250 000, 00 грн.

2. Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що спірне рішення про застосування штрафу про здійснення роздрібної торгівлі пальним без ліцензії прийняте без наявності порушення вимог законодавства України, оскільки позивач не здійснює роздрібну торгівлю пальним. Водночас має ліцензію на оптову торгівлю пальним, що здійснює у межах власної господарської діяльності. Зазначає, що уклав договори із суб`єктами господарювання на оптовий продаж пального, а заправка із власних бензоколонок здійснювалась транспортної техніки контрагентів покупців пального у межах виконання умов договорів. Також указує, що висновки акту перевірки щодо роздрібної торгівлі пальним, у т.ч. отриманням оператором готівкових коштів, не підтверджені жодним доказом. Тому просив задовольнити позов.

ІІ. Рішення судів першої й апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення

3. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 28 травня 2021 року, залишеною без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15 березня 2021 року позовні вимоги було задоволено.

3.1. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 15.09.2020 №0000640901. Також було вирішено питання щодо розподілу судових витрат зі сплати судового збору.

4. Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що відповідач не довів порушення позивачем вимог Закону №481/95-ВР, про яке зазначено в акті перевірки, що виключає застосування до позивача фінансових санкцій, передбачених абз.7 ч.2 ст.17 Закону №481/95-ВР в розмірі 250000 гривень.

ІІІ. Провадження в суді касаційної інстанції

5. 25 жовтня 2021 року ГУ ДПС не погодившись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій подав касаційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судами попередніх норм матеріального та процесуального права щодо задоволення позовних вимог, просить скасувати рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 28 травня 2021 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2021 року у справі №580/5873/20 та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову повністю.

5.1. Підставою для відкриття касаційного провадження у справі №580/5873/20 стало оскарження судових рішень, перелік яких визначений у частині першій статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, з посиланням у касаційній скарзі на пункт 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

5.2. Так, скаржник зазначає, що станом на час подання касаційної скарги відсутній правовий висновок Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, зокрема вимоги п. 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» №481/95-ВР від 19.12.1995.

5.3. Податковий орган зазначає, що позивачем здійснено роздрібну торгівлю пальним за адресою здійснення господарської діяльності, без отримання ліцензії на роздрібну торгівлю, чим порушено вимоги статті 15 Закону №481/95-ВР.

5.4. Скаржник звертає увагу 23.07.2020 року о 09 годині 19 хвилин на АЗС, яка розташована за адресою: Черкаська область, м. Черкаси, вул. Громова, буд. 167 встановлено факт продажу 11л. бензину А-92 по ціні 18,55 грн. за 1 л. на загальну суму 204 грн. Оператор отримала готівкові кошти для заправки автомобіля, здійснила заправку автомобіля бензином А - 92 в бак авто через паливо-роздавальну колонку, розрахункову операцію з продажу бензину через реєстратор розрахункових операцій не провела, так як ТОВ "ВАЙРІС ОЙЛ" згідно ліцензії здійснює оптову торгівлю пальним та не має зареєстрованого реєстратора розрахункових операцій за місцем провадження діяльності.

6. Позивач у письмових запереченнях (відзиві) на касаційну скаргу проти доводів та вимог останньої заперечив, уважаючи їх безпідставними, а рішення суду першої та апеляційної інстанції, яке він просив залишити без змін, - обґрунтованими та законними.

7. 15 грудня 2021 року справа №580/5873/20 надійшла на адресу Верховного Суду.

IV. Установлені судами фактичні обставини справи

8. Суди попередніх інстанцій установили, З даних ЄДРПОУ суд встановив, що позивач зареєстрований юридичною особою з 06.05.1993 (код ЄДРПОУ 14214124). Основним видом діяльності позивача є «Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами».

9. Позивач має ліцензії:

- №990514201900491 на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі з терміном дії з 17.12.2019 до 27.12.2024;

- №990614201901430 на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі з терміном дії з 16.07.2019 до 16.07.2024.

10. На підставі наказу від 21.07.2020 №798 та направлень від 21.07.2020 №№255, 255 службові особи відповідача здійснили фактичну перевірку діяльності позивача за місцем провадження господарської діяльності за адресами: м. Черкаси, вул. Громова, 167.

11. За її наслідками складений акт від 03.08.2020 №113/23-00-32-0122/14214124 (далі акт перевірки), в якому зафіксовано, що за вищевказаною адресою 23.07.2020 о 09 год. 19 хв. зафіксовано факт продажу 11 л. бензину А-92 за ціною 18,55 грн. за літр на суму 204 грн. Оператор отримав готівку, здійснив заправку автомобіля через паливно-роздавальну колонку, однак розрахункову операцію через РРО не провів з огляду на його відсутність. Також під час перевірки візуально встановлено відпуск бального в бак автомобілів та тракторів, що підтверджується відповідними відомостями про відпуск пального.

12. На підставі зазначеного акту перевірки відповідач прийняв спірне податкове повідомлення-рішення 15.09.2020 №0000640901 про застосування штрафу в сумі 250000,00 грн.

13. Уважаючи неправомірність дій відповідача щодо прийняття податкового повідомлення-рішення від 15.09.2020 №0000640901, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

V. Позиція Верховного Суду

14. Верховний Суд, переглядає рішення суду першої та апеляційної інстанцій в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіряючи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права.

15. Відповідно до обставин справи між сторонами виник спір щодо правомірності прийняття рішення щодо накладення штрафу за роздрібний продаж пального за готівку на АЗС без ліцензії.

16. За визначенням, наведеним у статті 1 Закону №481/95-ВР, роздрібна торгівля пальним діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів.

17. При цьому, оптовою торгівлею пальним є діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб`єктам господарювання (у тому числі іноземним суб`єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної торгівлі, іншим суб`єктам господарювання (у тому числі іноземним суб`єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва).

18. Відповідно до частини двадцятої статті 15 Закону №481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

19. На підставі частини тридцятої статті 15 Закону №481/95-ВР ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п`ять років.

20. У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі (ч.37 ст.15 Закону №481/95-ВР).

21. Обов`язковою умовою для здійснення роздрібної торгівлі пальним є отримання суб`єктом господарювання відповідної ліцензії.

22. Судами попередніх інстанцій установлено, що реалізація пального з оптового складу здійснювалась позивачем на підставі договорів поставки нафтопродуктів укладених з наступними контрагентами: ТОВ «Технодар Плюс» від 28.01.2020 №28/01, ТОВ «Управлінська компанія «НОВА ЯКІСТЬ «БЛАГОУСТРІЙ» від 02.03.2020 №0203, ПП «Агро-Транс Індустрія» від 02.01.2020 №0201, ФОП ОСОБА_1 від 24.04.2018 №2404/18.

23. Предметами вказаних договорів є передача постачальником покупцям у власність нафтопродуктів рідких, а покупець у свою чергу зобов`язаний оплатити товар.

24. Умовами вказаних договорів визначено, що поставка товару здійснюється виключно в автомобільний транспорт покупця з резервуару паливного складу за адресою: м.Черкаси , вул. Громова, 167.

25. Видатковими накладними від 31.07.2020 №РН-0001100 на суму 4099,20 грн. (224 літри), від 20.07.2020 №РН-0001003 на суму 17100,00 грн (1000 літрів), від 02.07.2020 №РН-0000898 на суму 33000,00 грн. (2000 літрів) та платіжними дорученнями (а.с.45-47) на вказані суми підтверджено придбання ТОВ «Технодар Плюс» у позивача пального на виконання вказаної вище угоди від 28.01.2020 №28/01.

26. Видатковими накладними від 16.07.2020 №РН-0000990 на суму 16800,00 грн. (1000 літрів), від 30.07.2020 №РН-0001082 на суму 250020,00 грн (13890 літрів), від 27.07.2020 №РН-0001056 на суму 17760,00 грн. (1000 літрів) та платіжними дорученнями (а.с.52-54) на вказані суми підтверджено придбання ПП «Агро-Транс Індустрія» у позивача пального на виконання вказаної вище угоди від 02.01.2020 №0201.

27. Видатковими накладними від 20.07.2020 №РН-0001012 на суму 54923,10 грн. (3103 літри), від 31.07.2020 №РН-0001089 на суму 45272,40 грн (2434 літри), від 27.07.2020 №РН-0001057 на суму 54756,60 грн. (2992 літри) та платіжними дорученнями (а.с.58, 59) на вказані суми підтверджено придбання ТОВ «Управлінська компанія «НОВА ЯКІСТЬ «БЛАГОУСТРІЙ» у позивача пального на виконання вказаної вище угоди від 02.03.2020 №0203.

28. Видатковими накладними від 01.07.2020 №РН-0000887 на суму 32400,00 грн. (2000 літрів), від 06.07.2020 №РН-0000934 на суму 33600,00 грн (2000 літрів), від 20.07.2020 №РН-0001002 на суму 17100,00 грн. (1000 літрів), від 27.07.2020 №РН-0001058 на суму 18300,00 грн. (1000 літрів) та платіжними дорученнями (а.с.66-69) на вказані суми підтверджено придбання ФОП ОСОБА_1 у позивача пального на виконання вказаної вище угоди від 24.04.2018 №2404/18.

29. Так, відповідно до п.7.1 Інструкції про порядок прийому, транспортування, зберігання, відпуску і обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої спільним наказом Мінпаленерго України, Мінтрасну України, Мінекономіки України, Держспоживстандарту України №281/171/578/155 від 20.05.2008 відпуск нафти споживачам здійснюється на підставі попередньо укладених договорів, а нафтопродуктів - на підставі договорів або за готівку.

30. Як передбачено пунктом 10.3 вказаної Інструкції відпуск нафтопродуктів на АЗС здійснюється: 10.3.1) за готівку; 10.3.2) за відомостями; 10.3.3) за талонами; 10.3.4) за платіжними картками.

31. Згідно з п.п. 10.3.2.1 цієї Інструкції відпуск нафтопродуктів за безготівковим розрахунком за відомостями здійснюється АЗС на підставі договорів, укладених між підприємством та споживачем. Відпуск нафтопродуктів відображається у відомості на відпуск нафтопродуктів за формою №16-НП (додаток 16).

32. Кількість відпущеного нафтопродукту фіксується у відомості, яка ведеться безпосередньо на АЗС, що підтверджується підписами оператора АЗС та водія.

33. Підпунктом 10.3.2.2 вказаної Інструкції встановлено, що підприємства, АЗС на підставі відомостей про відпуск нафтопродуктів періодично, але не менше одного разу на місяць, виписують зведені відомості-рахунки кожному споживачу за марками нафтопродуктів та цінами, установленими протягом місяця. У рахунках обов`язково зазначаються кількість та загальна вартість відпущених нафтопродуктів, у тому числі податок на додану вартість.

34. Звіряння розрахунків з споживачами за відпущені нафтопродукти здійснюється щомісяця не пізніше п`ятого числа наступного за звітним місяця.

35. Судами попередніх інстанцій установлено, що на виконання вказаних норм позивачем забезпечено ведення відповідних відомостей щодо обліку нафтопродуктів у розрізі кожного із вищевказаних контрагентів покупців пального (а.с.10-13), які містять дату та час заправки автомобіля, його номерний знак, кількість відпущеного пального, ПІБ та підпис водія і оператора.

36. З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивачем доведено факт здійснення оптової торгівлі пальним на підставі відповідних ліцензій та здійснення заправки транспортних засобів контрагентів покупців на виконання відповідних договорів поставки.

37. Судами першої та апеляційної інстанції було встановлено, що відповідачем на підтвердження здійснення позивачем роздрібної торгівлі пальним надано фотознімки місця перевірки, на яких зображені паливно-роздавальні колонки та будівля операторської із наявною інформацією про карантинні обмеження та умови відпуску нафтопродуктів. Даних про здійснення на вказаному об`єкті продажу за готівку нафтопродуктів, зокрема ціни, вказані знімки не містять.

38. Крім того, під час розгляду справи судом першої інстанції було допитано в якості свідка оператора ОСОБА_2 , яка відповідно до звіту від 23.07.2020 здійснювала відпуск пального у період проведення перевірки, і яка повідомила суд, що роздрібний продаж пального за готівку на АЗС не здійснювався. Водночас, здійснювалась заправка техніки за відомостями на виконання договорів оптової купівлі пального.

39. Також були допитані в якості свідків ревізор-інспектор, який безпосередньо здійснював перевірку ОСОБА_3 , і який повідомив, що 23.07.2020 під`їхав на власному автомобілі «Ланос» на об`єкт перевірки - АЗС за вказаною вище адресою, передав оператору кошти в суму 204 грн., після чого заправив через паливно-роздавальну колонку в автомобіль 11 л. бензину А-92 за ціною 18,55 грн. за літр, а також, ревізор-інспектор ОСОБА_4, який, повідомив, що не був присутній у момент здійснення заправки автомобіля за готівку, а прибув на місце перевірки згодом.

40. Водночас, указані обставини, які також відображені в акті перевірки, не підтверджені доказами.

41. Зокрема, відсутні докази, які підтверджують ціну реалізації, відсутній фіскальний чек щодо здійснення розрахункової операції через РРО тощо.

42. Відповідно до час тини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

43. Доказами в адміністративному судочинстві відповідно до статті 72 КАС України є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

44. Судами попередніх інстанцій враховано, що матеріали податкової перевірки не містять жодного належного та достовірного доказу щодо факту роздрібної торгівлі пальним.

45. Також, суд зазначає, що наказом Державної податкової адміністрації України від 21.08.2009 №453 затверджено Методичні рекомендації щодо оформлення матеріалів позапланових перевірок окремих видів діяльності суб`єктів господарювання (далі Методичні рекомендації).

46. Указаними Методичними рекомендаціями передбачено, що акт перевірки (довідка) складається з чотирьох розділів: розділу I Вступна частина; розділу II Загальні положення; розділу III Результати перевірки; розділу IV Висновок; інформативні додатки.

47. У розділі III Результати перевірки, при описі встановленого(их) порушення(нь) в обов`язковому порядку зазначаються: запис про відібрання та опечатування зразків продукції відповідними компетентними органами.

48. Абз.2 Розділу 4 Методичних рекомендацій визначено, що будь-який висновок акта перевірки щодо дотримання (недотримання) суб`єктом господарювання вимог нормативно-правових актів, які регулюють відповідну сферу діяльності, має ґрунтуватись на відповідних доказах, отриманих у ході перевірки.

49. Так, під час здійснення перевірки позивача та оформлення її результатів відповідач вказаних норм не дотримався, що унеможливлює встановлення факту роздрібного продажу позивачем пального без наявності ліцензії.

50. Отже, відповідач не довів порушення позивачем вимог Закону №481/95-ВР, про яке зазначено в акті перевірки, що виключає застосування до позивача фінансових санкцій, передбачених абз.7 ч.2 ст.17 Закону №481/95-ВР в розмірі 250000 гривень.

51. Суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій (частина перша статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України).

52. Ураховуючи, що суди першої та апеляційної інстанції прийняли рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку про необхідність залишення касаційної скарги без задоволення, а рішення суду першої та апеляційної інстанцій - без змін.

VІІ. Судові витрати

53. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасником справи, на користь якого ухвалено судове рішення, у зв`язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.

54. Керуючись статтями 3 328 341 349 350 355 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд-

П О С Т А Н О В И В:

1. Касаційну скаргу Головного управління ДПС у Черкаській області залишити без задоволення.

2. Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 28 травня 2021 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2021 року у цій справі залишити без змін.

3. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий О.О. Шишов

Судді І.В. Дашутін

М.М. Яковенко

logo