Пити чи не пити: ось у чому питання для автолюбителя

Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram viber youtube
Пити чи не пити: ось у чому питання для автолюбителя - 2a1fe3a6e477cb29d9dcca50fa344004_60e30d09a7b79.jpg

Кожен автолюбитель, сідаючи за кермо своєї машини, хоч раз у житті точно відчував тривожне почуття - «я ж вживав, чи можна мені за кермо, не чи помітять поліцейські, коли зупинять?». Щоб відповісти на це питання, потрібно знати, яка ж у нашій країні допустима доза алкоголю в крові. Крім цього, кожному водієві потрібно хоч приблизно знати час виведення алкоголю з свого організму. Тому почнемо по порядку.

Зміст:

Допустима норма алкоголю за кермом

Що таке допустима норма алкоголю в крові? Це коли і алкоголь начебто є після відповідного медичного огляду на стан сп'яніння, і водночас жодного покарання за це не передбачено. Як таке може бути? Для початку потрібно нагадати, що ступінь алкоголю в крові вимірюється в проміле. Проміле - це одна тисячна частина якоїсь речовини, іншими словами десята частина відсотка. Таким чином, 1 проміле при вимірюванні ступеня сп'яніння означає, що рівень спирту становить 1 мілілітр на кожен літр крові. Варто відразу зазначити, що смертельним для більшості людей вважається рівень 5 проміле, а критичним - 3 проміле і більше. Так скільки ж проміле дозволено в Україні?

Якщо працівники поліції встановили факт сп'яніння у водія автомобіля, вони складають протокол з формулюванням «керування транспортним засобом особою, що знаходиться в стані алкогольного сп'яніння». Таке формулювання передбачене статтею 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Водночас ні в даній статті, ні в інших статтях цього кодексу, немає вказівок, що ж саме вважати станом сп'яніння. Раніше вважалося, що сп'яніння за кермом - це будь-яке показання спеціального газоаналізатора (Драгер), яке відрізняється від нуля. Схема проста: нуль - тверезий, більше нуля - п'яний. Але з 2017 року відбулися зміни, і тверезим став вважатися будь-який водій, якщо Драгер показує не більше 0,2 проміле. Норма записана у спеціальній Інструкції для поліцейських, яка визначає порядок виявлення у водіїв ознак алкогольного сп'яніння. Водночас не можна скидати з рахунків такий фактор, як вплив деяких захворювань на показання приладу. Так, в групі ризику особи з цукровим діабетом. Крім того, вживання такого, здавалося б, простого напою, як квас або кефір, теж може стати причиною появи на алкотестери показань, відмінних від нуля. Тому допустиму норму в 0,2 проміле краще розцінювати як поправку на похибку роботи приладу, а не як можливість трохи випити за кермом автомобіля.

Користуйтеся консультацією: Час виведення алкоголю: коли сідати за кермо

Як вимірюють ступінь сп'яніння

Якщо вас зупинили працівники поліції, і у них з'явилися обґрунтовані підозри з приводу вашого стану, вам запропонують пройти тест на ступінь сп'яніння в проміле, за допомогою спеціального приладу - драгера. Працівник поліції зобов'язаний пояснити сенс майбутньої процедури, на вимогу показати сертифікат на прилад, і тільки після цього проводити огляд. Важливо, що тест проводиться тільки при наявності двох свідків, які не є працівниками поліції! Тест, проведений без свідків, може бути визнаний недійсним у судовому порядку. Тест на алкоголь полягає в тому, що потрібно як слід подути в спеціальну трубочку, після чого на приладі загориться індикатор з цифрами в проміле, які вказують на рівень алкоголю в крові.

Якщо з яких-небудь причин ви не довіряєте цьому приладу, або сумніваєтеся в правдивості його свідчень, ви маєте право вимагати у працівників поліції провести медичний огляд на алкоголь в спеціальному медзакладі. Відмовлятися від проведення огляду не можна ні в якому разі, оскільки згідно норм чинного законодавства, відмова карається так само, як і виявлення факту сп'яніння. Можна відмовитися від перевірки на місці, з тим щоб провести діагностику в лікарні, але тільки не відмовляйтеся взагалі проходити перевірку! Всі свої доводи і міркування краще вписати в протокол, який складуть працівники поліції. Уважно читайте все, що вам дають на підпис! Щоб потім не виявилося, що замість відмови від огляду на місці, вам виписали протокол взагалі про повну відмову від проведення тесту і аналізів. Довести що-небудь після складання та підписання вами такого протоколу буде дуже складно. Тому заздалегідь вбережіть себе від незапланованих витрат на юридичну допомогу, не сподівайтеся на добропорядність працівників поліції. Вони такі ж люди, і теж можуть зробити помилку, навіть ненавмисно.

Якщо все ж зважилися провести акт медичного огляду на стан сп'яніння, то приїхати до медичного закладу потрібно разом з працівником поліції, і в перебігу двох годин після зупинки транспортного засобу пройти тест на алкоголь повторно. Це може бути такий самий тест на Драгер, а може бути і взяття крові на аналіз. Наполягайте саме на аналізі крові. Якщо результати тесту на Драгер, проведеного працівниками поліції, не збігатимуться з результатами медичного тесту, то в такому випадку саме лікарське дослідження приймається як вірне. Крім того, якщо ви не згодні з результатом аналізів, то в судовому порядку можна їх опротестувати, після чого судом буде призначена повторна експертиза вашої крові, що зберігається в медичній установі.

Час виведення алкоголю з крові

Як ми вже встановили, один проміле відповідає одному мілілітру спирту в одному літрі крові. Таким чином, при однаковій кількості випитого спиртного, менше значення буде у тієї людини, у якої більше крові в організмі. Тобто, чим більша маса, тим менше алкоголю в крові. Нижче представлена ​​таблиця розрахунку, так званий калькулятор алкоголю, на підставі якого можна визначити, скільки часу має пройти після вживання спиртного, перш ніж буде можна сідати за кермо.

Кількість випитого, мл

Вага людини, кг

60

70

80

90

100

пиво 4%…5%

500

3 години

2,5 години

2 години

2 години

1,5 години

1000

6 годин

5 годин

4,5 години

4 години

3,5 години

1500

9 годин

7,5 годин

6,5 годин

6 годин

5 годин

шампанське 9%...11%

100

1,5 години

1,5 години

1 година

1 година

1 година

300

5 годин

4 години

3,5 години

3 години

3 години

500

8 годин

7 годин

6 годин

5 годин

5 годин

вино сухе, напівсухе 11%…14%

100

2 години

2 години

1,5 години

1,5 години

1 година

500

10 годин

9 годин

8 годин

7 годин

6,5 годин

700

14 годин

12 годин

11 годин

10 годин

9 годин

настойка, лікер 25%…30%

100

4 години

3,5 години

3 години

2,5 години

2 години

250

10 годин

8 годин

7 годин

6 годин

5 годин

500

20 годин

17 годин

15 годин

13 годин

11 годин

горілка 40%

100

6 годин

5 годин

4,5 години

4 години

3,5 години

250

14 годин

12 годин

11 годин

10 годин

9 годин

500

29 годин

25 годин

22 години

19 годин

17 годин

віскі, коньяк 42%…43%

100

6 годин

5,5 годин

5 годин

4,5 години

4 години

250

15 годин

13 годин

11 годин

10 годин

9 годин

500

31 годину

26 годин

23 години

21 годину

18 годин


Але не потрібно забувати, що розрахунок алкоголю в цій таблиці для визначення допустимої дози алкоголю за кермом є досить умовним, і залежить від багатьох чинників.

Користуйтесь консультацією: Ви точно впевнені, що допустимий рівень алкоголю для водія 0,2 проміле?

Чинники, що впливають на швидкість вивітрювання алкоголю

Отже, основні чинники, від яких безпосередньо залежить швидкість вивітрювання алкоголю:

 1. Погодні умови: чим вища температура навколишнього середовища, тим швидше організм очищається від алкоголю в крові, виводячи його через піт.
 2. Ступінь наповненості шлунка: якщо приймати алкоголь на порожній шлунок, то часу на виведення алкоголю з крові потрібно набагато більше, ніж при вживанні спиртних напоїв під час їжі або на повний шлунок.
 3. У вільний час після прийняття алкоголю: якщо хочете швидше вивести алкоголь з крові, постарайтеся якомога більше займатися фізичними навантаженнями - знову-таки, алкоголь швидше виводиться через піт, ніж якщо ви вирішите просто полежати і відпочити.
 4. Особливості жіночого організму, які можуть бути застосовані до швидкості вивітрювання спиртних напоїв, полягають в тому, що для жінок в порівнянні з чоловіками час збільшується в середньому на 1 годину на кожні 100 мілілітрів випитого.
 5. Вік - літні люди та підлітки швидше входять в стан сп'яніння, і довше з нього виходять.
 6. Стан здоров'я - міцна здорова людина швидше звільняється від алкоголю в своїй крові.
 7. Вживання медичних препаратів.

Стадії сп'яніння

Для понимания последствий употребления алкогольных напитков рассмотрим классификацию степени опьянения в зависимости от количества выпитого спиртного с медицинской точки зрения, и с точки зрения возможности управлять транспортным средством. Итак, с медицинской точки зрения степени опьянения бывают:

 • Для розуміння наслідків вживання алкогольних напоїв розглянемо класифікацію ступеня сп'яніння в залежності від кількості випитого спиртного з медичної точки зору, і з точки зору можливості керувати транспортним засобом. Отже, з медичної точки зору ступені сп'яніння бувають:
  • легка ступінь, до 1,5 проміле. Починається відразу після вживання спиртного, при цьому знижується самоконтроль, поліпшується настрій і розслабляються м'язи;
  • середня ступінь, від 1,5 до 2,5 проміле. Спостерігається в тому випадку, якщо після настання першої стадії прийом алкогольних напоїв триває. Характеризується порушенням координації руху і невиразною мовою;
  • тяжкий ступінь, від 2,5 до 3 проміле. Порушена мова, втрати пам'яті, неможливість контролювати свої рухи.

  Залежність ступеня сп'яніння на здатність керувати автомобілем:

  • до 0,5 проміле: перевищення швидкості, неможливість розрахувати відстань до автомобіля, який рухається назустріч;
  • від 0,5 до 0,8 проміле: зниження сконцентрованості на дорожню обстановку, неможливість визначити відстань навіть до нерухомих предметів;
  • від 0,8 до 1,2 проміле: ослаблення реакцій, переоцінка своїх можливостей, запізніле гальмування;
  • від 1,2 до 2,4 проміле: сильна ступінь сп'яніння. Водій не усвідомлює, що відбувається навколо нього, не сприймає всерйоз погіршення свого самопочуття.

  Читайте статтю: Судово-медична експертиза алкогольного та наркотичного сп'яніння

  Як попередити неприємності на дорозі

  Не забывайте, что нахождение за рулем транспортного средства в состоянии алкогольного опьянения при ДТП считается как отягчающее обстоятельство. Но даже без ДТП наказание за вождение в нетрезвом виде достаточно строгое: на первый раз штраф 10 тысяч 200 грн и лишение прав на один год, при повторном в течении года правонарушении штраф увеличивается в два раза с лишением прав на три года. А с 01 июля 2020 года начнет действовать закон, который предусматривает уголовную ответственность за управление автомобилем в состоянии алкогольного опьянения. Один только штраф за вождение в нетрезвом виде составит от 17 тысяч гривен до 32 тысяч гривен при первом правонарушении, и до 51 тысячи гривен при повторном правонарушении.

  Не забувайте, що знаходження за кермом транспортного засобу в стані алкогольного сп'яніння при ДТП вважається як обтяжуюча обставина. Але навіть без ДТП покарання за водіння в нетверезому вигляді досить суворе: на перший раз штраф 10 тисяч 200 грн і позбавлення прав на один рік, при повторному протягом року правопорушенні штраф збільшується в два рази з позбавленням прав на три роки. А з 01 липня 2020 року почне діяти закон, який передбачає кримінальну відповідальність за керування автомобілем в стані алкогольного сп'яніння. Один тільки штраф за водіння в нетверезому вигляді складе від 17 тисяч гривень до 32 тисяч гривень при першому правопорушенні, і до 51 тисячі гривень при повторному правопорушенні.

  Найпростіший спосіб захистити себе від неприємностей - це приймати алкогольні напої не До, а Після поїздки. А краще не приймати взагалі. Але, на жаль, це не завжди можливо в силу різних обставин. У такому випадку, щоб уникнути інцидентів на дорозі, раджу придбати алкотестер, ціна якого в інтернеті починається від двохсот гривень. Це в будь-якому випадку простіше і дешевше, ніж шукати юриста при виникненні непередбачуваних ситуацій, нехай навіть за недорогу ціну. Знаючи допустимі проміле за кермом, ви завжди зможете контролювати за допомогою алкотестера допустиму норму алкоголю в крові. Це зробить поїздку більш спокійною і безпечною, вбереже вас від витрати свого часу на суперечки і з'ясування відносин з працівниками поліції.

  Якщо все ж вас зупинили поліцейські, і результат перевірки на алкотестери показав неприпустиму для водіння дозу сп'яніння, а ви впевнені в зворотному, то алгоритм дій наступний: наполягайте на проходженні повторного тесту в будь-якій сертифікованій державній медичній установі, плюс до цього терміново шукайте знайомих юристів для консультації стосовно подальших дій. Кваліфікованого юриста також можна знайти на сайті Протокол, в каталозі юристів, або замовивши недорогу послугу в графі «тендер». Не обов'язково шукати, роблячи прив'язку до місця вашого проживання. В даному випадку важливий сам факт професійної консультації, і чим раніше ви її отримаєте, тим більше шансів уникнути несправедливого покарання. Пам'ятайте, що оплата допомоги юриста - це зовсім недорого в порівнянні з можливими штрафами, які доведеться сплатити через вашу юридичну неграмотність.

  Автор консультації: Дончак Дмитро

  Джерело: Юридичний портал Протокол

538942
Переглядів
1
Коментарів
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.

Популярні судові рішення
Популярні події
ЕСПЧ
0