Історія справи
Ухвала КАС ВП від 17.04.2019 року у справі №1340/5730/18

УХВАЛА17 квітня 2019 рокуКиївсправа №1340/5730/18адміністративне провадження №К/9901/9842/19Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Берназюка Я. О., суддів Гриціва М. І. та Коваленко Н. В., перевіривши касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській областіна ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07 березня 2019 рокуза позовом ОСОБА_2до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області
про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання перерахувати пенсію,ВСТАНОВИВ:Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 03 січня 2019 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання перерахувати пенсію задоволено частково.На вказане рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області подано апеляційну скаргу.Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15 лютого 2019 року зазначену скаргу залишено без руху у зв'язку з несплатою судового збору та надано скаржнику строк у десять днів з дня отримання ухвали для усунення недоліків.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07 березня 2019 року відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про звільнення від сплати судового збору, апеляційну скаргу на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 січня 2019 року повернуто скаржнику у зв'язку з невиконанням ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не погодившись зі вказаною ухвалою, 04 квітня 2019 року подало касаційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу суду апеляційної інстанції, справу направити для продовження розгляду вказаним судом.Касаційна скарга мотивована тим, що суд апеляційної інстанції не врахував, що відповідно до частини 1 статті 8 Закону України "
Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Згідно з частини 1 статті 8 Закону України "
Про судовий збір" суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті. Крім того, бюджетом Пенсійного фонду України, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2019 року № 14, кошти на сплату судового збору на 2019 рік не передбачені.Відтак, як зазначає скаржник, судові витрати не повинні перешкоджати доступу до суду всіх осіб незалежно від їх майнового стану, що відповідає гарантуванню принципу рівності.Колегія суддів перевірила наведені у касаційній скарзі міркування, додані до неї матеріали і дійшла висновку про те, що у відкритті касаційного провадження за даною касаційною скаргою слід відмовити з огляду на таке.
Згідно з пунктом 1 частини 5 статті
296 КАС України до апеляційної скарги додається, зокрема, документ про сплату судового збору.Відповідно до частини 2 статті
298 КАС України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених частини 2 статті
298 КАС України, застосовуються положення частини 2 статті
298 КАС України.Згідно з пунктом 1 частини 4 статті
169 КАС України позовна заява (апеляційна скарга) повертається позивачеві (скаржнику), якщо позивач (скаржник) не усунув недоліки позовної заяви (апеляційної скарги), яку залишено без руху, у встановлений судом строк.Згідно з частиною 2 статті
132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.Суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк (частина 1 статті
133 КАС України).
Так, відповідно до частини 1 статті 8 Закону України "
Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.Як вбачається з оскаржуваної ухвали суду апеляційної інстанції про повернення апеляційної скарги, встановивши невідповідність апеляційної скарги вимогам статті
296 КАС України, апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області ухвалою суду було залишено без руху. При цьому особі, яка подала апеляційну скаргу, запропоновано в строк протягом 10 днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху усунути недоліки апеляційної скарги. На виконання вказаної ухвали на адресу суду скаржник заявив клопотання про звільнення від сплати судового збору у зв'язку з відсутністю коштів, призначених на сплату судових витрат. Зважаючи на те, що умов за наявності яких скаржника можливо було б звільнити від сплати судового збору, відсутні, і враховуючи те, що звільнення, відстрочення та розстрочення суб'єкту владних повноважень сплати судового збору може розцінюватися, як надання державним органам певних процесуальних переваг перед іншими учасниками судового процесу - юридичними та фізичними особами, які зобов'язані сплачувати відповідний збір, підстави для задоволення клопотання скаржника про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги - відсутні. Крім цього, наведені скаржником обставини не дають підстав для висновку про виникнення можливості сплати ним судового збору за подання апеляційної скарги в майбутньому, що свідчить про відсутність підстав для продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги.Згідно з пунктом 5 частини 1 статті
333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо, зокрема, суд у порядку, передбаченому частинами другою, третьою цієї статті, дійшов висновку, що касаційна скарга є необґрунтованою.У пункті 2 частини другої цієї статті встановлено, що у випадку оскарження ухвали (крім ухвали, якою закінчено розгляд справи), суд може визнати касаційну скаргу необґрунтованою та відмовити у відкритті касаційного провадження, якщо правильне застосування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення.Суд апеляційної інстанції, повертаючи апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, виходив з того, що скаржником у встановлений судом строк не було усунуто недоліків апеляційної скарги.
Таким чином, оскаржуване рішення є слушним, вмотивованим і таким, що ґрунтується на законі, зокрема положеннях пункту 1 частини 4 статті
169 КАС України та частини 5 статті
298 КАС України. Правильне застосування судом апеляційної інстанцій норм права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо їх застосування чи тлумачення.Зазначені в касаційній скарзі міркування та судження не применшують правильності висновків ухвали суду апеляційної інстанції.Крім того, суд враховує, що відповідно до частини 8 статті
169 КАС України повернення позовної заяви (апеляційної скарги) не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.З урахуванням наведеного суд касаційної інстанції прийшов до висновку про наявність підстав для визнання касаційної скарги необґрунтованою та відмови у відкритті касаційного провадження.При прийнятті рішення про відмову у відкритті касаційного провадження у даній справі колегія суддів враховує позицію Верховного Суду, сформовану в ухвалах від 14 січня 2019 року у справі № 461/6614/17, від 17 січня 2019 року у справі № 1340/3701/18 та від 21 січня 2019 року у справі № 1340/3489/18, в яких суд касаційної інстанції прийняв аналогічне рішення у справах за касаційною скаргою того ж скаржника (Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області), з тих самих підстав касаційного оскарження та за такої ж форми касаційної скарги.
Керуючись статтями
248 328 333 355 359 КАС України,УХВАЛИВ:1. Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07 березня 2019 року за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання перерахувати пенсію.2. Копію ухвали разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами направити особі, яка подала касаційну скаргу.3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
4. Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.Судді Я. О. БерназюкМ. І. ГрицівН. В. Коваленко