Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 18.11.2015 року у справі №903/29/15 Постанова ВГСУ від 18.11.2015 року у справі №903/2...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2015 року Справа № 903/29/15

Вищий господарський суд України у складі колегії: головуючого, судді Васищака І.М., суддів Палія В.В., Студенця В.І., за участі представника позивача Т. Нестеришина (дов. від 20.10.2015), розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу приватно-орендного сільськогосподарського підприємства "Україна" на постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 8 вересня 2015 року у справі № 903/29/15 за позовом приватно-орендного сільськогосподарського підприємства "Україна" до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Ківерцівському районі Волинської області, сільськогосподарського виробничого кооперативу "Мрія", управління Пенсійного фонду України в Ківерцівському районі Волинської області, треті особи: відділ державної виконавчої служби Ківерцівського районного управління юстиції Волинської області, відділ державної виконавчої служби Горохівського районного управління юстиції Волинської області, про визнання права власності на майно, зняття арешту, скасування розшуку та заборони на його відчуження,

УСТАНОВИВ: У січні 2015 року приватно-орендне сільськогосподарське підприємство "Україна" звернулося до Господарського суду Волинської області з позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Ківерцівському районі Волинської області, сільськогосподарського виробничого кооперативу "Мрія" про визнання права власності на транспортні засоби, зняття арешту з транспортних засобів, скасування розшуку та заборони на відчуження на транспортні засоби, а саме: автомобіль ВАЗ 21047, 2004 року випуску, червоний, № двигуна НОМЕР_8, № кузова НОМЕР_7, реєстраційний № НОМЕР_1; автомобіль КАМАЗ 55111, 1990 року випуску, зелений, № двигунаНОМЕР_9, № шасі НОМЕР_10, реєстраційний № НОМЕР_2; причіп ГКБ 819, 1990 року випуску, синій, № шасі НОМЕР_12, реєстраційний № НОМЕР_3; автомобіль ГАЗ 53А, 1979 року випуску, синій, № шасі НОМЕР_14, реєстраційний № НОМЕР_4; причіп СзАП 8527, 1991 року випуску, зелений, реєстраційний № НОМЕР_16.

Ухвалами Господарського суду Волинської області від 17 січня та 8 квітня 2015 року до участі у справі третіми особами залучені відділ державної виконавчої служби Ківерцівського районного управління юстиції Волинської області, відділ державної виконавчої служби Горохівського районного управління юстиції Волинської області; іншим відповідачем - управління Пенсійного фонду України в Ківерцівському районі Волинської області.

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Ківерцівському районі Волинської області та управління Пенсійного фонду України в Ківерцівському районі Волинської області позов не визнали, мотивуючи тим, що спірні транспортні засоби не зареєстровані за приватно-орендним сільськогосподарським підприємством "Україна" в органах, що здійснюють реєстрацію транспортних засобів.

Сільськогосподарський виробничий кооператив "Мрія" позов визнав.

Рішенням Господарського суду Волинської області 3 червня 2015 року позов задоволено.

Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 8 вересня 2015 року (судді В. Грязнов, О. Мельник, О. Крейбух) рішення скасовано та в позові відмовлено з мотивів безпідставності вимог.

Приватно-орендне сільськогосподарське підприємство "Україна" просить постанову скасувати з підстав неправильного застосування апеляційним господарським судом статей 16 316 321 328 392 Цивільного кодексу України, статей 33, 43 Господарського процесуального кодексу України та залишити в силі рішення.

Сільськогосподарський виробничий кооператив "Мрія"доводи касаційної скарги підтримав.

Інші сторони право на подання відзиву на касаційну скаргу не використали.

Колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Господарськими судами встановлено, що сільськогосподарський виробничий кооператив "Мрія" створено 5 серпня 1992 року шляхом реорганізації колективного сільськогосподарського підприємства "Мрія". На загальних зборах членів кооперативу, оформлених протоколами від 13 лютого № 1 та від 3 березня 2011 року № 2, вирішено продати майно. Приватно-орендне сільськогосподарське підприємство "Україна" (комітент) та ОСОБА_2 1 березня 2011 року уклали договір комісії, відповідно до умов якого комісіонер зобов'язався укласти від свого імені та за рахунок комітента договори купівлі-продажу майнових паїв (часток), належних колишнім працівникам сільськогосподарського виробничого кооперативу "Мрія" та передати все отримане комітентові. На виконання умов цього договору ОСОБА_2 (покупець) та власники майнових паїв сільськогосподарського виробничого кооперативу "Мрія" (продавці) уклали 29 березня 2011 року низку договорів купівлі-продажу майнового паю, за умовами яких продавець (власник майнового паю) продавав, а покупець купував майновий пай, засвідчений свідоцтвом про право власності на пай члена колективного сільськогосподарського кооперативу "Мрія". Зобов'язання з оплати паїв за даними договорами купівлі-продажу покупець виконав. На загальних зборах сільськогосподарського виробничого кооперативу "Мрія", оформлених протоколом від 5 квітня 2013 року № 4, вирішено виділити приватно-орендному сільськогосподарському підприємству "Україна" у натурі майно пайового фонду кооперативу. У цей же день Покащівська сільська рада Ківецівського району Волинської області видала приватно-орендному сільськогосподарському підприємству "Україна" свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серії ВЛ № 284526, згідно з яким особа є власником майнового паю у майновому фонді сільськогосподарського виробничого кооперативу "Мрія" у розмірі 2 183 038 грн, що складає 62, 8 відсотка пайового фонду сільськогосподарського виробничого кооперативу "Мрія".

Державним виконавцем Горохівського відділу державної виконавчої служби винесено постанову від 23 жовтня 2014 року про відкриття виконавчого провадження № НОМЕР_17 з виконання постанови Ківерцівського відділу державної виконавчої служби від 13 жовтня 2014 року № 42836072 і проведення опису та арешту транспортних засобів боржника сільськогосподарського виробничого кооперативу "Мрія", а саме: автомобіля Камаз 55111, 1990 року випуску, зеленого кольору, № двигуна НОМЕР_9, № шасі НОМЕР_10, реєстраційний № НОМЕР_5 та причепа ГКБ 819, 1990 року випуску, синього кольору, № шасі НОМЕР_12, реєстраційний № НОМЕР_6.

Позивач звернувся до суду з вимогою визнати за ним право власності на транспортні засоби та причепи, а саме: автомобіль ВАЗ 21047, 2004 року випуску, червоний, № двигуна НОМЕР_8, № кузова НОМЕР_7, реєстраційний № НОМЕР_1; автомобіль Камаз 55111, 1990 року випуску, зелений, № двигуна НОМЕР_9, № шасі НОМЕР_10, реєстраційний НОМЕР_11; причіп ГКБ 819, 1990 року випуску, синій, № шасі НОМЕР_12, реєстраційний НОМЕР_13; автомобіль ГАЗ 53А, 1979 року випуску, синій, № шасі НОМЕР_14, реєстраційний НОМЕР_15; причіп СзАП 8527, 1991 року випуску, зелений, реєстраційний № НОМЕР_16.

Позов обґрунтований як положеннями Закону України "Про виконавче провадження", так і загальними положеннями про право власності.

Задовольняючи позовні вимоги, господарський суд виходив з того, що позивач викупив майнові паї у членів кооперативу, які потім було виділено в натурі. Майнові частки, до складу яких входить спірне майно, були відокремлені, а отже спірне майно належить на праві власності позивачеві, на яке не може бути накладено арешт у виконавчому провадженні стосовно іншої особи - сільськогосподарського виробничого кооперативу "Мрія"; відсутність у позивача державної реєстрації на транспортні засоби не свідчить про відсутність права власності на спірне майно.

Апеляційний господарський суд з таким висновком не погодився.

Відповідно до частини 1 статті 60 Закону України "Про виконавче провадження" особа, яка вважає, що майно, на яке накладено арешт, належить їй, а не боржникові, може звернутися до суду з позовом про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту.

Виконавче провадження з виконання постанови Ківерцівського відділу державної виконавчої служби від 13 жовтня 2014 року № 42836072, у межах якого було накладено арешт на транспортні засоби сільськогосподарського виробничого кооперативу "Мрія" , а саме: автомобіль Камаз 55111, 1990 року випуску, зеленого кольору, № двигуна НОМЕР_9, № шасі НОМЕР_10, реєстраційний № НОМЕР_5 та причеп ГКБ 819, 1990 року випуску, синього кольору, № шасі НОМЕР_12, реєстраційний № НОМЕР_6№ НОМЕР_17 було закінчене 27 листопада 2014 року з підстав відсутності майна у боржника, припинена чинність арешту майна та скасовані інші заходи примусового виконання рішення.

За правилами статті 392 Цивільного кодексу України власник вправі пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право не визнається або оспорюється іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності.

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Ківерцівському районі Волинської області вважає, що не є належним відповідачем і може бути залучена до участі у справі третьою особою на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, оскільки її правовий інтерес обумовлений правами стягувача у виконавчому провадженні за постановою Волинського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2014 року про стягнення з сільськогосподарського виробничого кооперативу "Мрія" 216 178 грн 75 коп. Також відсутні докази оспорювання права позивача іншими відповідачами.

Частиною 1 статті 316 цивільного кодексу України визначено, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.(стаття 321 Цивільного кодексу України). Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (статті 328 Цивільного кодексу України).

З пайового фонду сільськогосподарського виробничого кооперативу "Мрія" позивачу в натурі було виділено в якості паю певне рухоме і нерухоме майно, частка якого визначена в сумі 2 183 038 грн та становить 62, 8 відсотка від загального пайового фонду кооперативу.

Подані господарському суду докази не доводять фактів придбавання позивачем транспортних засобів із зазначеними в позовній заяві індивідуальними ознаками і свідчать про їхню державну реєстрацію сільськогосподарським виробничим кооперативом "Мрія".

За обставин не доведення позивачем позовних вимог, апеляційний господарський суд дійшов обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позову.

Керуючись статтями 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ: Постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 8 вересня 2015 року у справі № 903/29/15 залишити без змін, а касаційну скаргу приватно-орендного сільськогосподарського підприємства "Україна" без задоволення.

Головуючий, суддя І. М. Васищак Суддя В. В. Палій Суддя В. І. Студенець

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст