Головна Блог ... Консультації від юристів Як усунути перешкоду у користуванні земельною ділянкою Як усунути перешкоду у користуванні земельною діля...

Як усунути перешкоду у користуванні земельною ділянкою

Відключити рекламу
 - c4d73712d2a6a70c4d38e531421f0470.jpeg

Зміст:

Дуже часто буває так, що через встановлення спірних граничних знаків на чужій земельній ділянці, встановлення самовільного проїзду через земельну ділянку тощо – виникають суперечки між власником такої земельної ділянки та особою, яка перешкоджає власнику користуватися її земельною ділянкою.

Відповідно до статті 391 Цивільного кодексу України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном. Відповідно до частини другої статті 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень її прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, та відшкодування заподіяної шкоди. У разі порушення прав власника земельної ділянки вищезгадані статті дають право такому власнику подати до суду позов про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, якщо мирним способом ніяк не можна вирішити таку суперечку.

У цій статті ми акцентуватимемо вашу увагу саме на усуненні перешкод у користуванні земельною ділянкою в судовому порядку, оскільки від правильно складеної позовної заяви залежить і результат судової справи.

Користуйтесь консультацією: Експертна оцінка земельної ділянки та навіщо вона потрібна

Способи захисту прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянкиусунення перешкод у користуванні земельною ділянкою

Слід зазначити, що усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою здійснюється одним із таких способів:

  • визнання прав;
  • відновлення стану земельної ділянки, що існувала до порушення прав, та запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав;
  • визнання правочину недійсним;
  • визнання недійсними рішень органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування;
  • відшкодування заподіяної шкоди;
  • застосування інших, передбачених законом, методів.

Щоб усунути порушення права користування земельною ділянкою потрібно вибрати один із вищезазначених способів захисту свого права на земельну ділянку. Далі, найкращим варіантом буде підготовка та відправлення письмової вимоги не чинити перешкоди у користуванні земельною ділянкою саме особі, яка перешкоджає власнику у реалізації його права користуватися його землею. Ще слід зауважити, що перед тим, як звертатися до суду, можна також звернутися до органів місцевого самоврядування, які мають право розглядати земельні суперечки. Після таких дій, якщо ваше питання щодо захисту порушених прав не було вирішено – потрібно готувати позов про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою.

Користуйтесь консультацією: Як припиняється договір оренди землі у разі ліквідації юридичної особи-орендаря

Про що потрібно знати, подаючи позов про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою

Звертаємо вашу увагу, що позивачем у суперечках про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою може бути особа, право власності, право оренди, право сервітуту або інше речове право на земельну ділянку якого оформлено у порядку визначеному законом.

Суд приймає таку позовну заяву, якщо позивач сплатив судовий збір у порядку, визначеному Законом України «Про судовий збір» та додав оригінал квитанції про оплату до позову.

Зазначимо, що у справах про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою суди першої інстанції часто вважають такі суперечки як майнові, а у майнових суперечках потрібно вже обов'язково вказувати ціну позову та сплачувати 1% від ціни позову позивачу – фізичній особі та 1,5%, позивачу - юридичній особі. Через таку неоднозначну позицію судів Велика Палата Верховного Суду в ухвалі від 25 серпня 2020 року у справі №910/13737/19 дійшла висновку, що майновий позов (позовна вимога майнового характеру) – це вимога щодо захисту права чи інтересу, об'єктом якої є благо, що підлягає фінансовій оцінці. Різновидами майнових суперечок є, зокрема, суперечки, пов'язані з підтвердженням прав на майно та грошові суми, володіння майном та будь-які форми використання останнього. Водночас у п. 57 зазначеної вище постанови Великою Палатою Верховного Суду викладено висновок, згідно з яким до позовних заяв немайнового характеру належать вимоги, що не підлягають вартісній оцінці. Під немайновим позовом слід розуміти вимогу захисту права чи інтересу, об'єктом якого є благо, не піддається грошовій оцінці. Тому позовні вимоги щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, які не пов'язані з підтвердженням права власності – це немайнові вимоги та за подання такого позову у 2022 році фізична особа має сплачувати 992,40 грн, а юридична особа – 2481 грн.

Окремо хочеться сказати й про позовну давність у суперечках про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою. Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі №648/533/16-ц зазначив, що до позовів про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження майном позовна давність не застосовується, оскільки позивач може пред'явити негайний позов доки існує відповідне правопорушення. Тому у суперечках про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою закінчення позовної давності немає значення.

На питання, до якого суду подавати вищезазначений позов – відповідаємо, що з позовною заявою про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою потрібно звертатися до відповідного районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду за місцем знаходження ділянки.

Користуйтеся консультацією: Добросусідство – як зробити так, щоб земельна суперечка не дійшла до суду

Докази у суперечках про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою

Позивачу у суперечках про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою потрібно добре зосередитись на збиранні доказів, які підтвердять ті перешкоди, що є на його земельній ділянці і які він хоче усунути. Такими доказами може бути фото-відео фіксація, показання свідків, які заслуховуються в судовому засіданні та інші докази. Ось, наприклад, у справі №714/177/18 Верховний суд звернув увагу, що доказом того, що відповідач перешкоджав позивачеві користуватися його землею, є множинні відповіді з поліції на звернення позивача про порушення його права користуватися його земельною ділянкою. У справі №161/9118/15-ц той самий Верховний суд дійшов висновку, що висновком експерта за результатами проведення судової земельно-технічної експертизи підтверджено порушення меж суміжної земельної ділянки з боку відповідача і це є одним з основних доказів перешкоди позивачу у користуванні його земельною ділянкою. Тому, якщо ви маєте намір позиватися за свої права - вам потрібно серйозно підготуватися і зібрати якнайбільше доказів, що підтверджують те, що відповідач дійсно перешкоджає вам користуватися вашою землею.

Користуйтеся консультацією: Встановлення меж земельної ділянки: покрокова інструкція

Як правильно скласти позовні вимоги

Слід зазначити, що у суперечках про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою дуже важливо правильно скласти позовні вимоги, щоб надалі судове рішення можна було реально виконати.

Наведемо вам кілька прикладів позовних вимог у різних суперечках:

  1. Так, наприклад, у справі №264/7673/15 суть суперечки полягає в тому, що позивач є власником земельної ділянки, а відповідач є власником суміжної земельної ділянки та у процесі підготовки документації для приватизації земельної ділянки встановлено межі землекористування, при винесенні яких у натурі виявилося, що існуючий кордон, що поділяє земельні ділянки сторін, усунуто на територію позивача. У такій суперечці позивач просив зобов'язати відповідача усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою шляхом усунення меж земельної ділянки відповідача із земельної ділянки позивача відповідно до висновку будівельно-технічної експертизи, відновлення межових знаків, демонтування частини навісу та стовпа з території позивача, душа, туалету, курника, стовпа біля входу у двір та зливної ями на відстань, що відповідає нормам законодавства. У цій справі суд першої інстанції задовольнив позовні вимоги позивача, оскільки останній повністю довів створення відповідачем перешкод у користуванні його земельною ділянкою. Суд апеляційної інстанції та Верховний суд залишили рішення суду першої інстанції без зміни.
  2. Інший варіант – це суперечка у разі, якщо позивач не підписував договір оренди землі та через підроблений договір оренди його ж земельної ділянки – власник не має права користуватися своєю землею. Звертаємо увагу, що у таких суперечках ефективним способом захисту прав власника земельної ділянки є пред'явлення вимоги не про визнання договору неукладеним, а про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, зокрема шляхом повернення такої ділянки власнику. Вищезазначене підтверджується висновком Великої палати Верховного Суду при розгляді справи №145/2047/16-ц, де Велика Палата Верховного Суду вказала, що якщо одна зі сторін договору не підписала його, тобто не виявила своєї волі на його укладання, то такий договір є неукладеним і, відповідно, не може бути визнаним недійсним. У такій суперечці для відновлення своїх прав на земельну ділянку її власнику слід також заявити позовну вимогу щодо скасування державної реєстрації договору оренди землі або права оренди.
  3. Цікава ситуація і в наступній суперечці у справі №301/2534/16-ц, суть якої полягала в тому, що позивачу свого часу сільською радою було виділено в користування земельну ділянку. Через деякий час позивач дізнався, що відповідачеві тією ж сільською радою виділено сусідню земельну ділянку у право власності, на яку відповідач уже зареєстрував. Але найцікавішим є те, що за результатами земельно-технічної експертизи було встановлено, що раніше встановлені межі земельної ділянки, виділеної на підставі рішення сільської ради відповідачу, порушені з боку суміжних землекористувачів, а сама земельна ділянка позивача внаслідок часткового захоплення з боку суміжних землекористувачів повністю зникла. Єдиним ефективним варіантом захистити своє право користування земельною ділянкою було звернення до суду. При подачі позову в аналогічних ситуаціях у позовних вимогах потрібно просити суд не тільки усунути перешкоди в користуванні та володінні належною позивачеві на праві користування земельною ділянкою шляхом демонтажу самовільно встановленої ним огорожі всередині земельної ділянки, а й обов'язково просити суд скасувати рішення органу місцевого самоврядування з визнанням недійсним та скасуванням свідоцтва про право власності на земельну ділянку.

Якщо у Вас виникли питання на тему «усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою» та Вам потрібна послуга професіонала, скористайтесь сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу Протокол.

Автор консультації: Підріза Ірина Василівна

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 9911

    Переглядів

  • 1

    Коментарі

  • 9911

    Переглядів

  • 1

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Доброго дня. Прошу надати консультацію. Сусід порушив межу, захопив частину моєї зем. діляки. Суд 1 інст. задовільнив позов про усунення перешкод ... в якості доказу було дві геодезії, акт комісії про використання земель та висновки експертного дослідження (докази зібрані до суду з моєї внаціативи це 2016р). Відповідач подав апеляцію про відсутність обізнання експерта з кримінальною відповідальністю за неправдивий висновок. Так експертизи в доказах немає є експертні дослідження, а між ними якраз і різниця в обізнаності та можливістю призачення послуги : за заявою, як у мене, чи за ухвалою, як трактує апелянт. Київський апеляц. суд розглядає справу. трактують як позов без доказів, адже на їх думку , лише експертиза є доказом. Що мені зробити і які можуть бути наслідки? Звернутися за експертизою ., по нинішньому закону 53/,5 Про судову експертизу, я як фіз особа можу, але ж апел. суд відмовиться докласти її до матеріалів. Як поступити? Дякую. Телефонуйте 0509274934.

    04.05.2024 17:58

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст