Позбавлю спадщини - в яких випадках це неможливо

Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram viber youtube
Позбавлю спадщини - в яких випадках це неможливо - e18a306600e190ac5862a4e2a6cc0d7d_608bdb5564621.png

Як кажуть: «Якщо ви зі своїми друзями не ділили спадщину, не поспішайте кричати про справжню дружбу».

На жаль, коли справа доходить до спадщини навіть найближчі родичі, можуть стати найзапеклішими ворогами. Оскільки кожен хоче забрати свою частинку і трохи ще тієї, що йому не належить.

Суперечки за спадок не лише важка категорія судових тяжб, але і часто дуже тривала і затратна.

У цій статті ви дізнаєтеся наступне: позбавлення права спадкування: як уникнути можливих ризиків? Кому належить обов'язкова частка і які існують способи усунення від спадщини.

Зміст:

Що таке обов'язкова частка в спадщині і кому вона належить?

Відповідь на це запитання можна знайти в статті 1241 Цивільного кодексу України (далі-Закон).

Обов'язкова частка - це обов'язкова частина спадщини, яка переходить особам, які мають на це право, не залежно від змісту заповіту, а також бажання самого спадкодавця.

Як розрахувати обов'язкову частку? Це частина, яка належала б вам при спадкуванні за законом, поділена на два.

Право на обов'язкову частку у спадщині належить:

 • дітям спадкодавця віком до 14 років;
 • дітям спадкодавця віком від 14 до 18 років;
 • повнолітнім непрацездатним дітям спадкодавця;
 • непрацездатній вдові (вдівцю);
 • непрацездатним батькам;
 • дітям, які були зачаті за життя спадкодавця і народилися після відкриття спадщини.

Слід знати, що можливе позбавлення обов'язкової частки в спадщині. В яких випадках, розберемо нижче.

Користуйтеся консультацією: Все про свідоцтво про право на спадщину

Отже, згідно зі ст. 1224 Закону не мають права на спадкування особи, які:

 • навмисне вбили або вчинили замах на життя спадкодавця або можливих спадкоємців;
 • перешкоджали спадкодавцеві скласти, внести зміни, скасувати заповіт, чим сприяли виникненню права на спадкування у них самих, у інших осіб або збільшення частки у спадщині;
 • батьки після дитини, які позбавлені батьківських прав;
 • ухилялися від виконання обов'язку щодо утримання спадкодавця (за рішенням суду);
 • в разі визнання шлюбу недійсним;
 • ухилялися від надання допомоги спадкодавцеві, який був в безпорадному стані (за рішенням суду). Слід зазначити, що положення цієї статті поширюються на всіх спадкоємців, на позбавлення спадщини за заповітом, а також на тих, хто має право на обов'язкову частку у спадщині.

Також, скасування права успадкування, може бути через банальну помилку спадкоємця - у випадку пропущення терміну прийняття спадщини. Згідно ст. 1270 Закону у спадкоємця з дня смерті спадкодавця є 6 місяців для звернення до нотаріуса (особисто) для прийняття спадщини. Дуже багато припускаються помилки і звертаються до нотаріуса через 6 місяців.

Користуйтеся консультацією: Як не залишитися без права на обов'язкову частку у спадщині: шпаргалка

Способи позбавлення спадщини

Відсторонити від спадщини людину, у якої виникло право спадкування за законом чи за заповітом, можна шляхом звернення до суду, але для цього необхідні докази, що підтверджують факти вказані в ст.1224 Закону.

Якщо було складено заповіт, то можна піти шляхом визнання заповіту недійсним, для цього необхідні обставини вказані в ст. Тисяча двісті п'ятьдесят сім Закону, до них відносяться:

 • якщо заповіт було складений особою, яка не мала на це права;
 • заповіт, складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення;
 • заповіт, складений не з волі заповідача;
 • якщо заповідач у момент укладення заповіту не розумів значення своїх дій та / або не міг керувати ними.

Але, наприклад, якщо спадкодавець позбавив спадщини одного з дітей шляхом складання заповіту на іншу людину, переживати не варто,оскільки згідно статті 1241 Закону, дітям належить обов'язкова частка у спадщині.

Користуйтеся консультацією: Що таке відумерла спадщина

Також, в Постанові Верховного суду від 30.06.2020 року зазначено, що для того, щоб позбавити спадщини в разі, якщо спадкоємець не допомагав спадкодавцеві, який був в безпорадному стані має значення сукупність наступних обставин: ухилення особи від надання спадкодавцеві допомоги при можливості її надання; перебування спадкодавця в безпорадному стані; - потреба спадкодавця в допомозі саме цієї особи. А ухилення від надання допомоги спадкодавцеві, полягає в умисних діях або бездіяльності особи, спрямованих на ухилення від обов'язку забезпечити підтримку та допомогу спадкодавцеві, тобто ухилення, пов'язане з поведінкою особи, яка усвідомлювала свій обов'язок, мала можливість його виконувати, але не вчиняла необхідних дій. Таким чином, ухилення характеризується умисною формою вини.

Роз'яснення Верховного суду по спадку https://reyestr.court.gov.ua/Review/90169009

Користуйтеся консультацією: Земельна ділянка (пай) у спадок, або як оформити спадщину на земельну ділянку (пай)

Позбавлення права спадкування: як уникнути можливих ризиків?

Часто звертаються клієнти, яких залякали їхні ж родичі без істотних на те причин, і готові вже самостійно писати відмову від спадщини.

Якщо ж ви не належите до категорії осіб, зазначених у статті 1224 Закону - переживати не варто. Але це не позбавляє права осіб, які претендують на спадщину звернутися в суд і намагатися усунути вас від права спадкування.

З боку родичів, бувають різні маніпуляції, в тому числі і відмова від видачі документів на спадкове майно, без яких нотаріус не зможе видати спадкоємцеві право власності, що власне і гальмує весь процес успадкування. У цьому випадку потрібно звертатися до суду.

ВАЖЛИВО! Якщо ви напишите відмову від спадщини в чиюсь користь, зворотного шляху немає. Тому в разі виникнення конфліктної ситуації, вам краще проконсультуватися з юристом, який проаналізує ситуацію і підкаже шляхи її вирішення.

Якщо у вас залишилися питання по темі спадщини або виникли будь-які інші питання, ви завжди можете звернутися до професіоналів, знайти яких зможете на сайті Protocol. У розділі «Тендер на юридичну послугу» можна вибрати юриста, отримати консультацію та укласти договір, на підставі якого вам будуть надані юридичні послуги. Ви як клієнт обумовлюєте з юристом ціну підготовки необхідних документів. З огляду на кількість юристів на сайті Протокол, ви можете зробити це професійно, якісно і недорого.

Автор консультації: Дончак Дмитро

Джерело: юридичний ресурс Протокол

3259
Переглядів
0
Коментарів
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.

Популярні події
ЕСПЧ
0