Головна Блог ... Консультації від юристів Безкоштовна приватизація землі - покрокова інструкція та підводні камені Безкоштовна приватизація землі - покрокова інструк...

Безкоштовна приватизація землі - покрокова інструкція та підводні камені

Відключити рекламу
 - tn1_e26138cea4abf3b51b690e268f364fd9_5f4cc01ed596d.jpg

На даний момент в суспільстві не вщухають суперечки з питання відкриття ринку землі в Україні. З 01 жовтня 2020 року планується зняття мораторію на продаж землі. Відповідний законопроект вже надійшов до Верховної Ради. В даному контексті питання безкоштовного отримання та оформлення власності на землю набуло особливої ​​актуальності. Громадяни України, які оформили землю, зможуть надалі брати участь в операціях на ринку землі і отримати значний прибуток.

Зміст:

Юридичний інтернет-ресурс "Протокол" розповість Вам, що таке безкоштовна приватизація землі і як здійснюється оформлення права власності на земельну ділянку. Також, нагадуємо, що знайти кваліфікованого адвоката, який допоможе Вам оформити права на землю, Ви зможете використовуючи спеціальний сервіс даного ресурсу Тендер на юридичну послугу.

Норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам

По мережі давно гуляє мем, про те, що громадянам Саудівської Аравії при народженні відкривається рахунок у банку, на який зараховуються кошти від продажу нафти державою. Введення економічної карти Українця, було одним з передвиборних обіцянок політичних сил на президентських і парламентських виборах. Дані ідеї свідчать про те, що всі бажають отримувати безкоштовні блага і глибоко в душі всі ми соціалісти.

Однак нам невтямки, що законодавець, яким ми сильно незадоволені, подбав про пересічного, як люблять зараз говорити «маленького» українця, не гірше, ніж принци крові про жителів Аравійського півострова.

Так, від народження кожному українцеві гарантовано право на безкоштовну приватизацію землі.

Відповідно до статті 121 Земельного Кодексу громадяни України мають право на безоплатну передачу земельної ділянки в таких розмірах:

  • ведення фермерського господарства -в розмірі середньої земельної частки (паю), яка визначається як середня по сільській раді або району (від 1,1 гектара в Івано-Франківській області до 8,8 гектарів в Луганській області, в середньому по Україні - 4 гектара);
  • особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;
  • садівництва - не більше 12 соток;
  • будівництва, обслуговування житла, господарських будівель в селах - до 25 соток, в селищах - не більше 15 соток, в містах - не більше 10 соток;
  • індивідуальне дачне будівництво - не більше 10 соток;
  • будівництво індивідуальних гаражів - не більше 1 сотки.

Учасники бойових дій, в тому числі учасники АТО, згідно з пунктом 14 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 мають право на пільгу - відведення в першу чергу земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.

Громадянин України має право приватизувати протягом життя шість гектар землі. Якщо врахувати, що аналітики називають справедливою вартістю одного гектара землі в Україні 4000 доларів США, то кожен українець може розбагатіти на 24 000,00 доларів США.

Однак недостатньо мати право, необхідно його ще й реалізувати, почавши оформлення земельної ділянки у власність.

Оформлення земельної ділянки у власність

оформлення земліА тепер підскажемо, як реалізувати своє право на безкоштовне оформлення землі у власність напередодні земельної реформи.

Для початку необхідно знайти вільну земельну ділянку комунальної або державної власності. Для цього необхідно провести огляд територій в натурі і ознайомлення з публічною кадастрової картою України, яка доступна для розгляду за посиланням. Також про вільні земельні ділянки можна дізнатися на сайті Державної служби України з питань картографії, геодезії та кадастру (далі - Госгеокадастр). На сайті також є електронні сервіси для отримання інформації, доступ до якої можна отримати при наявності електронної-цифрового підпису за посиланням.

Слід зазначити, що порівняно недавно на публічній кадастровій карті України стали доступні нові інформаційні шари, які значно полегшать пошук земельних ділянок, особливу увагу слід приділяти незареєстрованим землям.

Робота з пошуку вільної земельної ділянки важка, оскільки реально в даний час дуже мало землі, яка не використовується, проте факт використання земельної ділянки не означає, що зроблено оформлення земельної ділянки у власність або в оренду. Шанси на оформлення землі значно підвищаться, коли Ви конкретно будете знати яку ділянку бажаєте приватизувати. Необхідно враховувати, що на жаль не вся інформація з публічної кадастрової карти доступна звичайним користувачам, в зв'язку з чим доцільно звертатися в спеціалізовані землевпорядні організації, які допоможуть Вам не тільки знайти підходящі земельні ділянки, але і здійснять оформлення документів на землю.

Якщо ділянку землі для приватизації не знайдено, все одно можна почати оформлення землі у власність

оформлення землі у власністьЯкщо Ви хочете отримати земельну ділянку за межами населеного пункту, то треба звертатися із заявою про оформленням землі не до представників місцевого самоврядування, а в відділи Госгеокадастра і державні органи (на даний момент районні адміністрації). В іншому порядок дій аналогічний.

Згадайте новину: Оподаткування ПДФО відчуження земельної ділянки, отриманої у власність у процесі приватизації

Перелік документів, необхідних для оформлення землі

До заяви на оформлення землі у власність необхідно додати такі документи:

  • копію паспорта та коду заявника;
  • копію правовстановлюючих документів на розташовану на ділянці нерухомість, якщо планується оформлення землі під будинком;
  • документи, про участь в дачному кооперативі і отриманні ділянки з певним номером, якщо плануєте приватизувати земельну ділянку в дачному кооперативі;
  • схематичний план земельної ділянки, підготовлений землевпорядником;
  • акт про погодження меж ділянки землі (при наявності);
  • документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або диплом про закінчення ВУЗу по аграрній спеціальності, якщо земельна ділянка береться для створення фермерського господарства.

Часто зустрічається ситуація, коли людина користується приватним будинком і земельною ділянкою, а правовстановлюючі документи у загублені або відсутні. В такому випадку можна оформити право власності на земельну ділянку під будинком після безперервного користування земельною ділянкою понад 15 років, згідно зі ст. 119 Земельного кодексу України. В такому випадку, необхідно буде додати до заяви докази використання земельної ділянки терміном більше 15 років. Можливо буде необхідно встановлювати право власності на земельну ділянку в судовому порядку, а потім оформляти право власності на земельну ділянку за рішенням суду.

Порядок проведення межування земельної ділянки

Межування земельних ділянок це кадастрові роботи встановлення меж ділянки, його площі, місця розташування і обриси. До того, як провести оформлення земельних ділянок у власність, необхідно встановити їх місце розташування на місцевості і визначитися з межами ділянок.

Порядок межування земельних ділянок наступний. Землевпорядник проводить топографічну зйомку земельної ділянки і за допомогою професійного GPS-обладнання визначає координати меж ділянки з урахуванням наявних межових знаків, огорож, будівель. За результатами робіт складається план земельної ділянки та Акт погодження меж земельної ділянки, який необхідно узгодити із суміжними землекористувачами.

Найскандальнішим і складним моментом при оформленні права власності на земельну ділянку є підписання Акту узгодження меж земельної ділянки. Суміжні землекористувачі часто відмовляються від підписання Акту узгодження меж земельної ділянки без аргументованих причин. Без встановлення меж ділянки і проведення процедури межування виготовити технічну документацію на земельну ділянку та отримати землю у власність буде неможливо.

Таким чином, на питання чи потрібно проводити межування земельної ділянки, відповідь чітка і однозначна - так.

Порядок вирішення суперечок при межуванні земельної ділянки

межування земельної ділянкиВідповідно до ст. 158 Земельного кодексу України до установ, що розглядає земельні спори належать:

  • суди;
  • органи місцевого самоврядування - в межах населених пунктів;
  • органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів (Госгеокадастр) - за межами кордонів населених пунктів.

Порядок вирішення земельних спорів, в тому числі суперечок при межування земельної ділянки регулюється ст. 159-161 Земельного кодексу України.

Якщо суміжні землекористувачі відмовляються підписати Акт погодження меж земельної ділянки, то необхідно звернутися для вирішення розбіжностей в органи місцевого самоврядування населеного пункту, в якому виникла суперечка. Органи місцевого самоврядування створюють Комісії з питань землекористування, на розгляд якої буде переданий межовий спір. Людина може звернутися до комісії з питань землекористування із заявою про неможливість узгодити межі земельної ділянки через відсутність суміжних землекористувачів, відмову суміжних землекористувачів узгодити межі ділянки, в інших випадках. Комісія розгляне суперечку в присутності всіх зацікавлених сторін і їх представників. Для представлення інтересів на засіданні цієї комісії може бути присутнім адвокат заявника для надання правової допомоги заявникові. Якщо в результаті розгляду буде встановлено, що відмова сусіда в підписанні акту не аргументована або неможливо підписати Акт через відсутність суміжних землекористувачів, то Комісією приймається рішення про необхідність підписання Акту сусідом або про погодження меж ділянки без підписів сусідів. Протокол засідання комісії додається до Акту встановлення та погодження меж земельної ділянки та далі документи оформляються в установленому порядку.

Необхідно знати, що рішення органів місцевого самоврядування не є остаточним і не може бути виконане примусово. У разі відмови суміжників виконувати рішення органу місцевого самоврядування необхідно буде звертатися за захистом своїх прав до суду, а також до виконавчої служби для виконання рішення суду.

Згідно статей 91, 96, 103 Земельного кодексу України землекористувачі суміжних земельних ділянок повинні жити за правилами добросусідства і не порушувати законні права кожного з них, в тому числі і погоджувати межі суміжних ділянок.

Особливості переоформлення та поділу земельної ділянки

оформлення землі у власністьОскільки об'єкти нерухомості та земельні ділянки пов'язані, то при переході права власності на будинок, будівлю або споруду, розташоване на земельній ділянці, до нового власника переходить і право власності на земельну ділянку, що закріплено ч. 2 ст. 120 Земельного кодексу України. Переоформлення земельної ділянки часто здійснюється нотаріусом при отриманні спадщини або купівлі-продажу будинку.

Також власник земельної ділянки має право поділити його на необхідну кількість частин. Поділ земельної ділянки зустрічається у випадках розділу житлового будинку, розподілу спадщини між спадкоємцями.

Згадайте новину: Дедушка, на которого коммунист Калетник оформил 14 га бучанского леса, умер. Кто стал его наследником - неизвестно

Під час поділу земельної ділянки існують певні правила, які необхідно пам'ятати:

  • не можна при розділі змінювати цільове призначення землі, змінити цільове призначення земель можна тільки після оформлення частини земельної ділянки, точніше після реєстрації ділянки в Державному земельному кадастрі;
  • розділ земельної ділянки не припиняє дію обмежень в його використанні;
  • розділ земельної ділянки можливий лише за письмовою згодою третіх осіб, в інтересах яких встановлено обтяження (оренда, емфітевзис, суперфіцій, іпотека);
  • розмір та конфігурація земельних ділянок не повинні створювати перешкод щодо використання землі.

Скористайтеся консультацією: Спадщина на земельну ділянку. Порядок оформлення

Алгоритм поділу земельної ділянки та реєстрації права власності на землю (окремі ділянки) наступний:

  1. Звернутися за консультацією та укласти договір із землевпорядною організацією, яка зробить технічну документацію на розділ земельної ділянки;
  2. Звернутися до органів місцевого самоврядування із заявою на отримання дозволу на розробку проекту поділу земельної ділянки;
  3. Отримати рішення органу місцевого самоврядування на отримання дозволу на розробку проекту;
  4. Замовити розробку проекту поділу земельної ділянки у землевпорядній організації;
  5. Узгодити проект поділу земельної ділянки в необхідних інстанціях (виконується землевпорядником);
  6. Держреєстрація розділених земельних ділянок у Державному земельному кадастрі з присвоєнням кадастрових номерів (виконується землевпорядником);
  7. Затвердження проекту поділу земельної ділянки органом місцевого самоврядування.
  8. Реєстрація права власності на землю, а саме - нові розділені ділянки в Реєстрі прав на нерухоме майно та обтяжень, яка здійснюється в центрах надання адміністративних послуг.

Як вже було сказано вище, оформлення права власності на землю принесе істотний дохід в подальшому.

На жаль, на шляху до реєстрації права власності на земельну ділянку Вам доведеться зіткнутися з великою кількістю труднощів. Порядок оформлення земельної ділянки у власність досить складний і неоднозначний, в зв'язку з чим, необхідно звертатися за допомогою до професіоналів, яких можна знайти на правовій платформі «Протокол» (Protocol), за кваліфікованою і якісною послугою - консультацією юристів, яких можна знайти на нашому порталі.

Читайте статтю: Земельные споры: есть ли решение давнего спора о юрисдикциях?

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 25704

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 25704

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст