Історія справи
Постанова КАС ВП від 08.02.2022 року у справі №569/3304/17
Постанова КАС ВП від 19.01.2022 року у справі №569/3304/17

ПОСТАНОВАІМЕНЕМ УКРАЇНИ19 січня 2022 рокум. Київсправа № 569/3304/17адміністративне провадження № К/9901/42658/18Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача Кравчука В. М., суддів Берназюка Я. О., Стародуба О. П.,розглянув у попередньому судовому засіданні адміністративну справу
за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській областіна постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 16.06.2017 (суддя Рудика Л. Д. ) та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04.09.2017 (колегія у складі суддів Франковської К. С., Іваненко Т. В., Кузьменко Л. В. )у справі №569/3304/17за позовом ОСОБА_1до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.I. РУХ СПРАВИ1. У лютому 2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, в якому просила- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення основного розміру її пенсії з 64 % грошового забезпечення до 59% грошового забезпечення;- зобов'язати відповідача встановити їй основний розмір пенсії 64% грошового забезпечення з 01 вересня 2016 року та здійснити відповідний перерахунок з виплатою їй недоплачених сум.
2. Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 16.06.2017, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від04.09.2017, позов ОСОБА_1 задоволено:- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненської області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 64% грошового забезпечення до 59% грошового забезпечення;- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненської області встановити ОСОБА_1 основний розмір пенсії 64% грошового забезпечення з 01 вересня 2016 року та здійснити відповідний перерахунок з виплатою недоплачених сум, починаючи з 01 вересня 2016 року.3. У касаційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області просить скасувати оскаржувані судові рішення та постановити нове, яким у задоволенні позову відмовити.II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
4. Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що з 01 вересня 1995 року по 06 листопада 2015 року позивач проходила службу в органах внутрішніх справ України, а з 07 листопада 2015 року в органах Національної поліції України.5.29.04.2016 наказом Головного управління Національної поліції в Рівненській області №73 о/с вона була звільнена зі служби в поліції за п.
2 ч.
1 ст.
77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу).6. З 30 квітня 2016 року позивачу було призначено пенсію за вислугу років у розмірі 64% грошового забезпечення.7. З 01 вересня 2016 року розмір її пенсії зменшено до 59 % грошового забезпечення.8.27 лютого 2017 року позивач звернулась із заявою до відповідача про відновлення їй попереднього розміру пенсії, яка була призначена 30 квітня 2016 року. На звернення позивач отримала відповідь, що з 01 вересня 2016 року їй було зменшено розмір пенсії до 59 % грошового забезпечення, оскільки у свідоцтві про хворобу не міститься інформації про непридатність позивача до служби в поліції.
9. Вважаючи зазначені дії відповідача незаконними, позивач звернулась до суду.ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ10. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що наявне в матеріалах справи і в пенсійній справі позивача свідоцтво про хворобу є належним документом, який підтверджує наявність у позивача хвороби, що стало підставою для звільнення позивача зі служби в поліції за пунктом
2 частини
1 статті
77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу), а тому остання має право на призначення пенсії за вислугу років в підвищеному розмірі.IV. ДОВОДИ
КАСАЦІЙНОЇ
СКАРГИ11. Відповідач у касаційній скарзі зазначає, що поняття "не придатний до військової служби в мирний час, обмежено приданий у воєнний час" і "непридатний до служби в поліції" не є тотожними, оскільки військово-медична комісія не приймала рішення про непридатність ОСОБА_1 до служби в поліції. Тому ГУ ПФУ, призначаючи позивачу пенсію, діяло відповідно до вимог чинного законодавства
12. Позивач проти задоволення касаційної скарги заперечив. Його доводи збігаються з мотивами судових рішень, що оскаржуються. Просить рішення судів попередніх інстанцій залишити без змін.V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ13. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги та дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення.14. Відповідно до пункту "а" частини першої статті 13 Закону пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за пунктом
2 частини
1 статті
77 Закону України "Про Національну поліцію", які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" ~law5~ - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.15. ~law6~ встановлено, що поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється: через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції.
16. Наказ від 29 квітня 2016 року №73 о/с про звільнення позивача зі служби в поліції на підставі ~law7~ є чинним та не оспорювався.17. Відповідно до статті
70 Закону України від 19 листопада 1992 року № 2801-XII "Основ законодавства України про охорону здоров'я" та на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2000 року № 16479/19 Міністерство внутрішніх справ України наказом від 06 лютого 2001 року № 85 затвердило Положення про діяльність військово-лікарської комісії в системі Міністерства внутрішніх справ України (далі - Положення № 85, чинне на час виникнення спірних правовідносин).18. Згідно з пунктом 1.2 Положення №85 військово-лікарська комісія - це спеціальні органи в складі лікарів-спеціалістів, які створюються в системі Міністерства внутрішніх справ з метою проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду кандидатів на службу, осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ і членів їх сімей, військовослужбовців внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України осіб цивільної молоді, які бажають вступити до навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ, Міністерства оборони України, курсантів і слухачів навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України, колишніх осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ і колишніх військовослужбовців.19. Підпунктом 1.63.5 пункту 1.63 цього Положення № 85 передбачено, що за результатами медичного огляду військово-лікарські комісії щодо осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ виносять такі постанови: "Придатний до військової служби"; "Придатний до військової служби. Непридатний на посаду" (вказану в направленні відділу роботи з особовим складом та згідно з Таблицею вимог до індивідуальних психофізіологічних особливостей); "Обмежено придатний до військової служби"; "Потребує звільнення від виконання службових обов'язків (занять), відпустки за станом здоров'я"; "Непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час"; "Непридатний до військової служби зі зняттям з військового обліку".20. Суди зазначили, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням 64% її розміру від відповідних сум грошового забезпечення, оскільки свідоцтво про хворобу від 29 квітня 2016 року №69 є належним документом, який підтверджує наявність хвороби, що зумовлює його непридатність до служби в поліції, внаслідок чого позивача було звільнено з органів поліції саме на підставі ~law9~ через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до військової служби. Відповідач зазначеного факту жодним чином не спростував.
21. Свідоцтво про хворобу ОСОБА_1 відповідає вимогам Положення № 85. Відповідно до пункту "а" ~law10~ підставою для призначення відповідачем пенсії у підвищеному розмірі є факт звільнення особи на підставі ~law11~ (через хворобу), а не зміст висновку військово-лікарської комісії.22. Аналогічні правові висновки були висловлені Верховним Судом у постановах від 31 липня 2018 року у справі №295/13716/16-а, від 20 вересня 2018 року у справі №461/1416/17 та від 22 березня 2019 року у справі №293/386/17.23. Колегія суддів не вбачає підстав для відступу від зазначених висновків.24. Враховуючи наведене, Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень і погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій щодо наявності підстав для часткового задоволення позову.25. Відповідно до ст.
343 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
26. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.Керуючись ст.
341,
343,
356 КАС України, Суд -ПОСТАНОВИВ:Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області залишити без задоволення, а постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 16.06.2017 та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04.09.2017 у справі №569/3304/17 - без змін.Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач В. М. КравчукСуддя Я. О. БерназюкСуддя О. П. Стародуб