Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 05.04.2018 року у справі №810/317/17 Ухвала КАС ВП від 05.04.2018 року у справі №810/31...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 05.04.2018 року у справі №810/317/17



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2021 року

м. Київ

справа № 810/317/17

адміністративне провадження № К/9901/46248/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Кравчука В. М., суддів: Єзерова А. А., Стародуба О. П.,

розглянув у попередньому судовому засіданні справу

за касаційною скаргою ОСОБА_1

на постанову Київського окружного адміністративного суду від 07.12.2017 (суддя Лиска І. Г. ) та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від
21.02.2018 (колегія у складі суддів Собківа Я. М., Петрика І. Й., Сорочка Є. О.)

у справі №810/317/17

за позовом заступника керівника Бориспільської місцевої прокуратури Київської області

до Згурівської районної ради, Відділу освіти Згурівської районної державної адміністрації,

за участю третьої особи - Згурівської районної державної адміністрації,

про зобов'язання вчинити певні дії

І. РУХ СПРАВИ

1.17.01.2017 заступник керівника Бориспільської місцевої прокуратури Київської області звернувся до Київського окружного адміністративного суду із позовом до Згурівської районної ради, Відділу освіти Згурівської районної державної адміністрації, третя особа: Згурівська районна державна адміністрація, про зобов'язання вчинити певні дії щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку загальною площею 29,0 га, яка передана на баланс відділу освіти Згурівської районної державної адміністрації, для подальшого використання даного об'єкта за призначенням.

2. Постановою Київського окружного адміністративного суду від 07.12.2017 позов задоволено.

3. Особа, яка не брала участі у справі - ОСОБА_1, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначав, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим просив скасувати постанову Київського окружного адміністративного суду від 07.12.2017 та ухвалити нове рішення, яким повністю відмовити у задоволенні позову.

4. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 21.02.2018 рішення суду першої інстанції було залишено без змін.

5.26.03.2018 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1, в якій просить скасувати оскаржувані рішення та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову. Скаржник клопотав про розгляд справи за його участі, однак відповідно до ч.1 ст. 343 КАС України попередній розгляд справи проводиться без повідомлення учасників справи.

II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

6. Судами попередніх інстанцій встановлено, що Київською обласною радою
17.09.2013 прийнято рішення № 681-34-УІ "Про деякі питання передачі майна Згурівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІ ступенів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування", пунктом 6 якого безоплатно передано майно, що знаходилося на балансі Згурівської спеціалізованої загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІ ступенів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Київської області до спільної власності територіальних громад сіл та селища Згурівського району.

7. Пунктом 9 зазначеного рішення встановлено, що право спільної власності на майно, визначене п. 6 цього рішення, виникає у територіальних громад Згурівського району в особі Згурівської районної ради з моменту підписання акта приймання-передачі.

8. Рішенням Згурівської районної ради від 04.07.2013 № 202-30-VI "Про прийняття у спільну власність територіальних громад сіл, селища Згурівського району майнового комплексу Згурівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІ ступенів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Київської області" прийнято у спільну власність територіальних громад сіл, селища Згурівського району майновий комплекс Згурівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату для дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Київської області.

9. Рішенням сесії Згурівської районної ради від 29.10.2013 № 240-33-VI "Про створення комісії з приймання-передачі майна, що знаходиться на балансі Згурівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІ ступенів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" вирішено безоплатно передати майно, що знаходиться на балансі Згурівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІ ступенів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Київської області до спільної власності територіальних громад сіл та селища Згурівського району згідно з додатком 5 до рішення Київської обласної ради від 17.09.2013 №681-34-VI на баланс відділу освіти Згурівської районної державної адміністрації.

10. Рішенням Згурівської районної ради № 261-34-VI від 28.11.2013 "Про затвердження акту приймання-передачі майна Згурівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІ ступенів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" було затверджено акт приймання-передачі майна Згурівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІ ступенів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Київської області до спільної власності територіальних громад сіл, селища Згурівського району на баланс відділу освіти Згурівської райдержадміністрації. Згідно п. 2 додатку 5 Акту приймання-передачі майна Згурівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІ ступенів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, на баланс відділу освіти Згурівської РДА було передано земельну ділянку загальною площею 29,0 га для ведення організації підсобного господарства.

11. При цьому на підставі рішення 15 сесії 21 скликання Згурівської селищної ради від 30.04.1994 було видано Державний акт на право постійного користування землею серії КВ 1Ж000008.

12. Крім того, за даними відділу Держгеокадастру у Згурівському районі, у 1993 році Київським відділенням Інституту землеустрою було розроблено Проект відведення земельної ділянки для організації підсобного господарства Згурівській допоміжній школі-інтернату за рахунок земель запасу Згурівської селищної ради та розроблено Технічний звіт по перенесенню в натурі проекту відведення цієї земельної ділянки, яким було встановлено межі земельної ділянки та винесені в натуру із встановленням межових знаків. Кадастровий номер земельній ділянці не присвоювався.

13. Рішенням Згурівської районної ради від 04.07.2013 № 202-30-VI "Про прийняття у спільну власність територіальних громад сіл, селища Згурівського району майнового комплексу Згурівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІ ступенів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Київської області" було прийнято у спільну власність територіальних громад сіл, селища Згурівського району із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Київської області майно - земельну ділянку площею 29,0 га для організації підсобного господарства, яка в подальшому, згідно п. 2 додатку 5 Акту приймання-передачі майна Згурівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІ ступенів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, була передана на баланс відділу освіти Згурівської РДА.

14. Рішенням Київської обласної ради від 17.09.2013 № 681-34-6 після ліквідації Згурівської СЗОШ спірну земельну ділянку було передано на баланс відділу освіти Згурівської РДА, цільове призначення якої не змінювалося.

15. З 2009 року вказану земельну ділянку без відповідних документів використовував та обробляло Фермерське господарство "Кузьмич" (далі - ФГ "Кузьмич").

16. Під час виконання завдання прокуратури Київської області № 08-801 вих-16 від
07.07.2016 щодо стану додержання органами державної виконавчої влади органами місцевого самоврядування вимог Закону України "Про охорону дитинства" щодо збереження мережі закладів освіти, лікувальних та оздоровчих закладів, відчуження їх майна, земельних ділянок, використання приміщень для цілей не пов'язаних з освітніми, лікувальними, оздоровчими процесами та дозвіллям дітей, законності використання коштів на їх утримання", яке надійшло до Згурівського відділу Бориспільської місцевої прокуратури 14.07.2016, Бориспільською місцевою прокуратурою Київської області 13.09.2016 з метою витребування з незаконного користування спірної земельної ділянки, площею 29,0 га, було направлено до Господарського суду Київської області позовну заяву до ФГ "Кузьмич", треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: відділ освіти Згурівської РДА, Згурівська районна державна адміністрація про визнання недійсним договору про спільне використання землі від 11.02.2010 та зобов'язання вчинити певні дії.

17.13.09.2016 Бориспільською місцевою прокуратурою Київської області було направлено до Господарського суду Київської області позовну заяву до Фермерського господарства "Кузьмич", треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: відділ освіти Згурівської РДА, Згурівська районна державна адміністрація про визнання недійсним договору про спільне використання землі від 11.02.2010 та зобов'язання вчинити певні дії.

18. Рішенням Господарського суду Київської області від 11.11.2016 позов Бориспільської місцевої прокуратури Київської області задоволено повністю.

Визнано недійсним договір про спільне використання землі № 1 від 11.02.2010, укладений між Фермерським господарством "Кузьмич" в особі голови Фермерського господарства "Кузьмич" та Згурівською спеціальною загальноосвітньою школою-інтернат І-ІІ ступенів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування в особі директора школи. Зобов'язано Фермерське господарство "Кузьмич" звільнити займану ним земельну ділянку площею 29 га, яку він займає на підставі договору про спільне використання землі № 1 від 11.02.2010. Дане рішення набрало законної сили.

19.08.11.2016 Згурівським відділом Бориспільської місцевої прокуратури Київської області було скеровано запити до Згурівської районної ради, Згурівської районної державної адміністрації, відділу Держгеокадастру у Згурівському районі щодо кількості та площі земельних ділянок, які рахуються за закладами освіти та закладами для дітей на території Згурівського району та чи оформлені відповідні правовстановлюючі документи, тощо.

20. Прокурором було отримано інформацію на запити, в якій містилися відомості про те, що на балансі відділу освіти знаходиться земельна ділянка, загальною площею 29 га, на яку є Державний акт на право постійного користування від
27.07.1994, виданий Згурівській допоміжній школі-інтернат. Однак вказаний навчальний заклад ліквідовано.

21. На думку заступника керівника Бориспільської місцевої прокуратури Київської області, бездіяльність Згурівської районної ради та відділу освіти Згурівської районної державної адміністрації по оформленню правовстановлюючих документів на вищевказану земельну ділянку порушує законні інтереси Держави у сфері регулювання земельних відносин.

ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН

22. В обґрунтування позовних вимог Позивач покликається на те, що відділом освіти Згурівської районної державної адміністрації не вжито жодних заходів щодо переоформлення правоустановчих документів на земельну ділянку загальною площею 29,0 га, що створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування школи та учбового процесу та може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей та інтересів держави у сфері охорони дитинства.

Зволікання відділу освіти з оформленням правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку порушує законодавчо встановлений порядок регулювання земельних відносин, а тим самим інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною земель, що є підставою для захисту інтересів держави органами прокуратури шляхом звернення до суду з позовною заявою.

ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

23. Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку про обґрунтованість вимог позову, оскільки згідно з рішенням Господарського суду Київської області від 11.11.2016 у справі №911/3042/16, яке набрало законної сили, фактичним користувачем спірної земельної ділянки площею 29,0 га та зацікавленою особою в її отриманні у постійне користування є саме відділ освіти Згурівської РДА, у якого на час звернення з даним позовом були відсутні відповідні правовстановлюючі документи на вказану земельну ділянку.

V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

24. ОСОБА_1 у своїй касаційній скарзі не погоджується з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій та вважає, що висновки судів не відповідають обставинам справи, оскільки вони прийняті з порушенням предметної юрисдикції адміністративних судів.

25. Зазначає, що з урахуванням ч. 1 ст. 317, ч. 4 ст.122 Земельного кодексу України у відповідачів ніколи не існувало цивільного права на земельну ділянку площею 29 га, яка до моменту ліквідації організації-землекористувача перебувала у постійному користуванні Згурівської спеціалізованої загальноосвітньої школи-інтернату. Відповідно, відповідачі не мали можливості вчиняти бездіяльність щодо прав за відсутності таких.

26.03.05.2018 надійшов відзив від відповідача, в якому останній покликався на правомірність оскаржуваних рішень з огляду на те, що справу належить розглядати в рамках адміністративного судочинства. Також зазначає, що невжиття відділом освіти заходів щодо повернення незаконно відчуженої земельної ділянки навчального закладу порушує законодавчо встановлений порядок регулювання земельних відносин.

VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

27. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права у межах доводи касаційної скарги та дійшов таких висновків.

(а) щодо юрисдикції

28. Загальні підходи до розмежування справ адміністративної та цивільної юрисдикції було сформульовано, зокрема, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.09.2020 у справі № 804/8836/17.

29. Предметом спору у цій справі є зобов'язання органу місцевого самоврядування вчинити певні дії щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку загальною площею 29,0 га, яка передана на баланс відділу освіти Згурівської районної державної адміністрації, для подальшого використання даного об'єкта за призначенням.

30. Суд відхиляє покликання позивача на приватно-правовий характер спору, адже судами попередніх інстанцій було встановлено, що рішенням Господарського суду Київської області від 11.11.2016, яке набрало законної сили, у справі №911/3042/16. позов Бориспільської місцевої прокуратури Київської області задоволено повністю. Визнано недійсним договір про спільне використання землі № 1 від 11.02.2010, укладений між Фермерським господарством "Кузьмич" в особі голови Фермерського господарства "Кузьмич" та Згурівською спеціальною загальноосвітньою школою-інтернат І-ІІ ступенів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, в особі директора школи. Зобов'язано Фермерське господарство "Кузьмич" звільнити займану ним земельну ділянку площею 29 га, яку він займає на підставі договору про спільне використання землі № 1 від 11.02.2010.

31. Отже, спір про цивільне право було вирішено в рамках справи №911/3042/16.

32. Зважаючи на те, що саме Велика Палата Верховного Суду є судом, уповноваженим вирішувати юрисдикційні спори, колегія суддів не має підстав не погодитися із запропонованим підходом.

33. Також за позовом прокурора розглядалася справа № 810/2902/18 з аналогічним предметом спору, і Верховний Суд у постанові від 31.03.2021 відніс її до справи адміністративної юрисдикції.

(б) щодо суті

39. Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

40. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності (ч. 5 ст. 60 Закону).

41. Судами першої та апеляційної інстанцій було взято до уваги обставини, встановлені в рішенні Господарського суду Київської області від 11.11.2016, яке набрало законної сили, у справі №911/3042/16, яким було визнано недійсним договір про спільне використання землі № 1 від 11.02.2010 та зобов'язано ФГ "Кузьмич" звільнити займану ним земельну ділянку площею 29 га.

42. Отже, фактичним користувачем спірної земельної ділянки площею 29,0 га та зацікавленою особою в її отриманні у постійне користування є саме відділ освіти Згурівської РДА, у якого на час звернення з цим позовом були відсутні відповідні правовстановлюючі документи на вказану земельну ділянку.

43. Крім того, судами попередніх інстанцій було встановлено, що в матеріалах справи немає належних та допустимих доказів на підтвердження вчинення відділом освіти Згурівської РДА будь-яких дій щодо оформлення або переоформлення правовстановлюючих документів на право постійного користування спірною земельною ділянкою площею 29,0 га, а отже має місце протиправна бездіяльність відповідача.

44. У зв'язку з цим, колегія суддів дійшла висновку, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню.

45. Відповідно до ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених ст. 350 КАС України межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.

46. Таким чином, оскільки при ухваленні судових рішень не допущено порушень норм матеріального і процесуального права, які є підставами для скасування судових рішень, тому Верховний Суд дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а судових рішень - без змін.

Керуючись ст.ст. 139, 242, 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 07.12.2017 та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 21.02.2018 у справі №810/317/17 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач В. М. Кравчук

Суддя А. А. Єзеров

Суддя О. П. Стародуб
logo