Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 18.06.2018 року у справі №804/15123/15 Ухвала КАС ВП від 18.06.2018 року у справі №804/15...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 18.06.2018 року у справі №804/15123/15

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 червня 2018 року

м.Київ

справа №804/15123/15

адміністративне провадження №К/9901/12556/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

Головуючої судді - Желтобрюх І.Л.,

суддів: Білоуса О.В., Стрелець Т.Г.

розглянувши у письмовому провадженні касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2016 року (судді: Чумак С.Ю., Гімон М.М., Юрко І.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ДМС України в Дніпропетровській області), в якому просив визнати неправомірними дії відповідача щодо стягнення з нього 348,15 грн - як плати вартості закордонного паспорту з безконтактним електронним носієм; 89,00 грн - як плати за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон; 43,32 грн - за проведену доплату за оформлення біометричного закордонного паспорту та послуги банку за проведення зазначених платежів в розмірі 15,00 грн, а також дії щодо відмови у поверненні зазначених вище сум як зайво сплачених коштів, та зобов'язати відповідача вчинити дії щодо їх повернення.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 2 листопада 2015 року адміністративний позов задоволено частково: визнано неправомірними дії відповідача щодо стягнення з ОСОБА_1 391,47 грн - як плати вартості закордонного паспорту з безконтактним електронним носієм та 89 грн - як плати за оформлення та видачу паспорту громадянина України для виїзду за кордон; визнано неправомірними дії відповідача щодо відмови у поверненні зазначених сум та зобов'язано відповідача вчинити дії щодо їх повернення ОСОБА_1 В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2016 року скасовано постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 2 листопада 2015 року в частині задоволення позовних вимог та ухвалено в цій частині нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанцій позивач звернувся з касаційною скаргою, у якій просив скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову суду першої інстанції. В обґрунтування вимог касаційної скарги посилається на те, що судами неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, а висновки, викладені в оскаржуваних рішеннях, не відповідають обставинам справи.

Відзив на касаційну скаргу до суду не надходив.

Переглянувши судові рішення в межах касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Судами попередніх інстанцій було встановлено, що 8 квітня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Заводського РВ у м. Дніпродзержинську ГУ ДМС України в Дніпропетровській області із заявою щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Одночасно позивачем подано заяву про надання платних послуг з оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон ( у термін 10 днів) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання» від 04.06.2007 № 795 (далі - Постанова № 795), з розміром плати 348,15 грн.

Того ж дня позивачем сплачено 348,15 грн. На рахунок ГУ ДМС України у Дніпропетровській області як плату за оформлення закордонного паспорту з безконтактним електронним носієм та 89 гривень на рахунок ТОВ «АГЕМА ГРУП» як плату за надання інформаційних послуг.

10 квітня 2016 року позивачем на рахунок ГУ ДМС України у Дніпропетровській області доплачено 43,32 грн за оформлення закордонного паспорту з безконтактним електронним носієм.

В травні 2015 року позивачем отримано біометричний закордонний паспорт.

14 серпня 2015 року позивач звернувся до відповідача з вимогою про повернення зайво сплачених коштів. В зазначеній вимозі ОСОБА_1 наполягав, що він був змушений за вимогою відповідача сплатити зайві кошти у розмірі 348,15 грн. - як оплату вартості закордонного паспорту з безконтактним електронним носієм; 89,00 грн. - як оплату за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон; 43,32 грн. - як доплату за оформлення біометричного закордонного паспорту та послуги банку за проведення зазначених платежів в розмірі 15,00 грн., що не відповідає вимогам закону.

Листом від 01.09.2015 ГУ ДМС України в Дніпропетровській області відмовило позивачу в поверненні вказаних коштів як зайво сплачених та повідомило, що адміністративна послуга з оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон передбачає видачу бланка, за що її замовник сплачує 391,47 грн., з яких: 87,15 грн. - плата за надання адміністративної послуги; 304,32 грн. - оплата витрат, пов'язаних з придбанням бланкової продукції з електронним чипом, 170 грн. - державне мито.

Приймаючи рішення про часткове задоволення адміністративного позову суд першої інстанції, виходив з того, що оскільки кошти за оформлення та видачу ОСОБА_1 паспорта громадянина України для виїзду за кордон стягнуті відповідачем протиправно, а тому такі кошти підлягають поверненню, окрім 15 грн, які були сплачені позивачем за послуги банку.

Скасовуючи постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції дійшов протилежного висновку, вказавши, що сплачені кошти в примусовому порядку з позивача не стягувались, а плата була здійснена ним добровільно, послуги отримані в повному обсязі, а отже правові підстави для повернення зайво сплачених коштів за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон відсутні.

Колегія суддів Верховного Суду погоджується з таким висновком суду апеляційної інстанції, з огляду на наступне.

За приписами статті 7 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» правила оформлення і видачі паспортів, їх тимчасового затримання та вилучення визначаються відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України і підлягають опублікуванню.

Відповідно до п. 22 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 152 від 07.05.2014 (далі - Порядок), для оформлення паспорта для виїзду за кордон особа подає:

1) заяву-анкету;

2) паспорт громадянина України (для осіб, що досягли шістнадцятирічного віку та постійно проживають в Україні);

3) свідоцтво про народження (у разі оформлення вперше паспорта для виїзду за кордон особі, що не досягла шістнадцятирічного віку);

4) відповідні документи, що підтверджують здійснення встановлених законодавством платежів, або оригінал і копію документа про звільнення від таких платежів;

5) заяву про відмову від внесення інформації (у тому числі відцифрованих відбитків пальців рук) до безконтактного електронного носія, що імплантований до паспорта для виїзду за кордон (у разі потреби). У разі оформлення паспорта особі, яка не досягла шістнадцятирічного віку, таку заяву від її імені подають батьки (якщо батьки не перебувають у шлюбі, - той з батьків, з ким проживає особа), усиновлювачі, опікуни, піклувальники або інші представники чи представники закладів, які виконують функції опікунів чи піклувальників над цією особою. Заява від другого з батьків не вимагається, якщо він є іноземцем або особою без громадянства;

6) у разі оформлення паспорта особі, що не досягла дванадцятирічного віку, або особі, яка не може пересуватись самостійно у зв'язку із тривалим розладом здоров'я, що підтверджується відповідною довідкою лікувального закладу, може бути подано дві кольорові фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра та одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого зображення особи шляхом сканування.

Відповідно до пункту першого частини першої статті 1 Закону України «Про адміністративні послуги» (далі - Закон № 5203) адміністративна послуга - це результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків такої особи відповідно до закону.

Згідно ч. 4 ст. 9 вказаного Закону заява на отримання адміністративної послуги подається в письмовій чи усній формі.

Постановою Кабінету Міністрів України № 795 визначено перелік платних послуг, серед яких, зокрема, зазначено послугу за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, вартість якої складає 87,15 грн. (пункт 27 Переліку).

Постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1098 затверджено Порядок надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг (далі - Порядок № 1098), пунктами 2 та 3 якої передбачає, що послуги надаються за письмовою заявою фізичних або юридичних осіб із зазначенням їх прізвища, імені, по батькові (найменування), місця реєстрації/проживання (місцезнаходження) та виду послуги, а також за постановою (ухвалою) суду в цивільних та господарських справах (далі - замовники). Оплата наданих послуг здійснюється шляхом перерахування замовником коштів через банки, відділення поштового зв'язку або програмно-технічні комплекси самообслуговування. Підтвердженням оплати послуг є платіжний документ (платіжне доручення, квитанція) з відміткою банку, відділення поштового зв'язку або коду проведеної операції.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 1098 у разі надання послуги, що передбачає видачу бланка або номерного знака, розмір плати за її надання визначається з урахуванням витрат, пов'язаних з придбанням відповідної продукції. Обсяг таких витрат визначається МВС.

Правовий аналіз вищевказаних норм Закону № 5203 та Порядку № 1098 свідчить про те, що платні послуги можуть бути надані лише за заявою особи, тобто за наявності у неї бажання отримати таку послугу.

Так, в ході судового розгляду справи було встановлено, що ОСОБА_1 до підрозділу відповідача було подано заяву від 8 квітня 2015 року про надання платних послуг, а саме: з оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон у термін до 10 днів.

Вказана обставина позивачем не заперечується.

Жодних доказів того, що така заява була написана ним з дефектом волевиявлення та за відсутності бажання отримувати такі послуги позивачем суду також не надано. Отримання оплачених послуг, позивачем так само не спростовано.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що з огляду на наявність письмової згоди позивача та добровільної оплати адміністративних послуг, - підстави для визнання таких коштів зайво сплаченими та, як наслідок, для їх повернення позивачу, -відсутні.

Стосовно вимоги позивача про стягнення з відповідача коштів у розмірі 89 грн як оплати за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, суд касаційної інстанції також погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про необґрунтованість такої вимоги, виходячи з того, що вказану суму позивачем згідно квитанції №983_25 від 08.04.2015 було сплачено на користь ТОВ «АГЕМА ГРУП» (код отримувача 37320185), а не на рахунок ГУ ДМС України в Дніпропетровській області, що, відповідно, унеможливлює стягнення зазначеної суми з відповідача, оскільки вказані кошти на рахунок останнього не надходили.

Таким чином, доводи касаційної скарги висновків судів попередніх інстанцій не спростовують.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає висновок суду апеляційної інстанції обґрунтованим та таким, що відповідає нормам матеріального та процесуального права, внаслідок чого касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції без змін.

Керуючись статтями 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2016 року у справі №804/15123/15 залишити без змін, а касаційну скаргу ОСОБА_1, - без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуюча суддя: І.Л. Желтобрюх

Судді: О.В. Білоус

Т.Г. Стрелець

logo