Історія справи
Ухвала КАС ВП від 07.05.2018 року у справі №819/869/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
10 травня 2018 року
Київ
справа №819/869/17
адміністративне провадження №К/9901/39987/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Юрченко В.П., суддів - Васильєвої І.А., Пасічник С.С., розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргуГоловного управління Державної фіскальної служби у Тернопільській області (далі - ГУ ДФС у Тернопільській області)на постановуТернопільського окружного адміністративного суду від 04.07.2017 (Головуючий суддя - О.І. Мартинець) та ухвалуЛьвівського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2017 (колегія у складі суддів: В.В. Гуляк, Р.Й. Коваль, Н.М. Судова-Хомюк)у справі №876/8467/17за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ЛАН» (далі - ТОВ «Компанія ЛАН»)доГУ ДФС у Тернопільській областіпровизнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія ЛАН» звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до ГУ ДФС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 04.04.2017 № 0002541201.
Обґрунтовуючи позов вказало, що 19.10.2016 посадовими особами ГУ ДФС у Тернопільській області проведено камеральну перевірку ТОВ «Компанія ЛАН» з питань дотримання термінів реєстрації податкових накладних з ПДВ в Єдиному реєстрі податкових накладних за серпень 2016 року. За результатами перевірки складено акт від 19.10.2016 № 4025/19-18-12-01, яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09.08.2016 № 331 та № 332 на суму 162874,00 грн. та 172925,77 грн. відповідно. Зокрема, в акті перевірки зазначено, що реєстрація податкових накладних фактично відбулась 25.08.2016 року при граничному терміні реєстрації - 24.08.2016. Однак, позивач стверджує, що підприємством 24.08.2016 направлено до контролюючого органу на реєстрацію податкові накладні від 09.08.2016 року за № 331 та № 332 о 09 год. 52 хв. та о 10 год. 49 хв. відповідно, що підтверджується відповідними повідомленнями ДФС про їх отримання від 24.08.2016. Разом з тим, до 23 год. 00 хв. квитанції про прийняття або неприйняття вказаних податкових накладних на адресу підприємства не надходили.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 04.07.2017, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2017, позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення ГУ ДФС у Тернопільській області від 04.04.2017 № 0002541201.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з чим погодився суд апеляційної інстанції, зазначив, що відповідачем не надано доказів, якими б було спростовано аргументи позивача щодо вчасної реєстрації податкових накладних. Оскільки примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС, то на момент перевірки у ГУ ДФС у Тернопільській області не було достовірних відомостей, чи мало місце порушення термінів реєстрації податкових накладних позивачем.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати, відмовивши у задоволені позову в повному обсязі. Вказується на те, що на момент проведення камеральної перевірки встановлено факт несвоєчасної реєстрації позивачем податкових накладних від 09.08.2016 №331 та №332 виходячи із відображення інформації у ІС «Єдиний реєстр податкових накладних». З метою повторного дослідження факту своєчасності реєстрації податкових накладних, контролюючим органом було надіслано запит до розпорядника інформації ДФС щодо спростування/підтвердження наявних відомостей щодо несвоєчасності реєстрації ТОВ «Компанія ЛАН» визначених податкових накладних. Проте, спростування чи підтвердженням інформації не отримано. Факт несвоєчасності не спростовано. Тому, було застосовано до позивача штрафну санкцію, передбачену пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.
15.11.2017 Вищим адміністративним судом України, касаційне провадження за касаційною скаргою ГУ ДФС у Тернопільській області відкрито.
19.03.2018 касаційна скарга передана на розгляд судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Юрченко В.П. в порядку пункту четвертого частини першої розділу 7 «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства у редакції Закону від 03.10.2017 № 2147.
Від позивача надійшли письмові заперечення на касаційну скаргу, за змістом яких ТОВ «Компанія ЛАН» не погоджується із доводами касаційної скарги. В обґрунтування зазначено, що при проведенні перевірки перевіряючому не було достовірно відомо, коли підприємством були направлені податкові накладні для реєстрації в ЄРПН, та свідчить про відсутність у контролюючого органу достатніх доказів, що вказували б на порушення граничних строків реєстрації цих накладних. Просив касаційну скаргу відхилити, а рішення суду першої та апеляційної інстанції залишити без змін.
Переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, виходячи з наступного.
Судами встановлено, що Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Тернопільській області проведено камеральну перевірку даних податкової звітності з податку на додану вартість та даних Єдиного реєстру податкових накладних ТОВ «Компанія ЛАН» за період з 01.08.2016 по 31.08.2016, результати якої оформлено актом від 19.10.2016 року № 4025/19-18-12-01.
Перевіркою встановлено, що згідно з ІС «Єдиний реєстр податкових накладних», податкові накладні, виписані ТОВ «Компанія ЛАН» № 331 та № 332 від 09.08.2016 на загальну суму ПДВ 335799,77 грн. зареєстровані в ЄРПН з порушенням законодавчо встановлених термінів, а саме: реєстрація податкових накладних фактично відбулась 25.08.2016 при граничному терміні реєстрації - 24.08.2016.
Не погодившись з висновком акту перевірки ТОВ «Компанія ЛАН» подано до Тернопільської ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області заперечення від 28.10.2016 № 2810-01 із копіями відповідних документів, які спростовують наведене в акті перевірки порушення.
Як вбачається з листа Тернопільської ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області від 04.11.2016 № 37391/19-18-12-01, контролюючий орган ознайомився із запереченнями та прийняв рішення про направлення відповідного запиту до ГУ ДФС у Тернопільській області щодо достовірності відправлення податкових накладних для реєстрації в ЄДРПН, після отримання відповіді на який буде прийнято остаточне рішення щодо винесення (невинесення) ППР.
З метою повторного дослідження факту своєчасності реєстрації податкових накладних, контролюючим органом було надіслано запит до розпорядника інформації - ДФС України, проте відповідей зазначених із вищестоящих контролюючих органів отримано не було.
На підставі вищезгаданого акта перевірки від 19.10.2016 року ГУ ДФС у Тернопільській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 04.04.2017 № 0002541201, яким до позивача застосовано штрафні санкції на загальну суму 33579,98 грн., а саме: у розмірі 10% (затримка до 15 календарних днів).
Відповідно до п. 200-1.1. ст. 200-1 ПК України (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.200-1.5. ст.200-1 ПК України з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у виданих податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов'язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у цьому звітному періоді.
На запит платника податку йому шляхом надсилання електронного повідомлення надається інформація про рух коштів на його рахунках у системі електронного адміністрування податку.
Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року №1177), (далі - Порядок № 569) визначено, що рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку (п.2 Порядку № 569).
Відповідно до п.13 Порядку № 569, ДФС автоматично обчислює суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).
Платник податку має право отримувати у ДФС інформацію про стан свого електронного рахунка (в тому числі додаткових електронних рахунків), а також суму податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН.
Відповідно до п.201.1. ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з абзацом 11 п.201.10. ст.201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до пп.120-1.1. ст.120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Відповідно до пунктів 11-15 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246) після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Також згідно п.201.10. ст.201 ПК України підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За приписами пунктів 2,3 Порядку № 1246 операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
Операційний день триває з 0 до 23-ї години.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, ТОВ «Компанія ЛАН» 24.08.2016 направлено до контролюючого органу на реєстрацію податкові накладні від 09.08.2016 за № 331 та № 332 о 09 год. 52 хв. та о 10 год. 52 хв. відповідно, що підтверджується повідомленнями про отримання звітності ДФС від 24.08.2016. Однак, до 23 год. 00 хв. квитанції про прийняття або неприйняття вказаних податкових накладних на адресу позивача не надходили.
За таких обставин, Верховний Суд погоджується із висновками судом першої та апеляційної інстанції, що ТОВ «Компанія ЛАН» не порушено термінів реєстрації податкових накладних від 09.08.2016 № 331 та № 332 в у ІС «Єдиний реєстр податкових накладних».
Суд касаційної інстанції визнає, що суди попередніх інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального та процесуального права при вирішенні даної справи та вважає, що суди повно встановили обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, та надали їм правову оцінку на підставі норм закону, що підлягали застосуванню до даних правовідносин.
Відповідно до частини третьої статті 343 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 341, 343, 349, 350 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
1. Касаційну скаргу ГУ ДФС у Тернопільській області залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 04.07.2017 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2017- без змін.
2. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
........................
........................
...........................
В.П.Юрченко І.А.ВасильєваС.С.Пасічник Судді Верховного Суду