Головна Блог ... Консультації від юристів Наїзд на пішохода. У якому випадку юридичну відповідальність несе пішохід Наїзд на пішохода. У якому випадку юридичну відпов...

Наїзд на пішохода. У якому випадку юридичну відповідальність несе пішохід

Відключити рекламу
 - 1057724200498aea73912c06afdecb3a.jpeg

Зміст:

У правилах дорожнього руху певні обов'язки накладаються не лише на водіїв, а й на пішоходів, які також можуть відповідати у разі ДТП. Тому наїзд на пішохода не означає автоматичної вини водія авто, яке її вчинило. Винен у наїзді може бути й сам пішохід, і він також може нести адміністративну, цивільно-правову чи кримінальну відповідальність.

Читайте статью: Насколько может быть важна экспертиза в деле о ДТП или вспоминаем фильм «Поворот» с Олегом Янковским

Визначення наїзду на пішохода

Наїзд на пішохода – це дорожньо-транспортна пригода, за якої:

  • автотранспортний засіб скоїв наїзд на людину;
  • пішохід наштовхнувся на автомобіль, що рухається;
  • людина постраждала від вантажу, який перевозився автотранспортним засобом.

Винуваті в подібній дорожньо-транспортній пригоді можуть бути як водій, так і пішохід.

Користуйтеся консультацією: Пити чи не пити: ось у чому питання для автолюбителя

Права та обов'язки пішохода як учасника дорожнього рухунаїзд на пішохода

Серед обов'язків пішоходів відповідно до правил дорожнього руху слід виділити такі:

  1. Пішоходи повинні рухатися тротуарами та пішохідними доріжками, якщо їх немає – велосипедними доріжками, якщо і цих немає – краєм проїжджої частини, але виключно назустріч потоку машин.
  2. Коли на вулиці темно або видимість недостатня, пішоходи, що рухаються по проїжджій частині або узбіччям, повинні мати на собі світловідбиваючі елементи (стрічку, наклейку, жилет тощо).
  3. Пішоходи повинні переходити проїзну частину пішохідними переходами (підземними та надземними), якщо таких немає – на перехрестях лініями тротуарів або узбіччя. Якщо ж у зоні видимості немає переходу, ні перехрестя, можна перейти дорогу під прямим кутом до краю проїжджої частини.

Недотримання цих обов'язків часто призводить до того, що настає відповідальність пішохода за ДТП.

Також важливо, що серед іншого пішоходу забороняється:

  1. Виходити на проїзну частину, не впевнившись у відсутності небезпеки для себе та інших учасників руху.
  2. Неочікувано виходити, вибігати на проїзну частину, зокрема на пішохідний перехід.
  3. Затримуватися та зупинятися на проїжджій частині, якщо це не пов'язане із забезпеченням безпеки дорожнього руху.

Користуйтеся консультацією: Як водієві оскаржити штраф з дорожніх камер

ДТП із пішоходом – коли винен водій?

На водіїв згідно з ПДР також покладається ціла низка обов'язків. Водій повинен бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу та не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.

У наїзді на пішохода водій може бути винен, коли наїзд стався:

  1. На пішохідному переході, якщо пішохід не вибігав або не виходив на нього раптово.
  2. Під час руху заднім ходом, перестроювання, адже водій під час маневру повинен стежити за дорожньою обстановкою.
  3. На тротуарі, на подвір'ї.
  4. На проїжджій частині, коли відсутній тротуар, пішохідна або велосипедна доріжка, пішохід рухався назустріч руху автомобілів відповідно до правил дорожнього руху.
  5. При перевищенні швидкості.

У разі коли водій збив пішохода відповідальність може бути адміністративна, цивільно-правова або кримінальна.

Кваліфікація наїзду на пішохода як кримінального злочину за ст. 286 Кримінального кодексу України відбувається тоді, коли пішоходу було завдано тілесних ушкоджень середнього чи тяжкого ступеня тяжкості, або ж у разі його смерті. У разі легких тілесних ушкоджень на водія у разі його провини накладає адміністративну відповідальність у вигляді штрафу.

Штраф за наїзд на пішохода за ч. 1 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення становить 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 340 грн.

Цивільно-правова відповідальність полягає у відшкодуванні потерпілому пішоходу суми матеріальної та/або моральної шкоди, яку він зазнав унаслідок порушення водієм правил дорожнього руху.

Зверніть увагу: якщо ви з якоїсь причини здійснили наїзд на пішохода (навіть якщо ви вважаєте, що винен сам пішохід), ніколи не залишайте місце ДТП. Викличте швидку, поліцію, дочекайтеся їхнього приїзду. За те, що ви залишите пішохода у небезпеці (незалежності від того, хто винен у ДТП), передбачено відповідальність за ст. 135 Кримінального кодексу у вигляді позбавлення волі терміном до 2 років (до 8 років, якщо пішохід загине).

Користуйтеся консультацією: Винний у дорожньо-транспортній водій повинен сплатити потерпілому різницю між вартістю ремонту і страховим відшкодуванням

Причини ДТП з вини пішохода

Основна причина, через яку відбувається наїзд на пішоході з його вини – це порушення цим пішоходом правил дорожнього руху, наприклад:

  1. Кримінальна (за ст. 291 «Порушення чинних на транспорті правил» Кримінального кодексу) – від штрафу до позбавлення волі на строк до 5 років.
  2. Адміністративна (за ст. 127 Кодексу України про адмінпорушення) – штраф 15 нмдг, 40 нмдг (якщо пішохід перебуватиме у стані алкогольного сп'яніння), а також 50 нмдг або громадські роботи, якщо його дії створили аварійну ситуацію.
  3. Цивільно-правова – відшкодування водієві матеріальних та/або моральних збитків.

ДТП на пішохідному переході – коли винен пішохід?

дтп з вини пішохода Сьогодні правозастосовна практика говорить про те, що при прийнятті рішення у справах про наїзд на пішохода на пішохідному переході, суди здебільшого постають на бік пішохода.

Відповідно до ПДР, при наближенні до нерегульованого пішохідного переходу, коли біля нього знаходяться пішоходи, водій повинен своїм маневром показати пішоходам, що він дає дорогу, тобто знизити швидкість, якщо цього достатньо для того, щоб дати дорогу, або зупинитися.

Також у разі виникнення небезпеки для руху чи перешкода, яку водій об'єктивно може виявити, він повинен негайно вжити заходів для зменшення швидкості аж до зупинки транспортного засобу або безпечного для інших учасників руху об'їзду перешкоди.

Тому, щоб довести ДТП з вини пішохода на пішохідному переході, ви повинні посилатися на те, що ви не мали можливості уникнути наїзду через порушення правил ПДР самим пішоходом, наприклад, заборони на те, щоб раптово виходити, вибігати на проїзну частину, у тому числі на пішохідний перехід.

Щоб довести провину пішохода у ДТП, вам потрібно залучати експертів для проведення автотехнічної експертизи, в ході якої має бути також продемонстровано, що ви не мали технічної можливості уникнути зіткнення та дотримувалися всіх правил дорожнього руху. Одним із доказів може послужити відео, тому не зайвим буде придбати автомобільний відеореєстратор.

Наприклад, в ухвалі від 20 листопада 2019 року (https://verdictum.ligazakon.net/document/85836172), Верховний Суд залишив у силі рішення судів попередніх інстанцій, де пішохід визнаний винним у тому, що порушуючи ПДР раптово вибіг на проїзну частину, не впевнившись у відсутності небезпеки для себе та інших учасників дорожнього руху, створив небезпеку для руху водія автомобіля Toyota Land Cruiser 200, який не мав технічної можливості уникнути наїзду у цій дорожній обставині. І на нього поклали зобов'язання щодо виплати водієві вартості ремонту авто та судового збору.

Якщо вам потрібна допомога професіонала в юридичних справах щодо наїзду на пішохода, скористайтесь сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу Протокол. Створюйте тендер на правову послугу або шукайте юриста самостійно у Києві, Івано-Франківську, Ужгороді, Вінниці, Запоріжжі, Львові або будь-якому іншому місті України. Знайдіть професіонала недорого та отримайте якісну консультацію.

Автор консультації: Тетяна Костишин

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 9982

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 9982

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст