Історія справи
Ухвала КАС ВП від 16.07.2019 року у справі №826/12529/18
ПОСТАНОВА
Іменем України
05 березня 2020 року
Київ
справа №826/12529/18
адміністративне провадження №К/9901/19001/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Білоуса О.В.,
суддів - Блажівської Н.Є., Желтобрюх І.Л.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 лютого 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 28 травня 2019 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
УСТАНОВИВ:
ПАТ «Укрнафта» (далі - Товариство) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до ГУ ДФС у Дніпропетровській області, в якому просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 3 березня 2017 року №0002941202, №0002921202 та №0002901202.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що висновки акта перевірки та прийняті на їх підставі податкові повідомлення-рішення позивач вважає протиправними, оскільки авансові внески з рентної плати за користування надрами не є грошовими зобов`язаннями, не підлягали декларуванню, а тому зобов`язання з їх сплати не можуть вважатися узгодженими та, як наслідок, бути предметом перевірки; нарахування відповідачем штрафних санкцій у випадку зміни призначення платежу та самостійного зарахування грошових коштів в рахунок погашення податкового боргу за черговістю виникнення є протиправним; спірні податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі акта перевірки, якою досліджувались обставини своєчасності сплати іншого виду податку; за червень 2014 року позивачем не порушено строк сплати податкового зобов`язання.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 лютого 2019 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 28 травня 2019 року, позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 3 березня 2017 року №0002921202 в частині застосування штрафних санкцій за порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування нафти та природного газу у розмірі 10% у сумі 81384,99 грн. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеними рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій в частині відмови в задоволенні позовних вимог, Товариство подало касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх в цій частині скасувати, а позов задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши судові рішення в межах доводів і вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку про залишення касаційної скарги без задоволення.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що на підставі пп.19-1.1.2 п.19-1 ст.19-1, пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України, у порядку, визначеному п.57.1 ст.57, пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 та ст.76, п.257.5 ст.257 ПК України посадовою особою відповідача проведено камеральну перевірку з питання порушення термінів сплати узгодженої суми грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування нафти та природного газу у період липень 2014 - грудень 2016 року, результати якої оформлені актом перевірки від 10 лютого 2017 року №93/1202/00135390 (далі - акт перевірки).
Перевіркою термінів сплати узгодженого грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування нафти та природного газу встановлено порушення вимог п.57.1 ст.57, п.257.5 ст.257 ПК України в частині несвоєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування нафти по документах наведених у таблиці 1, в частині несвоєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу по документах, наведених у таблиці 2. Дані камеральної перевірки свідчать про порушення термінів сплати позивачем узгодженого грошового зобов`язання рентної плати за користування надрами для видобування нафти та природного газу у період липень 2014 - грудень 2016 року.
На підставі акту перевірки відповідачем 3 березня 2017 року винесені наступні податкові повідомлення-рішення:
- №0002921202, яким позивачу за порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування нафти та природного газу, визначеного п.257.5 ст.257, п.57.1 ст.57 та на підставі ст.126 ПК України за затримку на 24, 24, 1 календарний день сплати грошового зобов`язання у розмірі 1493049,03 грн зобов`язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 149304,90 грн;
- №0002901202, яким позивачу за порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування нафти та природного газу, визначеного п.257.5 ст.257, п.57.1 ст.57 та на підставі ст.126 ПК України за затримку на 577, 546, 530, 520, 469, 383, 383, 303, 300, 300, 293, 272, 250, 245, 245, 244, 244, 244, 190, 170, 170, 170, 170, 170, 142, 121, 92, 92, 91, 91, 62, 62, 62, 52, 52, 52, 45, 31, 31, 31 календарний день сплати грошового зобов`язання у розмірі 13357810,17 грн зобов`язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 2671562,05 грн;
- №0002941202, яким позивачу за порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування нафти та природного газу, визначеного п.257.5 ст.257, п.57.1 ст.57 та на підставі ст.126 ПК України за затримку на 587, 587, 577, 530, 469, 390, 383, 383, 383, 275, 254, 244, 231, 231, 213, 201, 190, 183, 170, 170, 170, 162, 140, 140, 140, 139, 139, 133, 133, 133, 122, 121, 103, 92, 92 календарний день сплати грошового зобов`язання у розмірі 761722,62 грн зобов`язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 152354,52 грн.
Позивач вважаючи податкові повідомлення-рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню, звернувся з цим позовом до суду.
Відмовивши у задоволенні позовних вимог в частині скасування податкових повідомлень-рішень №0002901202 та №0002941202, суди попередніх інстанцій виходили з того, що Товариством допущено несвоєчасне погашення узгоджених сум грошових зобов`язань, тобто вчинено правопорушення у розумінні ст.109 ПК України, а тому контролюючим органом правомірно застосовано до позивача штраф у розмірах, встановлених п.126.1 ст.126 ПК України.
Верховний Суд погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій і вважає їх такими, що зроблені на підставі правильно застосованих норм матеріального права та з дотриманням норм процесуального права, з огляду на наступне.
Відповідно до пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Отже, на платника податків покладено обов`язок здійснити у встановлені строки сплату узгодженого грошового зобов`язання. Не сплачене у встановлений законом строк грошове зобов`язання визначається сумою податкового боргу платника податків.
Пунктом 126.1 статті 126 ПК України визначено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Таким чином, передумовою нарахування штрафних санкцій з підстав, визначених пунктом 126.1 статті 126 ПК України, є несплата платником податків суми узгодженого податкового зобов`язання у встановлені законом строки.
Зміна строку сплати податку та збору здійснюється шляхом перенесення встановленого податковим законодавством строку сплати податку та збору або його частини на більш пізній строк. Зміна строку сплати податку здійснюється, зокрема, у формі розстрочки (підпункт 32.1, підпункт 32.2 статті 32 ПК України).
Порядок розстрочення грошових зобов`язань визначено положеннями ст.100 ПК України, згідно п.100.1 якої розстроченням, відстроченням грошових зобов`язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов`язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день прийняття контролюючим органом рішення про розстрочення, відстрочення грошових зобов`язань або податкового боргу. Якщо до складу розстроченої (відстроченої) суми входить пеня, то для розрахунку процентів береться сума за вирахуванням суми пені.
Платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов`язань або податкового боргу. Платник податків, який звертається до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов`язань, вважається таким, що узгодив суму такого грошового зобов`язання (п.100.2 ст.100 ПК України).
За вказаного правового регулювання, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що уклавши договір про розстрочення податкового боргу від 10 серпня 2015 року №10-б Товариство узгодило суму такого грошового зобов`язання.
Згідно п.100.10 ст.100 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, формує та веде у відкритому доступі Реєстр заяв про розстрочення, відстрочення грошових зобов`язань чи податкового боргу, який щодня опубліковує на своєму офіційному веб-сайті.
На реалізацію наведеної норми ПК України розроблено Порядок розстрочення (відстрочення) грошових зобов`язань (податкового боргу) платників податків, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 10 жовтня 2013 року №574 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2013 року за №1853/24385; далі - Порядок №574), відповідно до пункту 3.9 якого на розстрочені (відстрочені) грошові зобов`язання (податковий борг) пеня та штрафи не нараховуються з дати укладання (підписання) договору до закінчення строку дії договору про розстрочення (відстрочення) грошового зобов`язання (податкового боргу).
Відповідно до наведених вище положень податкового законодавства, штрафні санкції не нараховуються у разі прийняття контролюючим органом рішення про розстрочення (відстрочення) сплати грошового зобов`язання (податкового боргу) саме з дати прийняття такого рішення.
Таким чином, розстрочення є законодавчо передбаченими формами розрахунків платника з бюджетом шляхом зміни строків платежу.
1 січня 2017 року набув чинності Закон України від 21 грудня 2016 року №1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», яким доповнено пп. 75.1.1 ст. 75 ПК України другим абзацом, чим надано право податковому органу проводити камеральні перевірки з питань своєчасності сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання.
Так, згідно пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
З наведених вище положень вбачається, що відповідачу з 1 січня 2017 року надано повноваження на проведення камеральних перевірок своєчасності сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 ст.14 ПК України визначено, що грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
З огляду на зазначені положення ПК України колегія суддів Верховного Суду погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, що на момент проведення перевірки податковий орган був наділений повноваженнями проведення камеральної перевірки з цього питання.
Відповідно до пп.36.1-36.3 ст.36 ПК України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов`язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до п.46.1 ст.46 ПК України податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов`язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно п.54.1 ст.54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
За змістом ст.57 ПК України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.87.1 ст.87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.
Механізм погашення заборгованості регулюється правилами п.87.9 ст.87 ПК України, у якому встановлено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу, контролюючі органи зобов`язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов`язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до п.131.2 ст.131 ПК України передбачено, що при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов`язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені.
Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), контролюючий орган самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом.
Виходячи з аналізу вказаних правових норм ПК України, суди попередніх інстанцій обґрунтовано вказали, що законом імперативно встановлено обов`язок податкового органу здійснювати зарахування коштів, що сплачує платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків, а платнику податків встановлено заборону спрямовувати кошти на погашення грошового зобов`язання перед погашенням податкового боргу.
За змістом ст.109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до п.110.1 ст.110 ПК України платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з п.111.1 ст.111 ПК України за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються такі види юридичної відповідальності: фінансова, адміністративна, кримінальна.
За приписами п.126.1 ст.126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Отже, податкове законодавство пов`язує право податкового органу нарахувати штраф за несвоєчасну сплату узгодженого грошового зобов`язання лише із фактом такого порушення, і не залежить від способу, в який здійснювалось погашення податкового боргу.
Як встановлено судами, Товариством декларувалися податкові зобов`язання, зокрема, починаючи з серпня 2014 року, однак не проводилось їх погашення, тому, починаючи з 30 серпня 2014 року, за ним обліковується податковий борг, що виник у зв`язку із несвоєчасною сплатою узгоджених сум грошових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування нафти та природного газу.
Так, несвоєчасна сплата узгодженої суми податкового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування нафти виникла в частині несвоєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування нафти з наступних підстав:
- згідно розрахунку податкового зобов`язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (додаток 2 від 12.08.2014 №9046372882) узгоджена сума податкового зобов`язання 1003879,54 грн. з граничним терміном сплати 30.08.2014 сплачена згідно платіжного доручення від 01.12.2014 №8312 з затримкою на 92 календарних дні;
- згідно розрахунку податкового зобов`язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (додаток 2 від 22.09.2014 №9054363735) узгоджена сума податкового зобов`язання 52138,28 грн. з граничним терміном сплати 30.09.2014 сплачена згідно платіжного доручення від 01.12.2014 №8312 з затримкою на 62 календарних дні та від 30.12.2014 №9038 з затримкою 91 календарний день;
- згідно розрахунку податкового зобов`язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (додаток 2 від 22.09.2014 №9054363757) узгоджена сума податкового зобов`язання 550552,30 грн. з граничним терміном сплати 30.09.2014 сплачена згідно платіжного доручення від 31.12.2014 №6574 з затримкою на 92 календарних дні та від 30.12.2014 №9038 із затримкою 91 календарний день;
- згідно розрахунку податкового зобов`язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (додаток 2 від 20.10.2014 №9060445798) узгоджена сума податкового зобов`язання 858552,76 грн. з граничним терміном сплати 30.10.2014 сплачена згідно платіжного доручення від 31.12.2014 №6574 з затримкою на 62 календарних дні та від 31.12.2014 №9147 із затримкою 62 календарних дні;
- згідно розрахунку податкового зобов`язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (додаток 2 від 19.11.2014 №9067506650) узгоджена сума податкового зобов`язання 1043469,74 грн. з граничним терміном сплати 30.11.2014 сплачена згідно платіжного доручення від 31.12.2014 №9147 та від 31.12.2014 №9095, від 31.12.2014 №9071 з затримкою на 31 календарних дні, погашена 19.052015 зменшенням по уточнюючим розрахункам податкового зобов`язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин №9081927969, №9081927990, №9081927997, №9081927983, №9081928003;
- згідно рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) податкового богу від 10.08.2015 №10-б узгоджена сума податкового зобов`язання 832482,75 грн. з граничним терміном сплати 30.12.2014 сплачена згідно платіжних доручень від 31.08.2015 №6184 з затримкою 24 календарних дні, від 29.10.2015 №7888 з затримкою 303 календарних дні, нараховану розстрочу 31.08.2015 погашено платіжними дорученнями від 26.08.2015 №5829 та від 26.08.2015 №7410 з затримкою 244 календарних дні;
- згідно рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) податкового богу від 10.08.2015 №10-б узгоджена сума податкового зобов`язання 976731,59 грн. з граничним терміном сплати 30.01.2015 сплачена згідно платіжного доручення від 26.11.2015 №8410 з затримкою 300 календарних дні, погашено зменшенням 19.11.2015 по податковому розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 30.10.2015 №9222445796 з затримкою 293 календарних дні;
- згідно рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) податкового богу від 10.08.2015 №10-б узгоджена сума податкового зобов`язання 3531239,01 грн. з граничним терміном сплати 20.05.2015 сплачена згідно платіжних доручень від 26.11.2015 №8410 з затримкою 190 календарних дні, від 06.06.2016 №3785 з затримкою 383 календарних дні, від 06.06.2016 №3762 з затримкою 383 календарних дні, від 31.08.2016 №6209 з затримкою 469 календарних дні, від 31.10.2016 №8004 з затримкою 530 календарних дні;
- згідно рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) податкового богу від 10.08.2015 №10-б узгоджена сума податкового зобов`язання 1177079,67 грн. з граничним терміном сплати 30.05.2015 сплачена згідно платіжних доручень від 27.12.2016 №9713 з затримкою 577 календарних дні, від 31.10.2016 №8004 з затримкою 520 календарних дні;
- згідно рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) податкового богу від 10.08.2015 №10-б узгоджена сума податкового зобов`язання 114523,65 грн. з граничним терміном сплати 30.06.2015 сплачена згідно платіжного доручення від 27.12.2016 №9713 з затримкою 546 календарних дні;
- згідно рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) податкового богу від 10.08.2015 №10-б узгоджена сума податкового зобов`язання 2759274,78 грн. з граничним терміном сплати 06.10.2015 сплачена згідно платіжних доручень від 29.10.2015 №7888 з затримкою 24 календарних дні, від 26.11.2015 №8470 з затримкою 52 календарних дні, від 06.06.2016 №3785 з затримкою 245 календарних дні, погашено 19.11.2015 зменшенням по податковому розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 30.10.2015 №9222445796;
- згідно розрахунку податкового зобов`язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин додаток 2 від 07.08.2015 №9166468397 узгоджена сума податкового зобов`язання 1137185,22 грн. з граничним терміном сплати 30.09.2015 сплачена згідно платіжного доручення від 06.06.2016 №3785 з затримкою на 250 календарних дні, погашено 19.02.2016 зменшенням по податковому розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводної сировини від 26.01.2016 №9274282937;
в частині несвоєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу з наступних підстав:
- згідно розрахунку податкового зобов`язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин додаток 2 від 12.08.2014 №9046372876 узгоджена сума податкового зобов`язання 40787,26 грн. з граничним терміном сплати 30.08.2014 сплачена згідно платіжного доручення від 30.12.2014 №9039 з затримкою на 121 календарних дні, від 31.12.2014 №6576 з затримкою 122 календарних дні;
- згідно розрахунку податкового зобов`язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин додаток 2 від 22.09.2014 №9054363747 узгоджена сума податкового зобов`язання 79193,14 грн. з граничним терміном сплати 30.09.2014 сплачена згідно платіжного доручення від 31.12.2014 №9148, №6576 з затримкою на 92 календарних дні, погашено уточнюючим розрахунком податкового зобов`язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 19.05.2015 №9081928005 з затримкою 231 календарних дні;
- згідно розрахунку податкового зобов`язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин додаток 2 від 22.09.2014 №9054363773 узгоджена сума податкового зобов`язання 2845,61 грн. з граничним терміном сплати 30.09.2014 погашено уточнюючим розрахунком податкового зобов`язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 19.05.2015 №9081928005 з затримкою 231 календарних дні;
- згідно розрахунку податкового зобов`язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин додаток 2 від 19.11.2014 №9067506656 узгоджена сума податкового зобов`язання 55546,78 грн. з граничним терміном сплати 30.11.2014 погашено уточнюючим розрахунком податкового зобов`язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 19.05.2015 №9081927966, №9081927982 з затримкою 170 календарних дні;
- згідно розрахунку податкового зобов`язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин додаток 2 від 19.12.2014 №9073533840 узгоджена сума податкового зобов`язання 88565,07 грн. з граничним терміном сплати 30.12.2014 погашено уточнюючим розрахунком податкового зобов`язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 19.05.2015 №9081927982, №9081927991 та №9081927999 з затримкою 140 календарних дні;
- згідно рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) податкового богу від 10.08.2015 №10-б узгоджена сума податкового зобов`язання 14435,85 грн. з граничним терміном сплати 30.12.2014 нараховано розстрочку 31.08.2015 погашено з переплати з затримкою 244 календарних дні;
- згідно рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) податкового богу від 10.08.2015 №10-б узгоджена сума податкового зобов`язання 105660,45 грн. з граничним терміном сплати 30.01.2015 нараховано розстрочку 31.08.2015 погашено з переплати з затримкою 213 календарних дні;
- згідно рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) податкового богу від 10.08.2015 №10-б узгоджена сума податкового зобов`язання 344 794,34 грн. з граничним терміном сплати 20.05.2015 нараховано розстрочку 31.08.2015 погашено з переплати з затримкою 103 календарних дні, нараховано розстрочку 30.09.2015 погашено з переплати з затримкою 133 календарних дні.
У зв`язку із наявністю зазначеного боргу, відповідачем усі платежі, які надходили від Товариства, було направлено на погашення боргу за минулі періоди відповідно до п.87.9 ст.87 ПК України незалежно від призначення, визначеного у платіжних дорученнях.
Враховуючи встановлені обставини та норми чинного законодавства України колегія суддів погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанцій, що, позивачем допущено несвоєчасне погашення узгоджених сум грошових зобов`язань, тобто вчинено правопорушення у розумінні ст.109 ПК України, а тому контролюючим органом правомірно застосовано до позивача штраф у розмірах, встановлених п.126.1 ст.126 ПК України.
Верховним Судом сформовано правову позицію щодо можливості застосування до платника податків штрафних санкцій при виконанні контролюючим органом встановленого положеннями пункту 87.9 статті 87 ПК України обов`язку зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати.
В постановах Верховного Суду від 13 лютого 2018 року (справа №808/2290/17), від 11вересня 2018 року (справа №809/165/17), від 4 квітня 2018 року (справа №815/5491/16), від 2 жовтня 2018 року (справа №820/1824/17) зазначено, що у випадку перенаправлення контролюючим органом коштів на оплату поточних податкових зобов`язань у рахунок погашення податкового боргу, що виник раніше, у такого платника податків виникає недоїмка за податковими зобов`язаннями за поточні податкові періоди, яка погашається у порядку, визначеному пунктом 87.9 ст. 87 ПК України та у випадку несвоєчасного погашення якої, ДПІ нараховує штраф у розмірах, установлених ст. 126 ПК України у залежності від терміну затримки.
За вказаних обставин, колегія суддів Верховного Суду не приймає до уваги посилання Товариства у касаційній скарзі щодо відсутності у податкового органу права здійснювати нарахування штрафних санкцій за умов зарахування коштів в рахунок сплати податкового боргу на підставі п.87.9 ст.87 ПК України.
З огляду на викладене, в обсязі встановлених в цій справі фактичних обставин колегія суддів вважає, що висновки судів першої та апеляційної інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.
Доводи, які містяться в касаційній скарзі, правильність висновків судів попередніх інстанцій та обставин справи не спростовують.
Відповідно до частини третьої статті 343 КАС України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись статтями 3, 341, 343, 349, 353, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 лютого 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 28 травня 2019 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач О.В.Білоус
Судді Н.Є.Блажівська
І.Л.Желтобрюх