Історія справи
Ухвала КАС ВП від 30.07.2019 року у справі №0440/5345/18

УХВАЛА30 липня 2019 рокуКиївсправа №0440/5345/18адміністративне провадження №К/9901/20800/19Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача Мельник-Томенко Ж. М.,суддів Жука А. В., Мартинюк Н. М.,перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2019 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:У липні 2018 року позивач звернувся до суду із позовом, у якому просив:- визнати протиправним та скасувати наказ № 225 від 04 червня 2018 року в частині поновлення на посаді ОСОБА_1 на посаді старшого інспектора 18 ДПРЧ 8 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області з 05 червня 2018 року;- зобов'язати відповідача внести зміни до наказу № 225 від 04 червня 2018 року, змінивши в частині 2 наказу дату з 05 червня 2018 року на дату 01 липня 2017 року;- стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 належне грошове забезпечення у розмірі 9 113,41 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 січня 2018 року, залишеним без змін постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 10 травня 2018 року у справі № 804/5233/17, позивача поновлено на посаді старшого інспектора 18 ДПРЧ 8 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Дніпропетровській області з 05 червня 2018 року, а не з 01 липня 2017 року - дати прийняття наказу № 47, що є порушенням норм чинного законодавства.Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2018 року адміністративний позов задоволено.Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2019 року рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2018 року скасовано, у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.Не погоджуючись із такими судовими рішеннями, позивач подав касаційну скаргу.23 липня 2019 року зазначена скарга надійшла до суду касаційної інстанції.
За правилами частини 1 статті
334 Кодексу адміністративного судочинства України (далі
- КАС України) за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.У відкритті касаційного провадження необхідно відмовити з таких підстав.Пункт 8 частини 2 статті
129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.Наведеним конституційним положенням кореспондують приписи статті 14 Закону України "
Про судоустрій і статус суддів" і статті
13 КАС України.Згідно з частиною 1 статті
328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених частиною 1 статті
328 КАС України.
Водночас пунктом другим частини п'ятої цієї ж норми процесуального закону обумовлено, що не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до частиною 1 статті
328 КАС України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.Своєю чергою, за змістом пункту 1 частини 6 статті
12 КАС України для цілей пункту 1 частини 6 статті
12 КАС України справами незначної складності є, зокрема, справи щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні Закону України "
Про запобігання корупції" займають відповідальне та особливо відповідальне становище.Аналіз доводів касаційної скарги в сукупності з відображеними в судових рішеннях судів першої та апеляційної інстанцій обставинами справи не дають підстав для висновку про наявність у даному випадку обставин, наведених у підпунктах "а "- "в" пункту 2 частини 5 статті
328 КАС України.Посада публічної служби, яку обіймав позивач та у зв'язку з перебуванням на якій виник цей спір, не відноситься до категорії службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище в розумінні примітки до статті 50 Закону України "
Про запобігання корупції".Відповідно до пункту 1 частини 1 статті
333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
За такого правового врегулювання та обставин справи підстави для відкриття касаційного провадження відсутні.На підставі викладеного, керуючись статтями
3 328 333 КАС України, Суд, -ухвалив:Відмовити у відкритті касаційного провадження за скаргою ОСОБА_1 на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2019 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії.Копію цієї ухвали разом із касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити особі, яка її подала.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та не може бути оскаржена.Суддя-доповідач Ж. М. Мельник-Томенко Судді А. В. ЖукН. М. Мартинюк