Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 25.01.2021 року у справі №9901/13/21 Ухвала КАС ВП від 25.01.2021 року у справі №9901/1...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 25.01.2021 року у справі №9901/13/21



УХВАЛА

25 січня 2021 року

Київ

справа №9901/13/21

адміністративне провадження №П/9901/13/21

Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Радишевської О. Р. (далі - Суд),

перевіривши матеріали позовної заяви Національного антикорупційного бюро України до Вищої ради правосуддя про скасування ухвали,

УСТАНОВИЛ:

20 січня 2021 року Національне антикорупційне бюро України (далі - позивач) звернулося до Верховного Суду як суду першої інстанції із позовом до Вищої ради правосуддя (далі - відповідач) з вимогою про скасування ухвали Другої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя від 21.12.2020 №3557/2дп/15-20, якою відмовлено у відкритті дисциплінарної справи за скаргою Національного антикорупційного бюро України стосовно судді Окружного адміністративного суду м.

Києва ОСОБА_1.

Зі змісту позовної заяви убачається, що предметом оскарження є ухвала Другої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя від 21.12.2020 №3557/2дп/15-20 "Про відмову у відкритті дисциплінарних справ за скаргами ОСОБА_2 стосовно суддів Київського апеляційного суду ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 і стосовно судді Комінтернівського районного суду міста Харкова ОСОБА_6; ОСОБА_7 стосовно судді Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_8; ОСОБА_9, Національного антикорупційного бюро України стосовно судді Окружного адміністративного суду м.

Києва ОСОБА_1; ТОВ "Фінансова компанія "РІКАРД" стосовно судді Обухівського районного суду Київської області ОСОБА_10" в частині відмови у відкритті дисциплінарної справи стосовно судді Окружного адміністративного суду м. Києва ОСОБА_1 за скаргою Національного антикорупційного бюро України

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач звернувся до Вищої ради правосуддя із дисциплінарною скаргою на дії судді Окружного адміністративного суду м. Києва ОСОБА_1. Однак Вища рада правосуддя, за твердженням позивача, необґрунтовано відмовила у відкритті дисциплінарної справи за його скаргою.

Вирішуючи питання про можливість відкриття провадження у справі за цим позовом, Суд керується таким.

За правилами частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства.

За змістом частин 1 і 2 статті 131 Конституції України в Україні діє Вища рада правосуддя, яка складається з двадцяти одного члена та до повноважень якої віднесено, серед іншого, розгляд скарг на рішення відповідного органу про притягнення до дисциплінарної відповідальності судді чи прокурора.

У частині 10 статті 131 Конституції України передбачено, що відповідно до закону в системі правосуддя утворюються органи для забезпечення розгляду справ щодо дисциплінарної відповідальності суддів і прокурорів.

Органом Вищої ради правосуддя для розгляду справ щодо дисциплінарної відповідальності суддів є Дисциплінарні палати, які утворюються з числа членів Ради (стаття 108 Закону України від 02.06.2016 №1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" (далі - ~law11~), стаття 26 Закону України від
21.12.2016 №1798-VIII "Про Вищу раду правосуддя" (далі - ~law12~).

У силу ~law13~ дисциплінарне провадження розпочинається, зокрема після отримання відповідно до ~law14~ скарги щодо дисциплінарного проступку судді, право на звернення з якою має будь-яка особа.

Дисциплінарне провадження включає: 1) попереднє вивчення матеріалів, що мають ознаки вчинення суддею дисциплінарного проступку, та прийняття рішення про відкриття дисциплінарної справи або відмову у її відкритті; 2) розгляд дисциплінарної скарги та ухвалення рішення про притягнення або відмову в притягненні судді до дисциплінарної відповідальності (~law15~).

Підстави для відмови у відкритті дисциплінарної справи наведені у ~law16~, однією з яких є те, що суть скарги зводиться лише до незгоди із судовим рішенням (пункт 4).

Як убачається з матеріалів позовної заяви, позивач реалізував своє право на звернення до Вищої ради правосуддя зі скаргою, датованою 01 червня 2020 року, стосовно судді Окружного адміністративного суду м. Києва ОСОБА_1, в якій навів факти, що свідчили, на його думку, про вчинення суддею дисциплінарного проступку.

21 грудня 2020 року Друга Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя, розглянувши висновок доповідача-члена Другої Дисциплінарної палати Грищука В. К. від 02.12.2020 про відсутність підстав для відкриття дисциплінарної справи за скаргою, зокрема Національного антикорупційного бюро України (зареєстрованою за вхідним від 03.06.2020 №М-4899/0/8-20), з тих мотивів, що суть скарги зводиться лише до незгоди із судовим рішенням (~law17~), прийняла ухвалу від 21.12.2020 №3557/2дп/15-20 про відмову у відкритті дисциплінарної справи стосовно судді Окружного адміністративного суду м. Києва ОСОБА_1.

Звертаючись з позовом до Вищої ради правосуддя про скасування ухвали від
21.12.2020 №3557/2дп/15-20, позивач фактично не погоджується з рішенням її Дисциплінарної палати про відмову у відкритті дисциплінарної справи за його скаргою, стверджуючи про наявність підстав, передбачених ~law18~, для відкриття дисциплінарної справи і притягнення судді Окружного адміністративного суду м. Києва ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності.

Частина 2 статті 55 Конституції України гарантує кожному право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Для реалізації конституційного права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності вказаних суб'єктів у сфері управлінської діяльності в Україні утворено систему адміністративних судів, які мають своїм завданням справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина 1 статті 2 КАС України).

Відповідно до частини 4 статті 22, частини 1 статті 266 КАС України Верховному Суду як суду першої інстанції підсудні, зокрема, справи щодо законності актів, дій чи бездіяльності Вищої ради правосуддя, а також законності рішень Вищої ради правосуддя, ухвалених за результатами розгляду скарг на рішення її Дисциплінарних палат.

Зазначеним нормам процесуального закону кореспондують приписи ~law19~, згідно з якою рішення Вищої ради правосуддя може бути оскаржене до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня його ухвалення.

Водночас у ~law20~ встановлено, що рішення Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя може бути оскаржено до Вищої ради правосуддя.

Зі змісту ~law21~ убачається, що до Вищої ради правосуддя можуть бути оскаржені рішення Дисциплінарної палати про притягнення або відмову в притягненні судді до дисциплінарної відповідальності, тоді як рішення Дисциплінарної палати, ухвалені на стадії попереднього вивчення матеріалів, у тому числі про відмову у відкритті дисциплінарної справи, оскарженню не підлягають (~law22~).

Отже, проаналізованими нормами чинного законодавства України не передбачено можливості оскарження рішення Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя (як окремого дисциплінарного органу в системі правосуддя) про відмову у відкритті дисциплінарної справи ні до Вищої ради правосуддя, ні до суду.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Відповідно до частини 6 статті 170 КАС України у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.

За наведених обставин, у відкритті провадження в цій справі необхідно відмовити.

Спір, за вирішенням якого звернувся позивач, не підлягає судовому розгляду, тому Суд не зазначає, до юрисдикції якого суду віднесено його вирішення.

При постановленні цієї ухвали враховано правові висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені в постановах від 06 лютого 2019 року у справі №9901/889/18, від 04 квітня 2019 року у справі №9901/25/19, від 04 грудня 2019 року у справі №9901/509/19.

Керуючись статтями 22, 170, 248, 266, 295 КАС України, Суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Національного антикорупційного бюро України до Вищої ради правосуддя про скасування ухвали.

Ухвала може бути оскаржена до Великої Палати Верховного Суду протягом п'ятнадцяти днів із дня її прийняття.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення Верховного Суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням Великої Палати Верховного Суду за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: О. Р. Радишевська
logo