0
0
4521
Як кажуть: «Якщо ви зі своїми друзями не ділили спадщину, не поспішайте кричати про справжню дружбу».
На жаль, коли справа доходить до спадщини навіть найближчі родичі, можуть стати найзапеклішими ворогами. Оскільки кожен хоче забрати свою частинку і трохи ще тієї, що йому не належить.
Суперечки за спадок не лише важка категорія судових тяжб, але і часто дуже тривала і затратна.
У цій статті ви дізнаєтеся наступне: позбавлення права спадкування: як уникнути можливих ризиків? Кому належить обов'язкова частка і які існують способи усунення від спадщини.
Зміст:
Відповідь на це запитання можна знайти в статті 1241 Цивільного кодексу України (далі-Закон).
Обов'язкова частка - це обов'язкова частина спадщини, яка переходить особам, які мають на це право, не залежно від змісту заповіту, а також бажання самого спадкодавця.
Як розрахувати обов'язкову частку? Це частина, яка належала б вам при спадкуванні за законом, поділена на два.
Право на обов'язкову частку у спадщині належить:
Слід знати, що можливе позбавлення обов'язкової частки в спадщині. В яких випадках, розберемо нижче.
Користуйтеся консультацією: Все про свідоцтво про право на спадщину
Отже, згідно зі ст. 1224 Закону не мають права на спадкування особи, які:
Також, скасування права успадкування, може бути через банальну помилку спадкоємця - у випадку пропущення терміну прийняття спадщини. Згідно ст. 1270 Закону у спадкоємця з дня смерті спадкодавця є 6 місяців для звернення до нотаріуса (особисто) для прийняття спадщини. Дуже багато припускаються помилки і звертаються до нотаріуса через 6 місяців.
Користуйтеся консультацією: Як не залишитися без права на обов'язкову частку у спадщині: шпаргалка
Відсторонити від спадщини людину, у якої виникло право спадкування за законом чи за заповітом, можна шляхом звернення до суду, але для цього необхідні докази, що підтверджують факти вказані в ст.1224 Закону.
Якщо було складено заповіт, то можна піти шляхом визнання заповіту недійсним, для цього необхідні обставини вказані в ст. Тисяча двісті п'ятьдесят сім Закону, до них відносяться:
Але, наприклад, якщо спадкодавець позбавив спадщини одного з дітей шляхом складання заповіту на іншу людину, переживати не варто,оскільки згідно статті 1241 Закону, дітям належить обов'язкова частка у спадщині.
Користуйтеся консультацією: Що таке відумерла спадщина
Також, в Постанові Верховного суду від 30.06.2020 року зазначено, що для того, щоб позбавити спадщини в разі, якщо спадкоємець не допомагав спадкодавцеві, який був в безпорадному стані має значення сукупність наступних обставин: ухилення особи від надання спадкодавцеві допомоги при можливості її надання; перебування спадкодавця в безпорадному стані; - потреба спадкодавця в допомозі саме цієї особи. А ухилення від надання допомоги спадкодавцеві, полягає в умисних діях або бездіяльності особи, спрямованих на ухилення від обов'язку забезпечити підтримку та допомогу спадкодавцеві, тобто ухилення, пов'язане з поведінкою особи, яка усвідомлювала свій обов'язок, мала можливість його виконувати, але не вчиняла необхідних дій. Таким чином, ухилення характеризується умисною формою вини.
Роз'яснення Верховного суду по спадку https://reyestr.court.gov.ua/Review/90169009
Користуйтеся консультацією: Земельна ділянка (пай) у спадок, або як оформити спадщину на земельну ділянку (пай)
Часто звертаються клієнти, яких залякали їхні ж родичі без істотних на те причин, і готові вже самостійно писати відмову від спадщини.
Якщо ж ви не належите до категорії осіб, зазначених у статті 1224 Закону - переживати не варто. Але це не позбавляє права осіб, які претендують на спадщину звернутися в суд і намагатися усунути вас від права спадкування.
З боку родичів, бувають різні маніпуляції, в тому числі і відмова від видачі документів на спадкове майно, без яких нотаріус не зможе видати спадкоємцеві право власності, що власне і гальмує весь процес успадкування. У цьому випадку потрібно звертатися до суду.
ВАЖЛИВО! Якщо ви напишите відмову від спадщини в чиюсь користь, зворотного шляху немає. Тому в разі виникнення конфліктної ситуації, вам краще проконсультуватися з юристом, який проаналізує ситуацію і підкаже шляхи її вирішення.
Якщо у вас залишилися питання по темі спадщини або виникли будь-які інші питання, ви завжди можете звернутися до професіоналів, знайти яких зможете на сайті Protocol. У розділі «Тендер на юридичну послугу» можна вибрати юриста, отримати консультацію та укласти договір, на підставі якого вам будуть надані юридичні послуги. Ви як клієнт обумовлюєте з юристом ціну підготовки необхідних документів. З огляду на кількість юристів на сайті Протокол, ви можете зробити це професійно, якісно і недорого.
Автор консультації: Дончак Дмитро
Джерело: юридичний ресурс Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
623
Коментарі:
0
Переглядів:
615
Коментарі:
0
Переглядів:
276
Коментарі:
0
Переглядів:
762
Коментарі:
0
Переглядів:
847
Коментарі:
0
Переглядів:
2476
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.