Головна Блог ... Консультації від юристів Винний у дорожньо-транспортній водій повинен сплатити потерпілому різницю між вартістю ремонту і страховим відшкодуванням Винний у дорожньо-транспортній водій повинен сплат...

Винний у дорожньо-транспортній водій повинен сплатити потерпілому різницю між вартістю ремонту і страховим відшкодуванням

Відключити рекламу
 - tn1_0a15d222cbe87f092ba52cffe4bf12f7_608962e55a842.png

Дорожньо-транспортна пригода, або ж ДТП - дуже неприємна ситуація в житті кожної людини. Так уже сталося, що на сьогоднішній день автомобіль - це не тільки засіб пересування, а й предмет розкоші, ремонт якого часом дуже дорогий. Навіть дрібне ДТП може влетіти в копієчку, в залежності від тієї чи іншої марки автомобіля.

Потрапивши в ДТП, будь-який водій починає згадувати про якусь паличку-виручалочка - страховий поліс. Більшість людей бачить в страховці таку панацею, яка зможе допомогти їм у відшкодуванні збитків в першу чергу своєму залізному товаришеві. Але, як показує практика, страхові компанії відшкодовують лише частину збитків, мотивуючи вказане фізичним зносом автомобіля, наявністю старих пошкоджень тощо. Для того, щоб зрозуміти, хто оплачує ремонт машини при ДТП і що робити, якщо страхового відшкодування недостатньо, звертаємо Вашу увагу на наступне.

Зміст:

Законодавче регулювання питання відшкодування збитку винуватцем ДТП

Перше, на що потрібно звернути увагу - Ваш статус в ДТП. Таких на практиці може бути щонайменше три:

  • винуватець ДТП;
  • потерпілий або ж особа, якій завдано матеріальної та / або моральної шкоди;
  • третя особа, тобто залучена в ДТП особа, автомобілю якої нанесено збиток в результаті дій інших осіб. Статус зазначеної людини прирівнюється до потерпілого, вся різниця між ним лише в джерелі заподіяння шкоди: в першому випадку автомобілю потерпілого завдано збитків безпосередньо діями винуватця ДТП, у другому ж - третя особа могла постраждати і від дій потерпілого, наприклад в слідстві занесення автомобіля останнього або ж різкого гальмування.

Відповідь на питання чи повинен платити винуватець ДТП однозначна - так, повинен, але з деякими особливостями.

Відповідно до пункту 22.1 статті 22 Закону «Про страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» при настанні страхового випадку страховик в межах страхових сум, зазначених у страховому полісі (ОСЦПВ), відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну в результаті ДТП життю, здоров'ю, майну третьої особи.

Користуйтеся консультацією: Дії після ДТП - поради

Таким чином, при наявності у Вас страховки, першим в гру вступає страховик, саме на нього лягає оплата ремонту машини. Відзначимо, що Ваша страхова компанія, в випадку визнання Вас винним у скоєнні ДТП, повинна оплатити вартість ремонту пошкодженого автомобіля іншого водія. Розмір такого відшкодування визначається на підставі безлічі нормативно-правових актів в тому числі, внутрішньо затверджених страховою компанією.

хто оплачує ремонт машини при дтп

Важливо відзначити, що збиток буває різним, тому для одного автомобіля буде цілком достатньо суми відшкодування від страхової компанії, в той же час для іншого - зазначеної суми може вистачити тільки, щоб відремонтувати фари авто.

В такому випадку у водіїв виникає питання: хто повинен повернути різницю між повною сумою витрат на ремонт автомобіля після ДТП і сумою страхового відшкодування.

Це питання врегульоване чинним законодавством. Зокрема, згідно з частиною першою статті 1166 Цивільного кодексу збиток, заподіяний неправомірними діями майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка заподіяла шкоду.

Якщо говорити про те, в яких випадках винуватець ДТП платить, то згідно зі статтею 1194 Цивільного кодексу особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди, зобов'язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою.

З огляду на вищесказане, складається враження, що все просто: страхова компанія оплачує частину збитку автомобілю потерпілого, а в разі нестачі суми відшкодування, винуватець повинен відшкодувати різницю. Але на практиці, часто виникають ситуації, при яких якщо винен в ДТП - то платить лише страхова, а винуватець, так би мовити може спати спокійно.

Користуйтеся консультацією: Судово-медична експертиза алкогольного та наркотичного сп'яніння

В яких ситуаціях винуватець ДТП не платить за завдану шкоду?

В першу чергу ситуації, якщо громадянин винен в ДТП і не знає хто оплачує ремонт пошкодженого автомобіля, що виникла через суперечливу судову практику. Зовсім недавно, основною позицією Верховного Суду в даному питанні була наступна: хто оплачує ремонт машини при ДТП залежить від суми збитку. Якщо така сума знаходиться в межах страхового відшкодування за полісом ОСЦПВ (на даний момент це 130 000 грн за шкоду, заподіяну авто) то виплату здійснює лише страхова компанія. Якщо ж збиток перевищує гарантовану законом суму страхового відшкодування, то різницю між страховою виплатою і непокритим збитком повинен відшкодувати винуватець ДТП.

Але, як і в будь-якому питанні, є ряд винятків. Власне, основним з них до недавнього часу було те, що оскільки остаточна сума страхового відшкодування «урізалася» зносом автомобіля, віком, наявністю пошкоджень, відсутністю можливості замінити деталь тощо - в сухому підсумку реальний збиток і оцінений страховою компанією йшли паралельно. Виходило, що фактично для ремонту авто було потрібно, наприклад 100 000 гривень, але страхова, враховуючи методи і способи оцінки, оцінювала збитки в 30 000 - 40 000, що виключало надалі участь у відшкодуванні вартості фактичного ремонту винної особи, оскільки збиток не вийшов за визначену законодавством суму страхового відшкодування.

Однак, 15 жовтня 2020 року Верховний Суд в рішенні у справі №755 / 7666/19 вніс нові корективи в зазначене питання.

«... Зокрема, судді ВС наголосили, що відповідно до частин першої, другої статті 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на відшкодування.

Збитками є:

  • витрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);
  • доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Відшкодування збитків є однією з форм або заходів цивільно-правової відповідальності, вважається загальним або універсальним саме в силу правил статті 22 ЦК України, оскільки частиною першою визначено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на його відшкодування. Тобто порушення цивільного права, що призвело до заподіяння особі майнової шкоди, саме по собі є головною підставою для відшкодування.

Користуйтеся консультацією: Що таке регресний позов, або відповідальність водія при ДТП

Таким чином, під збитками (збитком) необхідно розуміти фактичні втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, витрати, які вже були понесені потерпілим або які повинні бути ним зроблені, і упущену вигоду.

У зазначеній справі Верховний Суд констатував, що оскільки вартість майнової шкоди, завданої пошкодженням автомобіля в результаті ДТП, яке сталося з вини відповідача, перевищує виплачене позивачу страхове відшкодування, то з Особи_2, як з винуватця ДТП на користь позивача підлягає стягненню різниця між фактичним розміром шкоди (вартістю відновлювального ремонту пошкодженого транспортного засобу) і отриманим страховим відшкодуванням.

ВС підкреслив, що відмовляючи в задоволенні позову в частині відшкодування майнової шкоди, суди не звернули увагу, що різниця між виплаченою страхувальником сумою страхового відшкодування і вартістю відновлювального ремонту автомобіля, пошкодженого в аварії, викликана в тому числі законодавчими обмеженнями по відшкодуванню шкоди страховиком, а саме франшизою і урахуванням зносу при відшкодуванні витрат, пов'язаних з відновлювальним ремонтом транспортного засобу.

При таких обставинах саме ОСОБА_2, як особа, що винна у вчиненні ДТП, зобов'язана сплатити таку різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням) ... ».

Як висновок, на сьогоднішній день, згідно з останньою правовою позицією Верховного Суду, відповідь на питання, хто буде змушений оплатити ремонт машини при ДТП, якщо у водія є страховка, є наступною: відновлювальний ремонт автомобіля оплачує в першу чергу страхова компанія винуватця, а в разі якщо суми страхового відшкодування недостатньо, незалежно від того, який розмір збитку визначила страхова компанія, різницю між фактичною вартістю ремонту авто і сумою страхового відшкодування сплачує винуватець ДТП.

Користуйтеся консультацією: Работает ли на практике европротокол? Как и в каких случаях можно составить европротокол при ДТП?

А що ж з ремонтом автомобіля винуватця ДТП?

На завершення слід вказати, що дуже часто і самі винуватці ДТП не проти отримати від своєї страхової відшкодування вартості ремонту свого авто. Хто оплачує ремонт винуватцю ДТП залежить від наявності у нього додаткової страховки - всім відомої як КАСКО. Згідно із законом, якщо людина - винуватець ДТП, то ОСЦПВ не покриває збитки, завдані його автомобілю з тієї причини, що ОСЦПВ керується принципом наявності вини. Якщо людина винна в ДТП сама, то і на страхове відшкодування вона може не розраховувати. Інша ж ситуація з наявністю КАСКО. Зазначений страховий поліс передбачає, що страхова відшкодовує вартість ремонту автомобіля винуватця ДТП в будь-якому випадку. Тому, особа, яка вчинила ДТП, але володіє полісом КАСКО в добавок до ОСЦПВ може відремонтувати свій автомобіль за рахунок своєї страхової, і покрити збитки машині іншого водія за рахунок обов'язкового поліса цивільної відповідальності.

Момент, коли можна ремонтувати автомобіль після ДТП винуватцю законодавчо не визначений, оскільки для страхового відшкодування більш важливим є авто потерпілого, а саме якомога швидше провести оцінку збитку, зафіксувавши відповідну інформацію в акті, тому якщо у Вас є грошові кошти на відновлення своєї машини - рекомендуємо вам не затягувати з зазначеним процесом.

Нагадуємо, що якщо Вам потрібна кваліфікована правова допомога, Ви можете скористатися послугою «Тендер на правову послугу» від юридичного ресурсу Протокол.

Автор консультації: Юрист, Коломієць Микола

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 25300

    Переглядів

  • 3

    Коментарі

  • 25300

    Переглядів

  • 3

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Как быть в случае не установления Судом виновника ДТП? Дело закрыто по сроку давности.

    09.04.2021 12:06

    Предъявлять иск к другому участнику ДТП и в процессе судебного рассмотрения доказывать его вину

    19.06.2021 21:41

    Якщо розмір шкоди при ДТП перевищує ліміт відповідальності страховика по ОСЦВ і потерпілий від ДТП застрахований по КАСКО, то чи має він право отримати відшкодування по ОСЦВ від страхової винної особи та додатково відшкодування від своєї страхової по КАСКО на залишок розміру шкоди, непокритої страховкою по ОСЦВ? Чи є приклади релевантної судової практики?

    19.06.2021 21:51

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст