Головна Блог ... Консультації від юристів Що таке відумерла спадщина

Що таке відумерла спадщина

Відключити рекламу
 - tn1_shcho_take_vidumerla_spadshchina_5ef1d9510cc99.jpg

Бувають випадки, коли нерухоме майно, можна так сказати, нікому не належить. Можливо, на перший погляд, це звучить дуже дивно, оскільки нерухомість - це не те майно яким можна "розкидатися", а те, що зазвичай має досить непогану цінність. Так, в цій консультації юридичний інтернет-ресурс "Протокол" пропонує актуальну інформацію про відумерлу спадщину, де доступними словами розповість що це і який порядок спадкування і обліку відумерлого майна.

Зміст:

Відумерла земельна ділянка або будинок: що це

Основними нормативними актами в цій сфері є Цивільний кодекс України (далі - ЦК) та Цивільно процесуальний кодекс України (далі - ЦПК), а також деякі підзаконні акти, що встановлюють порядок спадкування відумерлого майна місцевими органами самоврядування (міськими, сільськими та селищними радами).

Стаття 1277 ЦК передбачає випадки, коли суд може визнати спадщину відумерлою:

  • за законом і за заповітом відсутні спадкоємці;
  • спадкоємці є, але їх усунуто від права на спадкування;
  • такі особи відмовилися приймати спадщину або просто не прийняли в установлений термін.

Таким чином, при спадщині, якщо з вказаних вище причин відсутні спадкоємці, майно деякий період нікому не належить і така спадщина, може бути визнаною відумерлою. І, відповідно, земельну ділянку, будинок та інше майно, що входить до складу такої спадщини, так само можна вважати відумерлою.

Спадкування відумерлого майна

У зазначених вище випадках, до суду із заявою про визнання відумерлої спадщини звертається місцева рада. Робить це вона або за місцем відкриття спадщини - якщо майно рухоме (наприклад автомобіль, картини, і будь-які інші речі які можна переміщати з одного місця на інше без шкоди для них і зберігаючи їх цільове призначення), або за місцем його знаходження - якщо до складу спадщини входить нерухомість (наприклад: земля, будинок).

Важливо звернути увагу, що вищезгадану заяву в суд можуть подати не тільки органи місцевого самоврядування, а й кредитори спадкодавця (тобто, ті особи, яким спадкодавець щось заборгував), а для визнання відумерлою земельної ділянки сільськогосподарського призначення - ще й власники і користувачі сусідніх земельних ділянок (в таких випадках, суд залучає до розгляду справи органи місцевого самоврядування).

Термін, через який після відкриття спадщини (день смерті (втрати) людини), можна звернутися із заявою про визнання відумерлої спадщини, становить 1 рік.

Читайте статтю: Відмінності між договорами довічного утримання і спадковим договором

що таке відумерла спадщинаProtocol зазначає, що якщо на об'єкті нерухомого майна на момент відкриття спадщини знаходиться рухоме майно, що входить до складу спадщини, таке рухоме майно переходить у власність територіальної громади, якій передано нерухоме майно. Як це розуміти? Тут все просто. Якщо будинок чи квартиру визнано відумерлою, то разом з ними будинком у власність територіальної громади переходять також і меблі, елементи інтер’єру, всі інші речі, які знаходяться в такому будинку.

Попереднім етапом, до звернення в суд, є постановка на облік майна без господаря. Так, в деяких містах, селах, селищах органи місцевого самоврядування приймають локальні акти у вигляді Порядку виявлення, взяття на облік, зберігання і використання майна, що немає господаря, визнання спадщини відумерлою та прийняття такого майна в комунальну власність чи іншого аналогічного документа, який ради затверджують своїм рішенням. Так, таким актом може встановлюватися обов'язок жителів інформувати місцеву раду про майно, яке має ознаки відсутності господаря (за таким майном ніхто не доглядає, воно валитися, ніхто з людей давно не з'являвся або інші ознаки). Після чого проводиться обстеження виявленого майна, про що складається акт, направляються запити до органів реєстрації актів цивільного стану, нотаріату, органів Держгеокадастра, Національної поліції, реєстрації прав на нерухоме майно і т.д.

Визнання відумерлого майна судом

Такий порядок врегульовано главою 9 розділу IV ЦПК.

Протокол звертає увагу, що визнання спадщини відумерлою здійснюється в окремому провадженні (провадження про визнання факту, де суперечка відсутня). Крім цього, органи місцевого самоврядування при подачі заяви про визнання майна відумерлим, відповідно до пункту 15-1 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", звільняються від сплати судового збору. Це правило щодо звільнення від сплати не поширюється на кредиторів і власників / користувачів сусідніх ділянок землі.

Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.

Читайте статтю: Види заповіту, правила оформлення і прийняття спадщини

Територіальна громада, яка стала власником відумерлого майна, зобов'язана задовольнити вимоги кредиторів спадкодавця, що заявлені відповідно до статті 1231 ЦК. Що робити, якщо власниками відумерлого майна стають декілька територіальних громад? У таких ситуаціях вимоги кредиторів спадкодавця задовольняються пропорційно вартості відумерлого майна, набутого у власність кожної з територіальних громад.

Після отримання судового рішення, яке набрало законної сили, готується відповідний проект рішення сесії сільської, селищної, міської ради про прийняття спадщини, визнаної судом відумерлою в комунальну власність територіальної громади села, селища, міста, об'єднаної територіальної громади. Цим же рішенням може визначатися балансоутримувач цього майна. На підставі такого рішення здійснюється держреєстрація права власності, відповідно до пункту 9 частини 1 статті 27 Закону № 1952-IV.

Автор консультації: Колотуха Катерина Анатоліївна

Джерело: юридичний ресурс "Протокол"

  • 25373

    Переглядів

  • 2

    Коментарі

  • 25373

    Переглядів

  • 2

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    ВИДЕО В ТЕМУ: "ЕСЛИ НЕТ ОРИГИНАЛА ДОКУМЕНТА НА ИМУЩЕСТВО ДЛЯ ПОЛУЧЕНИЯ НАСЛЕДСТВА" https://youtu.be/h9aFOgaQ8L0?si=qM8K3kQBIdtr9CqF

    09.10.2023 17:37

    Видео в тему: ВЫМОРОЧНОЕ НАСЛЕДСТВО В СУДЕБНОМ ДЕЛЕ. ОТВЕТЫ НА ВОПРОСЫ https://www.youtube.com/watch?v=rUvymJbI9h8

    26.10.2023 17:24

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст