Главная Блог ... Новости 2 га ОСГ безкоштовно НЕ скасовано - реалії законопроекту про консолідацію 2 га ОСГ безкоштовно НЕ скасовано - реалії законоп...

2 га ОСГ безкоштовно НЕ скасовано - реалії законопроекту про консолідацію

эксклюзив
Отключить рекламу
 - tn1_0_40701800_1619185819_6082d09b63658.jpg

Кабмін на засіданні 21 квітня погодив законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань консолідації земель».

«Урядовці схвалили проєкт закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань консолідації земель», яким пропонується удосконалити правове регулювання відносин щодо консолідації земель, передусім сільськогосподарського призначення, шляхом визначення організаційно-правових засад консолідації таких земель, підстав, способів та порядку проведення консолідації земель», - повідомляє на своїй сторінці у Facebook представник уряду у Верховній Раді Василь Мокан.

Користуйтеся консультацією: Безкоштовна приватизація землі - покрокова інструкція та підводні камені

А що ж саме варто розуміти під терміном «консолідація земель». Землі с/г призначення характеризуються високою подрібненістю на невеликі ділянки, що ще було спричинено паюванням земель. Тоді, розпайовували землі в середньому по 3-4 га, це стало причиною того, що в межах одного масиву можуть знаходитись десятки окремих земельних ділянок, які перебувають у власності громадян і користуванні фермерів. Тому, невід’ємною складовою земельної реформи в Україні є процес консолідації с/г угідь, який є гарною передумовою запуску ринку земель сільськогосподарського призначення.

Консолідація земель – комплекс організаційних, правових, землевпорядних та інших заходів, що полягають в об’єднанні землевласниками земельних ділянок всіх категорій та форм власності, місце розташування, розміри та конфігурація яких забезпечують стале землекористування.

Перш ніж перейти до аналізу основних положень законопроекту, варто вказати, що право на безоплатну приватизацію громадянами 2 га землі для ОСГ цим документом НЕ скасовується, воно залишається як це і передбачено статтею 121 Земельного кодексу України. Цим законопроектом виключаються частини 1-6 статті 5 ЗУ «Про особисте селянське господарство», які передбачають, що для ведення особистого селянського господарства використовують земельні ділянки розміром не більше 2 га. Для чого вносяться такі зміни? В умовах подальшої консолідації, коли земельні наділи будуть укрупнюватися до необхідних площ (більше 2 га), існування норми «про 2 га» буде вважатися протиріччям у нормативно-правових актах.

«Ці зміни обумовлені тим, що фізособи повинні мати можливість вести особисте селянське господарство не лише на земельних ділянках цільового призначення, а й на всіх сільськогосподарських землях, і навіть на несільськогосподарських землях», - заявив Василь Мокан.

Користуйтеся консультацією: Земля в спадок і як оформити право власності на пай

Зокрема, за його словами, українці зможуть вести господарство на присадибних ділянках.

Тому, безоплатна приватизація землі для ведення особистого селянського господарства є чинною, «доприватизація», яка передбачена ч. 7 ст. 5 ЗУ «Про особисте селянське господарство», також.

«Для аграріїв це великі позитивні зрушення у боротьбі із «шахматками» - зауважує адвокат, експерт у галузі земельних відносин Алла Неште. Цей документ про об’єднання та укрупнення земельних ділянок аграріїв. Консолідація, яку вже давно варто було запроваджувати, вирішить проблеми із подрібненістю земельних ділянок, «коли одна тут, а друга там».

«Обмеження в 2 гектари. Це теж не обґрунтоване обмеження і воно звичайно заважає консолідації. Якщо йдеться по тих, хто веде особисте селянське господарство. На жаль, в процесі погодження не вдалося реалізувати всі зміни, які необхідні для втілення цієї ідеї, зокрема, потрібно внести ще зміни до податкового кодексу, але кроки на цьому шляху потрібно робити. Тому безоплатну приватизацію цими правками абсолютно не зачіпають, адже право на безоплатну приватизацію передбачене в 121 статті Земельного кодексу» - коментує заступник голови Держгеокадастру Анатолій Мірошніченко.

Користуйтеся консультацією: Практичний та судовий досвід під час випадків розроблення двох проектів землеустрою на одну земельну ділянку

Основні положення законопроекту:

 • Новий вид документації із землеустрою, відповідно до якої здійснюватиметься консолідація земель: ЗУ «Про землеустрій» доповнено статтею 50-1 та введено нову назву документації із землеустрою – «Проект землеустрою щодо консолідації земельних ділянок». Затверджується шляхом підписання особами, які мають речові права на ці земельні ділянки. Справжність підписів підтверджується нотаріально. Проекти землеустрою щодо консолідації земельних ділянок розробляються з метою усунення недоліків земельних ділянок (черезсмужжя, дрібноконтурності, відсутності доступу до доріг та комунікацій тощо), а також можуть передбачати здійснення заходів щодо поділу, об’єднання, обміну, купівлі продажу земельних ділянок, встановлення земельних сервітутів, укладення, зміни договорів про користування (найму, оренди, суперфіцію, емфітевзису) земельними ділянками.
 • Примусовий обмін за рішенням суду: ЗКУ доповнюється статтею 37-2 - власник земельної ділянки сільськогосподарського призначення має право в судовому порядку вимагати обміну суміжної земельної ділянки на іншу рівноцінну земельну ділянку. Суд постановляє рішення про задоволення позову за умови попереднього внесення позивачем суми, призначеної для відшкодування збитків, що будуть заподіяні відповідачу обміном, на депозитний рахунок суду.
 • Нове поняття – «відокремлена фермерська садиба»: мета законопроекту консолідувати землю в руках фермерських господарств сімейного типу. Для успішного здійснення консолідації земель шляхом стимулювання створення господарств хутірського типу слід прибрати перешкоди для створення відокремлених садиб.

Дія закону поширюватиметься на відносини, пов’язані зі здійсненням консолідації всіх категорій земель та форм власності

Автор новини: Марія Дубенкова.

Джерело: юридичний ресурс Протокол

 • 8407

  Просмотров

 • 0

  Коментарии

 • 8407

  Просмотров

 • 0

  Коментарии


 • Поблагодарить Отключить рекламу

  Оставьте Ваш комментарий:

  Добавить

  Другие наши сервисы:

  • Бесплатная консультация

   Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

  • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

   Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

  • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

   На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

  • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

   Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

  Популярные новости

  Смотреть все новости
  Смотреть все новости
  logo

  Юридические оговорки

  Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

  Полный текст