Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 25.02.2018 року у справі №804/6170/17 Ухвала КАС ВП від 25.02.2018 року у справі №804/61...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 25.02.2018 року у справі №804/6170/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

26 березня 2020 року

Київ

справа №804/6170/17

адміністративне провадження №К/9901/20932/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Юрченко В.П.,

суддів: Васильєвої І.А., Пасічник С.С.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.01.2018 (головуючий суддя Добродняк І.Ю, судді: Бишевська Н.А. Семененко Я.В.) у справі № 804/6170/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДФС у Дніпропетровській області, відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми "Ф" №855-13 від 06.07.2017 р., яким визначено суму податкового зобов`язання з транспортного податку у розмірі 25000 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з 01.01.2017 об`єктом оподаткування транспортним податком є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Середньоринкова вартість автомобіля, належного позивачу, не перевищувала 375 розмірів мінімальної заробітної плати, а саме 1200000,00 грн, а тому нарахування оскаржуваним рішенням суми грошового зобов`язання зі сплати транспортного податку з фізичних осіб незаконним.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 9.10.2017 позов задоволено: скасовано оскаржуване податкове повідомлення-рішення.

Приймаючи таке рішення, суд першої інстанції виходив з того, що позивачу на праві власності належить транспортний засіб Mercedes-Benz моделі GLE 250D 4 Matic, об`єм циліндра двигуна 2143 куб. см., дизель, 2016 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 , середньоринкова вартість якого не перевищує 1200000,00 грн, а тому такий автомобіль не є обєктом оподаткування транспортним податком у 2017 році у відповідності до положень статті 267 ПК України.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.01.2018 скасовано постанову суду першої інстанції та прийнято нову, якою у позові відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позову , суд апеляційної інстанції звернув увагу на те, що за позивачем зареєстровано два транспортних засоби: Mercedes-Benz моделі GLE 250D 4 Matic, 2016 року випуску, об`ємом циліндра двигуна 2143 куб.см., дизель, реєстраційний номер НОМЕР_1 та Porshe cayenne, 2013 року випуску, об`ємом циліндра двигуна 4806 куб.см, бензин, реєстраційний номер НОМЕР_2 . За висновками суду апеляційної інстанції об`єктом оподаткування транспортним засобом є саме легковий автомобіль Porshe cayenne, 2013 року випуску, об`ємом циліндра двигуна 4806 куб.см, номер транспортного засобу НОМЕР_2 , а не легковий автомобіль марки Mercedes-Benz моделі GLE 250D 4 Matic, 2016 року випуску, об`ємом циліндра двигуна 2143 куб.см., дизель, реєстраційний номер НОМЕР_1 , як встановлено судом першої інстанції, а тому такий автомобіль є об`єктом оподаткування транспортним податком у 2017 році у відповідності до положень статті 267 ПК України, у зв`язку з чим нарахування позивачу суми грошового зобов`язання здійснено за наявності відповідних підстав.

Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, позивач подала касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування ним норм матеріального права, просила його скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Обґрунтовуючи касаційну скаргу, посилалась на помилковість позиції суду апеляційної інстанції та по суті зазначила, що належний їй транспортний засіб Mercedes-Benz моделі GLE 250D 4 Matic, 2016 року випуску, щодо якого, на думку позивача, контролюючим органом прийнято оспорюване податкове повідомлення-рішення, не є об`єктом оподаткування транспортним податком у 2017 році у розумінні положень статті 267 ПК України, адже за розрахунком, здійсненим на офіційному сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, середньоринкова вартість автомобілю у 2017 році не перевищувала 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, тобто була меншою за 1200000 грн. Вказує, що з оспорюванового податкового повідомлення-рішення не встановлено на який автотранспортний засіб воно було винесено: на автомобіль Mercedes-Benz моделі GLE 250D 4 Matic, 2016 року випуску чи Porshe cayenne, 2013 року випуску, натомість зазначає, що судом апеляційної інстанції помилково встановлено, що об`єктом оподаткування є транспортний засіб Porshe cayenne, 2013 року випуску.

Відповідач правом на подання відзиву на касаційну скаргу не скористався.

Переглянувши судові рішення в межах доводів касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги.

Так, судом апеляційної інстанції встановлено, що за позивачем зареєстровано два транспортних засоби: Mercedes-Benz моделі GLE 250D 4 Matic, 2016 року випуску, об`ємом циліндра двигуна 2143 куб.см., дизель, реєстраційний номер НОМЕР_1 та Porshe cayenne, 2013 року випуску, об`ємом циліндра двигуна 4806 куб.см, бензин, реєстраційний номер НОМЕР_2 .

06.07.2017 Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ф» № 855-13, яким позивачу визначено суму податкового зобов`язання за платежем «транспортний податок з фізичних осіб» за 2017 рік у розмірі 25000 грн.

Спірне податкове повідомлення-рішення сформовано та направлено позивачу згідно з пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України та на підставі пп. 267.6.1 п.267.6 ст. 267 ПК України.

У базі даних АІС «Податковий блок» зазначено, що станом на 20.10.2017 стосовно платника податку - ОСОБА_1 міститься податкова інформація про об`єкт оподаткування транспортним податком та відомості про податкове повідомлення-рішення, а саме: об`єкт оподаткування - транспортний засіб марки Porshe cayenne, 2013 року випуску, об`ємом циліндра двигуна 4806 куб.см, номер транспортного засобу НОМЕР_2 ; податкове повідомлення-рішення № 855-13, дата формування - 06.07.2017, сума податкового повідомлення-рішення 25000,00 грн.

Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням позивач звернулась до суду.

1 січня 2017 року набрали чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21 грудня 2016 року №1797-VIII (далі - Закон №1797-VIII) та Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» від 20 грудня 2016 року №1791-VIII (далі - Закон №1791-VIII), якими, зокрема, внесені зміни до статті 267 ПК України, яка визначає основні елементи транспортного податку, порядок його обчислення та строки сплати.

Відповідно до пункту 10.2 статті 10 ПК України місцеві ради обов`язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю).

Повноваження міських рад щодо податків та зборів визначені статтею 12 ПК України.

Відповідно до підпункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 ПК України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Водночас пунктом 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону №1791-VIII установлено, що в 2017 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів, які прийняті на виконання Закону України №1791-VIII, не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 цього Кодексу.

Згідно підпункту 267.1.1. пункту 267.1 статті 267 ПК України (в редакції, чинній на час спірних правовідносин) платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об`єктами оподаткування.

Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті (пункт 267.4 статті 267 ПК України).

За змістом положень абзацу 1 підпункту 267.2.1 пункту 267.2. статті 267 ПК України об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Станом на 01 січня 2017 року мінімальна заробітна плата установлена в розмірі 3200 грн (стаття 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік»), а тому 375 розмірів мінімальної заробітної плати станом на 01 січня 2017 року складали 1200000 грн.

Таким чином, об`єктом оподаткування у 2017 році стали легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1200000 грн. та з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно).

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об`єму циліндрів двигуна, типу пального (абзац 2 підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України).

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального (абзац 3 підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України).

Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року №66 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 червня 2017 року №428), (далі - Методика), встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об`єктів оподаткування транспортним податком.

У відповідності до пункту 2 Методики середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: С ср = Ц н х (Г / 100), де Ц н - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об`єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 року №403 (Офіційний вісник України, 2013 р., №44, ст. 1576).

Джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів) (пункт 3 Методики).

Інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об`єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством «Держзовнішінформ» до Мінекономрозвитку (пункт 4 Методики).

Як визначено пунктом 14 Методики, Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна та тип пального.

За змістом попереднього пункту вказаної Методики у разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об`єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономрозвитку за зверненням ДФС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.

Зміст наведених положень у їх системному зв`язку свідчить про те, що для визнання об`єкту оподаткування транспортним податком з фізичних осіб до уваги береться, зокрема середньоринкова вартість автомобіля, яка визначається статистичними методами з урахуванням певних ознак, параметрів і характеристик транспортного засобу та встановлюється виключно Мінекономрозвитку.

Перелік легкових автомобілів, які є об`єктом оподаткування у 2017 році (з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року), із зазначенням марки, моделі, року випуску, об`єму циліндрів двигуна, типу пального, розміщується на офіційному веб-сайті центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі.

Обов`язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку.

Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі розміщеної на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про автомобілі, які є об`єктом оподаткування транспортним податком у 2017 році.

У справі, яка розглядається, суд апеляційної інстанцій виходив з того, що згідно податкового повідомлення-рішення від 06.07.2017 № 855-13, яке є предметом оскарження в даній справи, об`єктом оподаткування транспортним засобом є саме легковий автомобіль Porshe cayenne, 2013 року випуску, об`ємом циліндра двигуна 4806 куб.см, номер транспортного засобу НОМЕР_2 , а не легковий автомобіль марки Mercedes-Benz моделі GLE 250D 4 Matic, 2016 року випуску, об`ємом циліндра двигуна 2143 куб.см., дизель, реєстраційний номер НОМЕР_1 , як встановлено судом першої інстанції.

Відповідно до відомостей з офіційного веб-сайту Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, застосованих відповідачем при визначенні об`єкта оподаткування транспортним податком у 1017 році, середньоринкова вартість транспортного засобу позивача Porshe cayenne, 4.8, 2013 року випуску, бензин, складає 1743975,45 грн., тобто більше, ніж 1 200 000 грн.

Таким чином, судом апеляційної інстанції зроблено висновок, що належний позивачу транспортний засіб марки Porshe cayenne, 2013 року випуску, об`ємом циліндра двигуна 4806 куб.см, бензин, реєстраційний номер НОМЕР_2 , є об`єктом оподаткування транспортним податком у 2017 році згідно положень статті 267 ПК України й нарахування суми грошового зобов`язання зі сплати транспортного податку з фізичних осіб здійснено відповідно Закону.

В ході розгляду справи судом апеляційної інстанції не встановлено обставин, які б спростовували здійснений Мінекономрозвитку розрахунок вартості автомобіля, у тому числі невідповідності застосованих при розрахунку складових транспортного засобу, які впливають на коефіцієнт коригування ринкової вартості.

До того ж підстави вважати, що надана Мінекономрозвитку інформація не стосується середньоринкової вартості автомобіля позивача марки Porshe cayenne, 2013 року випуску відсутні.

Відтак, наведені у касаційній скарзі доводи позивача не спростовують висновків суду апеляційної інстанцій, а також не свідчать про неправильне застосування ним норм матеріального права чи порушення процесуальних норм.

Враховуючи наведене, зміст встановлених фактичних обставин, описаних вище, а також приписи статі 341 КАС України, підстави для задоволення касаційної скарги позивача та скасування постанови суду апеляційної інстанції відсутні.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 359 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.01.2018 у справі № 804/6170/17- без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.

...........................

...........................

...........................

В.П. Юрченко

І.А. Васильєва

С.С. Пасічник ,

Судді Верховного Суду

logo