Історія справи
Ухвала КАС ВП від 14.08.2019 року у справі №420/6735/18

УХВАЛА13 серпня 2019 рокуКиївсправа №420/6735/18адміністративне провадження №К/9901/22598/19Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача Мельник-Томенко Ж. М.,суддів Жука А. В., Мартинюк Н. М.перевіривши касаційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 березня 2019 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2019 року
у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність,ВСТАНОВИВ:У березні 2019 року позивачка звернулась до суду із позовом, у якому просила:- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо несвоєчасної виплати позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту;- стягнути з відповідача на користь позивача компенсацію за затримку розрахунку при звільненні в розмірі 83219,50 грн. (без відрахування встановлених законодавством податків та платежів).
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18 березня 2019 року, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2019 року, позовні вимоги задоволено частково:- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області щодо несвоєчасної виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту;- стягнуто з Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток в розмірі 82937,40 грн. за весь час затримки з 10 січня 2018 року по день фактичної виплати одноразової допомоги 30 жовтня 2018 року (з вирахуванням з вказаної суми належних до сплати податків і зборів).В іншій частині позовних вимог - відмовлено.Не погоджуючись із такими судовими рішеннями, відповідач подав касаційну скаргу.
09 серпня 2019 року зазначена скарга надійшла до суду касаційної інстанції.За правилами частини 1 статті
334 КАС України за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.У відкритті касаційного провадження необхідно відмовити з таких підстав.Пункт 8 частини 2 статті
129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.Наведеним конституційним положенням кореспондують приписи статті 14 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" і статті
13 КАС України.
Згідно з частиною 1 статті
328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених частиною 1 статті
328 КАС України.Водночас пунктом другим частини п'ятої цієї ж норми процесуального закону обумовлено, що не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо:а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до частиною 1 статті
328 КАС України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;
г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.Своєю чергою, за змістом пункту 1 частини 6 статті
12 КАС України для цілей пункту 1 частини 6 статті
12 КАС України справами незначної складності є, зокрема, справи щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні Закону України "
Про запобігання корупції" займають відповідальне та особливо відповідальне становище.Аналіз доводів касаційної скарги в сукупності з відображеними в судових рішеннях судів першої та апеляційної інстанцій обставинами справи не дають підстав для висновку про наявність у даному випадку обставин, наведених у підпунктах "а "- "в" пункту 2 частини 5 статті
328 КАС України.Посада публічної служби, яку обіймав позивач (головний фахівець відділу по роботі з персоналом) та у зв'язку з перебуванням на якій виник цей спір, не відноситься до категорії службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище в розумінні примітки до статті 50 Закону України "
Про запобігання корупції".Правила, запроваджені пунктом 2 частини 5 статті
328 КАС України щодо обмеження права на касаційне оскарження відповідають положенням статті
129 Конституції України, згідно якої основними засадами судочинства є, серед іншого, право на касаційний перегляд справи у визначених законом випадках.
Наведене повністю узгоджується з правовими позиціями сформованими Європейським судом з прав людини, згідно з якими умови прийнятності касаційної скарги, відповідно до норм законодавства, можуть бути суворішими, ніж для звичайної заяви.Зокрема, Європейський суд з прав людини у своїй практиці неодноразово наголошував, що право на доступ до суду, закріплене у статті 6 Конвенції, не є абсолютним: воно може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема щодо умов прийнятності скарг. Такі обмеження не можуть зашкоджувати самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (пункт 33 рішення від 21 грудня 2010 року у справі "Перетяка та Шереметьєв проти України").Касаційний суд звертає увагу особи, яка звернулась із касаційною скаргою, що застосування критерію, який міститься у пункті 2 частини 5 статті
328 КАС України, Верховним Судом у цій справі було передбачуваним, справу розглянули та вирішили повноважні суди двох інстанцій, а заявник не вказав наявності виключних обставин, які за положеннями
КАС України могли вимагати касаційного розгляду справи.Відповідно до пункту 1 частини 1 статті
333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.За такого правового врегулювання та обставин справи підстави для відкриття касаційного провадження відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями
3 328 333 КАС України, Суд -УХВАЛИВ:Відмовити у відкритті касаційного провадження за скаргою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 березня 2019 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2019 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність.Копію цієї ухвали разом із касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити особі, яка її подала.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та не може бути оскаржена.
Суддя-доповідач Ж. М. Мельник-Томенко Судді А. В. ЖукН. М. Мартинюк