Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КГС ВП від 24.07.2019 року у справі №903/888/18 Ухвала КГС ВП від 24.07.2019 року у справі №903/88...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КГС ВП від 24.07.2019 року у справі №903/888/18



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2019 року

м. Київ

Справа № 903/888/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Случ О. В. - головуючий, Волковицька Н. О, Могил С. К.,

за участю секретаря судового засідання - Мазуренко М. В.

за участю представників:

позивача - не з'явилися

відповідача - Олейніков О. В., Парфенюк А. С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Державного комунального підприємства "Луцьктепло"

на рішення Господарського суду Волинської області від 26.02.2019 (суддя Якушева І. О.)

і постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 19.06.2019 (головуючий - Дужич С. П., судді Саврій В. А., Миханюк М. В. )

у справі № 903/888/18

за позовом Державної екологічної інспекції у Волинській області

до Державного комунального підприємства "Луцьктепло"

про стягнення 7 253 886,05 грн,

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1.30.11.2018 Державна екологічна інспекція у Волинській області (далі - Інспекція) звернулась до Господарського суду Волинської області із позовною заявою до Державного комунального підприємства "Луцьктепло" (далі - ДКП "Луцьктепло") про стягнення 7 253 886,05 грн шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

2. Позов аргументовано тим, що під час проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ДКП "Луцьктепло" виявлено порушення статей 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", яке полягало в тому, що ДКП "Луцьктепло" порушувало порядок здійснення викиду забруднюючих речовин в атмосферу без дозволу спеціального уповноваженого органу виконавчої влади під час експлуатації котлоагрегата КВТМ-100, котельні в м. Луцьку, по вул. Карбишева, 2, що спричинило державі шкоду в розмір 7 253 886,05 грн.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

3. Рішенням Господарського суду Волинської області від 26.02.2019, залишеним без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від
19.06.2019, позовні вимоги задоволено повністю, стягнуто з ДКП "Луцьктепло" на користь Інспекції 7 253 886,05 грн шкоди; 108 808,30 грн судового збору.

4. Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що ДКП "Луцьктепло" перед початком використання отриманої ним в оренду котельні, яка є джерелом забруднення атмосферного повітря, повинен був отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин. З матеріалів перевірки Державної екологічної інспекції у Волинській області вбачається, що у ДКП "Луцьктепло" відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Суди попередніх інстанцій встановили, що ГМ-5- і КВГМ-100 - відносяться до машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а тому перед їх використанням ДКП "Луцьктепло" необхідно було отримати дозвіл, як це передбачено частиною 4 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

5. Суд апеляційної інстанції відхилив посилання ДКП "Луцьктепло" на те, що ним використовувався дозвіл від 23.12.2016 №710100000-241, наданий Товариству з обмеженою відповідальністю "Західна теплоенергетична група" (далі - ТОВ "Західна ТЕГ"), попереднього орендаря, який до цього здійснював господарську діяльність на котельні, дозвіл був чинний, а об'єкт оренди і спосіб його використання не змінювався, оскільки за приписами частини 4 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" від орендаря чи іншого користувача не вимагається отримання документа дозвільного характеру на використання експлуатацію приміщень та обладнання, переданого на підставі оренди у тимчасове користування, за умови збереження виду діяльності і стану цих приміщень та обладнання, крім потенційно небезпечних об'єктів та в разі експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

6. Суд апеляційної інстанції погодився з висновком місцевого господарського суду, що дії відповідача по забрудненню атмосферного повітря без відповідного дозволу є протиправними, вчинені з його вини, а тому позовні вимоги щодо стягнення шкоди підлягають задоволенню.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

7. ДКП "Луцьктепло", посилаючись на неправильне застосування попередніми судовими інстанціями норм матеріального права, а саме неправильне тлумачення закону, подав касаційну скаргу, в якій просить суд касаційної інстанції скасувати рішення Господарського суду Волинської області від 26.02.2019 та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 19.06.2019 у справі №903/888/18, і ухвалити нове рішення, яким у позові відмовити.

АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу (узагальнено)

8. Суди попередніх інстанцій допустили неправильне тлумачення норми статті 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", оскільки дозвіл на викиди стаціонарними джерелами був наявний на час оренди котельні ДКП "Луцьктепло".

9. Суд апеляційної інстанції неправильно тлумачить абзац перший частини 4 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", оскільки ця норма не містить припису отримання документів дозвільного характеру орендарем незалежно від будь-яких обставин, на думку скаржника, у наведеній нормі міститься висновок про необхідність отримання документа дозвільного характеру у разі, якщо такий дозвіл відсутній взагалі на стаціонарне джерело.

Дозвіл на викиди видаються суб'єкту господарювання, об'єкт якого відповідно до законодавства належить до певної групи, про що зазначено у пункті 3 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 № 302, норма якого прямо вказує на обов'язок отримати дозвіл саме суб'єкту, якому належить об'єкт. Отже, частина 4 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" зобов'язує орендаря отримати дозвіл на викиди лише у тому випадку, якщо такий дозвіл не було видано суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до відповідної групи. На стаціонарний об'єкт - котельню, яка належить ТОВ "Захід-ТЕГ" (попередній орендар), видано дозвіл на викиди від
23.12.2016 № 710100000-241 терміном до 23.12.2023. Тобто, дозвіл видано особі, якій належить котельня, відповідно до вимог Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" та Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 № 302. У випадку якщо б такого дозволу не було, то обов'язок його отримання покладався б на орендаря обладнання.

10. Суди попередніх інстанцій визначили розмір збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, на підставі Методики, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 № 639, підпункт 2.1.2 якої застосовується за умови відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

11. Суд першої інстанції необґрунтовано послався на правову позицію, викладену у постановах Верховного Суду від 20.02.2018 у справі № 910/5858/17, від 22.05.2018 у справі № 910/15305/17, від 10.07.2018 у справі № 904/12434/16, у справі № 904/10536/16, оскільки правова позиція, викладена у вказаних постановах, не є аналогічною - у всіх вказаних спорах відсутній дозвіл на викиди взагалі. У той час як у ДКП "Луцьктепло" наявний діючий дозвіл на викиди стаціонарним джерелом - котельнею, що використовується ДКП "Луцьктепло".

Позиція позивача, викладена у відзиві на касаційну скаргу

12. У відзиві на касаційну скаргу Інспекція заперечує проти доводів скаржника, зазначаючи про законність та обґрунтованість оскаржуваних судових рішень, і просить: касаційну скаргу ДКП "Луцьктепло" залишити без задоволення; рішення Господарського суду Волинської області від 26.02.2019 та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 19.06.2019 у справі №903/888/18 залишити без змін. Посилається на те, що згідно із законодавством у разі експлуатації потенційно небезпечних об'єктів та машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки орендарю або іншому користувачу необхідно отримувати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

13. Відповідно до пункту 2.2.1 Статуту ДКП "Луцьктепло", затвердженого рішенням Луцької міської ради від 30.01.2019 № 52/94, одним із основних видів діяльності підприємства є виробництво теплової енергії, транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами постачання теплової енергії, в тому числі виробленої на когенераційних установках з використанням нетрадиційних або поновлювальних джерел енергії.

14.27.10.2016 рішенням Луцької міської ради №14/29 "Про надання дозволу на укладення договору оренди" ДКП "Луцьктепло" надано дозвіл на укладення з Товариством з обмеженою відповідальністю "Тепло-Енерго-Центр" (далі - ТОВ "Тепло-Енерго-Центр") договору оренди окремого індивідуально-визначеного рухомого та нерухомого майна.

15.05.12.2016 між ДКП "Луцьктепло" як орендарем і ТОВ "Тепло-Енерго-Центр" як орендодавцем укладено договір оренди № 100 (далі - Договір оренди), за умовами якого ТОВ "Тепло-Енерго-Центр" передало, а ДКП "Луцьктепло" прийняло у строкове платне користування окреме індивідуально визначене рухоме та нерухоме майно, розташоване за адресами: Волинська область, м. Луцьк, вул. Карбишева, 2 та Волинська область, м. Луцьк, вул. Героїв УПА, 83а, що належить на праві власності та перебуває на балансі ТОВ "Тепло-Енерго-Центр".

16.27.12.2016, ДКП "Луцьктепло" направило Управлінню екології та природних ресурсів Волинської ОДА лист №6024/10, в якому просило проінформувати про можливість та особливості використання в роботі виданого ТОВ "Захід-ТЕГ" існуючого дозволу на викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря стаціонарним джерелом викиду - котельні по вул. Карбишева, 2а, та повідомити порядок нарахування та сплати платежів за забруднення.

17.03.01.2017 Управління екології та природних ресурсів Волинської ОДА повідомило листом №1/115/2-17, що ТОВ "Захід-ТЕГ" відноситься до об'єктів першої групи та дозвіл був виданий Мінприроди України, тому рекомендовано ДКП "Луцьктепло" звернутися за роз'ясненнями щодо отримання відповідного дозволу до Мінприроди України, а питання щодо порядку нарахування і сплати платежів за забруднення навколишнього природного середовища висвітлені у розділі VII Податкового кодексу України.

18. Відповідно до акта приймання-передачі майна в оренду за Договором оренди ДКП "Луцьктепло" прийняло в оренду для здійснення господарської діяльності з виробництва теплової енергії котельню, яка розташована в м. Луцьку, по вул. Карбишева, з одним котлом типу ГМ50-14 за № 5 та двома котлами КВГМ-100 за № 2 та № 3.

19.12.01.2017 ДКП "Луцьктепло", керуючись рекомендаціями Управління екології та природних ресурсів Волинської ОДА, звернулось до Мінприроди України за роз'ясненнями щодо можливості використання у роботі уже існуючого дозволу на викиди забруднюючих речовин, який виданий ТОВ "Захід-ТЕГ".

20.10.02.2017 Департамент екологічної безпеки Міністерства екології та природних ресурсів України листом №7/579-17 повідомив ДКП "Луцьктепло", що згідно з частиною 4 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" у разі надання на підставі договору оренди чи інших договорів у тимчасове користування приміщень та обладнання за умови збереження виду діяльності і стану цих приміщень та обладнання від орендаря або іншого користувача не вимагається отримання документа дозвільного характеру на їх використання крім потенційно небезпечних об'єктів та в разі експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, якщо інше не встановлено законом.

21.05.07.2017 між ДКП "Луцьктепло" як замовником і ПП "Госпрозрахунковий центр науково-технічних послуг" як виконавцем укладено договір № 30/17 на виготовлення проектної документації (науково-технічної продукції) для отримання дозволу на викиди від стаціонарних джерел забруднення: котельні, розташованої у м. Луцьк, вул. Карбишева, 2, та інших джерел забруднення, дозволи яких закінчуються
21.12.2017.

22.28.08.2017 наказом Інспекції №210 було вирішено в термін з 01 по 29.09.2017 провести планові перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів на 2017 року рік в частині дотримання вимог Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Закону України "Про охорону атмосферного повітря", Закону України "Про відходи ", Закону України "Про рослинний світ", Закону України "Про тваринний світ", Земельного та Водного кодексів України Лісового кодексу України, Закону України "Про екологічну експертизу", Закону України "Про мисливське господарство та полювання", Закону України "Про природно-заповідний фонд України" на підприємствах, установах та організаціях області, незалежно від форм власності, а також приватних підприємців області.

23.04.09.2017 Інспекцією було видано направлення № 649 на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ДКП "Луцьктепло".

24. З 18 по 22 вересня 2017 року Інспекцією було проведено перевірку на відповідність дотримання вимог природоохоронного законодавства ДКП "Луцьктепло", за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони водних ресурсів, атмосферного повітря і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.

25.20.09.2017 Інспекція склала протокол № 001190 про адміністративне правопорушення ДКП "Луцьктепло" про порушення відповідачем порядку здійснення викиду забруднюючих речовин в атмосферу та експлуатування котлоагрегату КВТМ-100, котельні в м. Луцьку по вул. Карбишева, 2 без дозволу спеціального уповноваженого органу виконавчої влади, що є порушенням статей 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".

26.22.09.2017 щодо директора ДКП "Луцьктепло" було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №000553 у вигляді штрафу у розмірі 272
грн
, який був сплачений 11.10.2017 (копія платіжного доручення №350 від
11.10.2017).

27.25.09.2017 Інспекція винесла припис № 000937, відповідно до якого зобов'язано ДКП "Луцьктепло" отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел забруднення котельні в м. Луцьк, вул.

Карбишева, 2. Також, було зобов'язано ДКП "Луцьктепло" надати довідку про кількість використаного газу з часу оренди котельні та її експлуатації до часу отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферу від стаціонарних джерел забруднення вул. Карбишева, 2 в м. Луцьк або час роботи котельні за цей період; було зобов'язано отримати документи, підтверджуючі право користування земельними ділянками в. м. Луцьку по вул. Карбишева, 2, Ранкова, 20. Встановлено термін виконання до 31.12.2017 (отримано 27.09.2017).

28.12.10.2017 у газеті "Луцький Замок" ( № 38) ДКП "Луцьктепло" оголошує про намір отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин від стаціонарних джерел об'єктів, що розташовані на виробничому майданчику за адресою: м. Луцьк, вул.

Карбишева, 2.

29.08.11.2017 ДКП "Луцьктепло" звернулось до Міністерства екології та природних ресурсів України із заявою № 5168/10 для отримання дозволу на викиди.

30.09.01.2018 Міністерство екології та природних ресурсів України видало ДКП "Луцьктепло" дозвіл № 0710100000-00325 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами з терміном дії - 7 років.

31. За період до отримання дозволу ДКП "Луцьктепло" платіжними дорученнями здійснило оплату платежів за забруднення навколишнього природного середовища викидами в атмосферу від стаціонарних джерел викиду котельні по вул. Карбишева, 2, (екологічний податок), а саме: - в 1-му кварталі 2017 року на суму 90 580,18
грн
, - в 2-му кварталі на суму 22 540,45 грн; - в 3-му на суму 12 554,29 грн; - в 4-му на суму 68 740,76 грн, а всього на загальну суму 194 415,68 грн.

32.15.02.2018 Інспекція отримала лист № 659/10, в якому ДКП "Луцьктепло" повідомило про отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами котельні по вул. Карбишева, 2.

33.27.04.2018 ДКП "Луцьктепло" направив до Інспекції довідку про кількість використаного газу з часу отримання котельні в оренду до часу отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферу від стаціонарних джерел забруднення.

34.05.07.2018 Інспекція звернулась до ДКП "Луцьктепло" із претензією на суму 7 253 8 86,05 грн з вимогою погасити збитки, заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря при викидах без дозволу та наявності вимірів ДКП "Луцьктепло", до якої було додано розрахунок суми збитків проведених на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 N 639 (далі - Методика).

35.20.07.2018 листом № 2686/08 ДКП "Луцьктепло" повідомило начальника Інспекції про безпідставність вимоги щодо сплати 7 253 8 86,05 грн шкоди, зазначаючи про те, що підприємство, на період з моменту оформлення оренди на котельню по вул.

Карбишева, 2 здійснювало господарську діяльністю за дозволом, наданим ТОВ "Захід-ТЕГ" та проводило дії для отримання власного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, вчасно сплачуючи екологічний податок.

36.30.11.2018 у зв'язку з тим, що ДКП "Луцьктепло" добровільно коштів не перерахувало, Інспекція звернулася до Господарського суду Волинської області з позовом до ДКП "Луцьктепло" про стягнення з 7 253 886,05 грн шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Оцінка аргументів учасників справи і висновків попередніх судових інстанцій

37. Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" підприємства, установи, організації та громадяни-суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин.

38. За приписами частини 6 статті 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого, зокрема, суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

39. Згідно зі статтями 33,34 "Про охорону атмосферного повітря" особи, винні, зокрема, у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону, несуть відповідальність згідно з законом. Шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

40. Єдиний механізм проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами встановлений Порядком проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 № 302 (далі - Порядок № 302).

Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам - підприємцям (далі - суб'єкт господарювання) експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну (пункт 2 Порядку № 302).

Дозвіл видається безоплатно на строк не менш як п'ять років: суб'єкту господарювання, об'єкт якого відповідно до законодавства належить до першої групи, - Мінприроди за погодженням з Держсанепідслужбою; суб'єкту господарювання, об'єкт якого відповідно до законодавства належить до другої або третьої групи, - обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища через дозвільні центри за погодженням з територіальними органами Держсанепідслужби (пункт 3 Порядку № 302).

41. Відповідно до частини 4 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" у разі надання на підставі договору оренди чи інших договорів у тимчасове користування приміщень та обладнання за умови збереження виду діяльності і стану цих приміщень та обладнання від орендаря чи іншого користувача не вимагається отримання документа дозвільного характеру на їх використання (експлуатацію), крім потенційно небезпечних об'єктів та в разі експлуатації машин, механізмів, устаткування (далі - устаткування) підвищеної небезпеки, якщо інше не встановлено законом.

42. Постановою Кабінету Міністрів України від 28.08.2013 № 808 (чинною на час виникнення спірних правовідносин) затверджений Перелік видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, згідно з пунктом 1 якого у сфері теплової енергетики такими об'єктами є теплові електростанції (ТЕС, ТЕЦ); устаткування для виробництва електроенергії, пари і гарячої води тепловою потужністю 200 кВт і більше з використанням органічного палива.

43. Пунктом 9 додатку 3 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від
26.10.2011 № 1107, (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що до переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки відносяться парові котли та водогрійні котли теплопотужністю понад 0,1 МВт.

44. Суди попередніх інстанцій встановили, що ДКП "Луцьктепло" на підставі Договору оренди з 05.12.2016 є орендарем котельні, яка розташована по вул.

Карбишева в місті Луцьк та обладнана одним котлом типу ГМ50-14 та двома котлами типу КВГМ-100, та використовує її в своїй господарської діяльності для виробництва теплової енергії. Дана котельня є стаціонарним джерелом забруднення атмосферного повітря. Також судами попередніх інстанцій встановлено, що за технічними характеристиками котли ГМ-50 і КВГМ-100 відносяться до машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а тому перед їх використанням ДКП "Луцьктепло" необхідно було отримати дозвіл, як це визначено частиною 4 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

45. За таких обставин, колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про необґрунтованість доводів скаржника про відсутність підстав для притягнення ДКП "Луцьктепло" до відповідальності, передбаченої статтею 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", за наявності дозволу від 23.12.2016 №710100000-241, наданого попередньому орендарю - ТОВ "Західна ТЕГ". При цьому колегія суддів касаційної інстанції зазначає про неправильне тлумачення скаржником частини 4 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", оскільки ані пункт 3 Порядку № 302, ані частина 4 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" не містять положень про обов'язок отримання дозволу лише суб'єктом, якому належить об'єкт, з якого надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші. Як вбачається з положень пункту 3 Порядку № 302, до суб'єктів господарювання відносяться підприємства, установи, організації та громадяни - підприємці, які експлуатують відповідні об'єкти, а частиною 4 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" встановлено обов'язок орендаря (іншого користувача) отримати документ дозвільного характеру на використання (експлуатацію) потенційно небезпечних об'єктів, а також у разі експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, без визначення умов щодо отримання або неотримання такого дозволу суб'єктом господарювання, якому належить таке устаткування. Разом з тим, відповідач не зазначає, чому він вважає попереднього орендаря ТОВ "Захід-ТЕГ" суб'єктом господарювання, якому належить стаціонарний об'єкт, у той час як з Договору оренди вбачається, що орендодавцем зазначеного об'єкта є ТОВ "Тепло-Енерго-Центр". Також відповідачем не наведено винятків, з якими у абзаці першому частини 4 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" пов'язується можливість неотримання орендарем документа дозвільного характеру, зокрема, на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

46. Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачем доведено факт порушення відповідачем законодавства у сфері охорони атмосферного повітря: здійснення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами без отримання відповідного дозволу, що підтверджується матеріалами справи і не спростовано відповідачем, тому він зобов'язаний відшкодувати збитки, завдані державі внаслідок порушення законодавства про охорону атмосферного повітря в повному обсязі. Перевіривши розрахунок збитків у розмірі 7 253 886,05 грн, суди попередніх інстанцій дійшли висновку про те, що його здійснено позивачем з дотриманням вимог Методики, скаржник в касаційній скарзі не посилався на неправильність розрахунку визначеної позивачем шкоди, заподіяної внаслідок порушення ним законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

47. Відповідно до статей 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену статей 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

48. Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.

Відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Підставою деліктної відповідальності є протиправне шкідливе винне діяння особи, яка заподіяла шкоду. Для відшкодування заподіяної шкоди необхідно довести такі факти, як неправомірність поведінки особи, вина заподіювача шкоди, наявність шкоди, причинний зв'язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою.

У деліктних правовідносинах саме на позивача покладається обов'язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяною шкодою. У свою чергу, відповідач повинен довести, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди.

49. Суди попередніх інстанцій, повно та всебічно дослідивши обставини справи, перевіривши їх поданими учасниками справи доказами, яким надали необхідну оцінку, з дотриманням наведених норм права, а також встановивши, що ДКП "Луцьктепло" порушені вимоги природоохоронного законодавства під час здійснення господарської діяльності, що підтверджено актом перевірки Інспекції, приписом, постановою про накладення адміністративного стягнення та не спростовано відповідачем належними і допустимим доказами, та що в діях відповідача наявний склад цивільного правопорушення, - дійшли правомірного висновку про наявність підстав для стягнення шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

50. Згідно з частиною 1 статті 300 ГПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

51. За змістом пункту 1 частини 1 статті 308 ГПК України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої інстанції та апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.

52. Звертаючись із касаційною скаргою, відповідач не спростував висновків попередніх судових інстанцій та не довів неправильного застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що призвело би до ухвалення незаконного по суті рішення.

53. За таких обставин касаційна інстанція вважає за необхідне касаційну скаргу ДКП "Луцьктепло" залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Волинської області від 26.02.2019 та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 19.06.2019 у справі № 903/888/18 - без змін.

Розподіл судових витрат

54. Оскільки суд відмовляє у задоволенні касаційної скарги та залишає без змін оскаржувані судові рішення, відповідно до статті 129 ГПК України судові витрати необхідно покласти на скаржника.

Керуючись статтями 300, 301, 308, 309, 314, 315, 317 ГПК України, Суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Державного комунального підприємства "Луцьктепло" залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду Волинської області від 26.02.2019 і постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 19.06.2019 у справі № 903/888/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий О. В. Случ

Судді Н. О. Волковицька

С. К. Могил
logo