Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова КАС ВП від 02.08.2023 року у справі №320/6735/18 Постанова КАС ВП від 02.08.2023 року у справі №320...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

касаційний адміністративний суд верховного суду ( КАС ВП )

Історія справи

Постанова КАС ВП від 02.08.2023 року у справі №320/6735/18
Постанова КАС ВП від 02.08.2023 року у справі №320/6735/18
Постанова КАС ВП від 02.08.2023 року у справі №320/6735/18

Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2023 року

м. Київ

справа № 320/6735/18

адміністративне провадження № К/9901/19682/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Тацій Л.В.,

суддів: Стеценка С.Г., Стрелець Т.Г.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу № 320/6735/18

за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області в особі ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Донецькій області про зобов`язання вчинити дії, провадження в якій відкрито

за касаційною скаргою Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 25.02.2019 (головуючий суддя Лисенко В.І.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.06.2019 (ухвалену в складі колегії суддів: головуючого судді Кузьмишиної О.М., суддів: Костюк Л.О., Пилипенко О.Є.),-

В С Т А Н О В И В:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

У грудня 2018 року ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління МВС України у Донецькій області в особі ліквідаційної комісії Головного управління МВС у Донецькій області (далі - відповідач, ГУ МВС України у Донецькій області), в якому позивач просив:

визнати протиправною бездіяльність ГУ МВС України у Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у задоволенні заяви стосовно підготовки та надання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсії;

зобов`язати ГУ МВС України у Донецькій області підготувати та направити до органу Пенсійного фонду України необхідні документи для призначення пенсії ОСОБА_1 .

Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовував тим, що відповідачем протиправно відмовлено у направленні документів до відповідного управління Пенсійного фонду України для призначення йому пенсії за вислугу років, із посиланням на відсутність наявної календарної вислуги років для призначення такої пенсії. Наголосив, що уповноважені структурні підрозділи міністерств та служби, у даному випадку - Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України у Донецькій області, у процедурі призначення пенсій наділена лише повноваженням на підготовку та подання, за зверненням особи, необхідних документів для відповідних пенсійних органів, які у свою чергу вирішують питання щодо наявності, чи відсутності підстав для призначення пенсії.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 25.02.2019, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.06.2019, позов ОСОБА_1 задоволено.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що чинним законодавством передбачено, що виключно органи Пенсійного фонду України уповноважені приймати рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії, у конкретному випадку, тим категоріям осіб, на яких розповсюджується дія Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У липні 2019 року Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Київського окружного адміністративного суду від 25.02.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.06.2019, ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову. У касаційній скарзі заявник покликався на неправильне застосування судами норм матеріального права, порушення норм процесуального права.

Позивач надіслав відзив на касаційну скаргу, відповідно до якого заперечує проти її задоволення

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.07.2019 вказану справу передано на розгляд колегії суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду: Мороз Л.Л. - головуючий суддя, судді: Бучик А.Ю., Рибачук А.І.

Ухвалою Верховного Суду від 18.07.2019 відкрито касаційне провадження у справі за касаційною скаргою Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області.

У зв`язку із звільненням судді ОСОБА_2 (рішення Вищої ради правосуддя від 08.06.2023 № 622/0/15-23 «Про звільнення ОСОБА_2 з посади судді Верховного Суду у зв`язку з поданням заяви про відставку»), розпорядженням заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 13.06.2023 призначено повторний автоматизований розподіл справи.

Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу справи між суддями від 14.06.2023 вказану справу передано на розгляд колегії суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду: Тацій Л.В. - головуючий суддя, судді: Стеценко С.Г., Стрелець Т.Г.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

Судами попередніх інстанцій встановлено, що наказом Головного управління МВС України у Донецькій області від 06.11.2015 №379 о/с, підполковника міліції ОСОБА_1 , заступника начальника Краснолиманського міського відділу, звільнено через скорочення штатів.

Вислуга років позивача на день звільнення в календарному обчисленні, склала - 18 років 02 місяці 09 днів, у пільговому обчисленні - 23 роки 09 місяців 06 днів.

31.10.2018 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління МВС України у Донецькій області із заявою щодо підготовки матеріалів для призначення пенсії за вислугою років.

За результатами розгляду вказаної заяви, відповідач листом від 07.11.2018 №11-493/лк, повідомив позивача про відсутність підстав для оформлення та направлення матеріалів до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області. Вказана письмова відповідь вмотивована тим, що на день звільнення позивача з органів внутрішніх справ, його календарна вислуга років становила - 18 років 02 місяці 09 днів, що є менше, ніж передбачено для призначення пенсії за вислугу років Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Також у листі зазначено, що позивачу на момент звільнення з органів внутрішніх справ не виповнилося 45 років.

На думку позивача, така відмова відповідача не ґрунтується на нормах чинного законодавства, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.

Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (надалі - Закон № 2262-XII).

Відповідно до пункту "б" статті 1 Закону № 2262-XII право на пенсійне забезпечення мають, в тому числі, звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 N 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

За правилами пункту 7 Порядку № 3-1 для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; військово-медичні документи про стан здоров`я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону); довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); довідка ВАТ "Ощадбанк" або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ "Ощадбанк"; копія паспорта.

Пунктами 12, 13 цього ж Порядку передбачено, що Уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.

У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються уповноваженими структурними підрозділами до органів, що призначають пенсії, мають бути завірені цими уповноваженими структурними підрозділами в установленому порядку.

Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються безпосередньо заявниками до органів, що призначають пенсії, завіряються органами, що призначають пенсії.

При цьому, відповідно до пункту 3 розділу IV Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ від 06.04.2016 № 260 поліцейським, які звільняються з призначенням пенсії, грошовий атестат на руки не видається, а передається, разом з іншими документами до підрозділу відповідного органу поліції, який здійснює підготовку та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

Судами встановлено, що 07.11.2018 Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області надано відповідь № Н-493/ЛК на заяву позивача щодо підготовки матеріалів для призначення пенсії за вислугу років та направлення зазначених матеріалів до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, якою повідомлено про неможливість оформити матеріали для призначення пенсії за вислугу років через відсутність необхідного розміру вислуги років, а саме 22 календарні роки, що передбачено пунктом «а» статті 12 Закону № 2262-XII, а також з підстав звільнення позивача до досягнення ним 45-річного віку.

Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що така відповідь, складена та направлена відповідачем позивачу, свідчить про вчинення Головного управління МВС України у Донецькій області дій з перевищенням делегованих управлінню повноважень, з огляду на наступне.

Відповідно до статті 49 Закону № 2262-XII пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.

Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії. Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом Пенсійного фонду України. Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган Пенсійного фонду України видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.

Крім того, відповідно до пункту 7 частини 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 за № 28-2 (далі - Положення), серед основних завдань управління є, зокрема, завдання призначати (здійснювати перерахунок) і виплату пенсії, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства.

Відповідно до пункту 14 Порядку № 3-1, орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший і поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсії, при поданні заявником всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі обліку заяв про призначення пенсії згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (додаток 3).

Заявнику або посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу органом, що призначає пенсії, видається розписка-повідомлення із зазначенням дати приймання заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в тримісячний термін з дня прийняття заяви (додаток 4).

Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії (п. 17 Порядку № 3-1).

Отже, правильним є висновок судів попередніх інстанцій про те, що саме Пенсійний фонд (та його структурні підрозділи) наділені повноваженнями щодо призначення/відмови у призначенні пенсії.

За наведених підстав, отримавши заяву позивача про підготовку документів для призначення пенсії, Головне управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області в межах своїх повноважень мало лише підготовити такі документи та направити їх до управління Пенсійного фонду для вирішення питання про призначення/відмови у призначенні пенсії, вирішення питання щодо наявності чи відсутності необхідної для призначення пенсії вислуги років знаходиться поза межами повноважень структурного підрозділу МВС.

Враховуючи вищевикладене, Верховний Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що Головне управління МВС у Донецькій області, надаючи відповідь про відмову у підготовці документів для призначення пенсії, аргументуючи таку відмову оцінкою обставин наявності у позивача права на призначення пенсії, діяло не у спосіб, передбачений законодавством України та з перевищенням делегованих йому повноважень, через що бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області щодо неоформлення необхідних документів для призначення пенсії ОСОБА_1 є протиправною.

Доводи касаційної скарги висновків судів попередніх інстанцій не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні фактичних обставин та норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини. Отже касаційна скарга відповідача не містить належних міркувань і доводів, які б спростовували викладені в оскаржуваних судових рішеннях висновки й давали б підстави для їх скасування.

Відповідно до статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

З урахуванням наведеного висновки суду апеляційної інстанцій про наявність підстав для задоволення позовних вимог ґрунтуються на правильному правозастосуванні, у зв`язку із чим рішення Київського окружного адміністративного суду від 25.02.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.06.2019 у справі №320/6735/18 слід залишити без змін.

Оскільки колегія суддів залишає в силі рішення судів першої та апеляційної інстанцій, то відповідно до статті 139 КАС України судові витрати не підлягають новому розподілу.

Керуючись статтями 343 349 350 355 356 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд,

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області залишити без задоволення.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 25.02.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.06.2019 у справі №320/6735/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття є остаточною і її не може бути оскаржено.

Головуючий Л.В. Тацій

Судді : Т.Г. Стрелець

С.Г. Стеценко

logo